opieka nad opiekunek

9 sposobów na to, by dbać o siebie, będąc opiekunem

Seniorzy
To może być jedna z najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu, jednak bez wątpienia bycie czyimś opiekunem jest pracą stresującą i bardzo wymagającą. Jeśli opiekujesz się starszym rodzicem, partnerem lub niepełnosprawnym dzieckiem, możesz czuć się zmęczona, przerażona lub samotna nawet jeśli wiesz, że robisz dla krewnych wszystko, co w twojej mocy. Jednak musisz zadbać o własne życie. Oto dziewięć wskazówek, które pomogą ci zachować równowagę między dbaniem o ukochaną osobę, a dbaniem o siebie.

Zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych - co warto o nich wiedzieć?

Opieka Domowa
To już w zasadzie pewne, że zasiłki dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi będą wyższe. Zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych czeka już tylko na podpis prezydenta. Według nowych przepisów wzrosną świadczenia pielęgnacyjne – od maja do 1000 zł (netto), od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł. Ponadto wysokość świadczenia pielęgnacyjnego ma zostać powiązana z procentowym wzrostem płacy minimalnej. Waloryzacja nastąpi więc za każdym razem, gdy zostanie podwyższone wynagrodzenie minimalne.
domowa apteczka

Co powinna zawierać apteczka domowa?

Opieka Domowa
Każdy z nas powinien posiadać w domu apteczkę. Jest ona niezbędna w razie nagłych wypadków, które mogą być przyczyną bezpośredniego zagrożenia życia. Często zapominamy o prawidłowym wyposażeniu apteczki. Przeważnie jest ona wyposażona w leki, które stosujemy na bieżąco. Oczywiście w nagłych poważnych wypadkach należy wezwać pogotowie. Jednakże, gdy sytuacja nie jest poważna, to trzeba opanować ją samodzielnie. Ciężko to zrobić bez potrzebnych nam leków i akcesoriów. Wtedy przeważnie pędzimy do najbliższej czynnej apteki. Jest to szczególnie trudne w nocy oraz w różnego rodzaju święta. Po co narażać swoje zdrowie na szwank. Lepiej zaopatrzyć się wcześniej i być przygotowanym na każdą ewentualność. W poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczące prawidłowego zaopatrzenia domowej apteczki.
Badanie piersi

Jak badać piersi?

Opieka Domowa
Samokontrola piersi powinna być wykonywana przynajmniej raz w miesiącu, kilka dni po miesiączce. Samodzielne badania piersi powinny być wykonywane zawsze tego samego dnia cyklu. Badanie piersi