afty

Domowe sposoby na afty

Stomatologia Ogólnie
Aftę nietrudno rozpoznać. Może się pojawić po wewnętrznej stronie ust, policzków, u nasady dziąseł, a nawet pod językiem. Ma owalny kształt, a jej biały, wypełniony płynem środek otacza czerwona obwódka. Ponieważ towarzyszy jej stan zapalny, zazwyczaj sprawia nam ból i dyskomfort w trakcie jedzenia lub picia. Na szczęście istnieje kilka prostych domowych sposobów, które pozwolą nam pozbyć się aft szybko i bezpiecznie. Listę tych najbardziej skutecznych znajdziesz w dalszej części artykułu.
Domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Stomatologia Ogólnie
Każdy kto dba o zdrowie jamy ustnej wie, że oprócz zębów ważne jest również dbanie o zdrowe dziąsła. Jeżeli dziąsła zaczynają krwawić, twoje zęby nie mają prawidłowego podparcia i mogą zacząć się ruszać, a w końcu wypadać. Ważne jest więc aby zadbać o dobrą kondycję dziąseł, która będzie skutkować mocnymi, zdrowymi zębami. Przedstawiamy listę kilku prostych czynności które wzmocnią twoje zęby.
zdrowy uśmiech

Jak dbać o zdrowy uśmiech?

Czyszczenie Zębów
Wielu z nas postanawia bardziej zadbać o swoje ciało, jeść zdrowsze produkty czy ćwiczyć. Nie każdy jednak pamięta o tym, że na nasze ogólne samopoczucie wpływa stan jamy ustnej i zębów. Bakterie, które właśnie tam się rozwijają, mogą dostać się wgłąb organizmu i doprowadzić do stanu zapalnego i osłabienia układu immunologicznego. Jeśli do tej pory nie przywiązywaliśmy dużej wagi do higieny jamy ustnej, ograniczając się jedynie do pobieżnego wyszczotkowania zębów rano i wieczorem, warto to zmienić już od dziś. Nasze ciało na pewno będzie nam za to wdzięczne!
wyrwanie ósemki a palenie

Jak palić po wyrwaniu ósemki?

Stomatologia Ogólnie
Jak wszyscy wiemy palenie nie jest dobre dla naszego zdrowia. Łatwo się mówi komuś, kto nie pali, aby to rzucić lub nie palić przynajmniej przez pewien czas ale z wykonaniem bywa dużo gorzej. Teoretycznie po wyrwaniu zęba mądrości nie można palić, aż do czasu całkowitego zagojenia rany. Palenie papierosów powoduje dłuższe gojenie się rany oraz może być przyczyną powikłań takich jak np. suchodół czy zapalenie okostnej jednak co zrobić jeśli bez papierosa nie można wytrzymać dnia? Mam nadzieję, że poniższy artykuł pomoże ci przetrwać ten trudny okres.
po wyrwaniu ósemki

Jak przetrwać po wyrwaniu zęba mądrości?

Chirurgia Szczękowa
Wyrywanie zębów mądrości nie jest zbyt przyjemne. Możemy podczas zabiegu nie czuć żadnego bólu, jednak jak tylko wyjdziemy z gabinetu pojawi się opuchlizna, a jak znieczulenie minie to i ból. Pojawia się również kilka innych problemów a mianowicie: co jeść, co pić i jakie środki przeciwbólowe wziąć. Poniżej przedstawiam kilka porad i wskazówek, które pomogą ci przetrwać okres po zabiegu.
Paradontoza

Jak zatrzymać paradontozę?

Ubytki
Paradontoza jest chorobą dziąseł, która pojawia się w wyniku rozwoju bakterii, pod linią dziąseł. Kiedy osad nazębny robi się twardy i przekształca się w kamień, ten ciężki materiał sprawia że dziąsła zaczynają się cofać. Parodontoza może prowadzić do zaczerwienień, opuchniętych dziąseł, bólu, brzydkiego oddechu i w ostatecznym stadium do utraty zębów. Są jednak sposoby na to, aby powstrzymać paradontozę albo zahamować jej rozwój.
nieprzyjemny zapach z ust

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust?

Higiena jamy ustnej
Każdy chce, aby jego oddech był świeży i przyjemny. Nieprzyjemny zapach z ust może mieć wiele przyczyn, jednak istnieje dużo sposobów, aby go uniknąć. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i porad dotyczących likwidowania brzydkiego zapachu z ust.
wybór dentysty, stomatologa

Jak wybrać dentystę?

Stomatologia Ogólnie
Dobry i zaufany dentysta to sukces. Niestety większość z nas jeszcze takiego nie znalazła. Zdarza się nawet i to nierzadko, że doświadczenia z dentystami jakie zdobyliśmy do tej pory są okropne a na myśl o kolejnej wizycie robi nam się słabo i niedobrze. Do stomatologa jednak trzeba chodzić regularnie jeśli chce się zachować zęby na długie lata. Jak zatem wybrać dobrego stomatologa, aby wizyta nie okazała się kolejnym koszmarem?
Próchnica zębów

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Ubytki
Popularne ubytki, znane również pod nazwą próchnicy zębów, powstają w chwili, gdy nalot, czyli lepka substancja, która formuje się na zębach, łączy się z cukrami pochodzącymi z jedzenia lub z organizmu. Ta mieszanka prowadzi do produkcji kwasów, które atakują szkliwo zębów. Próchnica jest bardzo popularną chorobą zębów, ale na szczęście można jej łatwo zapobiegać.
zdrowe zęby

Jak uniknąć próchnicy?

Zęby i Dziecko
Próchnica polega na rozmiękaniu dziąsła oraz szkliwa zęba. Niewielki ubytek szkliwa powoduje atak próchnicy na zębinę oraz nerwy. Wtedy zaatakowane miejsca przybierają brązową barwę. Wygląda to przede wszystkim mało estetycznie, lecz próchnica jest także groźne dla zdrowia. Jak jej zapobiegać? Dowiesz się czytając ten artykuł.