Wczesne objawy raka jelita grubego: co warto wiedzieć, by w porę reagować?

Rak Jelita Grubego
Jelito grube jest jednym z najważniejszych elementów układu pokarmowego. Mierzy zazwyczaj od 150 do 220 centymetrów długości, a jego głównym zadaniem jest wchłanianie wody do organizmu, co zapobiega między innymi odwodnieniu. Woda przedostaje się do jelita grubego przez jelito cienkie. Nieprzyjmowane przez jelito grube składniki są formowane w kał i wydalone z organizmu. Drastyczne zaburzenia podstawowych funkcji układu pokarmowego mogą być oznaką choroby nowotworowej. Rak jelita grubego obecnie jest uznawany jako jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Według statystyk, na raka jelita w Polsce choruje co roku ponad 14 tysięcy osób. Na świecie, z powodu tego nowotworu, umiera około pół procenta populacji. Warto wiedzieć, jakie są symptomy i oznaki tej choroby, by w porę podjąć właściwe działania.

Która grupa krwi w grupie wyższego ryzyka zachorowania na raka

Rak Jelita Grubego
Wiele osób pewnie nie zdaje sobie sprawy, ale grupa krwi pozwala nie tylko określić, od kogo możemy przyjąć krew lub komu ją podarować, ale także jest w stanie wskazać pewne wzorce osobowe, dotyczące prawdopodobieństwa zachorowania na niektóre choroby. Badania wykazały na przykład, że osoby z grupą krwi AB są w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o zachorowanie na raka, chorobę Alzheimera oraz problemy z sercem, które mogą objawić się nawet w młodym wieku. Znajomość czynników ryzyka może pomóc lepiej walczyć z chorobą, a także podjąć pewne kroki zapobiegawcze.
niebezpieczne choroby

Które choroby należą do "cichych zabójców"?

Rak Skóry
Ludzie często żyją z niebezpiecznymi chorobami, nawet o tym nie wiedząc. Właśnie  dlatego  bardzo ważne jest szerzenie wiedzy na temat takich chorób.W leczeniu takich schorzeń najważniejszy jest oczywiście czas. Im szybciej zostanie rozpoznana choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Jeśli zbyt dużo czasu mija do rozpoczęcia  leczenia takiej choroby, może to powodować poważne powikłania, a niekiedy nawet i śmierć. Oto 4 najczęściej występujących cichych zabójców o których musisz wiedzieć.
Nowotwór okrężnicy

Jak zapobiegać nowotworowi okrężnicy?

Zdrowe Odżywianie
Rak okrężnicy (inaczej rak jelita grubego) to dość poważna przewlekła choroba. Jest to drugi po raku płuc najgroźniejszy nowotwór. Diagnoza stwierdzająca nowotwór okrężnicy nie musi być wyrokiem. Co prawda większość tego typu chorób jest śmiertelna, jednakże są szanse na wyleczenie. Szczególnie wtedy, gdy rak zostanie wykryty jak najwcześniej. Dlatego ważnym elementem są rutynowe badania. Jeśli mieliśmy w rodzinie kogoś cierpiącego na nowotwór okrężnicy, prawdopodobieństwo wystąpienia go u nas jest większe. W tym wypadku bardzo ważną rzeczą jest odpowiednia profilaktyka, żeby przeciwdziałać możliwościom rozwoju raka. W tym artykule znajdziesz wskazówki, które przydadzą się tobie w kontrolowaniu swojego stanu zdrowia a tym samym zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworu okrężnicy.
rak jelita grubego

Jak zapobiec rakowi jelita grubego?

Rak Jelita Grubego
Raka jelita grubego można zdiagnozować w oparciu o badanie zwane kolonoskopią. Powinno się wykonywać je regularnie począwszy od ukończenia 50. roku życia. Jednak czy istnieje inny sposób ochrony przed tą formą nowotworu? Okazuje się, że tak. Co więcej, profilaktyka raka jelita grubego jest niemalże identyczna z profilaktyką chorób serca. Wystarczy, że będziesz dbać o swoje serce i układ krążenia, a jednocześnie ochronisz jelita przed największym dla nich zagrożeniem. 12 najważniejszych kroków znajdziesz poniżej.
symbol raka jelita grubego

Jakie są objawy raka jelita grubego?

Rak Jelita Grubego
W 90% przypadków na nowotwór jelita grubego chorują osoby po 50. roku życia. Najwięcej zachorowań zdarza się po 70. roku życia. Coraz częściej lekarze podkreślają, że wpływ na zachorowanie ma niewłaściwa dieta – obfitująca w tłuszcze zwierzęce, wysokokaloryczna, ubogobłonnikowa. Jeśli przez lata jemy duże ilości czerwonego mięsa, przetworzonych pokarmów (wędzonych, smażonych, grillowanych), a mało warzyw i owoców, będących cennym źródłem błonnika, szanse pojawienia się nowotworu rosną. Jakie są objawy raka jelita grubego? Jak wygląda diagnostyka i leczenie? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
rak

10 objawów raka, które ludzie najczęściej ignorują

Rak Gardła
Każdy od czasu do czasu cierpi na różne przypadłości, których nie jest w stanie wyjaśnić. Jednak, nawet jeśli coś mocno nam nie doskwiera, nie oznacza to, że możemy to ignorować. Najnowsze badania dowodzą, że nawet popularne bolączki mogą być pierwszym sygnałem rozwijającego się nowotworu. Poniżej znajdziesz listę 10 często ignorowanych przez ludzi wczesnych objawów raka. Jeśli zidentyfikujesz je u siebie, nie wpadaj w panikę. Nie są one jednoznacznym wyznacznikiem nowotworu. Jednak, jeżeli którykolwiek z tych objawów nie ustępuje z czasem, koniecznie udaj się do lekarza. Ta pozornie przesadna zapobiegliwość może ocalić ci życie.
rak jelita

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

Rak Jelita Grubego
Od połowy lat 80. liczba osób zmagających się z rakiem jelita grubego maleje średnio o 1% rocznie. Niestety, na tym koniec dobrych wieści. Do niedawna zdecydowana większość pacjentów zmagających się z tą przypadłością była po 50. roku życia. Jednak najnowsze badania pokazują, że liczba zachorowań przed pięćdziesiątką drastycznie wzrasta. Co więcej – choroba często jest rozpoznawana zbyt późno. Rak jelita grubego to bardzo podstępna choroba, ale jest nadzieja. Dzięki wprowadzeniu kilku zmian w swoim życiu, możesz ustrzec się choroby.