Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Najlepsze wskazówki, jak zapobiec udarowi

Udary i Wylewy
Udar występuje wtedy, gdy zakrzep krwi blokuje żyłę lub arterię lub kiedy naczynie krwionośne pęka, zaburzając przepływ strumienia krwi, do któregoś z obszarów mózgu. Kiedy dochodzi do udaru, w mózgu umierają komórki nerwowe położone w bezpośrednim sąsiedztwie punktu udaru. Takie zgrupowanie martwych komórek lekarze nazywają zawałem. Komórki te umierają w przeciągu od kilku minut do kilku godzin od momentu zajścia udaru. Spróbuj zastosować poniższe wskazówki przygotowane przez panel uznanych specjalistów do spraw udaru opublikowane przez amerykańskie National Stroke Association (NSA). .

Objawy wstrząsu: Co robić po urazie głowy?

Udary i Wylewy
Kroki, jakie podejmiesz po wstrząsie, mogą przynieść różnicę w twoim zdrowiu oraz stopniu, w jakim uraz na ciebie wpłynie. Wstrząs uznawany jest za łagodny uraz głowy i w ten sposób powinien być leczony. Występuje on podczas upadku spowodowanego poślizgnięciem oraz w innych sytuacjach, w których dochodzi do uderzenia się w głowę. W większości przypadków nie zagraża on życiu, jednak może przynieść długotrwałe problemy, z którymi nikt nie chce mieć do czynienia.

udar mózgu

Znaki ostrzegające nas przed zbliżającym się udarem mózgu

Udary i Wylewy
Udar mózgu to "atak", który pojawia się w związku z zaburzeniami krążenia krwi w jakiejś części naszego mózgu. Jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie i jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u  osób dorosłych. Udary mogą występować w dwóch typach: niedokrwiennym i krwotocznym. Pierwszy typ obejmuje udary, które następują ze względu na ograniczenie  lub zablokowanie przepływu krwi do mózgu. Drugi typ obejmuje udary, które są wynikiem krwotoku występującego w obszarze mózgu.
odwodnienie organizmu

5 domowych sposobów na odwodnienie organizmu

Udary i Wylewy
Czy wiesz, że 70-80% naszego ciała składa się z wody? Wody potrzebuje każda komórka znajdująca się w ciele. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało pozbywa się wody podczas oddychania, pocenia się i oddawania moczu. Jeśli organizmowi dostarczymy zbyt mało wody niż ono wydatkuje, wówczas może nastąpić odwodnienie. Niektóre objawy odwodnienia to mniejsza ilość oddawanego moczu, suchość w ustach, suchość skóry, skurcze mięśni i omdlenia. W skrajnym przypadku można dostać udaru cieplnego, nabawić się niewydolności nerek, a nawet umrzeć. Zwykle ludzie nie są świadomi tego, że są odwodnieni. Przeczytaj nasz artykuł, aby uniknąć odwodnienia.
Zalety rzucenia palenia

Co się dzieje z organizmem po rzuceniu palenia

Uzależnienia
Nie ma wątpliwości, że palenie jest jedną z najbardziej szkodliwych rzeczy, (jeśli nie najbardziej szkodliwą), jaką możemy z własnego wyboru sami zafundować swojemu organizmowi. Negatywne skutki palenia papierosów to o wiele więcej niż tylko rak płuc. W rzeczywistości palenie ma związek z większością nowotworów mogących rozwinąć się w naszym ciele. Nałóg ten może powodować ciąże pozamaciczne, zaburzenia erekcji, wiele chorób serca i krążenia, a także ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Rzucenie palenia, to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego organizmu. Pozytywne zmiany zerwania z nałogiem można zauważyć niemal natychmiast. Twoje włosy, ubrania i skóra będą lepiej pachnieć, koniec z wszechobecnym zapachem tytoniu! Co więcej, twój organizm bardzo szybko zacznie się uzdrawiać.
udar mózgu

Jak zapobiec udarowi mózgu?

Mózg i Układ Nerwowy
Lekarze kładą duży nacisk na zapobieganie udarowi mózgu. Nawet najmniejszy udar powoduje bardzo duży ból. Niestety nie wszyscy pamiętają o tym, jak ważna jest prewencja. Skutki udaru mózgu są tragiczne. Niestety nie wszyscy wiemy jak mu zapobiegać, a jest to bardzo ważne. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, do których powinieneś się zastosować, jeśli chcesz uniknąć tego schorzenia.
udar mózgu

Jak rozpoznać udar mózgu?

Udary i Wylewy
To mit, że udar mózgu występuje tylko u osób starszych. Może się nam przytrafić także w sile wieku. Lekarze alarmują, że w ciągu ostatnich lat liczba udarów u młodych ludzi wzrosła aż o 30 procent. Powód? Coraz częściej prowadzimy niezdrowy styl życia: źle się odżywiamy, palimy papierosy, mamy nadciśnienie, zbyt wysoki poziom cholesterolu. Może to mieć wpływ na wystąpienie udaru, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Poznaj fakty, dzięki którym nie będziesz bezradna wobec choroby.
ochrona przed słońcem

Jak uniknąć udaru słonecznego?

Udary i Wylewy
Nasz organizm w ponad 60 procentach składa się z wody, ale nie potrafi magazynować jej na zapas. Gdy podczas upałów tracimy więcej płynów, niż dostarczamy w pożywieniu, może dojść do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. W jego wyniku zatruwamy się ubocznymi produktami przemiany materii. Aby do tego nie dopuścić, dorosły człowiek powinien wypijać średnio tyle litrów napojów, ile stanowi 2-4 procent wagi jego ciała. Dla przykładu: osoba ważąca 70 kg musi przyjąć od 1,4 do 2,8 l płynów w ciągu jednego dnia. Kto jest najbardziej zagrożony udarem słonecznym? Co robić, żeby go uniknąć? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
udar mózgu leczenie

Metody leczenia udaru mózgu - na czym polegają?

Udary i Wylewy
W ostatnim czasie udało się uzyskać duży postęp w leczeniu świeżych udarów niedokrwiennych. By jednak chory z udarem niedokrwiennym mógł skorzystać z tego postępu i miał faktyczną szansę na wyzdrowienie, powinien jak najszybciej znaleźć się w specjalistycznym ośrodku udarowym albo w placówce, która posiada oddział specjalizujący się w leczeniu udarów mózgowych (takich miejsc w Polsce jest łącznie około 170). Konieczne jest bowiem, by został on zdiagnozowany i otrzymał leczenie przed upływem 6 godzin (a według niektórych ekspertów – do 8 godzin) od wystąpienia pierwszych objawów choroby. I tu tkwi problem.
Diagnozowanie chorób

5 popularnych chorób, które najczęściej są błędnie zdiagnozowane

Borelioza
Bóle, kłucia, zawroty głowy i zmęczenie. Przytrafiają się nam wszystkim. Zwykle je ignorujemy. Z resztą nie tylko my. Powszechność tych symptomów może sprawić, że nawet badający cię lekarz przeoczy pierwsze objawy poważnej choroby. Poniżej znajdziesz listę 5. przypadłości, które bardzo często są nieprawidłowo diagnozowane.