Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie
Stwardnienie rozsiane

Przewodnik po stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie Rozsiane
Stwardnienie rozsiane (MS) jest przewlekłą chorobą, która niszczy nerwy w rdzeniu kręgowym i mózgu, a także nerwy wzrokowe. Osoby chore na stwardnienie rozsiane posiadają w wielu miejscach tkankę bliznowatą, która powstała na skutek zniszczenia nerwów. W zależności od tego, gdzie został uszkodzony nerw, objawy mogą dotyczyć problemów z mięśniami, równowagą, wzrokiem lub mową.
przekrój mózgu

Jak objawia się stwardnienie rozsiane?

Mózg i Układ Nerwowy
Stwardnienie rozsiane inaczej SM to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Ma charakter przewlekły oraz rozsiany. Przypisuje się jej również charakter demielinizacyjny czyli w tej chorobie występuje szereg procesów, które niszczą osłonki mielinowe w ośrodkowym układzie nerwowym. Stwardnienie rozsiane to dość enigmatyczna choroba. Do dzisiaj jej przyczyny nie są znane. Wiadomo jedynie, że choroba ma podłoże immunologiczne. Warto dodać, że choroba ta może przyjąć wiele postaci. Jej objawy są zróżnicowane co utrudnia diagnozę. Niestety ta choroba jest nieuleczalna. Istnieją jednak terapie, które zmniejszają niszczące skutki SM. Jest to choroba przewlekła tak jak cukrzyca. Można z nią żyć do późnej starości. Nie jest przekazywana potomstwu. W poniższym artykule znajdziesz informacje, które pomogą tobie zrozumieć jak przebiega i objawia się stwardnienie rozsiane.