Kadzidłowiec: Skutecznie ukoi bóle stawów i złagodzi stany zapalne

Medycyna Naturalna
Zdrowotne walory drzewa kadzidłowca znane są od stuleci i z powodzeniem wykorzystywane w medycynie naturalnej, zwłaszcza ajurwedyjskiej i arabskiej. Najbardziej cenione są jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które okazują się wyjątkowo skuteczne w leczeniu stawów, reumatyzmu, astmy, chorób skórnych, stanów zapalnych jelit, trudno gojących się ran oraz łagodzeniu skutków ukąszenie żmij. Przyjrzyjmy się kadzidłowcowi nieco bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.
ajurweda

5 ajurwedyjskich ziół, które eliminują komórki rakowe

Alternatywne Remedia
Na choroby nowotworowe zapada coraz więcej osób. Z każdym rokiem ich liczba rośnie. Wiele z osób nie wie i nie słyszała o medycynie alternatywnej, która może pomóc w leczeniu raka. W ciągu ostatnich kilku lat, ten rodzaj leczenia stał się powszechnie znany. Dzisiaj pokażemy ci najbardziej skuteczne zioła, które niszczą komórki nowotworowe.
woda z ananasem

Dlaczego powinniśmy pić szklankę wody z ananasem dziennie?

Ayurveda
Ananas jest zdrowym i wartościowym owocem. Chyba nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Jednak według medycyny ajurwedyjskiej, oprócz zjadania ananasa, powinniśmy również wypijać szklankę wody z dodatkiem ananasa, codziennie na pusty żołądek. Jakie korzyści możemy osiągnąć z takiej praktyki? Jest ich sporo.
ayurveda

5 ajurwedyjskich sposobów na złagodzenie refluksu przełyku

Ayurveda
Według Ajurwedy refluks przełyku, zgaga i inne podobne choroby wywołane stanami zapalnymi są rezultatem zaburzenia równowagi pitta dosha w jelitach. Pitta to jedna z trzech podstawowych dosh sklasyfikowanych przez Ajurwedę. Scharakteryzowana jest ona przez dwa naturalne elementy, wodę i ogień. Razem produkują ciepło. Kiedy pitta jest w równowadze, nasz ogień trawienny, zwany „agni” w Sanskrycie, świeci zdrowym światłem. Oznacza to, że głód występuje regularnie w zgodzie z naturalnymi cyklami, którym poddaje się każda żywa istota. Największy głód odczuwamy w okolicach południa, kiedy słońce sięga zenitu. Nasze „agni” gaśnie, kiedy słońce zaczyna zachodzić. Zdrowa pitta zapewnia zdrowe trawienie. Pewne jednak czynniki mogą zakłócić pittę. Kiedy tak się dzieje, negatywne konsekwencje dla układu trawiennego mogą być umiarkowane do poważnych.
Płukanie nosa kubkiem Neti

Jak płukać nos za pomocą kubka Neti?

Alergie

Kubek Neti służy do Jala Neti która jest tradycyjną i najstarszą techniką jogi mającą na celu oczyszczenie zatok. W dosłownym tłumaczeniu termin Jala Neti oznacza oczyszczenie wodą. Kubek Neti jest wypełniony roztworem soli fizjologicznej w temperaturze ciała o koncentracji takiej samej jak płyny ustrojowe. Za pomocą tego roztworu płukana jest jama nosowa w taki sposób, że słona woda wpływa jedną dziurką nosa i wypływa drugą. Bardziej zaawansowaną techniką jest wlanie wody do dziurki nosa i wypuszczenie jej ustami. Jeśli koncentracja soli jest odpowiednia, roztwór ma odpowiednią temperaturę i mamy dobrą technikę to płukanie nosa nie jest nieprzyjemne ani nie sprawia bólu.

 

W tradycji jogi, Jala Neti jest codzienną rutyną, taką jak mycie zębów. Jeśli żyje się na terenach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone lub ma się problemy zdrowotne, takie jak katar (również sienny) czy zatkane zatoki, płukanie nosa słoną wodą powinno się robić nawet kilka razy dziennie.

 

Zalety płukania nosa:

 

 • Oczyszcza nos z brudu oraz bakterii.
 • Zmniejsza częstotliwość i czas trwania przeziębień. 
 • Zmniejsza objawy alergii takie jak katar sienny. 
 • Ułatwia oddychanie przez co łagodzi takie choroby jak astma i zapalenie oskrzeli.
 • Nawilża suchą jamę nosową oraz przejście między nosem a gardłem.
 • Redukuje objawy przewlekłego zapalenia zatok.
 • Oczyszcza kanały łzowe i polepsza wzrok.
 • Wzmacnia zmysł smaku i zapachu, przez co pomaga przy rzucaniu palenia.
 • Może być pomocne w leczeniu niektórych chorób uszu.
 • Stymuluje czakrę Ajna (czakra czoła, trzecie oko).
 • Ma uspokajający wpływ na ciało i duszę.
Ajurweda

Co to jest Ajurweda?

Ayurveda
Ajurweda to pewien system medyczny wywodzący się z Indii. Polega on na utrzymywaniu równowagi między ciałem a duchem. W hinduskim sanskrycie oznacza naukę o życiu i długowieczności. Jej historia liczy ponad 5 tysięcy lat!
złote mleko z kurkumy

Złote mleko z kurkumy – przepis i właściwości lecznicze

Medycyna Naturalna
Złote mleko to starożytny ajurwedyjski napój zrobiony z mleka i kurkumy. Kurkuma jest znana ze swoich licznych właściwości leczniczych – to doskonały przeciwutleniacz o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, oczyszczającym, poprawiającym trawienie i przeciwrakowym. Przepis na złote mleko znajdziesz w dalszej części porady. Niech nie zdziwi cię dodatek czarnego pieprzu. Zawarta w nim piperyna zwiększa wchłanialność leczniczego składnika kurkumy (kurkuminy ) aż o 2000%. To co, zaczynamy?
Jak zrobić mleko kurkumowe na przeziębienia?

Jak zrobić mleko kurkumowe na przeziębienia?

Ayurveda
Zima to ciężki okres dla naszego organizmu. Długie, zimne noce, szare ponure dni. Wszystko to może odbić się na naszym zdrowiu. Przeziębienia, ból gardła, zatkany nos. Na wszystkie te przypadłości skutecznie pomoże mleko kurkumowe. Ponadto ma ono działanie antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Jego działanie według Ajurwedy jest jednakowe z aspiryną. A skoro jest to w pełni naturalny preparat, dlaczego z niego nie skorzystać?
medycyna indyjska

Dlaczego należy spać na lewym boku?

Ayurveda
Ajurweda to system medycyny indyjskiej, które narodził się kilka tysięcy lat temu. Jednym z jego podstawowych założeń jest utrzymywanie całego ciała w harmonii - jej brak prowadzi do choroby. Według tego systemu u podstawy rozwoju ciała ludzkiego leżą trzy dosze – wata (wiatr i eter), kapha (ziemia i woda) oraz pitta (ogień). Wszystkie trzy elementy muszą być w równowadze, aby ciało zachowało zdrowie. Jeśli chcemy zachować dosze w równowadze musimy zachować umiar we wszystkich aktywnościach.