Męczennica cielista: Niezwykły kwiat, który uśmierza bóle

Ziołolecznictwo
Męczennica cielista (Passiflora incarnata) przykuwa wzrok swoim zjawiskowym wyglądem, a co więcej skrywa w sobie niejedną tajemnicę. Ciekawość wzbudza już sama nazwa nietuzinkowego kwiatu, która nawiązuje do męki Jezusa Chrystusa. Mało kto też wie, że ta niebanalna roślina poza tym, że cieszy oko, wykazuje też rozmaite właściwości lecznicze. Usprawnia trawienie i koi rozmaite bóle oraz dolegliwości związane z migreną, menstruacją, stawami, menopauzą, czy nadmiernym stresem. Co więcej, z powodzeniem jest wykorzystywana w terapii depresji, zaburzeń nerwicowych, ADHD czy bezsenności.

Cudowne właściwości lnu

Ziołolecznictwo
Len, a właściwie jego ziarna zwane siemieniem lnianym, od lat cenione są za dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Olej lniany w medycynie naturalnej stosowany jest jako środek leczący wiele schorzeń. Szczególnie popularny jest w łagodzeniu dolegliwości układu trawiennego. Ponadto, wspomaga odchudzanie i pozytywnie wpływa na serce. Trudno się dziwić, że tak korzystnie wpływa na nasz organizm, gdyż bogaty jest w wiele cennych wartości odżywczych. Bez dwóch zdań warto włączyć len do codziennej diety. Poznaj jego dobroczynne dla zdrowia właściwości.

Dziki bez: Walory zdrowotne

Medycyna Naturalna
Dziki bez można śmiało nazwać naturalnym lekiem, mogącym pomóc zwalczyć niemal wszystkie dolegliwości, a zwłaszcza te kojarzone z przeziębieniem, infekcjami i grypą. Oczywiście, najczęściej kojarzony jest z sokami i naparami, dzięki którym udaje się nam skutecznie wzmocnić odporność, pozbyć uporczywego kaszlu i obniżyć gorączkę. Ale czy wiesz, że czarny bez - z uwagi na zawarte w nim flawonoidy - ma też wyjątkowo dobroczynny wpływ na naszą skórę i wykazuje działanie odmładzające, skutecznie odtruwa organizm z toksyn, oczyszcza krew, a w wiekach średnich wierzono, że ma wręcz magiczną moc odbudowywania zdrowia psychicznego i fizycznego? Poznaj inne - mniej lub bardziej oczywiste - właściwości tej niezwykłej rośliny, a przekonasz się, że nie bez powodu jest z powodzeniem wykorzystywany w medycynie naturalnej.
ból zęba :)

Domowe sposoby na ból zęba

Bóle
Bolący ząb to jedna z tych rzeczy, które skutecznie mogą uprzykrzyć ci życie. Nie da ci spać, jeść, pić, a nawet zachłysnąć się zimnym powietrzem! Ból zęba może wynikać z wielu przyczyn. Jeśli nie ustępuje, należy koniecznie wybrać się do dentysty. Poniżej przedstawiam kilka domowych sposobów na złagodzenie tej dolegliwości. Nie zastąpią one leczenia stomatologicznego, ale przynajmniej na chwilę pomogą uśmierzyć ból.
zapalenie spojówek

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Choroby
Zapalenie spojówek jest bardzo powszechne wśród wszystkich grup wiekowych. Występuje zarówno u dzieci, nastolatków jak i u dorosłych. Jest to choroba powodowana przez czynniki alergiczne, ale również przez bakterie czy wirusy. Zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem białka oka. Zapalenie spojówek nie jest bardzo szkodliwe, ale bardzo przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Czasami przechodzi samo po 7-10 dniach, ale kto wytrzyma tyle? Podstawowe objawy to swędzenie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt, ból. Jeśli zapalenie spojówek jest alergiczne oczy łzawią. Jeśli jest bakteryjne czy wirusowe z oczu cieknie ropa, często podczas snu. Powieki rano są sklejone. Zazwyczaj zapalenie spojówek występuje tylko w jednym oku, ale zdarza się i w obu. Alergiczne zapalenie spojówek nie jest zaraźliwe, ale bakteryjne i wirusowe już tak, jako że bakterie przenoszą się łatwo z oka na oko, czy z osoby na osobę. Najlepiej udać się jednak do okulisty i zapalenie spojówek zaleczyć, aby nie wracało. Ale jeśli zapalenie wraca, to ciężko co chwilę biegać do specjalisty, zwłaszcza, że kolejki do okulisty na NFZ są dość długie, a wizyty prywatne nie należą do tanich. Warto wtedy pomyśleć o domowych sposobach na zapalenie spojówek, zwłaszcza, że rzeczywiście one działają. Przejrzyj proponowane niżej sposoby i znajdź ten najlepszy dla siebie.
migdałki

Domowe sposoby na migdałki

Przeziębienia i Grypa
Zapalenie migdałków powstaje na skutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej i może mieć różny stopień nasilenia. W przypadku przewlekłego zapalenia migdałków następuje ich powiększenie i często powtarzające się ataki infekcji. Zapalenie migdałków to choroba zakaźna, która bardzo szybko może rozprzestrzenić się od jednej osoby do drugiej. Najczęstszymi objawami są ból gardła, gorączka, ból migdałków (szczególnie podczas przełykania), katar, zatkany nos, kaszel i kichanie. Niektóre dolegliwości można wyleczyć w domu za pomocą naturalnych środków. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak domowymi sposobami wyleczyć migdałki.
łupież

Domowe sposoby na łupież

Pielęgnacja włosów
Łupież pojawia się, gdy skóra głowy jest przesuszona i się łuszczy. Białe drobinki na włosach, czy ubraniu nie wyglądają zbyt zachęcająco i często powodują, że tracimy pewność siebie. Na szczęście istnieje kilka prostych, domowych sposobów walki z łupieżem. Oto niektóre z nich:
Blizny - domowe sposoby

Domowe sposoby na blizny i przebarwienia

Przebarwienia
Prawie każdy z nas idzie przez życie z przynajmniej jedną blizną. Niektóre znikają po latach, inne zostają na zawsze. Widoczne blizny skutecznie zaniżają nasze poczucie własnej wartości. Niektóre z nich mogą być ukryte pod warstwą makijażu, inne mogą zostać usunięte operacyjnie, jeszcze inne znikną dzięki odpowiedniej terapii. Głębokie blizny, np. trądzikowe, są trudne do usunięcia. Istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym można zmniejszyć widoczność niektórych blizn i przebarwień. Oto one:
oczyszczanie jelit

3 domowe sposoby na oczyszczenie jelit

Alternatywne Remedia
Złoża szkodliwych toksyn w organizmie mogą prowadzić do zaburzeń jelitowych, zaparć lub objawów wskazujących na choroby jelita grubego. Nim wybierzesz się do apteki w celu znalezienia odpowiednich środków farmakologicznych, wypróbuj te domowe sposoby na skuteczne oczyszczenie jelit.
werbena

Werbena pospolita - właściwości lecznicze

Ziołolecznictwo
Werbena pospolita (Verbena officinalis), zwana też werbeną lekarską jest rośliną szeroko wykorzystywaną w celach leczniczych. W medycynie ludowej znana jest od stuleci. Nasze prababki przyjmowały ją w formie herbaty, aby wyleczyć szereg chorób i dolegliwości. Wywar z werbeny stymuluje wątrobę, działa zbawiennie na układ oddechowy i uspokaja nerwy. A to dopiero początek. Przeczytaj artykuł i poznaj więcej właściwości leczniczych werbeny.