kleszcz

Ochrona przed kleszczami - o czym pamiętać?

Borelioza
Gdy tylko nadchodzi lato, stają się przedmiotem naszej uwagi. Nic dziwnego! Choć są drobne i nie wyglądają na groźne, w rzeczywistości okazują się niebezpieczne. W tych małych pajęczakach skrywają się zdradliwe wirusy (choć nie każdy kleszcz jest zakażony) wywołujące kleszczowe zapalenie mózgu, tzw. KZM, i bakterie boreliozy. Na dodatek mogą nas nimi łatwo zarazić, wystarczy, że nas ukąszą. Na szczęście istnieją sposoby, by się przed tym zabezpieczyć. Pierwszy, najbardziej skuteczny to szczepienia. Zapewniają odporność na działanie wirusów KZM. Drugi sposób to praktyczne środki ostrożności.
kleszcz

Jak uchronić się przed kleszczami?

Borelioza
W tym roku zima była dość łagodna, więc mamy prawdziwy wysyp kleszczy. To zła wiadomość, zważywszy na to, że kleszcze przenoszą groźne choroby, które mogą zagrażać życiu, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Nie każdy kleszcz jest ich nosicielem, ale ryzyko jest spore: specjaliści szacują, że już co trzeci kleszcz w Polsce jest zarażony którąś z tych chorób. Warto więc dowiedzieć się więcej o tych pajęczakach, by umieć się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.
Jak postępować z kleszczem

Jak postępować z kleszczem?

Borelioza
Oprócz kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy na liście chorób odkleszczowych są także: babezjoza, erlichioza, tularemia, gorączka Q i gorączka plamista Gór Skalistych. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Wszystkie wymienione choroby mogą być groźne dla zdrowia i życia, ale nie należy wpadać w histerię. Nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii czy wirusów, a nawet jeśli zostaniemy przez takiego ukłuci, to nie musi dojść do zakażenia. Trzeba tylko zachować czujność. Wśród amatorów wakacji na Mazurach największy postrach budzi kleszczowe zapalenie mózgu. To choroba wirusowa, którą dość trudno rozpoznać. Gdy wkłuje ci się w skórę, usuń go najszybciej, jak się da. Jeśli sama nie chcesz lub nie potrafisz tego zrobić, idź do lekarza.
Borelioza

Jak leczyć boreliozę?

Ugryzienia Kleszcza
Borelioza może być zwykle wyleczona po całkowitym ustąpieniu objawów, oczywiście jeśli leczenie podjęte zostało we wczesnych stadiach choroby. Im dłużej będziesz zwlekać z leczeniem, tym większe szanse na długotrwałe i nawracające objawy. Jeśli choroba nie jest leczona, może dojść do poważnych powikłań i prowadzić nawet do śmierci. Przeczytaj poniższe wskazówki, a dowiesz się jak wyleczyć boreliozę.
kleszcz w skórze

Jak usunąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Kleszcze wchodzą na naszą skórę i wgryzają się w nią. Łatwo zauważyć na ciele mały czarny punkcik, czasem lekko swędzący. Poniżej znajdziesz instrukcję jak usunąć kleszcza w całości.
kleszcz

Jak wyciągnąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Przez wiele miesięcy, ale zwłaszcza latem jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Jest to o tyle niebezpieczne, że kleszcze przenoszą różne choroby, między innymi boreliozę. Ale jak wyciągnąć kleszcza, kiedy już się w nas wbije? Trzeba zachować szczególną ostrożność, aby wyciągnąć całego kleszcza.
ugryzienie kleszcza

Borelioza – objawy i leczenie·

Borelioza
Borelioza jest roznoszona przez kleszcze zainfekowane bakterią o nazwie Borrelia burgdorferi. Kleszcze zarażają się tą bakterią od zwierząt, takich jak jelenie, czy myszy. Większość osób ugryzionych przez kleszcza nie zapada na tę chorobę. Ryzyko jest tym większe, im częściej owady te atakują nasz organizm i im dłużej pozostają pod skórą. Co istotne, nawet jeśli człowiek lub zwierzę jest zainfekowane boreliozą, nie możemy się od niego zarazić przez bezpośredni kontakt. Tylko kleszcz, który najpierw pasożytuje na ciele zakażonego, a potem na naszym jest w stanie zarazić nas tą chorobą.
ochrona dziecka przed komarami

Ukąszenia i użądlenia - jak ochronić przed nimi dziecko?

Użądlenie Pszczoły
Dziecko nie jest w stanie samo obronić się przed ukąszeniem komara czy meszki. Tylko ty możesz mu w tym pomóc. Aby zmniejszyć ryzyko użądlenia maluszka przez osę lub pszczołę, nie podawaj dziecku na świeżym powietrzu nic słodkiego do jedzenia i picia. Cukier przyciąga bowiem owady. O tej porze roku w przydomowych ogródkach, parkach miejskich i lasach pojawiają się prawdziwe chmary komarów, meszek czy os. Małe dziecko jest dla nich bardzo łatwym celem. Ukąszony lub użądlony przez nie smyk odczuwa wyjątkowy dyskomfort. W miejscu ugryzienia na ciele malucha pojawia się bowiem tzw. bąbel pokrzywkowy, czyli zaczerwienienie i obrzęk. Zmiany są bolesne, swędzące, zazwyczaj znikają dopiero po kilku godzinach (a czasem nawet po paru dniach!). Aby oszczędzić maluszkowi tych przykrych dolegliwości, warto chronić go przed atakiem owadów. Poniżej przedstawiamy sposoby, które są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci.
robak na nosie dziecka

Jak się chronić przed kleszczami?

Ugryzienia Kleszcza
W Polsce żyje ok. 20 gatunków kleszczy. Największym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt są dwa z nich: kleszcz pastwiskowy oraz łąkowy. Pierwszy jest czerwono-czarny (samica) lub czarny (samiec), drugi zaś ma barwę brązową i widoczne jasne pasy. Można je spotkać w całym kraju, najczęściej jednak w regionach północno-wschodnich. Zasiedlają tereny leśne, podmokłe i porośnięte wysoką trawą, ale żyją także w miejskich parkach oraz na skwerach. Ponieważ zima była łagodna, w tym roku możemy spodziewać się wzmożonej aktywności pajęczaków. Czym grozi ukąszenie przez kleszcza i jak się przed tym bronić?