Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Borelioza: Wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie

Borelioza
Rozpoczął się sezon wysokich temperatur, a wraz z nim plaga przeróżnych owadów. Szczególnie powinniśmy strzec się kleszczy, które mogą przenosić boreliozę. Choroba może dać o sobie znać dopiero po kilku latach, gdy objawy zaczynają utrudniać nam normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest zrobienie testu na boreliozę niedługo po ukąszeniu kleszcza. W związku z tym, że kleszcze zaczęły już atakować, przypominamy kilka najważniejszych informacji na temat boreliozy.

Co warto wiedzieć o boreliozie?

Borelioza
Jest chorobą, która przeważnie kojarzy się z kleszczami, bo to te stworzenia najczęściej ją przenoszą. Niestety powszechna wiedza na temat boreliozy jest wciąż mała. Z tego powodu ludzie bagatelizują ugryzienie kleszcza i nie leczą się pod kątem boreliozy. Niewykryta w odpowiednim czasie i nieleczona, potrafi pozostawić trwałe uszkodzenia w mózgu i organizmie, a nawet prowadzić do śmierci. Warto zatem wiedzieć, jakie są jej przyczyny, objawy i skutki, a także co robić, gdy zostaliśmy nią zarażeni.
Jak chronić się przed boreliozą?

Jak chronić się przed boreliozą?

Borelioza
Borelioza to groźna choroba która z roku na rok coraz bardziej się rozprzestrzenia. Zazwyczaj borelioza spowodowana jest ugryzieniem kleszczy zarażonych bakteriami Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii lub Borrelia japonica. Objawy na początku są niepozorne i łatwo pomylić je z innymi schorzeniami, są to bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Z czasem objawy wzmacniają się i stają się coraz bardziej niebezpieczne. Nie każde ukąszenie kleszcza musi skończyć się chorobą. Po pierwsze nie wszystkie kleszcze są nosicielami niebezpiecznej bakterii, po drugie istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym zmniejszysz ryzyko wystąpienia choroby.
Powiększone węzły chłonne szyi

Jak leczyć powiększone węzły chłonne?

Choroby Wirusowe
Węzły chłonne to małe gruczoły w kształcie fasoli. Są częścią układu limfatycznego, przez który przepływają płyny ustrojowe (limfa). Limfa krążąc po organizmie zbiera substancje toksyczne (odpady) i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu. Układ limfatyczny jest ważną częścią układu odpornościowego, czyli systemu chroniącego organizm przed chorobą. Przeciwciała wytwarzane przez układ limfatyczny łączą się z bakteriami i ułatwiają ich niszczenie przez krwinki białe. Węzły chłonne można znaleźć pojedynczo lub ułożone w grupach. Mogą one być tak małe jak główka szpilki lub tak duże jak oliwka. Grupę węzłów chłonnych możemy wyczuć palcami na szyi, w pachwinach i pachach. Węzły chłonne na ogół nie bolą i w większości są w ogóle nieodczuwalne.
ugryzienie kleszcza

Jak zrobić płyn przeciwko kleszczom?

Borelioza
Kleszcze to małe pajęczaki, żyjące nie tylko w lesie, ale w ogrodzie czy parku. Ich ugryzienie jest bezbolesne. Jeśli już znajdziemy kleszcza na naszej skórze, nie lekceważmy go. Może być nosicielem niebezpiecznych dla nas patogenów, wywołujących choroby jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Wybierając się do lasu czy parku, należy się odpowiednio przygotować np. stosując domowy płyn odstraszający kleszcze. Wypróbuj domowy płyn przeciwko kleszczom.
ugryzienie kleszcza

Jak wyciągnąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Naturą kleszcza jest zakopać głowę w skórze i dokopać się do krwi. Najbardziej prawdopodobne jest, że za kilka dni odpadnie sam, lecz aby zapobiec zakażeniu należy go usunąć jak najprędzej. Poznaj kilka sposobów na usunięcie kleszcza.
ugryzienie kleszcza

Borelioza – objawy i leczenie·

Borelioza
Borelioza jest roznoszona przez kleszcze zainfekowane bakterią o nazwie Borrelia burgdorferi. Kleszcze zarażają się tą bakterią od zwierząt, takich jak jelenie, czy myszy. Większość osób ugryzionych przez kleszcza nie zapada na tę chorobę. Ryzyko jest tym większe, im częściej owady te atakują nasz organizm i im dłużej pozostają pod skórą. Co istotne, nawet jeśli człowiek lub zwierzę jest zainfekowane boreliozą, nie możemy się od niego zarazić przez bezpośredni kontakt. Tylko kleszcz, który najpierw pasożytuje na ciele zakażonego, a potem na naszym jest w stanie zarazić nas tą chorobą.
obawy boreliozy - rumień wędrujący

Jakie są objawy boreliozy (choroba z Lyme)?

Borelioza
Pierwsze przypadki choroby zostały zdiagnozowane w mieście Connecticut w latach 70. Chorobę wywołuję bakteria z rodziny krętków, która przenoszona jest przez kleszcze. Przez wiele lat rozwinęła się w wielu miastach USA, spotkać można ją także w Polsce.
Jak rozpoznać boreliozę

Jak rozpoznać boreliozę?

Borelioza
Bez paniki – ogromna większość ukąszeń kleszczy nie pociąga za sobą żadnych następstw. Dlatego jeśli znajdziesz na ciele takiego nieproszonego biesiadnika, nie ma powodu, żeby od razu biec do lekarza. Wystarczy jak najszybciej go usunąć – bez wykręcania, chwyciwszy pasożyta pęsetą jak najbliżej skóry (i tak, by przy okazji nie ucisnąć jego odwłoka) – zdezynfekować miejsce ukąszenia, a potem je obserwować i zachować czujność. Nie każdy kleszcz jest zakażony Jeśli szczęście nam nie dopisze, największe jest ryzyko, że pasożyt pozostawi po sobie pamiątkę w postaci bakterii Borrelia burgdorferi. Wywołuje ona boreliozę. Według szacunków, w Europie odsetek zakażonych pajęczaków wynosi 5 proc. W Polsce najłatwiej trafić na takiego osobnika na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Mazurach oraz w województwie zachodniopomorskim. Nawet jeśli się na takiego natkniemy, istnieje duża szansa, że układ immunologiczny zdusi infekcję w zarodku.
Jak postępować z kleszczem

Jak postępować z kleszczem?

Borelioza
Oprócz kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy na liście chorób odkleszczowych są także: babezjoza, erlichioza, tularemia, gorączka Q i gorączka plamista Gór Skalistych. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Wszystkie wymienione choroby mogą być groźne dla zdrowia i życia, ale nie należy wpadać w histerię. Nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii czy wirusów, a nawet jeśli zostaniemy przez takiego ukłuci, to nie musi dojść do zakażenia. Trzeba tylko zachować czujność. Wśród amatorów wakacji na Mazurach największy postrach budzi kleszczowe zapalenie mózgu. To choroba wirusowa, którą dość trudno rozpoznać. Gdy wkłuje ci się w skórę, usuń go najszybciej, jak się da. Jeśli sama nie chcesz lub nie potrafisz tego zrobić, idź do lekarza.