Co czyha na nas podczas wędrówek w lesie?

Ugryzienia Kleszcza
Pandemia Covid-19 znacząco ograniczyła nasze aktywności na świeżym powietrzu. Każdemu wyjściu z domu w miejsca publiczne towarzyszy maseczka, która szczelnie zakrywa usta i nos. Na szczęście z tygodnia na tydzień restrykcje są łagodzone, dlatego można legalnie wejść do lasu i odetchnąć – bez maseczki – pełną piersią. Niestety, wśród zarośli czyhają na nas różne niebezpieczeństwa: gady i insekty mogą uprzykrzyć wypoczynek na łonie natury. Jak się uchronić przed różnymi zwierzętami? Dlaczego nie warto jeść nieumytych leśnych owoców? Czym możemy się zatruć?

Jak chronić się przed ukąszeniem kleszczy?

Ugryzienia Kleszcza
Największa aktywność kleszczy przypada na maj i czerwiec, a następnie wrzesień i październik. Te niewielkie pajęczaki są jednak niebezpieczne przez całą wiosnę i lato – przenoszą groźne choroby, które wyniszczają układ nerwowy, krążeniowy i odpornościowy: boreliozę, babeszjozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy bartonellozę. Wbrew pozorom kleszcze nie występują jedynie w lasach – znacznie częściej można je spotkać w miejskich parkach, na łąkach i polanach. Przebywają w trawach i niskich krzewach, czekając na żywiciela – zwierzę lub człowieka. Jak skutecznie chronić się przed ukąszeniami kleszczy? Czym jest permetryna i jakie są naturalne środki odstraszające te groźne pajęczaki?

Domowe sposoby na kleszcze

Ugryzienia Kleszcza
Ukąszenia kleszczy nie są bolesne, ale mogą być niezwykle niebezpieczne. Te pajęczaki są nosicielami wielu groźnych chorób: boreliozy, babeszjozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Najbardziej narażeni jesteśmy spacerując w lesie i na łąkach, ale coraz częściej kleszcze można spotkać nawet na przydomowych trawnikach. Jak się przed nimi uchronić? Można albo zrezygnować ze spacerów, albo wychodząc na zewnątrz zakrywać szczelnie ręce i nogi. Jednak z pomocą przychodzą w pełni naturalne sposoby, które mogą te niebezpieczne pajęczaki odstraszyć. Po co warto sięgnąć? Przekonajmy się.
ugryzienie kleszcza

Jak zrobić płyn przeciwko kleszczom?

Borelioza
Kleszcze to małe pajęczaki, żyjące nie tylko w lesie, ale w ogrodzie czy parku. Ich ugryzienie jest bezbolesne. Jeśli już znajdziemy kleszcza na naszej skórze, nie lekceważmy go. Może być nosicielem niebezpiecznych dla nas patogenów, wywołujących choroby jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Wybierając się do lasu czy parku, należy się odpowiednio przygotować np. stosując domowy płyn odstraszający kleszcze. Wypróbuj domowy płyn przeciwko kleszczom.
Borelioza

Jak leczyć boreliozę?

Ugryzienia Kleszcza
Borelioza może być zwykle wyleczona po całkowitym ustąpieniu objawów, oczywiście jeśli leczenie podjęte zostało we wczesnych stadiach choroby. Im dłużej będziesz zwlekać z leczeniem, tym większe szanse na długotrwałe i nawracające objawy. Jeśli choroba nie jest leczona, może dojść do poważnych powikłań i prowadzić nawet do śmierci. Przeczytaj poniższe wskazówki, a dowiesz się jak wyleczyć boreliozę.
kleszcz w skórze

Jak usunąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Kleszcze wchodzą na naszą skórę i wgryzają się w nią. Łatwo zauważyć na ciele mały czarny punkcik, czasem lekko swędzący. Poniżej znajdziesz instrukcję jak usunąć kleszcza w całości.
kleszcz

Jak wyciągnąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Przez wiele miesięcy, ale zwłaszcza latem jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Jest to o tyle niebezpieczne, że kleszcze przenoszą różne choroby, między innymi boreliozę. Ale jak wyciągnąć kleszcza, kiedy już się w nas wbije? Trzeba zachować szczególną ostrożność, aby wyciągnąć całego kleszcza.

Kleszcze: Nosiciele groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić?

Ugryzienia Kleszcza
Kleszcze to małe pajęczaki, na całym świecie występuje aż 900 różnych gatunków. Wszystkie są zewnętrznymi pasożytami kręgowców i przenoszą groźne choroby. Szczyt ich aktywności przypada na maj i czerwiec, a następnie wrzesień i październik. Jednak ocieplenie klimatu i łagodne zimy sprawiają, że kleszcze budzą się znacznie wcześniej. W marcu groźne zaczynają być nimfy – druga faza rozwojowa kleszcza. Gdzie najczęściej można spotkać te pajęczaki, jak je rozpoznać i uchronić się przed groźnymi chorobami odkleszczowymi?

Jak usunąć kleszcza?

Ugryzienia Kleszcza
Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które przenoszą groźne dla ludzi i zwierząt choroby. Borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza to tylko niektóre z nich. Schorzenia powodują między innymi ciężkie dolegliwości neurologiczne i trudno je wyleczyć. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożenia i odpowiednia profilaktyka. Kleszcze znajdują się najczęściej w niskich krzewach i trawach, największe skupiska występują w miejskich parkach, na polanach i łąkach. Ich największa aktywność przypada na maj-czerwiec oraz wrzesień-październik, ale powinniśmy na nie uważać już od wczesnej wiosny do końca jesieni. Po każdej wizycie na łonie natury należy uważnie obejrzeć całe ciało. A w przypadku ukąszenia musimy jak najszybciej usunąć pajęczaka, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. Podpowiadamy, w jaki sposób zrobić to prawidłowo.

Sposoby na ukąszenia owadów

Środki na Ukąszenia i Ugryzienia
Ukąszenia owadów zazwyczaj nie są niebezpieczne, powodują jedynie nieprzyjemne dolegliwości, takie jak świąd, lekki obrzęk czy wysypka. Czasem w miejscu ugryzienia powstaje niewielki guzek, który trochę boli. Kiedy ukąsi nas komar, mucha, ślepak czy mrówka, nie powinniśmy się przejmować i jedynie zastosować naturalne sposoby na świąd czy pieczenie skóry. Bardziej problematyczne może być użądlenie przez pszczołę, osę czy szerszenia. Wiąże się to czasem ze sporym bólem, opuchlizną i swędzeniem, które może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Użądlenia są szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów i mogą prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Jak domowymi sposobami złagodzić obrzęk i świąd po ukąszeniu i ugryzieniu różnych owadów? Kiedy niezbędna jest pomoc lekarza?