Wyjazd do sanatorium - formalności

Sanatoria i Uzdrowiska
Jeśli wymaga tego nasz stan zdrowia, mamy prawo raz na półtora roku skorzystać z turnusu sanatoryjnego. Skierowanie do sanatorium wydaje lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista na podstawie historii choroby i wyników badań. Po jego wystawieniu pacjent lub sam lekarz przesyła skierowanie do właściwego oddziału NFZ. Najlepiej to zrobić listem poleconym! Tam dokumenty trafiają do balneologa, czyli specjalisty leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji medycznej. Jeśli uzna on, że skierowanie jest uzasadnione, wnioskowi zostaje nadany numer, a pacjent zajmuje miejsce w kolejce.
Odwołanie od decyzji NFZ w sprawie sanatorium - wzór

Jak odwołać się od decyzji NFZ w sprawie sanatorium?

Sanatoria i Uzdrowiska
Zanim wyjedziemy do uzdrowiska, czeka nas określona procedura: lekarz wystawia skierowanie, ale akceptuje je oddział NFZ. Co zrobić, jeśli nie wyda zgody na leczenie, ponieważ argumentuje, że np. mamy dochody wystarczające, by móc leczyć się w uzdrowisku prywatnie? Wtedy warto się odwołać! Gdy NFZ nie zaakceptuje skierowania, a my nie zgadzamy się z taką decyzją, możemy ją zaskarżyć do sądu administracyjnego. Wyjaśniamy, jak to zrobić, by skarga była skuteczna.
Busko Zdrój wczasy

Dlaczego warto wybrać się do urdrowiska Busko Zdrój?

Sanatoria i Uzdrowiska
Słońce świeci tu przez 1151 godzin w roku! Szczególnie pięknie Busko wygląda przyprószone śniegiem – romantyczny park i stare sanatoria przypominają bajkę.To jedno z najstarszych w Polsce uzdrowisk. Busko znane było już w XII w. (wówczas nazywało się Bużsk). O występujących tu solankach wspominano w XIII w., ale zbadano je dopiero na początku XIX w.
Uzdrowiska w Europie

Do jakich uzdrowisk w Europie warto pojechać?

Weekendowe
Uwodzą zabytkową architekturą i sielskim krajobrazem. Pobyt w nich ma dobroczynny wpływ na zdrowie, a w dodatku są niedaleko. To chyba wystarczające powody, by odwiedzić słynne kurorty naszych sąsiadów.
Uzdrowiska na stres i choroby

Na jakie uzdrowisko się zdecydować?

Sanatoria i Uzdrowiska
Jeśli jeszcze nie masz planów, zastanów się nad wyjazdem do uzdrowiska. Jest ich w Polsce aż 45 – rozrzuconych od morza po Tatry. To najczęściej miejscowości mające tzw. naturalne zasoby lecznicze, czyli specyficzny mikroklimat oraz lecznicze wody mineralne. Gdy czujesz się zmęczona, dobija cię rutyna, a drobne dolegliwości zatruwają życie, warto się wybrać właśnie tam. Przyzwyczailiśmy się, że do sanatorium, jeździ się ze skierowaniem od lekarza. Ci, którzy się choć raz o to starali, wiedzą, że jest to proces długotrwały. Jednak teraz nie musisz walczyć o skierowanie. Obecnie większość sanatoriów przyjmuje także prywatnych kuracjuszy. Możesz też wykupić noclegi w pobliskich pensjonatach lub kwaterach prywatnych i jedynie korzystać z zabiegów oferowanych przez zakłady przyrodolecznicze. Gdy planujesz krótki wypad, nie wybieraj się w daleką drogę. Jednak wybierz miejsce, które daje łatwy dostęp do przyrody (las, góry, jezioro, morze), bowiem najlepszy relaks przynosi obcowanie z naturą.
Busko Zdrój wczasy

Busko Zdrój - porady dla podróżnych

Atrakcje turystyczne
To uzdrowiskowe miasto ma doskonałe położenie – znajduje się 50 km na południe od Kielc i 80 km na północ od Krakowa. Leży na tzw. Ponidziu, czyli w dolinie rzeki Nidy. Panuje tu klimat nizinny z cechami kontynentalnego. Szczególnym skarbem miasta i okolic są solanki – pierwsza wzmianka o nich znajduje się w dokumentach z 1252 roku. Przez wieki warzono tu sól. Miasto upodobał sobie Stanisław August Poniatowski, który je kilkakrotnie odwiedzał.
Nałęczów zwiedzanie

Nałęczów - co warto zobaczyć?

Sanatoria i Uzdrowiska
Na sercowe kłopoty… Nałęczów! To jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Jednak nie samymi chorobami człowiek żyje! W ostatnich latach Nałęczów stał się celem weekendowych wypadów dla mieszkańców głównie Małopolski i Mazowsza. Już w 1897 roku „Przewodnik dla leczących się i lekarzy” wymieniał wiele tras spacerowych na cele bliższych i dalszych wycieczek nie tylko dla kuracjuszy.
Augustów uzdrowisko

Co warto zobaczyć w Augustowie?

Atrakcje turystyczne
Swoją nazwę zawdzięcza królowi Zygmuntowi Augustowi. Legenda głosi, że ostatni z Jagiellonów, zakładając tu osadę, chciał upamiętnić w ten sposób miejsce swych spotkań z ukochaną Barbarą Radziwiłłówną. Ta najstarsza część Augustowa leży na lewym brzegu Netty. W kamienicy przy rynku Zygmunta Augusta nocował w 1812 roku Napoleon Bonaparte. Do zabytków należy klasycystyczna Stara Poczta projektu Marconiego i dworek Prądzyńskiego – siedziba muzeum poświęconego historii Kanału Augustowskiego.
Horyniec Zdrój

Dlaczego warto wybrać się do uzdrowiska Horyniec Zdrój?

Sanatoria i Uzdrowiska
W zacisznej okolicy, u stóp Roztocza, leży wysunięte najdalej na wschód polskie uzdrowisko.Horyniec-Zdrój to spokojna miejscowość położona u podnóża Roztocza Wschodniego. Daleko stąd do wielkich aglomeracji i zatłoczonych szlaków komunikacyjnych. Dzięki temu łatwiej wyciszyć się i zrelaksować. Zwłaszcza u progu przedwiośnia, gdy ziemia wciąż okryta jest śniegiem, ale zewsząd dochodzi już coraz głośniejszy ptasi świergot.