Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Ból głowy: Rodzaje i przyczyny

Bóle Głowy
Na częste i nawracające bóle głowy skarży się większość populacji. Zazwyczaj wiążą się one z przemęczeniem i niewyspaniem, stresem lub zmianami ciśnienia atmosferycznego. W zależności od natężenia mogą one utrudniać albo wręcz uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Lekarze alarmują, że nawracający ból głowy to częsta oznaka poważnych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia kręgosłupa czy guz mózgu. Na szczęście w większości przypadków organizm wysyła nam w ten sposób informację o mniej niebezpiecznych dolegliwościach, np. alergii, zapaleniu zatok czy problemach trawiennych. Sprawdź, co oznacza ból skroni, czoła czy potylicy. Kiedy ból głowy może być śmiertelnie niebezpieczny?

O czym świadczą obrzęki na ciele?

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Obrzęki na ciele to efekt nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach. Najczęściej obejmują one nogi i stopy, ale też ręce, twarz i powieki. Często jest to skutek niezdrowego trybu życia – niewielkiej aktywności fizycznej, spożywania wysokoprzetworzonej żywności, nadużywania alkoholu czy niektórych leków. Często występujące obrzęki na ciele powinny nas jednak zaniepokoić – zdarza się, że jest to pierwszy symptom poważnych schorzeń endokrynologicznych, reumatycznych czy chorób serca. Sprawdź, o czym świadczy opuchlizna i kiedy może być niebezpieczna.

Czym jest nadmierne odczuwanie bólu?

Bóle
Nadmierne odczuwanie bólu (inaczej przeczulica lub hiperestezja) to dolegliwość, która czasem wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. U zmagających się z nią osób zwykły dotyk, a nawet muśnięcie skóry może powodować ogromny dyskomfort. Zdarza się, że ból wywołują zwykłe bodźce, takie jak dźwięk czy światło. Przyczyną jest uszkodzenie nerwu czuciowego lub zaburzenia neurologiczne spowodowane np. infekcjami wirusowymi. Zdarza się też, że za przeczulicę odpowiada niedobór witamin. Sprawdź, na czym polega nadmierne odczuwanie bólu i kiedy może być ono objawem innej choroby. Czy przeczulicę można wyleczyć?

Cztery sposoby na opuchnięte kolana

Kości, Stawy i Mięśnie
Nagły lub narastający ból w kolanie znacznie obniża komfort życia. Może pochodzić z kości wchodzących w skład stawu kolanowego, kości udowej, kości piszczelowej lub z rzepki albo też występować w całym stawie kolanowym i być skutkiem słabych kości, kontuzji lub artretyzmu. Istnieje kilka sposobów na to, by wyleczyć opuchnięte kolana. Ich działanie może być różne, w zależności od stopnia nasilenia bólu, jednak jest na tyle skuteczne, że nie przeszkodzi nam nawet w podskokach. Pierwszym krokiem do złagodzenia bólu i obrzęku w kolanach jest zidentyfikowanie towarzyszących im symptomów. Mogą to być: uczucie sztywności, zaczerwienienie, drętwienie nóg czy trudności w chodzeniu lub staniu – zwykle spowodowane bólem. Objawy te najczęściej wskazują na zebranie się wody w kolanie. Taki stan niejednokrotnie ma miejsce po operacji. Widoczny obrzęk to właśnie płyn znajdujący się pod skórą. Leczenie go powinno być uzależnione od przyczyn bólu.
syrop z czereśni

Jak zrobić syrop z czereśni na dnę moczanową?

Bóle
Dna moczanowa jest chorobą, która powoduje ogromny ból. Występuje najczęściej u osób, które mają wysoki poziom kwasu moczowego we krwi. W tej chorobie najbardziej narażone są stawy. Moczany, które odkładają się w stawach ranią tkankę i wywołują stan zapalny. Czereśnie mają właściwości przeciwzapalne i neutralizują nadwyżki kwasu moczowego. Dowiedz się, jak przygotować syrop z czereśni na dolegliwości związane z dną moczanową.
zapalenie ucha, zapalenie ucha środkowego, zapalenie ucha leczenie

Jak leczyć zapalenie ucha?

Choroby
Zapalenie ucha jest bolesne i irytujące. Najczęściej występuje po przebytym przeziębieniu lub innych chorobach układu oddechowego. Zapaleniu ucha zazwyczaj towarzyszy gorączka. Jeśli stwierdzisz u siebie objawy wskazujące na zapalenie ucha, najpierw udaj się do lekarza, a później zastosuj domową kurację, która razem z lekami przepisanymi przez lekarza pomoże ci wrócić do zdrowia. Domowe środki lecznicze są tanie, a większość z nas posiada je u siebie w domu. Właściwie dobrane domowe remedium może złagodzić ból ucha i pomóc zwalczyć infekcję.
dziewanna

Jak zrobić olej z dziewanny na infekcje ucha?

Walka z Bólem
Dziewanna to popularna w Polsce roślina. Spotkać ją można wszędzie. Pięknie kwitnie w lipcu i sierpniu. Zawiera wiele składników odżywczych. Napar z suszonych kwiatów dziewanny stosuje się na ból gardła, wykrztuśnie na mokry i suchy kaszel. Olej z dziewanny ma wiele zastosowań i jest nietoksyczny. Więc jest bezpieczny dla wszystkich w każdym wieku. Posiada właściwości antybakteryjne i dezynfekujące. Znany jest jako środek łagodzący i niwelujący ból i swędzenie przy chronicznym zapaleniu ucha. Służy także do odkażania ran i owrzodzeń. Przeczytaj artykuł i poznaj jego działanie.
ból brzucha

Jak złagodzić ból brzucha?

Choroby Układu Pokarmowego

Bóle brzucha mogą być bardzo niekomfortowe i męczące, zwłaszcza dla dzieci. Nie ma nic gorszego od nasilającego się bólu żołądka, którego nie możesz się pozbyć. Znajdziesz tutaj kilka sposobów, jak w naturalny sposób pozbyć się lub w dużym stopniu złagodzić bóle brzucha. Niektóre z tych trików zostały mi polecone przez przyjaciół i znajomych, którzy potwierdzają ich skuteczność.

ból zęba

Jak uśmierzyć ból zęba?

Bóle
Ból zęba nie należy do rzeczy przyjemnych - wręcz przeciwnie, jest to jedna z najbardziej uprzykrzających życie dolegliwości. Oczywiście najprostszym sposobem, aby uniknąć bólu zęba jest zapobieganie jego pojawieniu się, m.in. poprzez prawidłową higienę jamy ustnej. Niestety nie zawsze się to udaje. Co zatem zrobić, gdy ząb zaczyna boleć? Jak uśmierzyć ten nieznośny ból?
Sól

Jak robić okłady z soli?

Walka z Bólem
Okłady z gorącej soli pomagają na zatoki, bóle brzucha, zapalenie pęcherza, zapalenie górnych dróg oddechowych, bóle pleców czy na wiecznie marznące ręce i stopy.