Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Jak sprawdzić, czy tatuaż jest zainfekowany?

Skóra
Tatuaże od wielu lat stają się coraz popularniejsze – to sposób na podkreślenie swojego indywidualizmu czy wyróżnienie się z tłumu. Większość osób chce mieć na skórze obraz, który symbolizuje dla nich coś ważnego – bez względu na to, czy jest w widocznym dla innych miejscu, czy nie. Warto jednak wiedzieć, że z wykonywaniem tatuażu wiążą się pewne zagrożenia. Najmniejszym jest to, że z czasem przestanie się nam podobać. Największym ryzykiem jest jednak wykonywanie tatuażu w niesprawdzonych salonach, które nie mają odpowiednich certyfikatów. Błędy w sterylizacji przyrządów mogą się dla nas skończyć zakażeniem groźnymi wirusami. Częstym powikłaniem jest też zainfekowanie tatuażu i problem z gojeniem się skóry. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy tatuaż jest zainfekowany i poznaj ryzyko związane z tym zabiegiem.

Co najbardziej szkodzi wątrobie?

Zapalenie Wątroby
Wątroba to kluczowy narząd, który oczyszcza organizm z toksyn. Bierze udział w procesach trawiennych i metabolicznych. Na szczęście ma możliwości do regenerowania się, tak by mogła nam służyć całe życie. Niestety nie oznacza to, że nic nie jest w stanie jej poważnie zagrozić. Największym niebezpieczeństwem są wirusy wywołujące zapalenie wątroby typu B i C – przez lata mogą się nie ujawniać i trwale ją uszkadzać, prowadząc do całkowitej niewydolności. Wątrobę stopniowo niszczymy też na własne życzenie – nadużywając alkoholu i niezdrowo się odżywiając. Warto jednak wiedzieć, że nie chodzi tylko o tłustą i ciężkostrawną żywność, ale także o produkty powszechnie uznawane za zdrowe. Groźne mogą być także popularne diety i zioła. Sprawdź, co najbardziej szkodzi wątrobie.

Czym jest autoimmunologiczne zapalenie wątroby?

Zapalenie Wątroby
Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW) to podstępne schorzenie, które prowadzi do niewydolności tego narządu. Latami może nie dawać niemal żadnych objawów. Jego przyczyną jest tzw. autoagresja, czyli uszkadzanie komórek wątroby przez układ odpornościowy. Trwający latami stan zapalny w końcu przekształca się w marskość. Jedynym ratunkiem jest wczesna diagnostyka. Dlatego warto zwracać uwagę na bagatelizowane często symptomy – przewlekłe zmęczenie, świąd skóry, wzdęcia czy brak apetytu. Sprawdź, czym jest autoimmunologiczne zapalenie wątroby, jak się objawia i na czym polega leczenie.
czerwone dłonie

Czego objawem są czerwone dłonie?

Choroby Układu Pokarmowego
Dłonie to bardzo ważna część naszego ciała, nie tylko jeśli chodzi o wykonywanie codziennych czynności. Mogą one również dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Zmiany skórne, opuchlizna, sinienie dłoni – wszystko to może świadczyć o tym, że nasz organizm zmaga się z jakąś chorobą. W tym artykule dowiesz się o czym mogą świadczyć czerwone dłonie.
alkoholowa marskość wątroby

Jak rozpoznać alkoholową marskość wątroby?

Zapalenie Wątroby

Alkoholowa marskość wątroby jest skutkiem stałego, kilkuletniego nadużywania alkoholu. Im dłużej ktoś nadużywa alkoholu tym większe ryzyko rozwoju alkoholowej marskości wątroby. Choroba ta jest skutkiem blokowania przez alkohol metabolizmu związków pokarmowych.

Gdzie jest wątroba? Jak o nią dbać?

Jak dbać o wątrobę?

Zapalenie Wątroby
Wątroba jest bardzo ważnym narządem znajdującym się w naszym ciele. Dzięki niej możliwa jest przemiana tłuszczy i cukrów w naszym organizmie. Jej funkcją jest także magazynowanie witamin, oczyszczanie z toksyn i odtruwanie organizmu dlatego powinniśmy o nią szczególnie dbać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co należy robić a czego nie, aby nasza wątroba mogła dobrze funkcjonować.
owoce na wątrobę

Owoce pomocne w walce ze stłuszczeniem wątroby

Zapalenie Wątroby
Czy zdiagnozowano u ciebie stłuszczenie wątroby? Być może członek twojej rodziny cierpi na tę chorobę? Powstaje ona na skutek nagromadzenia się nadmiaru tłuszczu w komórkach wątroby. Jeśli choroba ta pojawi u ciebie, musisz koniecznie przestrzegać wskazówek lekarza - będą one dostosowane do rodzaju zaburzeń czynności twojej wątroby.

Kolka wątrobowa: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroby Układu Pokarmowego
Kolka wątrobowa to bolesna dolegliwość, która sygnalizuje problemy z woreczkiem żółciowym. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 15% osób w Polsce, znacznie więcej kobiet. Czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowa dieta, otyłość oraz choroby przewlekłe. Ból pojawia się po prawej stronie pod żebrami, najczęściej po posiłku, i może trwać nawet kilka godzin. Kolki wątrobowej nie powinno się ignorować, bo może być przyczyną groźniejszych schorzeń. Jak walczyć z tą uciążliwą dolegliwością?

Jakie choroby można wyczytać z oczu?

Oczy i Wzrok
O oczach mówi się, że są zwierciadłem duszy, ale warto wiedzieć, że można z nich wyczytać znacznie więcej niż tylko aktualny nastrój czy nastawienie do świata. Uważny obserwator będzie mógł też wiele powiedzieć na temat kondycji zdrowia. Zaczerwienienie, zabarwienie gałki ocznej, zmiany na powiekach czy zaburzenia widzenia to charakterystyczne objawy wielu schorzeń. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie narządu wzroku, ale sygnalizują nieprawidłowe procesy zachodzące w naszym organizmie. Są częstym symptomem problemów z trzustką, wątrobą i sercem, a nawet układem nerwowym czy rozrodczym. Sprawdź, jakie objawy widoczne na oczach powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty.

Nietypowe objawy chorób wątroby

Zapalenie Wątroby
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Neutralizuje toksyny, bierze udział w procesach metabolicznych, produkuje żółć i magazynuje nadmiar węglowodanów, a także liczne witaminy i minerały. Potrafi też unieszkodliwiać drobnoustroje i ma wpływ na prawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu. Wątroba ma zdolność do regenerowania się, niestety nie oznacza to, że jest niezniszczalna. Wręcz przeciwnie – nadużywanie leków, używek czy nieprawidłowa dieta przez lata znacznie uszkadzają ten narząd i stopniowo pogarszają jego funkcjonowanie. Największym zagrożeniem są jednak wirusy wywołujące zapalenie wątroby, a także guzy i nowotwory. Niestety choroby te przez lata mogą nie dawać objawów, a pierwsze charakterystyczne symptomy pojawiają się dopiero, gdy wątroba jest całkowicie wyniszczona. Dlatego warto wiedzieć, jakie oznaki powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u specjalisty.