Jagody goji: Owoce długowieczności i nie tylko

Medycyna Naturalna
Nazywane "owocami młodości", "owocami długowieczności" lub "czerwonymi diamentami Wschodu" jagody Goji ze względu na swoje wszechstronne właściwości zdrowotne i nietuzinkowe walory smakowe zajmują pewną pozycję wśród produktów należących do grona tzw. "superfoods", czyli "superżywności". Doskonale oczyszczają organizm z toksyn i odtruwają wątrobę, a obniżając poziom złego cholesterolu zbawiennie wpływają na nasze serce. Wspierają również terapię pacjentów zmagających się z cukrzycą oraz nadciśnieniem i jak potwierdzają przeprowadzone badania wykazują też zdolności antynowotworowe. Po jagody goji wyjątkowo chętnie sięgają również osoby dbające o sylwetkę i chcące pozbyć się zbędnych kilogramów. Poznaj inne, mniej lub bardziej znane możliwości tych niesamowitych owoców.

10 naturalnych sposobów na astmę

Astma
Z roku na rok przybywa osób zmagających się z astmą. Niestety, jak dotąd nie udało się wynaleźć leku, który pozwalałby całkowicie zwalczyć tę chorobę, można jedynie łagodzić jej objawy. Poniżej znajdziesz dziesięć naturalnych środków, które sprawią, że astma będzie mniej uciążliwa, a życie z nią łatwiejsze. 1. Czosnek Wymieszaj 10 zmielonych ząbków czosnku w szklance mleka. Następnie dodaj odrobinę kurkumy. Regularne spożywanie tego napoju sprawi, że astma będzie przebiegać lżej. 2. Cytryna Częstą przyczyną astmy może być niski poziom witaminy C. Wypijanie codziennie dwóch szklanek soku z cytryny z dodatkiem miodu sprawi, że ryzyko pojawienia się choroby znacząco się zmniejszy.

Lepiężnik: Superzioło na kilkadziesiąt dolegliwości

Ziołolecznictwo
Leczniczą moc lepiężnika różowego (Petasites hybridus) doceniły już starożytne cywilizacje i wraz z upływem wieków odkrywano coraz to nowsze i bardziej cenne jego zastosowania. Kiedyś sądzono, że jest w stanie "odpędzić" i pokonać groźne choroby zakaźne, dlatego jego sproszkowany korzeń stosowany było jako specyfik przeciwko zarazie oraz skuteczny środek eliminujący pasożyty jelitowe i łagodzący wrzodziejące rany. Dziś lepiężnik różowy z powodzeniem wykorzystywany jest między innymi jako skuteczna broń w walce z bólem migrenowym, dolegliwościami kobiecymi, niewydolnością krążeniową, zaburzeniami trawiennymi i chorobami układu oddechowego oraz moczowego. Na podstawie prowadzonych badań można śmiało stwierdzić, że sława zioła będzie jeszcze rosła - proporcjonalnie do pęczniejącej listy jego zastosowań.
picie wody

Lecznicze wody mineralne - jakie mają właściwości?

Medycyna Holistyczna
Z leczniczych właściwości wód do picia, tzw. krenoterapii można skorzystać w uzdrowiskach. Kuracja polega na piciu mineralnej wody leczniczej wg zaleceń lekarza. Wody lecznicze mają dużo więcej minerałów niż inne wody i stąd ich silne właściwości terapeutyczne. Jakie wody do picia pomogą na poszczególne dolegliwości? Gdzie się udać, by móc ich zaczerpnąć "u źródła"?

Opuncja figowa: Bogactwo właściwości ukrytych w małym owocu

Owoce
Wspomaganie procesu trawienia, obniżanie poziomu złego cholesterolu, zmniejszanie ryzyka wystąpienia cukrzycy i choroby Alzheimera, zapobieganie nowotworom oraz wzmacnianie układu odpornościowego i naczyń krwionośnych - to tylko niektóre z wielu korzyści, jakich dostarcza nam opuncja figowa. Ten niespełna 150-gramowy owoc stanowi też źródło cennych składników pokarmowych, w tym witaminy C i B, magnezu, potasu, wapnia, błonnika oraz polifenoli i flawonoidów. Cechy charakterystyczne opuncji figowej Figa indyjska jest najczęściej uprawianym - spośród około dwustu wyróżnianych - gatunkiem opuncji. Pochodzi z Meksyku, ale można spotkać ją w wielu innych zakątkach świata, w których warunki klimatyczne sprzyjają jej uprawie. Jej znakiem rozpoznawczym są owalne i wielobarwne - od żółtozielonego, po pomarańczowy i różowy - owoce. Można je śmiało jeść na surowo, w postaci suszek lub różnego rodzaju dżemów. Stanowi też efektowny dodatek do napojów alkoholowych i słodyczy. Oto kilka najważniejszych korzyści wynikających z jedzenia opuncji figowej:
esencje kwiatowe

Jak działa terapia kwiatowa?

Medycyna Holistyczna
Terapia kwiatowa jest stosunkowo nową metodą w leczeniu różnych dolegliwości. Wymyślił ją Edward Bach (1886 – 1936), który był lekarzem, bakteriologiem, patologiem oraz homeopatą. Doktor Bach chciał pomóc swoim pacjentom i prowadził różnego rodzaju badania i obserwacje. Skupił się głównie na kwiatach. Bach podchodził do leczenia chorób holistycznie. Uważał, że wraz z leczeniem fizycznych symptomów należy leczyć również psychikę. Jego zdaniem napięcia fizyczne pochodzą min. ze złości, stresu, poczucia żalu, gniewu itd. Powoduje to różnego rodzaju choroby. W celu uleczenia swoich pacjentów postanowił posłużyć się ekstraktami kwiatowymi, które sam opracowywał. Stosował do tego dziko rosnące rośliny. Po pewnym czasie metoda ta zaczęła przynosić rewelacyjne efekty. Ten artykuł przybliży ci tą terapię.
ziarna

Jak stosować dietę makrobiotyczną?

Diety Makrobiotyczne
Makrobiotyka jest nie tylko sposobem odżywiania, ale też cała filozofią wywodzącą się z Dalekiego Wschodu. W założeniu medycyny naturalnej człowiek jest zdrowy tylko wtedy, gdy w jego organizmie panuje harmonia, inaczej równowaga między pierwiastkami Yin i Yang, a gdy równowaga ta zostaje zachwiana, uwidacznia się to w postaci choroby. Makrobiotyka, czyli odżywianie i życie w sposób zgodny z prawami natury, ma pomóc w osiągnięciu równowagi, a tym samym zdrowia i długowieczności.

Herbata pietruszkowa: Naturalny sposób na opuchnięte stopy

Medycyna Holistyczna

Opuchlizna na dłoniach i stopach może być spowodowana wieloma przyczynami, między innymi obrzękami (wywołanymi zatrzymaniem płynów w organizmie), siedzeniem w jednej pozycji przez długi czas, słabym krążeniem oraz lekami. Jeśli cierpisz na przewlekłe obrzęki, to może być to objawem poważnych problemów, takich jak choroby serca, nerek lub wątroby.
Jeśli opuchlizna pojawia się od czasu do czasu, to możesz spróbować spożywać zioła, które zmniejszą ilość płynów w organizmie. Jednym z polecanych ziół jest pietruszka.

  Wielowiekowa tradycja

Pietruszka zalecana była już przez Hipokratesa. Jej nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: petrose oraz selenium. Petrose oznacza kamień, a selenium - seler. Istnieją dwie odmiany pietruszki: pietruszka zwyczajna oraz włoska. Używana jest ona jako dekoracja dań w wielu kuchniach Północnej Ameryki, jednak zazwyczaj próbujemy się jej pozbyć z talerza.

 

 

Aromaterapia: Dziesięć korzyści

Aromaterapia
Aromaterapia jest rodzajem medycyny alternatywnej, w której używa się olejków eterycznych, mających na celu poprawę zdrowia oraz nastroju. Metoda ta działa, ponieważ zmysł zapachu potrafi uruchomić emocjonalną reakcję organizmu. Będziesz zaskoczona szeroką gamą właściwości poniższych olejków eterycznych: Zmniejszenie niepokoju Olibanum (kadzidło), róża, lawenda, ylang-ylang (jagodlin wodny) oraz bergamotka pomagają zmniejszać niepokój, dzięki swoim właściwościom uspokajającym. Przeprowadzono eksperyment, w którym porównano efekty aromaterapii olejkiem różanym z kąpielą stóp u ciężarnych kobiet, których termin porodu był blisko. Okazało się, że podczas porodu kobiety stosujące aromaterapię olejkiem różanym odczuwały niższy poziomu stresu niż te, u których nie został przeprowadzony ten zabieg.

Tymianek zwalcza paciorkowce oraz wirusa opryszczki i grypy

Ziołolecznictwo
Tymianek pospolity należy do rodziny jasnotowatych; pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego i znany jest również pod nazwą macierzanka tymianek. Wykazuje bardzo silne właściwości i skutecznie zwalcza wszelkie szkodliwe bakterie, które wywołują stany zapalne i podrażnienia. Najczęściej stosowany jest na skórę jako składnik produktów przeznaczonych do kąpieli oraz w kuchni do wzmacniania smaku potraw. Niektóre substancje produkowane na bazie tymianku mają jedynie właściwości aromaterapeutyczne. Należą do nich tymol, thujanol oraz karwakrol. Olejek tymiankowy należy zawsze stosować z ostrożnością i w umiarkowanych ilościach, gdyż zioło to ma bardzo silne właściwości. Zwalcza paciorkowce, drożdżaki oraz wirusy opryszczki i grypy.