Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Nagłe skoki ciśnienia: Jak sobie z nimi radzić?

Choroby Serca
Praca ludzkiego serca jest ściśle związana z odczuwanymi przez nas emocjami, dlatego nadmierny stres, strach czy euforia mogą prowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Niemałe znaczenie ma też aktywność fizyczna oraz mało zbilansowana i obfitująca w tłuste produkty czy sól i cukry proste dieta. Gdy skoki ciśnienia są zbyt gwałtowne lub mają charakter nawrotowy, stanową zagrożenie dla zdrowia i mogą prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca. Jeśli towarzyszą im takie objawy jak silny ból głowy, zawroty i mdłości, zaczerwienienie twarzy i ból w klatce piersiowej, warto sięgnąć po ciśnieniomierz. Czujność powinny wzbudzić wartości przekraczające 140/90 mmHg. Jak radzić sobie ze skokami ciśnienia? Kto jest na nie najbardziej narażony?

Dieta DASH: Najlepsza przy nadciśnieniu

Nadciśnienie Tętnicze
Dieta DASH znajduje się w czołówce najzdrowszych sposobów odżywiania się. Opracowano ją z myślą o profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. To częste schorzenie dotyczy coraz młodszych osób i jest ogromnym zagrożeniem dla układu krążenia. Wyniszcza naczynia krwionośne i kilkakrotnie zwiększa ryzyko udaru czy zawału serca. Tymczasem z nadciśnieniem można skutecznie walczyć poprzez odpowiednie odżywianie się. Na czym polega dieta DASH i jakie są jej największe zalety?

Naczyniak żylny: Kiedy jest niebezpieczny?

Mózg i Układ Nerwowy
O naczyniaku żylnym mówimy, kiedy w mózgu obecne jest nieprawidłowe połączenie tętnicy z żyłą. W efekcie krew w tym miejscu ma wyższe ciśnienie, a dotlenianie mózgu staje się utrudnione. Naczyniak żylny przez całe życie może nie dawać żadnych objawów, ale zdarza się, że jest powodem zaburzeń układu nerwowego. Jednak gdy dochodzi do jego krwotoku, może być zagrożeniem dla życia. Jak objawia się naczyniak żylny i kiedy powinniśmy się zgłosić do lekarza? Jakie są przyczyny nieprawidłowej budowy tętnic i żył w mózgu?
pomiar ciśnienia krwi

Czego nie jeść przy nadciśnieniu?

Nadciśnienie Tętnicze
Nadciśnienie to problem, który dotyka coraz większej liczby ludzi. W obecnych czasach można uznać je za chorobę cywilizacyjną. Nieleczone jest bardzo niebezpieczne, może prowadzić do udaru, wylewu lub zawału. Osoby ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym muszą więc być bardzo ostrożne. Nadciśnienie wymaga zmiany stylu życia i sposobu odżywiania. Pierwszą bardzo ważną rzeczą jest ruch. Razem z nim musi iść w parze odpowiednia dieta. Należy unikać produktów tłustych i o dużej zawartości sodu. Czego się więc wystrzegać?
Czosnek

Jak zrobić tybetański eliksir młodości?

Nadciśnienie Tętnicze
Receptura tej nalewki pochodzi z Tybetu z IV wieku przed naszą erą. Mówi się, że już po jednej kuracji wiek organizmu cofa się o 16 lat. Jest to prościej mówiąc nalewka czosnkowa o niezwykłych właściwościach. Nalewka ta uelastycznia naczynia krwionośne, zapobiega zawałowi serca i mózgu, tworzeniu się nowotworów, paraliżowi i miażdżycy. Poprawia wzrok, odmładza organizm, oczyszcza go z tłuszczu, wypłukuje zalegający wapń i szybko poprawia przemianę materii. Nalewka ma poza tym działanie moczopędne, wykrztuśne, wzmacniające, rozgrzewające, uśmierzające ból. Odkaża również przewód pokarmowy i zapobiega wrzodom oraz wzmacnia odporność organizmu na choroby.
przyprawa zastępująca sól

Przyprawa zastępująca sól – jak ją zrobić?

Proste przepisy
Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez soli. Gdy raz nauczymy się jej smaku, ciężko jest przekonać organizm, że można od niej odwyknąć. Niestety stan naszego zdrowia bardzo często wymaga zredukowania ilości spożytej soli lub całkowitego zrezygnowania z niej. Czy istnieje jakiś substytut, który zrekompensowałby nam tę nieodżałowaną stratę? Okazuje się, że odpowiednia kompozycja ziół może wydobyć z dań smak podobny do słonego. Przepis na przyprawę zastępującą sól znajdziesz poniżej.
pomiar ciśnienia krwi

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Nadciśnienie Tętnicze
Zapewne każdy z nas był kiedyś u lekarza i widział jak to on lub pielęgniarka mierzy nam ciśnienie. To nic trudnego. Warto, zatem samemu spróbować i zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze przy pomocy tradycyjnego manometru. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić.
dieta DASH

Jaka dieta na obniżenie ciśnienia? Dieta DASH, cz. II

Nadciśnienie Tętnicze
Dieta DASH to zdrowa, zbilansowana dieta pozwalająca znacząco obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Nie jest ona bardzo restrykcyjna, a jej głównym założeniem jest ograniczenie ilości spożywanego sodu. Masz przed sobą drugą część artykułu przybliżającego zasady tej diety. Żeby uzyskać pełny pogląd, przeczytaj również część pierwszą (odnośnik na końcu). Przekonaj się, że walka z nadciśnieniem może być nie tylko skuteczna, ale i prosta.
Co na nadciśnienie tętnicze

4 sposoby na wykorzystanie czosnku w leczeniu nadciśnienia

Nadciśnienie Tętnicze
Czosnek jest prawdziwym naturalnym skarbem. Wiele specjalistycznych badań pokazało, że znakomicie wspiera on zdrowie naszego serca? Na tym nie kończą się jednak jego zalety. Czosnek pomaga również obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) i reguluje ciśnienie krwi. Poniżej przygotowaliśmy dla was 4 skuteczne sposoby na wykorzystanie tej rośliny:

Na co pomaga czarnuszka?

Przyprawy
Maleńkie ziarenka czarnuszki zawierają ponad sto cennych, biologicznie aktywnych substancji. To dlatego czarnuszka ma tak duże zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Na Bliskim Wschodzie mówi się, że profilaktycznie wystarczy dziesięć ziarenek dziennie, aby trzymać się od chorób z daleka.