10 zdrowotnych właściwości diety wegańskiej

Odżywianie
Większość wegan - należą do nich między innymi Natalie Portman, Russell Brand oraz Woody Harrelson - wybiera ten rodzaj diety z przyczyn etycznych, jednak wiąże się z nią także wiele właściwości zdrowotnych. Poniżej znajdziesz dziesięć z nich. Zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego: Weganie z reguły są szczupli i mają niższe ciśnienie krwi, a dzięki stosowanej przez nich diecie, która dostarcza im dużych ilości antyoksydantów, witamin, błonnika i składników odżywczych - maleje u nich ryzyko wystąpienia udaru oraz zawału serca.

Witamina C: Korzyści i ostrzeżenia

Witaminy
Kiedy zbliża się pora przeziębień i grypy, wielu ludzi sięga po witaminę C, aby wesprzeć swój organizm w walce z chorobą. Może być ona pomocna, jednak nie wszystkiej jej formy działają tak samo. Zanim zaopatrzymy się w aptece w słodzone i barwione tabletki, warto się dowiedzieć, które postaci witaminy są najbardziej skuteczne i bezpieczne. Czym jest witamina C? Witamina C to substancja rozpuszczalna w wodzie. Jej obecność jest niezbędna w wielu reakcjach zachodzących w organizmie, ale sam organizm człowieka nie potrafi jej wytworzyć (w przeciwieństwie do wielu zwierząt, u których powstaje ona w wątrobie). Z tego względu człowiek musi zapewniać sobie dostawę witaminy C na bieżąco. Jej niski poziom we krwi jest dość powszechnym zjawiskiem, jednak silny niedobór, szkorbut, występuje niezmiernie rzadko. Najpopularniejsza forma witaminy C, jaką znajdziemy w suplementach, to kwas askorbinowy, który jest syntetycznie pozyskiwaną formą tej witaminy. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kwasu foliowego kwas askorbinowy może być trudno przyswajalny dla organizmu, a nawet szkodliwy.

Fakty i mity na temat diety bezglutenowej

Inne Diety
Celiakia, czyli nietolerancja glutenu, dotyka coraz więcej osób. To poważna i uciążliwa choroba, która uniemożliwia jedzenie podstawowych produktów żywnościowych, m. in. chleba. Osoby uczulone na gluten ciągle analizują, co mogą, a czego nie mogą zjeść. Objawy tej choroby są bardzo dokuczliwe, m. in. brak łaknienia i biegunka. By normalnie funkcjonować z celiakią, chory musi przestrzegać restrykcyjnej diety, a także wiedzieć jak najwięcej na temat swojego schorzenia. Niestety, zarówno wokół celiakii, jak i diety bezglutenowej powstało wiele mitów. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze i konfrontujemy je z najważniejszymi faktami na temat nietolerancji glutenu.
jak schudnąć na twarzy

Jak schudnąć na twarzy?

Diety i Powrót Do Figury
Kiedy przybierasz na wadze, poza dodatkowymi fałdkami na brzuchu czy tłuszczykiem na biodrach, możesz również przytyć na twarzy. Pyzate policzki, czy podwójny podbródek rzadko są mile widziane i nie wpływają zbyt dobrze na naszą samoocenę. Z tego powodu wiele osób szuka sposobów jak skutecznie schudnąć na twarzy. Jest to rzecz trudna (niektórzy twierdzą wręcz, że niemożliwa), ale istnieje kilka metod, które pomogą taki efekt osiągnąć.
zielona herbata

Jak oczyścić organizm z toksyn? Domowe sposoby

Zdrowa Dieta
Na twoim ciele wciąż pojawiają się pryszcze? Czujesz się ociężały? Masz problemy z trawieniem? Palisz? Pijesz? To może być powodem intoksykacji organizmu. Źródłem toksyn są również spaliny, niezdrowe odżywianie się itp. Od czasu do czasu warto więc zadbać o detoks. Powinniśmy oczyścić nasz organizm z wszelkich nieczystości. Tak naprawdę wystarczy zrobić jednodniową głodówkę, by poczuć się lepiej. Często jednak głodówka może być niebezpieczna dla zdrowia, w szczególności, jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia. Z jednego dnia zróbmy więc tydzień i zadbajmy o oczyszczenie organizmu.
słodycze

Jak jeść słodycze i nie przytyć?

Odżywianie
Chęć zjedzenia słodyczy jest czasem zbyt silna, by móc się jej oprzeć. Niektórzy ludzie ulegają pokusie, a potem żałują, gdy tylko staną na wadze. To nierealne, gdy mówisz, że nigdy więcej nie zjesz deseru. Na szczęście istnieją sposoby, na to, by zjeść coś słodkiego bez konsekwencji widocznych w talii. Oto jak zjeść deser bez przebrania na wadze i poczucia winy.
dieta bogata w wapń

Jakie są objawy niedoboru wapnia?

Zdrowe Odżywianie
Wapń to bardzo ważny pierwiastek w naszym organizmie. Dzięki niemu nasz organizm może funkcjonować bez zakłóceń. Każdy z nas mniej więcej kojarzy za co wapń odpowiada w naszym organizmie. Jest on przede wszystkim składnikiem zębów i kości. Wiemy to między innymi dzięki szeroko rozpowszechnionym akcjom promocyjnym „Pij mleko”. Promowały ona picie mleka, które zawiera wapń i jest niezbędne dla ludzi (szczególnie dzieci i młodzieży) w prawidłowym rozwoju układu kostnego. Oprócz tego typu funkcji wapń jest niezbędny do krzepnięcia krwi oraz regulacji ciśnienia. Dodatkowo pomaga wchłaniać witaminę B12, która jest niezbędna do funkcjonowania układu nerwowego. W tym artykule znajdziesz informacje na temat niedoboru wapnia oraz sposobów jego uzupełniania.
wątroba

Jak oczyścić wątrobę wg dr Huldy Clark?

Inne Diety
Kamienie, które gromadzą się w wątrobie, mogą mieć wpływ na występowanie alergii. Regularne czyszczenie wątroby, na początku nawet co dwa tygodnie, pomoże nam się oczyścić i zniwelować skutki alergii.
zmęczenie

Jak zwalczyć zmęczenie?

Zdrowe Odżywianie
Zmęczenie jest to normalny stan jaki odczuwa większość z nas po ciężkim dniu pracy, czy nieprzespanej nocy. Powody zmęczenia mogą mieć również inne podłoże. Może ono wynikać między innymi z obniżonego ciśnienia krwi czy skoków poziomu cukru w organizmie. Jak działa mechanizm zmęczenia? Gdy cukier jest zamieniany w energię, organizm wytwarza kwas mlekowy. Ten kwas jest gromadzony w mięśniu, który akurat jest wykorzystywany. Tak wygląda zmęczenie od strony fizjologicznej. Jak zwalczyć zmęczenie? Oczywiście najlepszym sposobem jest sen, jednakże niekiedy nie mamy możliwości, żeby zdrzemnąć się, czy przez chwilę po prostu poleżeć. Co wtedy zrobić? Jest kilka sposobów.
zdrowa dieta

Jaką dietę stosować przeciw grzybicy?

Skóra
Grzybicą można dość łatwo się zarazić. Możemy ją „nabyć” przez kontakt z różnego rodzaju grzybami: drożdżakami, czy też dermatofitami. Jej leczenie jest długofalowe. Oczywiście w celu odpowiedniej diagnozy należy udać się do lekarza – dermatologa. W zależności od rodzaju grzyba, lekarz przypisze nam odpowiednie leki. Większość ludzi jest przekonana, że w celu pozbycia się grzybicy wystarczy przyjmować odpowiednie leki. Niestety są w błędzie. Dużo zależy również od diety. Jeśli będzie ona nieodpowiednia, to leczenie będzie się wydłużać. Może również dochodzić do nawrotów choroby. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie wspieranie organizmu w walce z grzybicą. Do narzędzi wspomagających z pewnością należy dieta. Jaką dietę wybrać? Co jeść, a czego unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.