Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Sól potasowa: Najlepsza na nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie Tętnicze
Sól to najpopularniejsza przyprawa, której używamy na co dzień. Niestety, większość z nas stosuje tradycyjną sól kuchenną, która nie zawiera żadnych dodatkowych cennych minerałów. Jakby tego było mało, składa się niemal wyłącznie z chlorku sodu, który w nadmiarze obciąża nerki, zatrzymuje wodę w organizmie oraz przyczynia się do powstania nadciśnienia i chorób naczyniowych. Dlatego osoby zmagające się z chorobami układu krążenia powinny unikać soli kuchennej jak ognia. Świetną alternatywą jest znacznie zdrowsza sól potasowa. Co zawiera i jak wpływa na organizm?

Nadciśnienie tętnicze: Profilaktyka, objawy i leczenie

Choroby Serca
Z nadciśnieniem tętniczym zmaga się w Polsce około 9 milionów osób, a liczba ta wciąż rośnie. Nawet jedna trzecia z nich nie zdaje sobie sprawy z choroby, tymczasem schorzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu. Wokół nadciśnienia tętniczego narosło sporo mitów – między innymi, że to choroba wyłącznie starszych i otyłych ludzi. Wiele osób uważa też, że jeśli nie obserwuje żadnych uciążliwych dolegliwości, to nadciśnienie nie jest groźne. Dowiedz się, jakie są objawy schorzenia, jak się przed nim chronić i na czym polega leczenie. Podpowiadamy też, jak radzić sobie z nadciśnieniem w trakcie upałów.

Dieta zapobiegająca udarowi mózgu

Choroby Układu Krążenia
Udaru dostaje w Polsce aż 70 tysięcy osób rocznie, a niemal połowa umiera na jego skutek. Spośród pozostałych osób tylko połowa powraca do pełnej sprawności. Często zależy to od szybkiej reakcji i wdrożenia właściwego leczenia, a także od ogólnej kondycji pacjenta. Powrót do zdrowia jest powolny i wymaga przede wszystkim specjalistycznej rehabilitacji. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru nawet o 30%.
Czosnek

Jak zrobić tybetański eliksir młodości?

Nadciśnienie Tętnicze
Receptura tej nalewki pochodzi z Tybetu z IV wieku przed naszą erą. Mówi się, że już po jednej kuracji wiek organizmu cofa się o 16 lat. Jest to prościej mówiąc nalewka czosnkowa o niezwykłych właściwościach. Nalewka ta uelastycznia naczynia krwionośne, zapobiega zawałowi serca i mózgu, tworzeniu się nowotworów, paraliżowi i miażdżycy. Poprawia wzrok, odmładza organizm, oczyszcza go z tłuszczu, wypłukuje zalegający wapń i szybko poprawia przemianę materii. Nalewka ma poza tym działanie moczopędne, wykrztuśne, wzmacniające, rozgrzewające, uśmierzające ból. Odkaża również przewód pokarmowy i zapobiega wrzodom oraz wzmacnia odporność organizmu na choroby.
zamienniki soli

11 najlepszych zamienników soli

Zdrowa Dieta
Powszechnie wiadomo, że nadmierne spożywanie soli niekorzystnie wpływa na zdrowie. Przede wszystkim sól podnosi poziom ciśnienia krwi, co w rezultacie może przyczynić się do późniejszych chorób serca czy nawet udaru. Jeśli jednak koniecznie musisz używać soli, będzie trudno ci się bez niej obyć, bo jedzenie przestanie mieć smak. Dobra wiadomość jest taka, że możesz chronić swoje serce i jednocześnie spożywać smaczne posiłki. Oto lista jedenastu fantastycznych alternatyw dla soli i wskazówki, jak ich używać.
aparat do pomiaru ciśnienia

Jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami?

Nadciśnienie Tętnicze

Wysokie ciśnienie krwi jest coraz częstszym problemem u ludzi. Odpowiedzialne za to są: nieodpowiednia dieta, brak ruchu i uwarunkowania genetyczne. Firmy farmaceutyczne wprowadzają na rynek coraz to nowsze leki mające na celu obniżenie ciśnienia krwi. Lekarze zalecają zdrową dietę i regularne ćwiczenia. Wszystkie te rzeczy są ważne dla obniżenia ciśnienia krwi i utrzymania go na zdrowym poziomie. Istnieje również szereg naturalnych środków, które choć nie są medycznie zatwierdzone, przyczyniają się do obniżenia ciśnienia.

przyprawa zastępująca sól

Przyprawa zastępująca sól – jak ją zrobić?

Proste przepisy
Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez soli. Gdy raz nauczymy się jej smaku, ciężko jest przekonać organizm, że można od niej odwyknąć. Niestety stan naszego zdrowia bardzo często wymaga zredukowania ilości spożytej soli lub całkowitego zrezygnowania z niej. Czy istnieje jakiś substytut, który zrekompensowałby nam tę nieodżałowaną stratę? Okazuje się, że odpowiednia kompozycja ziół może wydobyć z dań smak podobny do słonego. Przepis na przyprawę zastępującą sól znajdziesz poniżej.
jagody głogu

Jak zrobić nalewkę z jagód głogu?

Medycyna Naturalna
Owoce głogu wzmacniają ściany żył i tętnic, dzięki naturalnemu składnikowi, rutynie. Ponoć jeśli przed lub bezpośrednio po ataku serca zażyjemy rutynę zmniejszy ona skutki zawału. Przyjmowana regularnie obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, zmniejsza ból przy anginie. Głóg poprawia koncentrację i oczyszcza umysł. Wzbogać swoją apteczkę o nalewkę z głogu.
pomiar ciśnienia krwi

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Nadciśnienie Tętnicze
Zapewne każdy z nas był kiedyś u lekarza i widział jak to on lub pielęgniarka mierzy nam ciśnienie. To nic trudnego. Warto, zatem samemu spróbować i zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze przy pomocy tradycyjnego manometru. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić.
dieta DASH

Jaka dieta na obniżenie ciśnienia? Dieta DASH, cz. II

Nadciśnienie Tętnicze
Dieta DASH to zdrowa, zbilansowana dieta pozwalająca znacząco obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Nie jest ona bardzo restrykcyjna, a jej głównym założeniem jest ograniczenie ilości spożywanego sodu. Masz przed sobą drugą część artykułu przybliżającego zasady tej diety. Żeby uzyskać pełny pogląd, przeczytaj również część pierwszą (odnośnik na końcu). Przekonaj się, że walka z nadciśnieniem może być nie tylko skuteczna, ale i prosta.