Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Jakie choroby można wyczytać z oczu?

Oczy i Wzrok
O oczach mówi się, że są zwierciadłem duszy, ale warto wiedzieć, że można z nich wyczytać znacznie więcej niż tylko aktualny nastrój czy nastawienie do świata. Uważny obserwator będzie mógł też wiele powiedzieć na temat kondycji zdrowia. Zaczerwienienie, zabarwienie gałki ocznej, zmiany na powiekach czy zaburzenia widzenia to charakterystyczne objawy wielu schorzeń. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie narządu wzroku, ale sygnalizują nieprawidłowe procesy zachodzące w naszym organizmie. Są częstym symptomem problemów z trzustką, wątrobą i sercem, a nawet układem nerwowym czy rozrodczym. Sprawdź, jakie objawy widoczne na oczach powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty.

Zapalenie spojówek. Przyczyny, objawy, leczenie

Oczy i Wzrok
Oczy narażone są na wiele niekorzystnych czynników. Ból, uczucie suchości, zaczerwienienie oraz tzw. piasek pod powiekami to objawy, które powinny niepokoić. Nie zawsze są groźne dla kondycji oczu, ale mogą być też wynikiem zapalenia spojówek. Choroba ta bardzo uprzykrza codzienne życie, dlatego trzeba jak najszybciej wdrożyć leczenie. Jak rozpoznać zapalenie spojówek? Co może je wywoływać? Z czego najlepiej zrezygnować, aby leczenie było efektywne?

Beta-karoten: Działania, zastosowanie, właściwości

Witaminy
Beta-karoten to bardzo cenna substancja dla zdrowia, należąca do karotenoidów – pomarańczowych, żółtych lub czerwonych barwników roślinnych. Znany jest głównie z tego, że przyspiesza opalanie i chroni skórę przed promieniowaniem UV, jednak wykazuje o wiele więcej korzystnych właściwości. To właśnie beta-karoten, z pomocą nienasyconych kwasów tłuszczowych i enzymów wątrobowych, wytwarza w organizmie witaminę A. Należy ona do silnych antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia się, wzmacniają odporność i chronią przed wieloma chorobami przewlekłymi. Zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób serca, dzięki temu, że obniża stężenie cholesterolu we krwi. Beta-karoten wpływa też na prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza o zmierzchu. Jakie funkcje pełni jeszcze ten pomarańczowy barwnik i gdzie go możemy znaleźć?
spuchnięte oko

Jak zmniejszyć opuchliznę oka?

Oczy i Wzrok
Spuchnięte powieki mogą być skutkiem płaczu, alergii, zakażenia czy podrażnienia oczu spowodowanego soczewkami kontaktowymi. Obrzękowi powiek może towarzyszyć ból, łzawienie czy swędzenie. W ciężkich przypadkach, obrzęk powiek może upośledzać widzenie. Jeśli twoje powieki są opuchnięte, może również wystąpić światłowstręt. Poniżej przedstawiam kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć opuchliznę powiek.
zaćma leczenie

Jak domowym sposobem leczyć zaćmę?

Oczy i Wzrok
Według wielu lekarzy okulistów, zaćma jest spowodowana przez coś, co nazywa się stresem oksydacyjnym. Nagromadzenie wolnych rodników sprawia, że soczewka oka staje się mętna a wzrok pogarsza się. Przeciwutleniacze mogą odwrócić stres oksydacyjny i pozbyć się wolnych rodników. Dlatego substancje odżywcze są niezbędne dla odwrócenia zaćmy. Poniżej znajdziesz wskazówki jak leczyć zaćmę.
soczewka kontaktowa

Jak przechowywać soczewki bez płynu do soczewek?

Oczy i Wzrok
Soczewki kontaktowe nie powinny być czyszczone, ani przechowywane w preparatach innych, niż specjalne płyny do soczewek. Roztwór do soczewek ma specjalnie opracowaną formułę, która usuwa brud, zanieczyszczenia i zabija bakterie gromadzące się na soczewkach. Co więcej, płyn nawilża i chroni twoje oczy. Problem pojawia się wtedy, gdy nie masz takiego płynu przy sobie. Żeby znaleźć chwilowe wyjście z sytuacji, możesz użyć do czyszczenia soczewek wody butelkowanej. W przeciwieństwie do kranówki nie zawiera ona chemikaliów i zanieczyszczeń, które mogłyby stanowić zagrożenie dla soczewek i oka. Oto jak czyścić i przechowywać soczewki bez odpowiedniego płynu.
zapalenie nerwu wzrokowego

Jak domowymi sposobami pozbyć się zapalenia nerwu wzrokowego?

Oczy i Wzrok
Zapalenie nerwu wzrokowego jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Ze schorzeniem tym łączy się ból głowy, nudności, gorączka, zmniejszone pole widzenia i zaburzenie widzenia kolorów. Zapalenie nerwu może być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego czy grzybiczego. Poza tym może być także spowodowane urazem siły zewnętrznej i głębokiego urazu. Jeśli bolą cię oczy, nie trać czasu i idź do lekarza. Po uzyskaniu właściwej diagnozy, możesz wspomóc leczenie domowymi środkami. Znajdziesz je w dalszej części artykułu.
zapalenie spojówek

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Choroby
Zapalenie spojówek jest bardzo powszechne wśród wszystkich grup wiekowych. Występuje zarówno u dzieci, nastolatków jak i u dorosłych. Jest to choroba powodowana przez czynniki alergiczne, ale również przez bakterie czy wirusy. Zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem białka oka. Zapalenie spojówek nie jest bardzo szkodliwe, ale bardzo przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Czasami przechodzi samo po 7-10 dniach, ale kto wytrzyma tyle? Podstawowe objawy to swędzenie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt, ból. Jeśli zapalenie spojówek jest alergiczne oczy łzawią. Jeśli jest bakteryjne czy wirusowe z oczu cieknie ropa, często podczas snu. Powieki rano są sklejone. Zazwyczaj zapalenie spojówek występuje tylko w jednym oku, ale zdarza się i w obu. Alergiczne zapalenie spojówek nie jest zaraźliwe, ale bakteryjne i wirusowe już tak, jako że bakterie przenoszą się łatwo z oka na oko, czy z osoby na osobę. Najlepiej udać się jednak do okulisty i zapalenie spojówek zaleczyć, aby nie wracało. Ale jeśli zapalenie wraca, to ciężko co chwilę biegać do specjalisty, zwłaszcza, że kolejki do okulisty na NFZ są dość długie, a wizyty prywatne nie należą do tanich. Warto wtedy pomyśleć o domowych sposobach na zapalenie spojówek, zwłaszcza, że rzeczywiście one działają. Przejrzyj proponowane niżej sposoby i znajdź ten najlepszy dla siebie.
męty w oku

Jak pozbyć się mętów w oczach?

Oczy i Wzrok
Organizm starzejąc się przechodzi przez zmiany, które są czasem trudne do zrozumienia. Oczy są jednym z pierwszych organów, których pierwsze dotyka okres starzenia się organizmu. Ale co to dokładnie są męty ciała szklistego? Zwane są również latającymi muszkami. Opisuje się je jako ciemne plamki, które poruszają się wewnątrz oka. Plamki te są efektem nagromadzenia się różnych substancji i są one o różnym stopniu przezroczystości, gęstości i grubości w ciele szklistym oka. Można je zauważyć czytając książkę, prowadząc samochód lub pracując na komputerze przez długie godziny. Męty można usunąć operacyjnie, lecz jest to duże ryzyko. Nie ma pewności, że operacja będzie sukcesem. Mimo, że nie można ich całkowicie wyeliminować, można spróbować zwalczyć podrażnienie spowodowane przez latające muszki. Oto one.
gradówka

Jak pozbyć się gradówki na oku?

Oczy i Wzrok

Gradówka to mały galaretowaty guzek usytuowany na powiece, a zbudowany z ropno-krwistej masy. Najczęściej jest to efekt stanu zapalnego znajdującego się na powiece gruczołu tarczkowego. Sam guzek zazwyczaj nie jest bolesny, ale może mu towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk utrudniające normalne funkcjonowanie. Na szczęście, istnieją proste domowe sposoby, które pozwolą ci pozbyć się problemu.