Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Przeczulica: Objawy, symptomy, leczenie

Choroby Psychiczne
Przeczulica jest stosunkowo rzadką chorobą, jednak jej objawy są na tyle niepokojące i wstydliwe, że osoby na nią cierpiące, często szukają izolacji przed światem zewnętrznym. To schorzenie neurologiczne może powstawać jako następstwo innych chorób albo być uwarunkowana nieodpowiednim stylem życia. Co ciekawe, podobnych, lecz krótkotrwałych objawów przeczulicy można doświadczyć nadużywając kawę. Przeczulica jest trudna do zdiagnozowania, dlatego zauważając niepokojące symptomy najlepiej od razu udać się do specjalisty. Na czym polega przeczulica? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Dreszcze: Ważny objaw groźnych chorób

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Dreszcze, czyli uczucie zimna połączone z drżeniem mięśni, to dolegliwość, którą kojarzymy z grypą i innymi infekcjami układu oddechowego. Niestety zdarza się, że jest to bagatelizowany objaw znacznie poważniejszych schorzeń. W ten sposób dają o sobie znać cukrzyca, choroby nerek i układu krążenia, a nawet nowotwory i zaburzenia psychiczne. O czym świadczą dreszcze i kiedy powinny wzbudzić nasz niepokój? Jak styl życia i inne czynniki mają wpływ na występowanie dreszczy?

Jak wzmocnić układ nerwowy?

Mózg i Układ Nerwowy
Układ nerwowy kontroluje wszystkie procesy i funkcje zachodzące w naszym organizmie. Od jego sprawnego działania zależy bardzo wiele – produkcja hormonów, tempo przemiany materii, a przede wszystkim nasze samopoczucie, zdolność koncentracji czy zasypiania. Niestety wystarczy długotrwały stres, przemęczenie czy bardzo trudna sytuacja emocjonalna, by nasz układ nerwowy został obciążony i wyczerpany. Szkodzi mu także niezdrowy styl życia i zła dieta. Jak szybko i skutecznie wzmocnić układ nerwowy? Jakich nawyków unikać, by lepiej się czuć i cieszyć się zdrowiem psychicznym i fizycznym?
samobójca

Jak rozpoznać samobójcę?

Choroby Psychiczne
Nie zawsze łatwo jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś ma skłonności samobójcze. Istnieją określone zachowania, których zaobserwowanie powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Potencjalni samobójcy nie zawsze wykazują depresyjny nastrój. Zdarzają się w ich życiu dni, kiedy wszystko wydaje się normalne. Jednak, gdy przyjrzeć im się bliżej widać od razu, że coś jest nie tak. Osoba, która ma skłonności samobójcze wymaga profesjonalnej opieki psychologicznej. Pamiętaj o tym, jeśli zidentyfikujesz przedstawione poniżej objawy:
Duże oczy

Jak rozpoznać hipochondrię?

Choroby Wirusowe
Dobrze jest dbać o siebie, jednak niektórzy posuwają się zbyt daleko, tak bardzo martwiąc się o swoje zdrowie, iż zajmuje im to 60% czasu w ciągu dnia, 70% czasu podczas snu oraz 40% ich budżetu. Jeśli masz wrażenie, że znasz kogoś takiego, poniższe wskazówki pomogą Ci sprawdzić czy aby nie jest hipochondrykiem.
autyzm

Jak rozpoznać zespół Aspergera?

Zaburzenia w Komunikacji
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe, które jest bardzo podobne do autyzmu, a właściwie znajduje się w grupie zaburzeń autystycznych. Spotyka się je nieco rzadziej, niż inne klasyczne postacie autyzmu. Najczęstszym okresem rozpoznania zespołu jest dzieciństwo. Jeśli zatem zastanawiasz się nad problemami twojego dziecka i myślisz, że być może są to zaburzenia autystyczne przeczytaj ten artykuł.
nerwica

Jak walczyć z nerwicą?

Choroby Psychiczne
Nerwica jest poważną i prawdziwą chorobą, w zaawansowanej postaci potrafi uniemożliwić prawdziwe życie, utrudnia normalną pracę, kontakt z bliskimi oraz wszystkie inne, nawet najprostsze czynności. Chory przez cały czas zachowuje co prawda kontakt z rzeczywistością oraz zdaje sobie sprawę ze swojej choroby, jednak to właśnie jego najbliżsi jako pierwsi powinny zauważyć niepokojące objawy.
choroba afektywna dwubiegunowa

Jakie są objawy choroby afektywnej dwubiegunowej?·

Choroby Psychiczne
Częste zmiany nastroju rzadko kojarzy się z zaburzeniami psychicznymi. Z tego powodu choroba afektywna dwubiegunowa nie zawsze jest od razu rozpoznawana. Apatia, problemy w pracy, przemęczenie – mogą stanowić jej pierwsze sygnały. Poniżej znajdziesz 10 najczęstszych objawów choroby afektywnej dwubiegunowej. Pozwolą ci one określić, czy zmiany nastroju są czymś więcej, niż tylko przejawem trudnej osobowości.
nieśmiałe dziecko

Co to jest mutyzm wybiórczy i jakie są jego objawy?

Choroby Psychiczne
Ania ma 6 lat. Przed najbliższą rodziną gra rolę prawdziwej gwiazdy – tańczy, śpiewa – może zostanie nowym dziecięcym idolem. Jednak na lekcji muzyki paraliżuje ją strach i nie jest w stanie wydusić z siebie ani słowa. Franek ma 7 lat, uwielbia grać w piłkę nożną ze swoim bratem, a nad jego łóżkiem wisi plakat Messiego. Jednak na wakacjach stoi sam przy boisku, a gdy któryś z kolegów zaprasza go do gry, nie odzywa się do niego. Gosia ma 5 lat. Uwielbia rozmawiać z braciszkiem i siostrzyczką, ale nie powie ani słowa do nikogo, prócz domowników. Wszystkie te dzieci cierpią na tzw. mutyzm wybiórczy. Czym on jest i jakie są jego objawy dowiesz się poniżej. Metody leczenia tego zaburzenia znajdziesz natomiast w kolejnym artykule na ten temat (zobacz tutaj).
mutyzm wybiórczy

Jak leczyć mutyzm wybiórczy (selektywny)?

Choroby Psychiczne
Wiesz już, że twoje dziecko nie jest chorobliwie nieśmiałe, ale cierpi na zaburzenie zwane mutyzmem wybiórczym. Martwisz się o to, że będzie miało problemy w kontaktach z rówieśnikami, nie poradzi sobie w szkole, ani w dorosłym życiu? Twoje obawy nie są bezpodstawne. W przypadku mutyzmu wybiórczego bardzo istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, żeby pomóc swojemu dziecku. Jednak jeżeli nie odzywa się ono miesiąc lub dłużej, konieczna będzie pomoc doświadczonego psychologa dziecięcego. Więcej informacji na temat leczenia mutyzmu znajdziesz poniżej.