Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Padaczka: Objawy, przyczyny, jak leczyć?

Mózg i Układ Nerwowy
Silne drgawki, utrata przytomności, wyprężanie się ciała, sinica, duża ilość wydobywającej się z ust śliny czy przygryzanie języka to najczęstsze objawy ataku padaczki. Schorzenie wymaga kompleksowego leczenia, w przeciwnym wypadku może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet śmierci chorego. Odpowiednio zastosowana farmakoterapia pozwala przejąć kontrolę nad napadami paczkowymi. Inne formy terapii powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i typu padaczki, na którą cierpi. Jakie są przyczyny epilepsji? Jak najlepiej jej zapobiegać? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w sytuacji ataku padaczkowego? Sprawdźmy.

Katatonia: Objawy, przyczyny, jak leczyć?

Zespół Zaburzeń Procesów Uwagi
Zachowania nieadekwatne do sytuacji, dziwna mimika, jej wyrazista ekspresja lub grymasy to typowe symptomy zaliczane do zaburzeń katatonicznych. Jakie są przyczyny rozwoju tego schorzenia? Jakie ma ono podłoże? Jak je leczyć? Odpowiedź na te inne pytania znajdziesz poniżej. Katatonia: Czym jest? Katatonia definiowana jest fachowo jako wzrost spoczynkowego napięcia mięśni (sztywność katatoniczna), które zanika podczas wykonywania ruchów czynnych bądź biernych. Może występować w dwóch odmianach: hipokinetycznej, która polega na zahamowaniu aktywności ruchowej (czasem aż do osłupienia katatonicznego) lub na pobudzeniu ruchowym (katatonia z pobudzeniem). Można się także spotkać się z określeniem zespół katatoniczny, który odnosi się do katatonicznej postaci schizofrenii. U około 20 proc. chorych przyczyną choroby są organiczne schorzenia mózgu.

Kleszcze: Nosiciele groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić?

Ugryzienia Kleszcza
Kleszcze to małe pajęczaki, na całym świecie występuje aż 900 różnych gatunków. Wszystkie są zewnętrznymi pasożytami kręgowców i przenoszą groźne choroby. Szczyt ich aktywności przypada na maj i czerwiec, a następnie wrzesień i październik. Jednak ocieplenie klimatu i łagodne zimy sprawiają, że kleszcze budzą się znacznie wcześniej. W marcu groźne zaczynają być nimfy – druga faza rozwojowa kleszcza. Gdzie najczęściej można spotkać te pajęczaki, jak je rozpoznać i uchronić się przed groźnymi chorobami odkleszczowymi?
choroba parkinsona

5 ziół i przypraw pomocnych w chorobie Parkinsona

Inne Choroby
Choroba Parkinsona jest chorobą przewlekłą, powoduje zaburzenia układu nerwowego. Jej przyczyną jest niedobór komórek w mózgu produkujących dopaminę. Poniżej znajdziesz 5 naturalnych produktów, które mogą w leczeniu choroby Parkinsona.
nadpotliwość

Domowe sposoby na nadmierne pocenie

Choroby Endokrynologiczne

Nadmierne pocenie się to przypadłość, którą można leczyć. Nie wymaga to stosowania farmaceutyków, wystarczą sprawdzone domowe sposoby. Są one bezpieczniejsze i tańsze, niż leki lub specjalistyczne kosmetyki sprzedawane w aptekach. Opisane poniżej domowe sposoby na nadpotliwość są bezpieczne i pomagają trwale ograniczyć problem nadmiernego pocenia się.

zapach

Jak poprawić węch?

Zaburzenia Neurologiczne
Jest wiele przyczyn, dla których warto poprawić zmysł węchu. Dzięki niemu lepiej odbieramy bodźce zewnętrzne. Zmysł węchu odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Może chronić nas przed niebezpieczeństwem, np. podczas rozprzestrzeniającego się pożaru. Dzięki temu zmysłowi nasz mózg rozpoznaje bodźce zapachowe i decyduje, czy są one toksyczne, czy raczej nieszkodliwe. Zapewne wiele osób mając katar nie odczuwało w ogóle smaku spożywanych pokarmów. Obrazuje to ważną funkcję naszego nosa, który odpowiada również za odbieranie smaku. Węch jest jednym z najstarszych zmysłów. Już układy nerwowe pierwszych żywych organizmów zaczęły przystosowywać się do odbierania bodźców zapachowych. Wiązało się to ze zdobywaniem pożywienia oraz mechanizmami obronnymi.
udar mózgu

Co robić w przypadku udaru mózgu?

Zaburzenia Neurologiczne
Udar pojawia się nagle i niespodziewanie. Uderza w te ośrodki mózgu, które sterują mową, czuciem, czy poruszaniem się. Osoba, z którą przed chwilą rozmawiałeś nagle nie potrafi wypowiedzieć słowa, a jej rękę i nogę może dotknąć paraliż. Mięśnie twarzy przestają współpracować i po jednej stronie pojawia się grymas. To tylko kilka z objawów udaru mózgu. Podczas dalszej lektury dowiesz się jak sprawdzić, czy bliska ci osoba dostała udaru i co zrobić, jeśli diagnoza się potwierdzi.
choroba lokomocyjna

Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej?

Zdrowie i bezpieczeństwo w podróży
Choroba lokomocyjna, nie ważne czy przytrafi się nam w samochodzie, pociągu czy samolocie jest bardzo popularna i potrafi zepsuć każdą podróż. Choroba lokomocyjna charakteryzuje się zawrotami i bólami głowy, co w efekcie prowadzi do nudności i wymiotów. Ponadto może wystąpić uczucie senności, zmęczenia, pocenie się, ślinienie się oraz ogólny dyskomfort. Dzieje się tak dlatego, że mózg podczas podróży odbiera sygnały od oczu o zmianie otoczenia, które mózg interpretuje jako ruch. Tymczasem błędnik, który również wysyła sygnały do mózgu, nie odnotowuje zmian w położeniu ciała. To sprawia, że mózg odbiera dwa sprzeczne sygnały, co prowadzi do zagubienia i zaburzenia układu. Efektem tego jest właśnie choroba lokomocyjna. Można jednak uniknąć choroby lokomocyjnej, jeśli zacznie się jej przeciwdziałać już przed podróżą. Jak to zrobić?
mózg

Jak objawia się choroba Huntingtona?

Mózg i Układ Nerwowy
Choroba Huntingtona, początkowo nazywana pląsawicą, jest chorobą dziedziczną, która pojawia się na skutek mutacji genów. Atakuje ona głównie układ nerwowy. W jakim wieku zaczyna się objawiać? Otóż jest to choroba, która może zostać zdiagnozowana dość późno. Przedział wiekowy, w którym występuje ta dolegliwość jest szacowany na 35-50 lat. To właśnie w tym wieku można spodziewać się objawów tej choroby. Trzeba jednak zaznaczyć, że pojawienie się choroby poza tym przedziałem wiekowym nie jest wykluczone. Mimo, że częstotliwość występowania pląsawicy Huntingtona nie jest wysoka (od 4 do 8 przypadków na 100 000 ludzi), dobrze jest znać jej objawy, by móc odpowiednio zareagować. W poniższym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat choroby Huntingtona.
badanie elektroencefalogramem

Jak przygotować się do badania elektroencefalogramem?

Zaburzenia Neurologiczne
Elektroencefalograf to badanie, które ma za zadanie sprawdzić pracę twojego mózgu. Polega na rejestracji przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze głowy prądów czynnościowych mózgu, które charakteryzują się niewielkim napięciem (od kilku, do kilkuset mikrowoltów). Skieruje cię na nie neurolog jeśli cierpisz na bóle głowy, masz kłopoty z koncentracją, lub zdarzają ci się omdlenia. Wybierasz się na to badanie? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać.