Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Choroby, którymi można zarazić się w morzu i na basenie

Chlamydia
Lato to idealny czas na naukę pływania. W upalne dni szczególnie chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu i w wodzie. Powinniśmy jednak starannie dobierać miejsca kąpieli – wiele zbiorników wodnych jest zanieczyszczonych groźnymi drobnoustrojami. Równie niebezpiecznie może być też w publicznych basenach. Mimo stosowania silnych środków dezynfekcyjnych, bardzo łatwo zarazić się tam uciążliwą chorobą. Sprawdź, jak dbać o swoje zdrowie podczas pływania i jakie objawy powinny cię zaniepokoić po kąpieli w basenie, jeziorze czy morzu.

Gruźlica: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroby Układu Oddechowego
Gruźlica nazywana była „chorobą biedaków”, bo rozwijała się głównie wśród ubogiej części społeczeństwa – niedożywionej, żyjącej w trudnych warunkach sanitarnych. Dziś wiele osób uznaje gruźlicę za schorzenie rzadkie i niegroźne. To niebezpieczny mit – choroba może zaatakować każdego – mimo wysokiego standardu życia czy przyjętej szczepionki. Warto też wiedzieć, że gruźlica bardzo długo nie musi dawać charakterystycznych objawów, wyniszczając płuca i cały organizm. Jak można zarazić się gruźlicą, jakie symptomy świadczą o tej chorobie i na czym polega leczenie?

Koper włoski: Najlepszy na afty i dobre trawienie

Zdrowa Dieta
Koper włoski doczekał się wielu pochwał kierowanych pod swoim adresem, które zawdzięcza wyjątkowo dobroczynnemu wpływowi na ludzkie zdrowie i swoim nietuzinkowym zastosowaniom. Największą skuteczność wykazuje w walce z rozmaitymi dolegliwościami trawiennymi; pomaga też pozbyć się nieprzyjemnego oddechu, łagodzi objawy towarzyszące zapaleniu oskrzeli i okazuje się bardzo skuteczny w starciu z aftami. Poza tym jest nieoceniony w walce z nadmiernym owłosieniem, zwłaszcza tym pojawiającym się w okolicach twarzy. Co ciekawe, można go także wykorzystać w potyczkach z... komarami. Z jakich jeszcze powodów warto sięgać po koper włoski? W jaki sposób najlepiej można go użyć? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.
skórka arbuza

Jak stosować skórkę arbuza w leczeniu i pielęgnacji skóry?

Choroby Układu Oddechowego
Niewiele osób wie, że nie tylko miąższ i pestki arbuza są dobre dla naszego zdrowia. Skórkę z arbuza również można wykorzystać. Dziś podzielimy się wiedzą, jak to zrobić.
kaszel

Czy kolor flegmy świadczy o naszym zdrowiu?

Przeziębienia i Grypa
Flegma odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie i wbrew pozorom może nam dużo powiedzieć o aktualnym stanie zdrowia. Produkowana jest przez tkanki w organizmie, które wytwarzają śluz znajdujący się w jamie ustnej, nosie, zatokach przynosowych, krtani, płucach oraz w przewodzie pokarmowym. Flegma pełni rolę ochronną i nie powoduje wysychania tkanek. Posiada również pewną funkcję, która jest przydatna najczęściej w okresie jesienno-zimowym, jest ona świetną pułapką na bakterie i wirusy, które są zabijane przez enzymy.

Na co pomoże babka lancetowata?

Zioła
Nie od dziś wiadomo, że naturalne metody naszych babć potrafiły zdziałać cuda. W czasach, kiedy lekarstwa nie były łatwo dostępne, radzono sobie za pomocą odpowiednio skomponowanych składników – produktów spożywczych czy ziół. Jedną z najbardziej popularnych pod tym względem roślin jest babka lancetowata. Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, oczyszczające i wykrztuśne. Od wieków przygotowywano z niej specjalne okłady, które chroniły przed zakażeniem i przyspieszały gojenie się ran. Z kolei napary stosowane doustnie przyspieszały leczenie infekcji układu oddechowego i zwalczały problemy trawienne. Jakie cenne substancje zawiera babka lancetowata, że do dziś wykorzystuje się ją do produkcji leków oraz suplementów diety?
syrop na kaszel

Jak zrobić syrop z czarnej rzepy na kaszel?

Choroby Układu Oddechowego
Syrop z cebuli na kaszel pił każdy z nas. Lecz niewiele osób wie, że równie skutecznym w leczeniu kaszlu jest syrop z czarnej rzepy. W medycynie ludowej znany jest od dawna. To jeden z najlepszych środków w leczeniu kaszlu u dzieci. Syrop z rzepy jest bardzo łatwy w przygotowaniu i można to zrobić na kilka sposobów. Oto one.
ziołowe cukierki na kaszel

Jak zrobić cukierki na kaszel?

Choroby Układu Oddechowego
Te cukierki to doskonałe rozwiązane na każdy rodzaj kaszlu. Pokochają je dzieci i docenią dorośli. Tym ostatnim mogą nawet pomóc rzucić palenie. Zamieszczony poniżej przepis można modyfikować w zależności od potrzeb. Kilka drobnych zmian, a cukierki zadziałają uspokajająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie itp.

Korzeń Osha: Właściwości i zastosowania

Ziołolecznictwo
Zimą nasze drogi oddechowe są narażone na wiele niebezpiecznych czynników. Niskie temperatury sprzyjają rozwijaniu się groźnych infekcji, które prowadzą do wielu schorzeń. Negatywny wpływ na płuca i oskrzela ma też pogarszająca się jakość powietrza i wdychany codziennie smog. Dlatego warto stosować metody, które mają za zadanie wspomóc działanie układu oddechowego. Najlepiej robić to w naturalny sposób, np. za pomocą roślin o dobroczynnych właściwościach. Dobrym przykładem jest korzeń Osha, który zawiera wiele składników, m.in. kamforę oraz fitosterole, wpływających korzystnie na płuca. Jak stosować korzeń Osha? Na co jeszcze pomoże? Przekonajmy się.
Plwocina

Jak zdiagnozować chorobę na podstawie rodzaju plwociny?

Choroby Układu Oddechowego
Zdrowy człowiek cały czas produkuje w drogach oddechowych wydzielinę. Składa się ona w 90% z wody i w kilku procentach z soli mineralnych. Różne choroby zmieniają wydzielinę i powstaje plwocina. Pojawienie się plwociny jest zawsze objawem choroby. Czytając ten artykuł dowiesz się co robić w wypadku pojawienia się plwociny w górnych drogach oddechowych oraz jak rozpoznać na jej podstawie chorobę.