Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie
serce sześćdziesięciolatka

Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. V– sześćdziesięciolatki

Choroba Sercowo-Naczyniowa
W tym wieku coraz bardziej zaczynasz odczuwać kłopoty ze zdrowiem. Twoje serce jest szczególnie narażone na wszystkie niekorzystne czynniki i pokutuje za niedopatrzenia z lat poprzednich. Nie jest jednak za późno. Wciąż możesz zmienić swój styl życia tak, by odpowiednio zadbać o serce i zminimalizować ryzyko zawału. Jak to zrobić, dowiesz się poniżej. Zalecenia dla innych grup wiekowych znajdziesz w poprzednich częściach tego artykułu.
serce pięćdziesięciolatka

Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. IV– pięćdziesięciolatki

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Okres między 50, a 60 rokiem życia jest najbardziej niebezpieczny jeśli chodzi o ryzyko zawału serca. W tym czasie zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta są tak ważne jak nigdy wcześniej. Jeśli jesteś po 50-tce i chcesz dowiedzieć się co zrobić, żeby zadbać o swoje serce, zapraszam do lektury. Porady dla pozostałych grup wiekowych znajdziesz w innych artykułach z tej serii.
serce czterdziestolatka

Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. III – czterdziestolatki

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Gdy kończymy 40 lat, wkraczamy w ten okres naszego życia, w którym szczególnie należy zacząć dbać o swoje zdrowie. Kwestią najistotniejszą jest odpowiednia profilaktyka serca i układu krążenia. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zawału i oszczędzić sobie nieprzyjemności w przyszłości, zadbaj o swoje serce już teraz. Poniżej dowiesz się o co najlepiej zatroszczyć się będąc czterdziestolatkiem. Porady dla innych grup wiekowych znajdziesz w pozostałych artykułach z tej serii.
zawał serca

Jak pomóc przy zawale serca?

Zawał Serca
Pierwsza pomoc przedmedyczna jest w wielu przypadkach jedyną szansą dla osób poszkodowanych. Zadaniem osoby, która udziela pierwszej pomocy jest przede wszystkim utrzymanie funkcji życiowych osoby poszkodowanej. Zawał serca bardzo często pojawia się nagle i jest spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego. Jeżeli szybko zareagujemy możemy uratować komuś życie. Poniżej znajdziecie wskazówki dotyczące udzielenia pierwszej pomocy w przypadku zawału serca.
choroby układu krążenia

Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Układ krążenia odpowiedzialny jest za rozprowadzanie składników odżywczych i tlenu po całym naszym ciele. Każda tkanka i organ potrzebuje bowiem tlenu, jonów i składników odżywczych, aby mogła przeżyć. Choroby układu krążenia uniemożliwiają pompowanie krwi do tkanek. Zdrowy układ sercowo – naczyniowy możemy utrzymać poprzez zmianę trybu życia, regularne ćwiczenia i odpowiednią dietę.
zdrowe serce

Jak dbać o serce?

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Utrzymanie serca w dobrej formie jest niezbędne dla zdrowia całego organizmu. Osłabienie układu sercowo-naczyniowego może prowadzić do wielu schorzeń. Choroby układu krążenia mogą prowadzić do śmierci - ok. 35% chorych umiera, czyli 1 na 3 osoby. Właściwa dieta i zdrowy tryb życia mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. Nie wiesz jak zadbać o swoje serce? Jeśli nie, to przeczytaj poniżej.
serce

Jakie są objawy zawału serca?

Choroby Serca
Nie każdy zawał następuje nagle i niespodziewanie, powodując skurcz serca i ból, który powala cię na podłogę. Objawy zawału mogą trwać godziny, dni, a nawet tygodnie, gdy tętnice kurczą się, by ostatecznie zablokować się prowadząc do ataku serca.
Czasami bywa tak, że odczuwasz objawy tylko wówczas, gdy ćwiczysz lub wtedy, gdy odpoczywasz. Nagle niewielki ucisk i ból może nasilić się do tego stopnia, że konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia.
Akcja ratunkowa, która będzie mieć miejsce w ciągu godziny od ataku serca, zmniejsza ryzyko śmierci o połowę, ale każde 30 minut opóźnienia kosztuje cię rok życia. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów zawału i natychmiastowe wezwanie pomocy. Objawy zwału serca mogą nieznacznie różnić się w przypadku kobiet i mężczyzn. Poniżej znajdziesz dziewięć z nich. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważ!
serce dwudziestolatka

Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. I - dwudziestolatki

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Na świecie co kilka sekund ktoś umiera na zawał serca lub inne choroby układu sercowo-naczyniowego. Co zdumiewające, większość przypadków byłaby całkowicie uleczalna, jeśli odpowiednio wcześnie podjęto by odpowiednie leczenie i wprowadzono zaledwie kilka zmian w stylu życia zmniejszających ryzyko zachorowania. Zdrowe nawykli najlepiej wcielić w życie już za młodu i konsekwentnie się ich trzymać. Nigdy nie jest jednak za późno na zmiany, które pozwolą ci chronić twoje serce i cieszyć się dłuższym, zdrowszym życiem. Poniżej znajdziesz pierwszą część artykułu mówiącego o tym, jak dbać o serce i układ krążenia w zależności od wieku – porady dla dwudziestolatków. Instrukcje dla pozostałych grup wiekowych opisane są w kolejnych częściach tej porady.
serce trzydziestolatka

Jak dbać o serce i układ krążenia? Cz. II – trzydziestolatki

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Profilaktyka serca i układu krążenia jest ważna już wówczas, gdy jeszcze nie myślimy, że jesteśmy zagrożeni ryzykiem zawału. O serce należy zacząć dbać jak najwcześniej, prowadząc zdrowy tryb życia i unikając czynników mogących zwiększyć ryzyko zawału. Poniżej dowiesz się jak dbać o serce będąc w grupie wiekowej 30+. Jest to druga część artykułu poruszającego tę tematykę. Jeśli chcesz poznać zalecenia dla innych grup wiekowych, przeczytaj pozostałe artykuły z tej serii. Zastosuj się do opisanych w nich wskazówek, a podarujesz sobie najwspanialszy prezent... od serca.