Co robić w przypadku ukąszenia kleszcza?

Inne Choroby
Temperatura powietrza rośnie z dnia na dzień. Lato zbliża się wielkimi krokami, a z nim - niestety - coraz więcej owadów. Szczególnie powinniśmy uważać na kleszcze, gdyż ich ukąszenie może przynieść bardzo negatywne skutki. Możemy złapać je w lesie, na łąkach i w okolicy terenów podmokłych. Kleszcz może wbić się zupełnie niepostrzeżenie. Niestety, często nie wiemy, jak postępować w takiej sytuacji i popełniamy szereg błędów, które jedynie pogarszają sprawę. Dlatego podpowiadamy, co robić w przypadku ukąszenia kleszcza.

Jak chronić się przed kleszczami?

Inne Ugryzienia i Ukąszenia
Temperatury na zewnątrz są coraz wyższe, zbliża się zatem okres grillowania, spacerów na świeżym powietrzu i wycieczek rowerowych. Niestety, wraz ze wzrostem temperatur, zwiększa się również liczba owadów. Szczególnie uciążliwe są komary, choć nie należą one do grupy niebezpiecznych dla naszego zdrowia. O wiele groźniejsze są kleszcze, które mogą atakować już w marcu i zarażać boreliozą. Podpowiadamy, co robić, by chronić się przed kleszczami.
ugryzienie kleszcza

Jak wyciągnąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Naturą kleszcza jest zakopać głowę w skórze i dokopać się do krwi. Najbardziej prawdopodobne jest, że za kilka dni odpadnie sam, lecz aby zapobiec zakażeniu należy go usunąć jak najprędzej. Poznaj kilka sposobów na usunięcie kleszcza.
ugryzienie kleszcza

Jak zrobić płyn przeciwko kleszczom?

Borelioza
Kleszcze to małe pajęczaki, żyjące nie tylko w lesie, ale w ogrodzie czy parku. Ich ugryzienie jest bezbolesne. Jeśli już znajdziemy kleszcza na naszej skórze, nie lekceważmy go. Może być nosicielem niebezpiecznych dla nas patogenów, wywołujących choroby jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Wybierając się do lasu czy parku, należy się odpowiednio przygotować np. stosując domowy płyn odstraszający kleszcze. Wypróbuj domowy płyn przeciwko kleszczom.
kleszcz w skórze

Jak usunąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Kleszcze wchodzą na naszą skórę i wgryzają się w nią. Łatwo zauważyć na ciele mały czarny punkcik, czasem lekko swędzący. Poniżej znajdziesz instrukcję jak usunąć kleszcza w całości.
kleszcze

5 sposobów pozwalających uchronić się przed boreliozą

Ugryzienia Kleszcza
Borelioza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Przenoszą je kleszcze. Pierwsze objawy pojawiają się po 3 – 32 dniach po ukąszeniu kleszcza. Początkowa faza boreliozy może przebiegać bez żadnych objawów i do kontaktu z lekarzem może nas skłonić dopiero wystąpienie późnych objawów. Największą ilość przypadków choroby odnotowuje się pomiędzy majem a lipcem, chociaż kleszcze mogą być aktywne przez cały rok, jeśli tylko istnieją sprzyjające warunki klimatyczne. Borelioza objawia się na wiele różnych sposobów. Jednym z najczęściej spotykanych jest pojawienie się na skórze rumienia wędrującego. Zaczerwienienie skóry, gorączka, zawroty głowy, ból głowy, zmęczenie, powiększone węzły chłonne, ból mięśni to inne objawy mogące świadczyć o zachorowaniu na boreliozę. Jak widać, konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne, dlatego lepiej podjąć kroki mogące nas uchronić przed tą chorobą. Jak chronić się przed boreliozą?
ukąszenie

Jak reagować na ukąszenia owadów?

Ogólne porady
Ukąszenia owadów zdarzają się dość często szczególnie w okresie letnim, gdy aktywność wszelkiego robactwa jest największa. W zależności od tego jaki owad nas ukąsi sposoby postępowania mogą być różne. Wszystkie podjęte czynności muszą przynosić ulgę i łagodzić podrażnione miejsce. W związku z tym spędzając wakacje na świeżym powietrzu warto zaopatrzyć się w rzeczy, które mogą nam pomóc złagodzić miejsce ukąszenia. Niekiedy konieczna może być interwencja lekarska. Warto pamiętać o tym, żeby zmniejszać ryzyko bycia zaatakowanym przez różnego rodzaju owady, jednak niekiedy jest to niemożliwe. W tym artykule znajdziesz informacje na temat jak reagować na ukąszenia owadów oraz jak je łagodzić.
kleszcz

Jak wyciągnąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Przez wiele miesięcy, ale zwłaszcza latem jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Jest to o tyle niebezpieczne, że kleszcze przenoszą różne choroby, między innymi boreliozę. Ale jak wyciągnąć kleszcza, kiedy już się w nas wbije? Trzeba zachować szczególną ostrożność, aby wyciągnąć całego kleszcza.
Borelioza

Jak leczyć boreliozę?

Ugryzienia Kleszcza
Borelioza może być zwykle wyleczona po całkowitym ustąpieniu objawów, oczywiście jeśli leczenie podjęte zostało we wczesnych stadiach choroby. Im dłużej będziesz zwlekać z leczeniem, tym większe szanse na długotrwałe i nawracające objawy. Jeśli choroba nie jest leczona, może dojść do poważnych powikłań i prowadzić nawet do śmierci. Przeczytaj poniższe wskazówki, a dowiesz się jak wyleczyć boreliozę.
kleszcz

Jak walczyć z kleszczami?

Ogólne porady
Kleszcze to zmora wielu z nas. Jeśli w okresach letnich często przebywamy na świeżym powietrzu, to z pewnością niejeden raz musieliśmy wyciągać je z ciała. Często dopiero po kilku dniach od wizyty w lesie czy też podczas spacerów po łące znajdujemy tego pasożyta na naszej skórze. Co robić w takiej sytuacji? Oczywiście trzeba go jak najszybciej usunąć. Najpierw możemy spróbować domowych sposobów, a gdy one zawiodą powinniśmy zgłosić się do najbliższej poradni. Niekiedy, gdy główka kleszcza zostanie w skórze, warto skorzystać z pomocy chirurga, bądź innego lekarza dyżurnego. Należy to zrobić, gdyż kleszcz może wywołać u nas boreliozę. W tym artykule dowiesz się jak walczyć z kleszczami, tzn. jak zapobiegać ich „atakom” oraz jak radzić sobie, gdy już to zrobią.