Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie
choroba parkinsona

5 ziół i przypraw pomocnych w chorobie Parkinsona

Inne Choroby
Choroba Parkinsona jest chorobą przewlekłą, powoduje zaburzenia układu nerwowego. Jej przyczyną jest niedobór komórek w mózgu produkujących dopaminę. Poniżej znajdziesz 5 naturalnych produktów, które mogą w leczeniu choroby Parkinsona.
choroba Alzheimera

Jak leczyć chorobę Alzheimera?

Zaburzenia Neurologiczne
Choroba Alzheimera to bardzo wolno postępujące schorzenie, które prowadzi do zaniku kory mózgowej. W komórkach nerwowych mózgu gromadzą się tzw. białka Tau i płytki starcze, czyli amyloid. To powoduje uszkodzenia komórek nerwowych. W efekcie przestają produkować niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu neuroprzekaźnik – acetylocholinę. Choroba najczęściej dotyka osoby po 80-tym roku życia, ale bywa, że atakuje również osoby młodsze. W ponad 1/3 przypadków choroba Alzheimera ma podłoże genetyczne. Niestety, nie ma na nią leku.
udar mózgu

Co robić w przypadku udaru mózgu?

Zaburzenia Neurologiczne
Udar pojawia się nagle i niespodziewanie. Uderza w te ośrodki mózgu, które sterują mową, czuciem, czy poruszaniem się. Osoba, z którą przed chwilą rozmawiałeś nagle nie potrafi wypowiedzieć słowa, a jej rękę i nogę może dotknąć paraliż. Mięśnie twarzy przestają współpracować i po jednej stronie pojawia się grymas. To tylko kilka z objawów udaru mózgu. Podczas dalszej lektury dowiesz się jak sprawdzić, czy bliska ci osoba dostała udaru i co zrobić, jeśli diagnoza się potwierdzi.
nadpotliwość

Domowe sposoby na nadmierne pocenie

Choroby Endokrynologiczne
Nadmierne pocenie się to przypadłość, którą można leczyć. Nie wymaga to stosowania farmaceutyków, wystarczą sprawdzone domowe sposoby. Są one bezpieczniejsze i tańsze, niż leki lub specjalistyczne kosmetyki sprzedawane w aptekach. Opisane poniżej domowe sposoby na nadpotliwość są bezpieczne i pomagają trwale ograniczyć problem nadmiernego pocenia się.
nadpotliwość dłoni

Jak leczyć nadmierne pocenie się?

Mózg i Układ Nerwowy
Nadpotliwość to bardzo uciążliwa dolegliwość, która daje o sobie znać szczególnie wiosną i w lecie. Wiąże się ona z nieprawidłową pracą gruczołów potowych, których największa ilość jest zgromadzona po wewnętrznej stronie dłoni i stóp (około 700 gruczołów na centymetr kwadratowy). Nadmierna potliwość może jednak dotyczyć także innych obszarów ciała, takich jak pachy, pachwiny, czy twarz. Czynnikami wywołującymi nadmierne pocenie się są najczęściej: upalna pogoda, wysiłek fizyczny, gorączka, stres, czy pikantne potrawy. Pocenie zazwyczaj zmniejsza się nocą i zanika podczas snu. Poniżej dowiesz się jakie są główne przyczyny nadpotliwości i w jaki sposób można ją leczyć
epilepsja

Jakie są przyczyny epilepsji?

Mózg i Układ Nerwowy
Epilepsja, bądź inaczej padaczka, to choroba układu nerwowego, która cechuje się nagłymi napadami padaczkowymi. Napady padaczkowe powstają na skutek gwałtownych wyładowań bioelektrycznych, które aktywują różne części mózgu. Jest bardzo wiele rodzajów tego typu napadów, w zależności od tego jakiej części mózgu dotykają. Małe napady polegają na chwilowej utracie świadomości, natomiast przy dużych napadach może dojść, np. do utraty przytomności, drgawek czy też szczękościsku. Ocenia się, że w Polsce na padaczkę cierpi ok. 400 tys. osób. Choroba często ma charakter przewlekły, więc wymaga długotrwałego leczenia. Leczenie natomiast zazwyczaj ogranicza się jedynie do przyjmowania leków przeciwpadaczkowych. Należy również zaznaczyć, że padaczka nie jest chorobą dziedziczną. W poniższym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat epilepsji.
badanie elektroencefalogramem

Jak przygotować się do badania elektroencefalogramem?

Zaburzenia Neurologiczne
Elektroencefalograf to badanie, które ma za zadanie sprawdzić pracę twojego mózgu. Polega na rejestracji przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze głowy prądów czynnościowych mózgu, które charakteryzują się niewielkim napięciem (od kilku, do kilkuset mikrowoltów). Skieruje cię na nie neurolog jeśli cierpisz na bóle głowy, masz kłopoty z koncentracją, lub zdarzają ci się omdlenia. Wybierasz się na to badanie? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać.
zapach

Jak poprawić węch?

Zaburzenia Neurologiczne
Jest wiele przyczyn, dla których warto poprawić zmysł węchu. Dzięki niemu lepiej odbieramy bodźce zewnętrzne. Zmysł węchu odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Może chronić nas przed niebezpieczeństwem, np. podczas rozprzestrzeniającego się pożaru. Dzięki temu zmysłowi nasz mózg rozpoznaje bodźce zapachowe i decyduje, czy są one toksyczne, czy raczej nieszkodliwe. Zapewne wiele osób mając katar nie odczuwało w ogóle smaku spożywanych pokarmów. Obrazuje to ważną funkcję naszego nosa, który odpowiada również za odbieranie smaku. Węch jest jednym z najstarszych zmysłów. Już układy nerwowe pierwszych żywych organizmów zaczęły przystosowywać się do odbierania bodźców zapachowych. Wiązało się to ze zdobywaniem pożywienia oraz mechanizmami obronnymi.
choroba lokomocyjna

Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej?

Zdrowie i bezpieczeństwo w podróży
Choroba lokomocyjna, nie ważne czy przytrafi się nam w samochodzie, pociągu czy samolocie jest bardzo popularna i potrafi zepsuć każdą podróż. Choroba lokomocyjna charakteryzuje się zawrotami i bólami głowy, co w efekcie prowadzi do nudności i wymiotów. Ponadto może wystąpić uczucie senności, zmęczenia, pocenie się, ślinienie się oraz ogólny dyskomfort. Dzieje się tak dlatego, że mózg podczas podróży odbiera sygnały od oczu o zmianie otoczenia, które mózg interpretuje jako ruch. Tymczasem błędnik, który również wysyła sygnały do mózgu, nie odnotowuje zmian w położeniu ciała. To sprawia, że mózg odbiera dwa sprzeczne sygnały, co prowadzi do zagubienia i zaburzenia układu. Efektem tego jest właśnie choroba lokomocyjna. Można jednak uniknąć choroby lokomocyjnej, jeśli zacznie się jej przeciwdziałać już przed podróżą. Jak to zrobić?
mózg

Jak objawia się choroba Huntingtona?

Mózg i Układ Nerwowy
Choroba Huntingtona, początkowo nazywana pląsawicą, jest chorobą dziedziczną, która pojawia się na skutek mutacji genów. Atakuje ona głównie układ nerwowy. W jakim wieku zaczyna się objawiać? Otóż jest to choroba, która może zostać zdiagnozowana dość późno. Przedział wiekowy, w którym występuje ta dolegliwość jest szacowany na 35-50 lat. To właśnie w tym wieku można spodziewać się objawów tej choroby. Trzeba jednak zaznaczyć, że pojawienie się choroby poza tym przedziałem wiekowym nie jest wykluczone. Mimo, że częstotliwość występowania pląsawicy Huntingtona nie jest wysoka (od 4 do 8 przypadków na 100 000 ludzi), dobrze jest znać jej objawy, by móc odpowiednio zareagować. W poniższym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat choroby Huntingtona.