Szkliwiak płodowy: Przyczyny, objawy i leczenie

Bóle Zębów
Szkliwiak płodowy to nowotwór żuchwy, który atakuje młodych ludzi. Najwięcej zachorowań obserwuje się u osób do 40. roku życia. Zaliczany jest do grupy nowotworów rzadkich, co oznacza, że jego wykrywanie i leczenie może być nieco utrudnione. Jednak najgorszą cechą szkliwiaka jest jego tendencja do nawrotów. Zmiany nowotworowe powracają po kilku latach nawet u 80% chorych. Jak objawia się szkliwiak i jakie są przyczyny powstawania tego nowotworu? Na czym polega leczenie?

Objawy raka jamy ustnej. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Rak Jamy Ustnej
Rak to niekontrolowany rozrost komórek, które rozprzestrzeniają się, niszcząc otaczającą tkankę. Rak jamy ustnej obejmuje raka podniebienia twardego, podniebienia miękkiego, dna jamy ustnej, ust, policzków, gardła, języka i zatok.

Typowe objawy raka

Istnieje kilka objawów raka jamy ustnej. Według WebMD uporczywe rany na szyi, ustach lub twarzy, które krwawią i nie goją się w przeciągu dwóch tygodni; zmiany w dopasowaniu do siebie zębów i protez zębowych; gładkie białe, czerwone lub biało-czerwone plamy wewnątrz jamy ustnej; niewyjaśniony ból; wrażliwość lub utrata czucia w jakiejkolwiek części jamy ustnej, szyi lub twarzy - to wszystko mogą być symptomy raka jamy ustnej. Według ośrodków leczenia raka "The Cancer Treatment Centers of America", u osób cierpiących na raka jamy ustnej może także występować utrata zębów, niemijający nieprzyjemny oddech, a także ból zębów lub szczęki.
rak

10 objawów raka, które ludzie najczęściej ignorują

Rak Gardła
Każdy od czasu do czasu cierpi na różne przypadłości, których nie jest w stanie wyjaśnić. Jednak, nawet jeśli coś mocno nam nie doskwiera, nie oznacza to, że możemy to ignorować. Najnowsze badania dowodzą, że nawet popularne bolączki mogą być pierwszym sygnałem rozwijającego się nowotworu. Poniżej znajdziesz listę 10 często ignorowanych przez ludzi wczesnych objawów raka. Jeśli zidentyfikujesz je u siebie, nie wpadaj w panikę. Nie są one jednoznacznym wyznacznikiem nowotworu. Jednak, jeżeli którykolwiek z tych objawów nie ustępuje z czasem, koniecznie udaj się do lekarza. Ta pozornie przesadna zapobiegliwość może ocalić ci życie.
rak gardła

Jakie są objawy raka jamy ustnej i gardła?

Rak Jamy Ustnej
Rak jamy ustnej jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem górnych dróg oddechowych. Stanowi 42% przypadków. Najczęściej dotyka osoby palące i pijące w sporych ilościach alkohol. Zwykle umiejscawia się na wardze, w przedniej części języka, błonie śluzowej policzków, dnie jamy ustnej, podniebieniu twardym oraz obszarze za zębami trzonowymi. Jeśli nowotwór usadowi się nieco głębiej – na migdałkach podniebiennych, nasadzie języka, podniebieniu miękkim – mówimy o raku gardła. Poniżej znajdziesz informacje na temat objawów obu tych nowotworów i możliwych metod ich leczenia.