Orzechówka: Świetnie działa na jelita i żołądek. Niszczy pasożyty i odtruwa

Medycyna Naturalna
Orzechówka, czyli przyrządzana na bazie włoskich orzechów i spirytusu nalewka, to szlagierowy produkt medycyny naturalnej. Rekomendować jej nadmiernie nie trzeba, zwłaszcza osobom chętnie czerpiącym z dobrodziejstw przyrody. Jakie ma walory? Można je wymieniać długo. Perfekcyjnie działa na układ pokarmowy i jelita, eliminując obecność pasożytów i likwidując nieżyty, takie jak biegunka czy zatrucia. Ponadto stymuluje układ trawienny i poprawia przyswajanie pokarmów, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi. Nalewka z orzechów włoskich działa też wzmacniająco, oczyszczająco, bakteriobójczo, ściągająco i, rzecz jasna, perfekcyjnie smakuje. Choćby z tych powodów warto po nią często sięgać.

Przywrotnik pospolity: Naturalny lek na kobiece dolegliwości

Medycyna Naturalna
Nie bez powodu przywrotnik pospolity nazywany jest najlepszym przyjacielem kobiet. Jego lecznicze walory medycyna naturalna doceniła już przed wiekami. Sporządzane na jego bazie napary, nasiadówki, herbaty i okłady przynoszą ulgę w zaburzeniach miesiączkowych, upławach, dolegliwościach okresu menopauzy, bólach brzucha, a ponadto w połączeniu z krwawnikiem pospolitym regulują cykl miesiączkowy u nastolatek. Ziele przywrotnika wspomaga też trawienie, hamuje krwawienia i zwalcza stany zapalne. Dowiedzmy się o nietuzinkowych zdolnościach tej dobroczynnie wpływającej na organizm kobiet rośliny co nieco więcej.

Jak oczyścić nerki? Naturalne sposoby

Medycyna Naturalna
Nie bez przyczyny mówi się, że nerki są najważniejszym filtratorem organizmu, dlatego tak ważne jest ich oczyszczanie. Jak przeprowadzić ten proces naturalnymi sposobami? Wystarczy sięgnąć po cenione w medycynie naturalnej zioła, które posiadają szereg zdrowotnych właściwości, a przede wszystkim oczyszczają krew oraz wszystkie inne narządy ze szkodliwych substancji i złogów. Do tego zacnego grona zaliczyć śmiało można takie "ziółka" jak korzeń łopianu, koniczynę czerwoną, mniszka lekarskiego, skrzyp polny, fiołka trójbarwnego, pokrzywę zwyczajną, prawoślaz lekarski i mącznicę lekarską. Wyjątkowo dobroczynnie na nerki wpływa też popularna pietruszka i sok z brzozy.

Tymianek zwalcza paciorkowce oraz wirusa opryszczki i grypy

Ziołolecznictwo
Tymianek pospolity należy do rodziny jasnotowatych; pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego i znany jest również pod nazwą macierzanka tymianek. Wykazuje bardzo silne właściwości i skutecznie zwalcza wszelkie szkodliwe bakterie, które wywołują stany zapalne i podrażnienia. Najczęściej stosowany jest na skórę jako składnik produktów przeznaczonych do kąpieli oraz w kuchni do wzmacniania smaku potraw. Niektóre substancje produkowane na bazie tymianku mają jedynie właściwości aromaterapeutyczne. Należą do nich tymol, thujanol oraz karwakrol. Olejek tymiankowy należy zawsze stosować z ostrożnością i w umiarkowanych ilościach, gdyż zioło to ma bardzo silne właściwości. Zwalcza paciorkowce, drożdżaki oraz wirusy opryszczki i grypy.
picie wody

Lecznicze wody mineralne - jakie mają właściwości?

Medycyna Holistyczna
Z leczniczych właściwości wód do picia, tzw. krenoterapii można skorzystać w uzdrowiskach. Kuracja polega na piciu mineralnej wody leczniczej wg zaleceń lekarza. Wody lecznicze mają dużo więcej minerałów niż inne wody i stąd ich silne właściwości terapeutyczne. Jakie wody do picia pomogą na poszczególne dolegliwości? Gdzie się udać, by móc ich zaczerpnąć "u źródła"?

Kora dębu: Pomoże w leczeniu żylaków i hemoroidów, zatamuje krwawienie

Ziołolecznictwo
Preparaty przyrządzane na bazie dębu medycyna naturalna doceniła już przed wiekami. Stosowano je w formie skutecznych środków ściągających oraz wysuszających, jaki i hamujących stany zapalne. Praktyka pokazała też, że okazują się wyjątkowo pomocne w leczeniu biegunek, żylaków, żylaków odbytu, upławów, chorób żołądka i skóry oraz tamowaniu krwawień. Ponadto wykazują działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, antypasożytnicze i antywirusowe. Co ciekawe, przyrządzana na bazie kory dębu płukanka dobroczynnie wpłynie także na włosy - odświeża je, ogranicza ich przetłuszczanie się i naturalnie je przyciemia. Przyjrzyjmy się mniej lub bardziej znanym właściwościom kory dębu nieco bliżej.
esencje kwiatowe

Jak działa terapia kwiatowa?

Medycyna Holistyczna
Terapia kwiatowa jest stosunkowo nową metodą w leczeniu różnych dolegliwości. Wymyślił ją Edward Bach (1886 – 1936), który był lekarzem, bakteriologiem, patologiem oraz homeopatą. Doktor Bach chciał pomóc swoim pacjentom i prowadził różnego rodzaju badania i obserwacje. Skupił się głównie na kwiatach. Bach podchodził do leczenia chorób holistycznie. Uważał, że wraz z leczeniem fizycznych symptomów należy leczyć również psychikę. Jego zdaniem napięcia fizyczne pochodzą min. ze złości, stresu, poczucia żalu, gniewu itd. Powoduje to różnego rodzaju choroby. W celu uleczenia swoich pacjentów postanowił posłużyć się ekstraktami kwiatowymi, które sam opracowywał. Stosował do tego dziko rosnące rośliny. Po pewnym czasie metoda ta zaczęła przynosić rewelacyjne efekty. Ten artykuł przybliży ci tą terapię.
ziarna

Jak stosować dietę makrobiotyczną?

Diety Makrobiotyczne
Makrobiotyka jest nie tylko sposobem odżywiania, ale też cała filozofią wywodzącą się z Dalekiego Wschodu. W założeniu medycyny naturalnej człowiek jest zdrowy tylko wtedy, gdy w jego organizmie panuje harmonia, inaczej równowaga między pierwiastkami Yin i Yang, a gdy równowaga ta zostaje zachwiana, uwidacznia się to w postaci choroby. Makrobiotyka, czyli odżywianie i życie w sposób zgodny z prawami natury, ma pomóc w osiągnięciu równowagi, a tym samym zdrowia i długowieczności.

Berberys zwyczajny: Polska cytryna i jej lecznicze właściwości

Medycyna Naturalna
Berberys zwyczajny uznanie w medycynie ludowej zyskał już dawno. Swoje właściwości lecznicze ta cenna roślina zawdzięcza przede wszystkim alkaloidowi izochinolowemu, czyli berberynie. To właśnie dzięki niej wykazuje zdolności przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i pierwotniakobójcze. Sporządzane na jego bazie preparaty wyjątkowo dobroczynnie wpływają na nasz układ krwionośny, zmniejszając ryzyko wystąpienia arytmii oraz obniżając poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Ponadto łagodzą dolegliwości towarzyszące schorzeniom wątroby, woreczka żółciowego, dróg moczowych oraz układu pokarmowego. Dowiedzmy się o berberysie zwyczajnym nieco więcej, a z pewnością nie pożałujemy.

Dziewięćsił bezłodygowy: Niezwykła roślina o wielu leczniczych właściwościach

Ziołolecznictwo
Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) to pod wieloma względami roślina niezwykła. Jego nazwa bezpośrednio nawiązuje do dziewięciu mocy, które dodają człowiekowi sił. Niezwykłe właściwości lecznicze rośliny sprawiają, że jest wyjątkowo chętnie stosowana w medycynie naturalnej. Praktyka pokazuje, że dziewięćsił bezłodygowy skutecznie stymuluje pracę układu pokarmowego, przyspieszając przemianę materii i pobudzając wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych. Wspomaga też pracę wątroby i woreczka żółciowego. Ponadto ma wyjątkowo pozytywny wpływ na naszą skórę i przyspiesza gojenie się ran. Dodać też warto, że działa przeciwbakteryjnie, napotnie, przeciwgorączkowo i moczopędnie.