Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Worki pod oczami - jakie są ich przyczyny?·

Choroby
Obrzęki pod oczami, zwane potocznie “workami”, to dość powszechny kłopot. Zdarza się, że są one po prostu efektem przemęczenia, niewyspania, ale mogą też świadczyć o poważniejszych chorobach. Jeśli zaobserwowałeś je u siebie, koniecznie przeczytaj artykuł.
Niedoczynność tarczycy

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Choroby Tarczycy
W Polsce na choroby tarczycy cierpi około 7-11 mln Polaków z czego ponad 1 mln nie ma o tym pojęcia. Tarczyca jest gruczołem w kształcie motyla znajdującym się u podstawy szyi i kontroluje metabolizm całego ciała. Jest ona bardzo ważna i jeśli funkcjonuje nieprawidłowo to pojawiają się problemy w całym organizmie. Poniżej przedstawiam 11 objawów niedoczynności tarczycy. Jeśli zauważysz u siebie kilka z nich to udaj się do endokrynologa.
nadczynność tarczycy

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Choroby Endokrynologiczne
Nadczynność tarczycy ma miejsce wówczas, gdy tarczyca produkuje zbyt dużo hormonu o nazwie tyroksyna. Skutkiem tego jest bardzo duże przyspieszenie metabolizmu, prowadzące do nagłego spadku masy ciała, nieregularnej lub przyspieszonej pracy serca, potliwości, nerwowości i drażliwości. To tylko niektóre z objawów nadczynności tarczycy. Więcej z nich poznasz poniżej.
tarczyca

Jak leczyć nadczynność tarczycy?

Choroby Tarczycy
Nadczynność tarczycy jest spowodowana nadmierną produkcją hormonów przez tarczycę, jak również wskutek przyjmowania zbyt dużej dawki hormonów produkowanych przez tarczycę. A hormony te to tyroksyna i trójjodotyronina. Są one bardzo ważne dla naszego organizmu. Regulują nasz metabolizm i maja wpływ na inne organy i części naszego organizmu, jak na przykład serce i mięśnie. Zakłócenia w produkcji tych hormonów prowadzą do zaburzeń metabolicznych, co w rezultacie chory będzie odczuwał przez nadmierną potliwość i nadwrażliwość na ciepło, bardzo szybki spadek wagi, kołatanie serca, drażliwość, duszność, biegunki czy drżenie rąk. Tyreotoksykoza, czyli stan kiedy hormony produkowane są ponad normę może być spowodowana nie tylko nadmierną ich produkcję przez organizm, ale też dostarczanie ich organizmowi w innej formie, na przykład tabletek. Poniższy artykuł traktuje o możliwościach leczenia nadczynności tarczycy.
wole tarczycowe

Jak naturalnie leczyć niedoczynność tarczycy?

Choroby Tarczycy
Tarczyca potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła funkcjonować poprawnie. Jest ona bowiem odpowiedzialna za nasz metabolizm, a dokładniej odpowiedzialne za niego są hormony produkowane przez tarczycę – trójjodotyronina i tyroksyna. Nadzorują one przemianę materii we wszystkich narządach i tkankach organizmu. Aby produkować te hormony, tarczyca potrzebuje odpowiedniej ilości jodu. Niedobór jodu prowadzi do niedoczynności tarczycy. Objawia się ona przyrostem masy ciała, wypadaniem włosów, stałym uczuciem chłodu, zaparciami, sennością, szorstkością skóry. Nierzadko towarzyszy temu tzw. wole. Jak sobie radzić z niedoczynnością tarczycy?
dieta przy niedoczynności tarczycy

Jaka dieta przy niedoczynności tarczycy?

Choroby Tarczycy
Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, powinnaś zawsze utrzymywać zdrową dietę. Powinna się ona składać z owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Inne ważne produkty to chude mięso i owoce morza. Możesz także wzbogacić dietę multiwitaminowym suplementem. Przy tej dolegliwości twoja dieta powinna pomóc kontrolować wagę ciała i obniżyć skutki niedoczynności.
opuchnięte palce u rąk

Czego objawem są opuchnięte palce u rąk?

Choroby
Opuchlizna palców może pojawiać się w różnych okolicznościach i mieć różny stopień nasilenia. Jeśli na zewnątrz jest upał, wkrótce spodziewasz się okresu, zjadłaś dużą porcję słonych potraw lub dopiero co wysiadłaś z samolotu, nie przejmuj się - jest to objaw chwilowy. Jeśli jednak opuchlizna utrzymuje się dłużej, niż kilka dni, nie pomaga picie dużej ilości płynów, ani odstawienie soli lub towarzyszy jej opuchlizna stawów, należy zacząć się martwić, ponieważ może to być objaw poważniejszych schorzeń. Jakich? Dowiesz się poniżej.
niedoczynność tarczycy

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Choroby Endokrynologiczne
Skutkiem niedoczynności tarczycy jest niewystarczająca produkcja ważnych dla organizmu hormonów. Choroba ta dotyka najczęściej kobiet, w szczególności w wieku 50+. Rzadko kiedy udaje się wykryć niedoczynność tarczycy we wczesnym stadium. Jednak nieleczona może z czasem prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, takich jak otyłość, bóle stawów, problemy z zajściem w ciążę, czy choroby serca. W celu wykrycia tej choroby przeprowadza się specjalne testy, warto jednak poznać objawy, które mogą świadczyć o tym, że nasza tarczyca nie spisuje się na miarę swoich możliwości. Listę najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy znajdziesz poniżej. Pamiętaj, że rozwijają się one powoli, często przez wile lat.
badanie tarczycy

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Choroby Endokrynologiczne
Niedoczynność tarczycy jest związana ze zmniejszoną produkcją hormonu o nazwie tyroksyna. Ma to różne skutki uboczne, wśród których można wymienić np.: zmęczenie, przybranie na wadze, zatwardzenia, bóle, suchość skóry, wypadanie włosów i uczucie zimna. Terapia zazwyczaj polega na codziennym przyjmowaniu leku w formie tabletek, który ma za zadanie uzupełnić niedobory tyroksyny. Przy odpowiednio ustalonej terapii objawy powinny ustąpić. Więcej szczegółów dotyczących leczenia niedoczynności tarczycy znajdziesz poniżej.