Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Jak uniknąć zawału serca?

Zawał Serca
Rozróżnianych jest około 250 tzw. czynników ryzyka chorób układu krążenia, w tym także tych zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Poza predyspozycjami genetycznymi, na które de facto albo nie mamy wpływu, albo jest on niewielki, istnieje cały szereg obciążeń, które możemy zneutralizować, zmieniając odpowiednio swój styl życia. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc i przy niewielkim nakładzie sił i wyrzeczeń uniknąć zawału serca.

10 produktów, które zapobiegają zawałowi serca

Choroby Serca
Niezdrowy styl życia, niewłaściwa dieta, stres i mała aktywność fizyczna - to główne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zawału serca, który może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Możesz zmniejszyć niebezpieczeństwo, włączając do swojego jadłospisu odpowiednie składniki. Czy wiesz, że zaledwie dwie szklanki soku żurawinowego dziennie zmniejszają o 40 procent ryzyko pojawienia się chorób serca, a zawarta w świeżym soku pomarańczowym witamina C chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem i przeciwdziała gromadzeniu się tłuszczu w tętnicach? Poniżej znajdziesz inne produkty, które zapobiegają zawałowi serca:

Jak naturalnie wesprzeć pracę serca?

Choroby Serca
Serce to organ pracujący bez przerwy, dlatego tak ważna jest dbałość o jego kondycję. Zależy ona głównie od jakości krwi oraz od jej przepływu. Zdrowa, zrównoważona dieta oraz dostosowana do możliwości organizmu aktywność fizyczna pomoże osiągnąć ten cel. Choroby serca Choroba niedokrwienna serca, arytmia, miażdżyca, dusznica, zawał serca, nadciśnienie tętnicze czy też wrodzona wada serca to tylko kilka przykładów chorób atakujących najważniejszy organ naszego ciała. W wielu przypadkach mogą być przyczyną śmierci. Obejmują zmiany w budowie i działaniu samego narządu, a także naczyń krwionośnych. Czynniki ryzyka Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób serca to między innymi palenie papierosów, siedzący tryb życia, podeszły wiek, występowanie chorób serca u innych członków rodziny, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, otyłość oraz nadmierne spożywanie alkoholu i produktów zawierających kofeinę. Typowe objawy chorób serca Problemy z sercem najczęściej sygnalizują następujące objawy: utrzymujący się kaszel, dolegliwości odczuwane w okolicy klatki piersiowej, niepokój, zmęczenie, szybki lub nieregularny puls, a także duszności. Oto sposoby, które pozwolą ci naturalnie wesprzeć pracę serca:
serce

Jakie są objawy zawału serca?

Choroby Serca
Nie każdy zawał następuje nagle i niespodziewanie, powodując skurcz serca i ból, który powala cię na podłogę. Objawy zawału mogą trwać godziny, dni, a nawet tygodnie, gdy tętnice kurczą się, by ostatecznie zablokować się prowadząc do ataku serca.
Czasami bywa tak, że odczuwasz objawy tylko wówczas, gdy ćwiczysz lub wtedy, gdy odpoczywasz. Nagle niewielki ucisk i ból może nasilić się do tego stopnia, że konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia.
Akcja ratunkowa, która będzie mieć miejsce w ciągu godziny od ataku serca, zmniejsza ryzyko śmierci o połowę, ale każde 30 minut opóźnienia kosztuje cię rok życia. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów zawału i natychmiastowe wezwanie pomocy. Objawy zwału serca mogą nieznacznie różnić się w przypadku kobiet i mężczyzn. Poniżej znajdziesz dziewięć z nich. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważ!
badanie krwi

Co oznacza podwyższona troponina?

Zawał Serca
Troponiny to białka będące składnikiem komórek mięśniowych, w normalnych warunkach nieobecne we krwi zdrowego człowieka. Jeśli u pacjenta występują bóle w klatce piersiowej (w szczególności, gdy znajduje się on w grupie zwiększonego ryzyka zawału serca), zleca się badanie mające na celu wykrycie tego białka we krwi.
atak serca

Jak uchronić się przed zawałem?

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Zawał mięśnia sercowego to często spotykany incydent wśród pacjentów po 40 roku życia. Częściej spotykany jest wśród mężczyzn, niż kobiet. Jak dochodzi do zawału serca? Jest on skutkiem choroby niedokrwiennej serca. Jest on spowodowany dostarczaniem niewystarczającej ilości tlenu oraz substancji odżywczych do serca. Taki stan doprowadza do martwicy mięśnia sercowego. W ten sposób dochodzi do zawału. Zawał mięśnia sercowego może wiązać się z licznymi chorobami. Jednakże może być też wynikiem niezdrowego trybu życia. Nie ulega wątpliwości, że to od nas zależy stan naszego zdrowia. Jeśli nie będziemy go szanować, to musimy zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji. W poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczące zawału serca oraz jak mu przeciwdziałać.
zawał serca

Jak pomóc przy zawale serca?

Zawał Serca
Pierwsza pomoc przedmedyczna jest w wielu przypadkach jedyną szansą dla osób poszkodowanych. Zadaniem osoby, która udziela pierwszej pomocy jest przede wszystkim utrzymanie funkcji życiowych osoby poszkodowanej. Zawał serca bardzo często pojawia się nagle i jest spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego. Jeżeli szybko zareagujemy możemy uratować komuś życie. Poniżej znajdziecie wskazówki dotyczące udzielenia pierwszej pomocy w przypadku zawału serca.
choroby układu krążenia

Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Układ krążenia odpowiedzialny jest za rozprowadzanie składników odżywczych i tlenu po całym naszym ciele. Każda tkanka i organ potrzebuje bowiem tlenu, jonów i składników odżywczych, aby mogła przeżyć. Choroby układu krążenia uniemożliwiają pompowanie krwi do tkanek. Zdrowy układ sercowo – naczyniowy możemy utrzymać poprzez zmianę trybu życia, regularne ćwiczenia i odpowiednią dietę.
zdrowe serce

Jak dbać o serce?

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Utrzymanie serca w dobrej formie jest niezbędne dla zdrowia całego organizmu. Osłabienie układu sercowo-naczyniowego może prowadzić do wielu schorzeń. Choroby układu krążenia mogą prowadzić do śmierci - ok. 35% chorych umiera, czyli 1 na 3 osoby. Właściwa dieta i zdrowy tryb życia mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. Nie wiesz jak zadbać o swoje serce? Jeśli nie, to przeczytaj poniżej.

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Nadciśnienie Tętnicze
Wysokie ciśnienie krwi - znane również pod pojęciem nadciśnienia - może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Granicznymi wartościami są 140/90 mm Hg. Najczęstszymi przyczynami nadciśnienia tętniczego są otyłość, czynniki genetyczne, nadużywanie alkoholu, wysokie spożycie soli, brak ruchu, stres, pigułki antykoncepcyjne, leki przeciwbólowe, choroby nerek, choroby nadnerczy oraz spożywanie niektórych produktów spożywczych. Zwykle kardiolog podejmuje decyzję o przepisaniu leku. Możesz też kontrolować ciśnienie przy pomocy naturalnych składników. Oto kilka z nich: