Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Choroby, które najczęściej atakują latem

Borelioza
Latem, dzięki spożywaniu świeżych warzyw i owoców oraz przebywaniu na słońcu, nasza odporność wzrasta. Znacznie trudniej wtedy także o infekcje górnych dróg oddechowych, ponieważ odpowiedzialne za nie wirusy nie mają korzystnych warunków do życia i rozwoju. Niestety, nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. Wahania temperatury, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także wędrówki po lesie i kąpiele w jeziorach wiążą się z podwyższonym ryzykiem niektórych chorób. Sprawdź, jakie objawy powinny cię zaniepokoić latem i na jakie schorzenia jesteśmy teraz najbardziej narażeni.

Niezawodne sposoby na niestrawność

Choroby Układu Pokarmowego
Na regularne dolegliwości ze strony układu pokarmowego skarży się już co druga dorosła osoba. Najczęstszą przyczyną jest przejadanie się lub spożywanie niezdrowej i tłustej żywności. Znaczenie ma także sposób jedzenia – im szybszy i bardziej łapczywy, tym gorzej dla układu pokarmowego. W efekcie dopada nas zgaga, wzdęcia, ból brzucha, uczucie pełności, odbijanie się i nudności, które mogą trwać nawet kilka-kilkanaście godzin. Jak walczyć z niestrawnością? Poznaj naturalne i skuteczne sposoby na wzmocnienie żołądka, wątroby i jelit.

Co czyha na nas podczas wędrówek w lesie?

Ugryzienia Kleszcza
Pandemia Covid-19 znacząco ograniczyła nasze aktywności na świeżym powietrzu. Każdemu wyjściu z domu w miejsca publiczne towarzyszy maseczka, która szczelnie zakrywa usta i nos. Na szczęście z tygodnia na tydzień restrykcje są łagodzone, dlatego można legalnie wejść do lasu i odetchnąć – bez maseczki – pełną piersią. Niestety, wśród zarośli czyhają na nas różne niebezpieczeństwa: gady i insekty mogą uprzykrzyć wypoczynek na łonie natury. Jak się uchronić przed różnymi zwierzętami? Dlaczego nie warto jeść nieumytych leśnych owoców? Czym możemy się zatruć?
odruch wymiotny

Jak wywołać odruch wymiotny?

Choroby Układu Pokarmowego
Wymiotowanie jest jednym z najgorszych życiowych doświadczeń. W niektórych sytuacjach wywołanie wymiotów staje się koniecznością. Jest to naturalny proces, aby pozbyć się ciała obcego, szkodliwej substancji z przewodu pokarmowego przez usta lub nos. Jak wywołać wymioty? Oto kilka prostych i sprawdzonych sposobów.
zatrucie alkoholowe

Jak leczyć zatrucie alkoholowe?

Zatrucia

Zatrucie alkoholowe to nie to samo, co upicie się. Oprócz objawów charakterystycznych dla spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, przy zatruciu alkoholowym pojawiają się: płytki oddech, poty, dreszcze, wymioty, hipotermia i utrata przytomności. Ważne jest, żeby nie ignorować symptomów zatrucia alkoholowego. Odpowiednie leczenie może pomóc w szybkim powrocie do zdrowia, ale należy pamiętać, że środki stosowane na kaca tylko spotęgują objawy zatrucia.

zatrucie pokarmowe

Jak domowymi sposobami wyleczyć zatrucie pokarmowe?

Zaburzenia Przemiany Materii
Zatrucie pokarmowe pojawia się po spożyciu pokarmu, w którym znajdowały się szkodliwe substancje lub różnego rodzaju drobnoustroje. Choroba ta jest dość męcząca i może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Może temu towarzyszyć biegunka, wymioty oraz bóle brzucha. Co zrobić gdy nas dopadnie? W poniższym artykule znajdziesz domowe sposoby na leczenie zatrucia pokarmowego.
pleśń zatrucie

Jakie są objawy zatrucia pleśnią?

Zatrucia
Toksyczna pleśń może być poważnym problemem i zagrożeniem dla zdrowia. Pleśń może pojawić się wszędzie, najlepszym środowiskiem dla jej rozwoju są wilgotne i ciepłe pomieszczenia. Zatrucie pleśnią bywa trudne do zdiagnozowania, bo objawy przypominają wiele innych chorób.
zatrucie alkoholowe

Postępowanie przy zatruciu alkoholowym

Zatrucia
Pierwszą rzeczą, którą trzeba wyraźnie podkreślić jest to, że zatrucie alkoholowe to nie to samo co kac. Z tego powodu mniej lub bardziej znane sposoby na kaca nie pomogą w przypadku zatrucia alkoholem. W przypadku poważnego (klinicznego) zatrucia alkoholowego, należy niezwłocznie udać się do szpitala lub zadzwonić na pogotowie. Zbyt wysoki poziom alkoholu we krwi może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci. Dlatego, gdy tylko istnieje podejrzenie zatrucia alkoholowego, warto zadzwonić po karetkę, by upewnić się, czy rzeczywiście jest to zatrucie, czy po prostu ostry kac. Poniżej poznasz objawy zatrucia alkoholowego i dowiesz się jak postępować, by pomóc choremu jeszcze w domu.
zatrucie pokarmowe

6 domowych sposobów na zatrucie pokarmowe

Zatrucia
Zatrucie pokarmowe może dotknąć każdego. To jedna z najczęstszych letnich chorób. Zatruciu pokarmowemu towarzyszą wymioty, ból brzucha i głowy, biegunka oraz wzdęcia. Za podrażnienie żołądka i jelit odpowiadają bakterie takie jak salmonella, E. Coli czy campylobacter, a także norowirusy. Oto kilka domowych sposobów na zatrucie pokarmowe.
Biegunka

Jak uniknąć biegunki?

Zdrowie i bezpieczeństwo w podróży
Te osoby, które miały kiedyś biegunkę z pewnością wiedzą jak ciężką jest ona dolegliwością i z pewnością chciałyby jej uniknąć w przyszłości. Poniżej przedstawiam podstawowe zasady, które należy stosować, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki.