Choroby i Leczenie
- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Rodzinne
- Zdrowie Psychiczne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi
Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie 
Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. V– sześćdziesięciolatki
Choroba Sercowo-NaczyniowaW tym wieku coraz bardziej zaczynasz odczuwać kłopoty ze zdrowiem. Twoje serce jest szczególnie narażone na wszystkie niekorzystne czynniki i pokutuje za niedopatrzenia z lat poprzednich. Nie jest jednak za późno. Wciąż możesz zmienić swój styl życia tak, by odpowiednio zadbać o serce i zminimalizować ryzyko zawału. Jak to zrobić, dowiesz się poniżej. Zalecenia dla innych grup wiekowych znajdziesz w poprzednich częściach tego artykułu.

Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. IV– pięćdziesięciolatki
Choroba Sercowo-NaczyniowaOkres między 50, a 60 rokiem życia jest najbardziej niebezpieczny jeśli chodzi o ryzyko zawału serca. W tym czasie zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta są tak ważne jak nigdy wcześniej. Jeśli jesteś po 50-tce i chcesz dowiedzieć się co zrobić, żeby zadbać o swoje serce, zapraszam do lektury. Porady dla pozostałych grup wiekowych znajdziesz w innych artykułach z tej serii.

Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. III – czterdziestolatki
Choroba Sercowo-NaczyniowaGdy kończymy 40 lat, wkraczamy w ten okres naszego życia, w którym szczególnie należy zacząć dbać o swoje zdrowie. Kwestią najistotniejszą jest odpowiednia profilaktyka serca i układu krążenia. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zawału i oszczędzić sobie nieprzyjemności w przyszłości, zadbaj o swoje serce już teraz. Poniżej dowiesz się o co najlepiej zatroszczyć się będąc czterdziestolatkiem. Porady dla innych grup wiekowych znajdziesz w pozostałych artykułach z tej serii.

Jak pomóc przy zawale serca?
Zawał SercaPierwsza pomoc przedmedyczna jest w wielu przypadkach jedyną szansą dla osób poszkodowanych. Zadaniem osoby, która udziela pierwszej pomocy jest przede wszystkim utrzymanie funkcji życiowych osoby poszkodowanej. Zawał serca bardzo często pojawia się nagle i jest spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego. Jeżeli szybko zareagujemy możemy uratować komuś życie. Poniżej znajdziecie wskazówki dotyczące udzielenia pierwszej pomocy w przypadku zawału serca.

Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?
Choroba Sercowo-NaczyniowaUkład krążenia odpowiedzialny jest za rozprowadzanie składników odżywczych i tlenu po całym naszym ciele. Każda tkanka i organ potrzebuje bowiem tlenu, jonów i składników odżywczych, aby mogła przeżyć. Choroby układu krążenia uniemożliwiają pompowanie krwi do tkanek. Zdrowy układ sercowo – naczyniowy możemy utrzymać poprzez zmianę trybu życia, regularne ćwiczenia i odpowiednią dietę.

Jak dbać o serce?
Choroba Sercowo-NaczyniowaUtrzymanie serca w dobrej formie jest niezbędne dla zdrowia całego organizmu. Osłabienie układu sercowo-naczyniowego może prowadzić do wielu schorzeń. Choroby układu krążenia mogą prowadzić do śmierci - ok. 35% chorych umiera, czyli 1 na 3 osoby. Właściwa dieta i zdrowy tryb życia mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. Nie wiesz jak zadbać o swoje serce? Jeśli nie, to przeczytaj poniżej.

Jakie są objawy zawału serca?
Choroby SercaNie każdy zawał następuje nagle i niespodziewanie, powodując skurcz serca i ból, który powala cię na podłogę. Objawy zawału mogą trwać godziny, dni, a nawet tygodnie, gdy tętnice kurczą się, by ostatecznie zablokować się prowadząc do ataku serca.
Czasami bywa tak, że odczuwasz objawy tylko wówczas, gdy ćwiczysz lub wtedy, gdy odpoczywasz. Nagle niewielki ucisk i ból może nasilić się do tego stopnia, że konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia.
Akcja ratunkowa, która będzie mieć miejsce w ciągu godziny od ataku serca, zmniejsza ryzyko śmierci o połowę, ale każde 30 minut opóźnienia kosztuje cię rok życia. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów zawału i natychmiastowe wezwanie pomocy. Objawy zwału serca mogą nieznacznie różnić się w przypadku kobiet i mężczyzn. Poniżej znajdziesz dziewięć z nich. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważ!
Czasami bywa tak, że odczuwasz objawy tylko wówczas, gdy ćwiczysz lub wtedy, gdy odpoczywasz. Nagle niewielki ucisk i ból może nasilić się do tego stopnia, że konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia.
Akcja ratunkowa, która będzie mieć miejsce w ciągu godziny od ataku serca, zmniejsza ryzyko śmierci o połowę, ale każde 30 minut opóźnienia kosztuje cię rok życia. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów zawału i natychmiastowe wezwanie pomocy. Objawy zwału serca mogą nieznacznie różnić się w przypadku kobiet i mężczyzn. Poniżej znajdziesz dziewięć z nich. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważ!

Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. I - dwudziestolatki
Choroba Sercowo-NaczyniowaNa świecie co kilka sekund ktoś umiera na zawał serca lub inne choroby układu sercowo-naczyniowego. Co zdumiewające, większość przypadków byłaby całkowicie uleczalna, jeśli odpowiednio wcześnie podjęto by odpowiednie leczenie i wprowadzono zaledwie kilka zmian w stylu życia zmniejszających ryzyko zachorowania. Zdrowe nawykli najlepiej wcielić w życie już za młodu i konsekwentnie się ich trzymać. Nigdy nie jest jednak za późno na zmiany, które pozwolą ci chronić twoje serce i cieszyć się dłuższym, zdrowszym życiem. Poniżej znajdziesz pierwszą część artykułu mówiącego o tym, jak dbać o serce i układ krążenia w zależności od wieku – porady dla dwudziestolatków. Instrukcje dla pozostałych grup wiekowych opisane są w kolejnych częściach tej porady.

Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. II – trzydziestolatki
Choroba Sercowo-NaczyniowaProfilaktyka serca i układu krążenia jest ważna już wówczas, gdy jeszcze nie myślimy, że jesteśmy zagrożeni ryzykiem zawału. O serce należy zacząć dbać jak najwcześniej, prowadząc zdrowy tryb życia i unikając czynników mogących zwiększyć ryzyko zawału. Poniżej dowiesz się jak dbać o serce będąc w grupie wiekowej 30+. Jest to druga część artykułu poruszającego tę tematykę. Jeśli chcesz poznać zalecenia dla innych grup wiekowych, przeczytaj pozostałe artykuły z tej serii. Zastosuj się do opisanych w nich wskazówek, a podarujesz sobie najwspanialszy prezent... od serca.