Piegi /123RF/PICSEL

O czym świadczą przebarwienia na skórze?

Przebarwienia
Przebarwienia na skórze powstają wskutek różnych czynników. Mogą być wrodzone, gdyż odpowiadają za nie geny, pojawiają się także wraz z wiekiem. Najczęściej są wynikiem działania promieniowania UV oraz zaburzeń w produkowaniu melaniny – naturalnego barwnika znajdującego się w komórkach skóry. Choć nie wszystkie przebarwienia są groźne dla zdrowia, to obecność np. na twarzy może być źródłem kompleksów. Zawsze należy uważnie przyglądać się wszelkim zmianom powstającym na skórze, gdyż mogą świadczyć o groźnych chorobach. Na co należy zwracać uwagę? Kiedy należy mieć powód do niepokoju?

Jak rozpoznać, czy znamię jest bezpieczne?

Rak Skóry
Znamiona, pieprzyki czy przebarwienia to jedne z najczęstszych zmian na skórze. Z większością z nich się rodzimy, inne pojawiają się wraz z wiekiem lub na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Niestety, każda zmiana barwnikowa z biegiem lat może przeistoczyć się w nowotwór skóry. Dlatego tak ważna jest obserwacja znamion, a nawet pozornie niegroźnych pieprzyków. Jeśli jakakolwiek zmiana budzi nasz niepokój, należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza. Tylko badanie histopatologiczne jest w stanie wykluczyć czerniaka. Sprawdź, jakie cechy zmian na skórze powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Dowiedz się, jak rozpoznać czerniaka.

Krwiak pod paznokciem: Kiedy może być niebezpieczny?

Problemy Dermatologiczne
Ciemna, czerwono-brunatna plama pod paznokciem to najczęściej krwiak. Może pojawić się na skutek uderzenia czy noszenia niewygodnego obuwia. Uszkodzeniu drobnych naczyń krwionośnych i wylewowi krwi zazwyczaj towarzyszy też niewielki ból. Małe krwiaki nie wymagają leczenia, jednak większe mogą wiązać się z koniecznością interwencji chirurga. Nie powinniśmy też bagatelizować jakichkolwiek zmian na paznokciach. Krwiaki mogą być mylone z infekcjami bakteryjnymi, grzybicą, a nawet czerniakiem – groźnym nowotworem skóry.
rak podstawnokomórkowy

Rak podstawnokomórkowy - objawy, leczenie

Rak Skóry
O tej odmianie nowotworu złośliwego skóry mówi się rzadziej niż o czerniaku, choć to najczęściej występujący nowotwór skóry. Dzieje się tak zapewne dlatego, że rak podstawnokomórkowy jest znacznie mniej groźny. Nie powoduje on przerzutów. Gdy rana nie goi się przez dłuższy czas, a preparaty nie przynoszą poprawy, zmianę koniecznie powinien obejrzeć dermatolog. Poniżej dowiesz się więcej o objawach i leczeniu raka podstawnokomórkowego.

Zwykła grzybica czy czerniak podpaznokciowy? Jak rozpoznać?

Inny Rak
Czerniak podpaznokciowy jest bardzo niebezpieczną odmianą nowotworu. Jego objawy są często bagatelizowane, ponieważ najczęściej łączymy je z infekcją grzybiczą, a zmianom pojawiającym się w obrębie paznokci nie towarzyszy ból. Wykrycie tej niebezpiecznej choroby nie jest skomplikowane. Wystarczy proste badanie wykonane przez dermatologa. Dlatego wcześniejsza wizyta u specjalisty zwiększa szansę na całkowite wyleczenie? Jak wygląda czerniak podpaznokciowy? Jak go rozpoznać? Przekonajmy się.
rak podstawnokomórkowy

Rak podstawnokomórkowy - objawy i leczenie

Rak Skóry
Beztroskie chwile spędzone na słońcu mogą nas wiele kosztować. Gdy nie zapewnimy skórze odpowiedniej ochrony, narażamy ją na zwiększone ryzyko pojawienia się nowotworu, np. raka podstawnokomórkowego. Ten typ raka skóry nie daje co prawda przerzutów, ale jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Dlatego warto regularnie obserwować swoją skórę i dowiedzieć się, co powinno być dla nas niepokojące.
mięsak Kaposiego

Co to jest mięsak Kaposiego?

Rak Skóry
Mięsak Kaposiego jest nowotworem złośliwym. Nacieki nowotworowe spowodowane tą chorobą tworzą czerwone lub purpurowe wykwity pod skórą lub błonami śluzowymi. Najczęściej pierwsze objawy choroby można zaobserwować na nogach. Przerzuty pojawiają się na węzłach chłonnych, płucach, wątrobie czy przewodzie pokarmowym.
rak skóry

Jak chronić skórę przed czerniakiem?

Problemy Dermatologiczne
Jak wiadomo nowotwory skóry są bardzo ciężką chorobą. Przeważnie typy tych nowotworów są określane mianem „złośliwych” co oznacza dość długie i trudne leczenie. Czerniak stanowi 6% nowotworów skóry. Współczynnik umieralności na tą chorobę wynosi 1,5:100 000 kobiet natomiast u mężczyzn jest to 2:100 000. Należy wiedzieć, że w przypadku czerniaka złośliwego przerzuty występują we wczesnych fazach choroby i są dość liczne. Ten typ nowotworu skóry charakteryzuje się niewielką podatnością na leczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka czyli zapobieganie tej choroby.
czerniak

Jak rozpoznać raka skóry?

Skóra
Jak każdy rak, tak i rak skóry (włączając w to czerniaka, raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego) zaczyna się od niepokojących objawów, tzw. stanów przedrakowych skóry. Stany przedrakowe to zmiany na skórze, które nie są rakiem, ale z biegiem czasu mogą się w niego przekształcić. Szacuje się, że 40-50% ludzi o jasnej karnacji,przed ukończeniem 65 rokiem życia zachoruje na jedną z form raka skóry. Z tego powodu tak istotna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie objawów choroby. Poniżej dowiesz się jak rozpoznać stany przedrakowe skóry. Pamiętaj, że wcześnie wykryty nowotwór skóry może być całkowicie uleczalny.

Guzki skórne: Objawy, przyczyny, leczenie

Problemy z cerą
Powstające na naszym ciele guzy, najczęściej wzbudzają niepokój i kojarzą się z niebezpieczną chorobą. Takie zmiany mogą przybierać rozmaitą wielkość oraz pojawiać się w różnych miejscach naszego ciała. Ich obecność nie zawsze musi wiązać się z poważnymi schorzeniami. Jednak nigdy nie wolno ich bagatelizować; jedynie specjalista może ocenić ich stan oraz zdecydować o doborze ewentualnego leczenia. Co robić, gdy wyczujemy guzka na swoim ciele? Przekonajmy się.