Najczęstsze mity dotyczące kleszczy

Ugryzienia Kleszcza
Z każdym rokiem coraz łatwiej o ukąszenie kleszcza. Naukowcy podejrzewają, że ciągłe zwiększanie się ich populacji to efekt zmian klimatycznych i coraz bardziej łagodnych zim. Niewielkie pajęczaki wbrew pozorom nie występują jedynie w lasach. Najczęściej można spotkać je w miejskich parkach i skwerach, w przydomowych ogródkach czy na leśnych polanach i łąkach. Żyją w niskich krzewach i wysokich trawach, czekając na ofiarę. Ich ukąszenie może być tragiczne dla naszego zdrowia – przenoszą wiele groźnych chorób, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wokół kleszczy narosło jednak wiele niebezpiecznych mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Strzyżak sarni: Jak się przed nim chronić?

Ukąszenia Owadów
Określenie "kleszcz ze skrzydłami" może mocno wystraszyć i zniechęcić do wakacyjnych wyjazdów. Tymczasem letnia pogoda sprzyja wypadom na grzyby lub nad jezioro, dlatego warto wiedzieć, jak obronić się przed takimi stworzeniami. Strzyżak sarni (jeleni), bo o nim właśnie mowa, występuje w klimacie umiarkowanym w Europie, ale także w Chinach i na Syberii. Żywi się krwią zwierząt, głównie saren, jeleni i łosi. Wchodząc do lasu, niejako wkracza się na jego terytorium i można szybko stać się celem. Niestety, ukąszenia strzyżaka są bardzo bolesne, co więcej potrafi atakować - wspólnie ze współtowarzyszami - chmarami. Jak chronić się przed "latającym kleszczem"? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Kleszczowe zapalenie mózgu: Objawy i leczenie

Ugryzienia Kleszcza
Kleszczowe zapalenie mózgu to obok boreliozy jedna z najczęstszych chorób spowodowanych ukąszeniem kleszcza. Mimo że można się na nią zaszczepić, liczba zakażonych w Polsce osób rośnie z każdym rokiem. Jakby tego było mało, leczenie jest trudne i trwa nawet rok, poza tym - nie chroni przed groźnymi komplikacjami. Niektórzy pacjenci nigdy nie wracają do pełnego zdrowia – zmagają się z przewlekłymi bólami głowy, depresją, a nawet niedowładami kończyn. Sprawdź, czym jest kleszczowe zapalenie mózgu, jakie są pierwsze objawy zakażenia i na czym polega leczenie tej groźnej choroby.

Jak chronić się przed ukąszeniem kleszczy?

Ugryzienia Kleszcza
Największa aktywność kleszczy przypada na maj i czerwiec, a następnie wrzesień i październik. Te niewielkie pajęczaki są jednak niebezpieczne przez całą wiosnę i lato – przenoszą groźne choroby, które wyniszczają układ nerwowy, krążeniowy i odpornościowy: boreliozę, babeszjozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy bartonellozę. Wbrew pozorom kleszcze nie występują jedynie w lasach – znacznie częściej można je spotkać w miejskich parkach, na łąkach i polanach. Przebywają w trawach i niskich krzewach, czekając na żywiciela – zwierzę lub człowieka. Jak skutecznie chronić się przed ukąszeniami kleszczy? Czym jest permetryna i jakie są naturalne środki odstraszające te groźne pajęczaki?

Osutka: Przyczyny, objawy i leczenie

Skóra
Wysypka na skórze zazwyczaj budzi nasz niepokój, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez kilka dni, a nawet tygodni. W pierwszej kolejności podejrzewamy wtedy alergię lub chorobę zakaźną. Może to być osutka – na skórze i błonach śluzowych pojawiają się pęcherzyki, plamki lub grudki. Zazwyczaj to efekt reakcji alergicznej na przyjmowane leki. Zdarza się jednak, że osutka ma podłoże bakteryjne lub wirusowe, a nawet jest objawem poważnych schorzeń, np. autoimmunologicznych. Kiedy zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Jak rozróżnić rodzaje osutki?
Borelioza

Jak leczyć boreliozę?

Ugryzienia Kleszcza
Borelioza może być zwykle wyleczona po całkowitym ustąpieniu objawów, oczywiście jeśli leczenie podjęte zostało we wczesnych stadiach choroby. Im dłużej będziesz zwlekać z leczeniem, tym większe szanse na długotrwałe i nawracające objawy. Jeśli choroba nie jest leczona, może dojść do poważnych powikłań i prowadzić nawet do śmierci. Przeczytaj poniższe wskazówki, a dowiesz się jak wyleczyć boreliozę.
kleszcz w skórze

Jak usunąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Kleszcze wchodzą na naszą skórę i wgryzają się w nią. Łatwo zauważyć na ciele mały czarny punkcik, czasem lekko swędzący. Poniżej znajdziesz instrukcję jak usunąć kleszcza w całości.
kleszcz

Jak wyciągnąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Przez wiele miesięcy, ale zwłaszcza latem jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Jest to o tyle niebezpieczne, że kleszcze przenoszą różne choroby, między innymi boreliozę. Ale jak wyciągnąć kleszcza, kiedy już się w nas wbije? Trzeba zachować szczególną ostrożność, aby wyciągnąć całego kleszcza.

Kleszcze: Nosiciele groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić?

Ugryzienia Kleszcza
Kleszcze to małe pajęczaki, na całym świecie występuje aż 900 różnych gatunków. Wszystkie są zewnętrznymi pasożytami kręgowców i przenoszą groźne choroby. Szczyt ich aktywności przypada na maj i czerwiec, a następnie wrzesień i październik. Jednak ocieplenie klimatu i łagodne zimy sprawiają, że kleszcze budzą się znacznie wcześniej. W marcu groźne zaczynają być nimfy – druga faza rozwojowa kleszcza. Gdzie najczęściej można spotkać te pajęczaki, jak je rozpoznać i uchronić się przed groźnymi chorobami odkleszczowymi?

Jak usunąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które przenoszą groźne dla ludzi i zwierząt choroby. Borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza to tylko niektóre z nich. Schorzenia powodują między innymi ciężkie dolegliwości neurologiczne i trudno je wyleczyć. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożenia i odpowiednia profilaktyka. Kleszcze znajdują się najczęściej w niskich krzewach i trawach, największe skupiska występują w miejskich parkach, na polanach i łąkach. Ich największa aktywność przypada na maj-czerwiec oraz wrzesień-październik, ale powinniśmy na nie uważać już od wczesnej wiosny do końca jesieni. Po każdej wizycie na łonie natury należy uważnie obejrzeć całe ciało. A w przypadku ukąszenia musimy jak najszybciej usunąć pajęczaka, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. Podpowiadamy, w jaki sposób zrobić to prawidłowo.