Stomatologia
- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Zdrowie Rodzinne
- Zdrowie Psychiczne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Choroby i Leczenie
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi
Zęby i DzieckoUbytkiProcedury StomatologiczneZapalenie DziąsełOrtodoncjaCzyszczenie ZębówBóle ZębówAparaty KorekcyjneWybielanie ZębówLeczenie KanałoweKamień NazębnyProtezyStomatologia Ogólnie
Pokaż wszystkie 
Jak zrobić domową pastę odbudowującą zęby
Czyszczenie ZębówW naszej diecie możemy znaleźć mnóstwo cukrów, które powodują próchnicę i powstawanie ubytków zębów. Skutecznym sposobem na przeciwdziałanie takiej sytuacji jest mycie zębów po każdym posiłku. O ile pomoże to zahamować psucie się zębów, to niestety nie pomoże odbudować tych już zniszczonych. Tuta pomogą pasty odbudowujące. Przepis na domową pastę wzmacniającą i odbudowującą znajdziesz poniżej.

Jak zrobić remineralizującą pastę w proszku?
Czyszczenie ZębówTa pasta może być używana także przez dzieci. Remineralizuje szkliwo zębów, usuwa kamień nazębny i pomaga walczyć z próchnicą. Nie zawiera xylitolu, ani fluoru, co sprawia, że jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Jedyne, co może wzbudzić twoje zdumienie, to konsystencja pasty. W rzeczywistości jest to... proszek do zębów. Stosuje się go jednak równie łatwo i przyjemnie jak tradycyjne produkty do higieny jamy ustnej.

Jak zrobić pastę bez fluoru?
Czyszczenie ZębówNiewiele osób wie, że fluor dodawany między innymi do past do zębów jest toksyczny. Mimo jasnych wyników badań w tym temacie, w USA fluoryzuje się nawet wodę do picia, argumentując to walką z chorobami zębów. Statystyki WHO wykazują jednak, że problem próchnicy dotyka w takim samym (a nawet niższym) stopniu także kraje, w których proceder ten nie ma miejsca. Co więcej, walka z próchnicą, kamieniem nazębnym i innymi chorobami przyzębia jest możliwa nawet bez wykorzystania fluoru. Przykładem może być domowej roboty pasta bez do zębów. Nie ma w niej ani odrobiny fluoru, a i tak usuwa osad, zapobiega próchnicy, odświeża oddech i łagodzi nadwrażliwość zębów. Dlaczego więc nie spróbować?

Jak zatrzymać paradontozę?
UbytkiParadontoza jest chorobą dziąseł, która pojawia się w wyniku rozwoju bakterii, pod linią dziąseł. Kiedy osad nazębny robi się twardy i przekształca się w kamień, ten ciężki materiał sprawia że dziąsła zaczynają się cofać. Parodontoza może prowadzić do zaczerwienień, opuchniętych dziąseł, bólu, brzydkiego oddechu i w ostatecznym stadium do utraty zębów. Są jednak sposoby na to, aby powstrzymać paradontozę albo zahamować jej rozwój.

Jak walczyć z próchnicą?
UbytkiWśród dzieci w wieku 6 – 18 roku życia liczba psujących się zębów stałych spadła aż o 57% od 1970 roku. Część zasługi możemy przypisać środkom zapobiegawczym. Przeczytaj zatem poniższe wskazówki, jak walczyć z próchnicą i zachować czyste i zdrowe zęby.

Jak wzmocnić szkliwo zębów?
Zęby i DzieckoSzkliwo na zębach jest najtwardszą substancją w ciele człowieka chroniącą zęby przed dostaniem się do wewnątrz zarazków i zepsuciem. Niestety szkliwo i zęby niektórych ludzi są słabsze, przez co zęby często się psują mimo ich częstego mycia i płukania. Jak zatem wzmocnić szkliwo i uniknąć częstych wizyt u dentysty?

Jak zapobiec próchnicy?
UbytkiPróchnica jest zniszczeniem struktury zęba, co może wpływać zarówno na jego zewnętrzną powłokę, czyli szkliwo oraz warstwę wewnętrzną. Próchnica pojawia się, kiedy w diecie występują głównie węglowodany (cukier i skrobia), zawarte np. w: chlebie, zbożu, mleku, napojach gazowanych, owocach, ciastkach lub cukierkach, które osiadają na zębach. Bakterie żyjące w jamie ustnej trawią te rodzaje pokarmu zamieniając je w kwasy. Owe bakterie, kwasy, resztki jedzenia oraz ślina, przybierają postać płytki nazębnej, która przylega do zębów. Kwas zawarty w płytce rozpuszcza szkliwo nazębne, tworząc dziury w zębach nazywane ubytkami lub próchnicą.
W celu uniknięcia próchnicy zębów:

Jak zapobiegać próchnicy zębów?
UbytkiPopularne ubytki, znane również pod nazwą próchnicy zębów, powstają w chwili, gdy nalot, czyli lepka substancja, która formuje się na zębach, łączy się z cukrami pochodzącymi z jedzenia lub z organizmu. Ta mieszanka prowadzi do produkcji kwasów, które atakują szkliwo zębów. Próchnica jest bardzo popularną chorobą zębów, ale na szczęście można jej łatwo zapobiegać.