Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie
Zapalenie spojówek domowe sposoby

Domowe sposoby na ostre zapalenie spojówek

Oczy i Wzrok
Zapalenie spojówek może mieć dwie przyczyny: wirusową i bakteryjną. Wirusowe jest zaraźliwe, zazwyczaj zaczyna się w jednym oku i wkrótce przenosi się na drugie. Towarzyszy mu również bezbarwny, wodnisty wysięk. Nie leczy się go antybiotykami, zazwyczaj trzeba poczekać około 4-7 dni, aż samoistnie zniknie, przy okazji wspierając jednocześnie system odpornościowy organizmu do walki z wirusem. Zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym również jest zaraźliwe i może przenosić się z jednego oka na drugie. Temu typowi zapalenia towarzyszy jednak zielono-żółty wysięk. Najczęściej leczy się go kroplami z antybiotykiem lub naturalnymi środkami bakteriobójczymi. Możliwy jest też trzeci typ – zapalenie spojówek o podłożu alergicznym. To znika wkrótce po tym, jak usunięty zostaje alergen (najlepiej jednocześnie przemyć oczy solą fizjologiczną). Poniżej znajdziesz kilka domowych sposobów na zapalenie spojówek. Nawet jeśli infekcja dotyczy tylko jednego oka, najlepiej jednocześnie leczyć oba, by zapobiec jej rozprzestrzenieniu się.
oczy a zdrowie

Co twoje oczy mówią o zdrowiu?

Oczy i Wzrok
W kolorze naszych oczu kryje się znacznie więcej niż nam się wydaje. Na przykład, przeciwnie do ogólnej wiedzy nabytej w szkole, kolor oczu nie jest determinowany tylko przez jeden gen. Głoszą ten fakt naukowcy z National Eye Institute, wyjaśniając przyczynę, dla której oczy naszych dzieci nie zawsze mają dokładnie taki sam odcień jak nasze. Jednakże, podobnie do pigmentacji naszej skóry, dają się zauważyć pewne podobieństwa w kolorze oczu u osób należących do tej samej rodziny lub grupy etnicznej (na przykład, ciemne oczy są bardziej powszechne u populacji afrykańskich niż u skandynawskich). Co więcej, to, czy nasze oczy mają kolor brązowy, piwny, zielony, niebieski, szary czy też inny odcień, mówi o nas znacznie więcej niż powszechnie sądzimy. Wielu wierzy, że są one „oknami naszych dusz”, lecz niewielu wie, że mogą nam dużo powiedzieć o ryzyku zapadnięcia na pewne choroby, a nawet o tym, jak nasze ciało radzi sobie z przyswajaniem alkoholu. Przyjrzyjmy się zatem naszym oczom nieco dokładniej.
stożek rogówki

Jak leczyć stożek rogówki?

Oczy i Wzrok
Stożek rogówki to choroba, która sprawia, że rogówka zmienia swój kształt z kulistego na stożkowaty. Wśród przyczyn lekarze wymieniają genetyczne (lub dziedziczne), a także zaburzenia hormonalne. Tylko specjalista może stwierdzić chorobę podczas badania w lampie szczelinowej lub na podstawie oceny powierzchni rogówki metodą topografii rogówki. Im wcześniej stożek rogówki zostanie rozpoznany, tym większe są szanse na zahamowanie rozwoju choroby i poprawę widzenia.
spuchnięte oko

Jak zmniejszyć opuchliznę oka?

Oczy i Wzrok
Spuchnięte powieki mogą być skutkiem płaczu, alergii, zakażenia czy podrażnienia oczu spowodowanego soczewkami kontaktowymi. Obrzękowi powiek może towarzyszyć ból, łzawienie czy swędzenie. W ciężkich przypadkach, obrzęk powiek może upośledzać widzenie. Jeśli twoje powieki są opuchnięte, może również wystąpić światłowstręt. Poniżej przedstawiam kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć opuchliznę powiek.
soczewka kontaktowa

Jak przechowywać soczewki bez płynu do soczewek?

Oczy i Wzrok
Soczewki kontaktowe nie powinny być czyszczone, ani przechowywane w preparatach innych, niż specjalne płyny do soczewek. Roztwór do soczewek ma specjalnie opracowaną formułę, która usuwa brud, zanieczyszczenia i zabija bakterie gromadzące się na soczewkach. Co więcej, płyn nawilża i chroni twoje oczy. Problem pojawia się wtedy, gdy nie masz takiego płynu przy sobie. Żeby znaleźć chwilowe wyjście z sytuacji, możesz użyć do czyszczenia soczewek wody butelkowanej. W przeciwieństwie do kranówki nie zawiera ona chemikaliów i zanieczyszczeń, które mogłyby stanowić zagrożenie dla soczewek i oka. Oto jak czyścić i przechowywać soczewki bez odpowiedniego płynu.
jak leczyć jęczmień na oku?

Jak leczyć jęczmień na oku?

Oczy i Wzrok
Jęczmień na oku spowodowany jest zatkaniem gruczołu łojowego na powiece lub bakteryjnym zakażeniem wokół rzęs. Tradycyjna medycyna często zaleca maści z antybiotykiem. Istnieje jednak kilka sposobów na pozbycie się jęczmienia domowym sposobem bez konieczności wizyty u lekarza.
łzawienie oczu

Domowe sposoby na łzawiące oczy

Oczy i Wzrok
Oczy łzawią z wielu powodów. Przyczyną może być alergia (np. na kurz lub pyłki), dostanie się do oka ciała obcego (np. rzęsy), wiatr, zbyt ostre światło, dym, a nawet zmęczenie oczu na skutek zbyt długiego przesiadywania przed ekranem komputera lub telewizorem. Gdy łzawieniu towarzyszy ropna wydzielina, należy jednak udać się do okulisty, ponieważ jest to znak, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną (np. zapaleniem spojówek), która wymaga specjalistycznego leczenia. W pozostałych przypadkach wystarczą domowe sposoby, które pomogą powstrzymać łzawienie oczu. Kilka takich sposobów znajdziesz poniżej.
heterochromia całkowita

Jakie są przyczyny heterochromii?

Oczy i Wzrok

Heterochromia iridis to zaburzenia rozwoju tęczówki objawiające się jej różnobarwnością. Występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Wiąże się to zazwyczaj z brakiem pigmentu melaniny lub jego nadwyżką. Melanina to substancja odpowiadająca za nadanie koloru nie tylko naszym oczom, ale również skórze i włosom. Gdy jej ilość jest zachwiana w teczówce może dojść do zaburzeń w utrzymaniu jednakowego koloru. Wyróżniamy heterochromię częściową i heterochromię całkowitą. Częściowa polega na tym, że część tęczówki jednego oka ma inną barwę (na przykład na niebieskiej tęczówce 1/3 jej powierzchni jest koloru piwnego). Całkowita heterochromia skutkuje w dwóch różnych barwach tęczówki u jednej osoby lub zwierzęcia. Efekt? Jedno oko mamy na przykład zielone, a drugie niebieskie. Jakie mogą być przyczyny tej rzadkiej skądinąd choroby? Lista poniżej.

oczy

Sposoby na zmęczone oczy – astenopia

Oczy i Wzrok
Astenopia to osłabienie siły wzroku powstające zazwyczaj w wyniku nie skorygowanej wady wzroku. Do głównych objawów tej choroby należą ból głowy, piekące i przemęczone oczy. Te objawy raczej nigdy nie występują rano. Symptomy choroby ujawniają się dopiero w ciągu dnia wskutek długotrwałego siedzenia przed monitorem komputerowym, dłuższego czytania czy jazdy samochodem. Wtedy musisz skupić na czymś wzrok. Oczy się przemęczają i zaczynają boleć, powieki same się zamykają, czujesz pieczenie i masz ochotę trzymać powieki cały czas zamknięte. Koniecznie udaj się do lekarza okulisty, ponieważ potrzebujesz szkieł korekcyjnych. Oprócz tego istnieje również szereg ćwiczeń i metod, by wzmocnić oczy. Kilka z nich znajduje się poniżej.
domowy płyn do przemywania oczu

Jak zrobić domowy płyn do przemywania oczu?

Alergie
Alergia, chlorowana woda na basenie, wiatr, temperatura, jęczmień, zapalenie spojówek, zespół suchego oka – to najczęstsze powody podrażnienia oczu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy tylko zaczynamy pocierać oczy. Wówczas świąd staje się nie do zniesienia, a oczy momentalnie puchną i robią się czerwone. Czy jest na to jakiś bezpieczny sposób? Tak. Wystarczy przemyć oczy domowym płynem łagodzącym. Żeby go przygotować, potrzebujesz zaledwie dwóch składników. Szczegóły poniżej.