Gotu kola. Właściwości i zastosowania

Zdrowe Odżywianie
Gotu kola jest rośliną, która ma wszechstronne działanie. Fenomenalnie wpływa na kondycję skóry, pomaga chronić przed chorobami serca oraz poprawia pamięć i koncentrację. Najczęściej stosowana jest w hinduskiej medycynie ludowej – ajurwedzie. Lista dobroczynnych właściwości jest o wiele dłuższa, bo nawet współczesne koncerny farmaceutyczne czerpią z tej niezwykłej rośliny. (Gotu kolę mają w składzie leki i suplementy). Jakie jeszcze inne zastosowania ma ta roślina? Przekonajmy się.

Gurmar: Jak działa na zdrowie?

Ayurveda
Gurmar to mało znane w zachodnim świecie zioło, które jednak w Indiach jest niezwykle popularne ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Od dwóch tysięcy lat gurmar wykorzystywany jest w medycynie ajurwedyjskiej jako naturalny produkt pomagający walczyć z cukrzycą i otyłością. Badania potwierdziły, że zawarte w nim związki skutecznie obniżają poziom cukru we krwi i zmniejszają wchłanianie glukozy. Gurmar nie tylko zapobiega hiperglikemii, ale też sprawia, że nie odczuwamy słodkiego smaku. Przez to hamuje apetyt na słodkie przekąski i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej diety bez podjadania. Stosowany jest często w kuracjach odchudzających. Gurmar ułatwia też trawienie, wspiera układ krążenia oraz wspomaga pracę wątroby, nerek i trzustki. Sprawdźmy, jak działa na zdrowie to ajurwedyjskie zioło.

Ashwagandha, czyli królowa adaptogenów. Jak działa na zdrowie?

Ayurveda
Ashwagandha to orientalne zioło, które wykazuje niezwykle szerokie i korzystne działanie na cały organizm. Zaliczana jest do adaptogenów, naturalnych produktów leczniczych wzmacniających odporność, poprawiających siły witalne i niwelujących skutki stresu czy innych niesprzyjających czynników zewnętrznych. Właściwości ashwagandhy wykorzystuje od tysięcy lat medycyna ajurwedyjska, gdyż zioło to pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, zwalcza przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli, astmę czy gruźlicę. Ashwagandha jest nieoceniona także w poprawianiu kondycji psychicznej, zwiększa koncentrację, niweluje zaburzenia snu, stany lękowe, nerwicę, a nawet depresję. Ponadto pomaga zwalczyć niepłodność u mężczyzn, wrzody i obniża ciśnienie. Poznaj nietuzinkowe działanie ashwagandhy.
ayurveda

5 ajurwedyjskich sposobów na złagodzenie refluksu przełyku

Ayurveda
Według Ajurwedy refluks przełyku, zgaga i inne podobne choroby wywołane stanami zapalnymi są rezultatem zaburzenia równowagi pitta dosha w jelitach. Pitta to jedna z trzech podstawowych dosh sklasyfikowanych przez Ajurwedę. Scharakteryzowana jest ona przez dwa naturalne elementy, wodę i ogień. Razem produkują ciepło. Kiedy pitta jest w równowadze, nasz ogień trawienny, zwany „agni” w Sanskrycie, świeci zdrowym światłem. Oznacza to, że głód występuje regularnie w zgodzie z naturalnymi cyklami, którym poddaje się każda żywa istota. Największy głód odczuwamy w okolicach południa, kiedy słońce sięga zenitu. Nasze „agni” gaśnie, kiedy słońce zaczyna zachodzić. Zdrowa pitta zapewnia zdrowe trawienie. Pewne jednak czynniki mogą zakłócić pittę. Kiedy tak się dzieje, negatywne konsekwencje dla układu trawiennego mogą być umiarkowane do poważnych.
Płukanie nosa kubkiem Neti

Jak płukać nos za pomocą kubka Neti?

Alergie

Kubek Neti służy do Jala Neti która jest tradycyjną i najstarszą techniką jogi mającą na celu oczyszczenie zatok. W dosłownym tłumaczeniu termin Jala Neti oznacza oczyszczenie wodą. Kubek Neti jest wypełniony roztworem soli fizjologicznej w temperaturze ciała o koncentracji takiej samej jak płyny ustrojowe. Za pomocą tego roztworu płukana jest jama nosowa w taki sposób, że słona woda wpływa jedną dziurką nosa i wypływa drugą. Bardziej zaawansowaną techniką jest wlanie wody do dziurki nosa i wypuszczenie jej ustami. Jeśli koncentracja soli jest odpowiednia, roztwór ma odpowiednią temperaturę i mamy dobrą technikę to płukanie nosa nie jest nieprzyjemne ani nie sprawia bólu.

 

W tradycji jogi, Jala Neti jest codzienną rutyną, taką jak mycie zębów. Jeśli żyje się na terenach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone lub ma się problemy zdrowotne, takie jak katar (również sienny) czy zatkane zatoki, płukanie nosa słoną wodą powinno się robić nawet kilka razy dziennie.

 

Zalety płukania nosa:

 

 • Oczyszcza nos z brudu oraz bakterii.
 • Zmniejsza częstotliwość i czas trwania przeziębień. 
 • Zmniejsza objawy alergii takie jak katar sienny. 
 • Ułatwia oddychanie przez co łagodzi takie choroby jak astma i zapalenie oskrzeli.
 • Nawilża suchą jamę nosową oraz przejście między nosem a gardłem.
 • Redukuje objawy przewlekłego zapalenia zatok.
 • Oczyszcza kanały łzowe i polepsza wzrok.
 • Wzmacnia zmysł smaku i zapachu, przez co pomaga przy rzucaniu palenia.
 • Może być pomocne w leczeniu niektórych chorób uszu.
 • Stymuluje czakrę Ajna (czakra czoła, trzecie oko).
 • Ma uspokajający wpływ na ciało i duszę.
Ajurweda

Co to jest Ajurweda?

Ayurveda
Ajurweda to pewien system medyczny wywodzący się z Indii. Polega on na utrzymywaniu równowagi między ciałem a duchem. W hinduskim sanskrycie oznacza naukę o życiu i długowieczności. Jej historia liczy ponad 5 tysięcy lat!
złote mleko z kurkumy

Złote mleko z kurkumy – przepis i właściwości lecznicze

Medycyna Naturalna
Złote mleko to starożytny ajurwedyjski napój zrobiony z mleka i kurkumy. Kurkuma jest znana ze swoich licznych właściwości leczniczych – to doskonały przeciwutleniacz o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, oczyszczającym, poprawiającym trawienie i przeciwrakowym. Przepis na złote mleko znajdziesz w dalszej części porady. Niech nie zdziwi cię dodatek czarnego pieprzu. Zawarta w nim piperyna zwiększa wchłanialność leczniczego składnika kurkumy (kurkuminy ) aż o 2000%. To co, zaczynamy?
Jak zrobić mleko kurkumowe na przeziębienia?

Jak zrobić mleko kurkumowe na przeziębienia?

Ayurveda
Zima to ciężki okres dla naszego organizmu. Długie, zimne noce, szare ponure dni. Wszystko to może odbić się na naszym zdrowiu. Przeziębienia, ból gardła, zatkany nos. Na wszystkie te przypadłości skutecznie pomoże mleko kurkumowe. Ponadto ma ono działanie antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Jego działanie według Ajurwedy jest jednakowe z aspiryną. A skoro jest to w pełni naturalny preparat, dlaczego z niego nie skorzystać?
medycyna indyjska

Dlaczego należy spać na lewym boku?

Ayurveda
Ajurweda to system medycyny indyjskiej, które narodził się kilka tysięcy lat temu. Jednym z jego podstawowych założeń jest utrzymywanie całego ciała w harmonii - jej brak prowadzi do choroby. Według tego systemu u podstawy rozwoju ciała ludzkiego leżą trzy dosze – wata (wiatr i eter), kapha (ziemia i woda) oraz pitta (ogień). Wszystkie trzy elementy muszą być w równowadze, aby ciało zachowało zdrowie. Jeśli chcemy zachować dosze w równowadze musimy zachować umiar we wszystkich aktywnościach.
woda z ananasem

Dlaczego powinniśmy pić szklankę wody z ananasem dziennie?

Ayurveda
Ananas jest zdrowym i wartościowym owocem. Chyba nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Jednak według medycyny ajurwedyjskiej, oprócz zjadania ananasa, powinniśmy również wypijać szklankę wody z dodatkiem ananasa, codziennie na pusty żołądek. Jakie korzyści możemy osiągnąć z takiej praktyki? Jest ich sporo.