Ciche objawy raka wątroby

Rak Wątroby
Nowotwór wątroby to jedna z najgroźniejszych i jednocześnie najbardziej podstępnych zmian. Przez lata rozwija się w utajeniu, nie dając żadnych objawów. Pierwsze symptomy są z kolei mało charakterystyczne i mogą być przez nas ignorowane. Tymczasem wykrycie nowotworu w zaawansowanym stadium może wymagać usunięcia części wątroby lub nawet przeszczepu narządu. Jednak wczesne zdiagnozowanie choroby kończy się wyleczeniem w aż 90 proc. przypadków. Sprawdź, jak objawia się nowotwór wątroby, jakie są jego przyczyny i na czym polega leczenie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroby Wirusowe
Szacuje się, że na całym świecie na wirusowe zapalenie wątroby typu C choruje aż 170 milionów osób. Duża ich część nie ma o tym pojęcia, a diagnozowanie wirusa HCV w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia – tylko nieco ponad 20% chorych zdaje sobie sprawę z tego, że są nosicielami i realnym zagrożeniem dla bliskich. Tymczasem WZW typu C przez lata rozwija się bezobjawowo, wyniszczając wątrobę. Zarazić można się wszędzie – zarówno w salonie tatuażu, jak i w szpitalu, a nawet w gabinecie stomatologicznym. Jak chronić się przed śmiertelnymi konsekwencjami zarażenia się wirusem HCV i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Środki wspierające leczenie marskości wątroby

Choroby Układu Pokarmowego
Marskość wątroby to choroba przewlekła i postępująca - zdrowe tkanki są niszczone i zastępowane przez bliznowate. W rezultacie organ ten przestaje prawidłowo funkcjonować. Główną przyczyną marskości wątroby jest długotrwałe picie alkoholu, otłuszczenie wątroby związane z nadwagą i cukrzycą oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Na tę chorobę nie ma lekarstwa. W łagodzeniu jej objawów trzeba brać pod uwagę szczególnie źródło jej powstania. Leczenie polega zwykle na przeciwdziałaniu dalszym uszkodzeniom wątroby i zmniejszaniu nasilenia powstających powikłań. Według amerykańskiego instytutu National Digestive Diseases Information Clearinghouse, mężczyźni spożywający dziennie 3 – 4 napoje alkoholowe i kobiety spożywające dziennie 2 – 3 napoje alkoholowe, znajdują się w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowania na marskość wątroby. Choroba ta jednak może być także wywołana takimi stanami chorobowymi jak pierwotna marskość żółciowa wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, hemochromatoza (gromadzenie się żelaza w organizmie), niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy mukowiscydoza.
rak wątroby

Ciche objawy raka wątroby

Rak Wątroby
Im szybciej rozpocznie się leczenie raka wątroby, tym lepiej, jednak choroba ta jest bardzo podstępna. Często pozostaje niezauważona aż do chwili, gdy przybiera wysoki stopień zaawansowania i jest trudna do wyleczenia. Dzięki uważnej obserwacji swojego ciała możemy zauważyć w porę niepokojące symptomy zwiastujące problemy z wątrobą. Zarówno ich znajomość, jak i zdawanie sobie sprawy z czynników ryzyka, mogą nam pomóc chronić się przed rakiem wątroby.