Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Kompulsywne objadanie się: Jak z nim walczyć?

Zaburzenia Łaknienia
Kompulsywne objadanie się to jedno z zaburzeń odżywiania, które uznaje się już za chorobę cywilizacyjną. Zmagające się z nią osoby czują nieodpartą chęć spożywania dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Nie jest to spowodowane głodem, ale przymusem psychicznym. Myśl o jedzeniu jest silniejsza niż racjonalne rozumowanie. Przyczyną najczęściej są problemy emocjonalne, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, a także kompleksy. Niestety kompulsywne objadanie się nasila problemy psychiczne, wywołuje silne wyrzuty sumienia i brak poczucia własnej wartości. Szybko prowadzi do nadwagi i otyłości, co tylko potęguje problemy. Jak walczyć z zaburzeniami odżywiania? Jakie objawy u siebie lub innych powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty?

Nerwica żołądka: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroby Układu Pokarmowego
Bóle brzucha, nudności, zgaga, naprzemiennie występujące zaparcia i biegunki to objawy, które nasuwają skojarzenia z chorobami układu pokarmowego. I rzeczywiście, często są one spowodowane refluksem, wrzodami żołądka lub dwunastnicy, a także przewlekłymi schorzeniami jelit. Warto jednak wiedzieć, że przyczyną może być silny stres i zaburzenia nerwicowe. Wszystko dlatego, że układ pokarmowy jest kontrolowany przez autonomiczny układ nerwowy. Jak odróżnić choroby żołądka od problemów z psychiką?

Dlaczego niedożywienie jest tak groźne dla zdrowia?

Odżywianie
Niedożywienie nie dotyczy jedynie osób cierpiących na anoreksję czy bulimię. Problem może dotknąć tak naprawdę każdego, kto przez pewien okres nie dostarczy organizmowi potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników pokarmowych. Niedożywieni mogą być pacjenci przebywający w szpitalu, osoby z chorobami nowotworowymi, rekonwalescenci czy osoby starsze. Niedobór witamin i minerałów może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, zaburzeń pracy wszystkich narządów. Skutkuje to przewlekłym zmęczeniem, spadkiem masy ciała, osłabieniem pamięci i koncentracji, rozdrażnieniem czy nawet depresją. Niedożywiony organizm znacznie trudniej dochodzi do zdrowia po przebytych chorobach z powodu obniżonej odporności. Dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie, by nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Jak niedożywienie wpływa na zdrowie? Czym się objawia i jak je leczyć?
tasiemiec

Objawy sygnalizujące obecność tasiemca, które często ignorujemy

Choroby Układu Pokarmowego
Pasożyty jelitowe są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą one rozwijać się przez wiele lat w człowieku, który nawet nie jest świadomy tego, że może być zarażony. Tasiemce są jedną z najbardziej popularnych pasożytów ( zaraz obok glisty ludzkiej ), które stanowią około 100 milionów przypadków rocznie. Objawy zakażenia tasiemcem mogą nie być bardzo zauważalne, ale kradną składniki odżywcze z organizmu człowieka- właśnie dlatego są groźnymi pasożytami. Jeśli larwy tasiemca wędrują z krwią i pozostają w mięśniach, mogą powodować problematyczne torbiele. Możesz mieć tasiemca, jeśli zauważysz, któryś z poniższych objawów, ale nie panikuj, można je łatwo wyleczyć przy pomocy naturalnych leków- lecz pierwsza ważną czynnością jest trafna diagnoza.
brak apetytu

Domowe sposoby na brak apetytu

Zaburzenia Łaknienia
„Co to znaczy, że nie jesteś głodna?” - pewnie wiele razy słyszałaś to pytanie. Może jest ono irytujące, ale ma swoje uzasadnione podłoże – jedzenie jest jedną z naszych podstawowych potrzeb, jeśli więc brakuje ci apetytu, twój organizm informuje otoczenie, że coś jest nie tak. Brak apetytu może być powodowany przez wiele czynników: zdenerwowanie, stres, depresję, zmęczenie, różnego rodzaju choroby, a nawet przemęczenie. Również niektóre leki (w tym środki na przeziębienie i kaszel oraz antybiotyki) mogą ograniczać apetyt. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą pokonać tę przypadłość.
pasożyt

Jak rozpoznać pasożyty w organizmie?

Zaburzenia Łaknienia
Glisty, tasiemce, owsiki z pewnością są nieproszonymi gośćmi w naszym organizmie. Ludzie są żywicielami tego typu pasożytów. Bez nich nie miałyby szansy przetrwania. Obecność tego typu „nieproszonych gości” wiąże się z wieloma następstwami. Przede wszystkim pasożyty wykorzystują substancje odżywcze znajdujące się w naszym organizmie. Przez to nasz apetyt rośnie. Mogą nawet powodować różne uszkodzenia narządów miąższowych żywiciela, co wiąże się z zakażeniami bakteryjnymi. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie pasożyta oraz usunięcie go z organizmu. Niekiedy objawy zakażenia pasożytami mogą być znikome, w związku z tym trudno je rozpoznać. Pamiętajmy, że przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej zmniejsza ryzyko zarażenia się pasożytami. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki jak rozpoznać zakażenie pasożytnicze, a następnie co zrobić, żeby usunąć pasożyta z organizmu.

Jak zwalczyć uzależnienie od słodyczy?

Zaburzenia Łaknienia
Czasami nasze niegroźne nawyki i upodobania stają się z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc niezauważalnym, utrudniającym nam życie, nałogiem, który z biegiem czasu przybiera postać trudnego do pokonania uzależnienia. Wiele mówi się o alkoholizmie, narkomani lecz niestety wielu z nas zapomina o chorobach łaknienia, jedną z nich jest uzależnienie od słodyczy. Każdy z nas, i Ty i ja od dziecka zajada się łakociami. Ciężko jest pokonać chęć na zjedzenie czekolady, trudno oprzeć się fantazyjnym kształtom żelek od Haribo. Kiedy zatem zaczyna się problem? Kiedy przyjemność jaką dają słodycze, zamienia się w nałóg? Jesz za dużo słodyczy? Nie potrafisz przeżyć dnia bez opakowania lodów? Jeśli tak to dobrze trafiłeś - ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
napar z bylicy piołunu

Jak zrobić napar z piołunu na apetyt i niestrawność?

Ziołolecznictwo
Przepis na poniższy napar przekazała mi moja babcia, która zawsze w komórce miała zasuszone zioła i stosowała je, w zależności od dolegliwości. Bylica piołun zwana jest popularnie piołunem, wermutem lub absyntem. W Polsce, w stanie naturalnym występuje w województwie świętokrzyskim. Roślinę tę charakteryzuje specyficzny zapach i gorzki smak. Zawiera ona goryczkę, olejki eteryczne, sole mineralne i witaminy. Bylicę stosuje się głównie przy braku apetytu spowodowanym słabym wydzielaniem soków żołądkowych i przy niestrawności. Z własnego doświadczenia wiem, że napar z piołunu jest bardzo skuteczny.

Ortoreksja: Obsesja na punkcie zdrowego odżywiania

Zaburzenia Łaknienia
Zaczyna się niewinnie – ograniczenie niezdrowej żywności, chęć pozbycia się kilku kilogramów, wybieranie produktów o cennych właściwościach zdrowotnych. Prowadzenie zdrowego stylu życia nie jest niczym złym, dopóki nie przerodzi się w obsesję. Niestety, od stosowania diet i przygotowywania zdrowego pożywienia także można się uzależnić. Jeśli sposób odżywiania staje się dla ciebie najważniejszym elementem życia, wszystkie posiłki przeliczasz na kalorie, a na ich przygotowanie poświęcasz większą część wolnego czasu, możesz cierpieć na ortoreksję – obsesję na punkcje zdrowego odżywania się. Granica między prowadzeniem zdrowego stylu życia a zatraceniem się w restrykcyjnych dietach prowadzących m.in. do depresji jest bardzo cienka. Jakie są objawy ortoreksji i co zrobić, by się od niej uwolnić?

Jak rozpoznać obecność pasożytów w organizmie?

Choroby Układu Pokarmowego
Nudności, wymioty, osłabienie i wysypka – to objawy, które kojarzymy z zatruciem pokarmowym lub alergią na niektóre produkty. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może mieć do czynienia z pasożytami obecnymi w przewodzie pokarmowym. Zarażenie się owsikami czy glistami kojarzy się głównie z chorobami wieku dziecięcego. Tymczasem w Polsce co roku z owsicą zmaga się blisko 20% dorosłych osób. Zakażeniom sprzyja nie tylko brak należytej higieny, ale też współczesna moda na jedzenie surowych mięs i ryb.