Kogo gryzą komary?

Ukąszenia Komarów
Komary mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie latem. Atakują tuż po zmroku i nie pozwalają się cieszyć z przebywania na zewnątrz w upalne wieczory. Utrudniają też spokojny sen, a ich ugryzienia skutkują uciążliwym świądem i pieczeniem podrażnionej skóry. Naukowcy od lat próbują ustalić, dlaczego niektóre osoby są bardziej narażone na atak tych owadów. Jaki wpływ na częstsze ugryzienia ma nasza grupa krwi, waga, zapach czy ubiór? Czy zmieniając niektóre nawyki, jesteśmy w stanie to kontrolować? Dowiedz się, kogo komary gryzą najczęściej i jak się przed nimi chronić.

Kogo najczęściej gryzą komary?

Ukąszenia Owadów
Ile prawdy jest w powracającej niczym bumerang i utrwalonej w obiegowej opinii frazie, że komary preferują słodką krew? Mniej, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. To nic innego jak kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Faktem jest, że niektórych komary atakują częściej, a innych znacznie rzadziej. Najbardziej atrakcyjni dla owadów są posiadacze grupy krwi 0. Niemały wpływ mają też bytujące na naszym ciele bakterie, ilość spożytego alkoholu oraz nadmierna potliwość. Na co jeszcze warto zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Jakie choroby zagrażają nam w trakcie zagranicznych podróży?

Choroby Wirusowe
Perspektywa długo wyczekiwanego urlopu, opalania się na tropikalnych plażach czy wędrówek przez górskie pustkowia jest często tak kusząca, że zupełnie zapominamy o wszelkich zagrożeniach związanych z zagranicznymi podróżami. Tymczasem wojaże w odległe zakątki świata, szczególnie w tropikalnym klimacie, wiążą się z groźnymi chorobami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Postępując lekkomyślnie, narażamy nie tylko siebie, ale wiele innych osób z bliskiego otoczenia. Warto wiedzieć, że podróżowanie w rejony zagrożone epidemią danej choroby, zwiększa ryzyko zachorowania nawet do 70-90%. Dlatego zanim zaplanujemy szczegółowe cele wycieczki i atrakcje do zwiedzenia, dowiedzmy się, jakie choroby występują na danym obszarze, a oprócz przewodnika i aparatu, do walizki spakujmy niezbędne leki i dokumenty dotyczące szczepień oraz przebytych chorób. Sprawdź, jak przygotować się do podróży, by móc beztrosko cieszyć się urlopem, a do domu wrócić jedynie ze wspaniałymi wspomnieniami.
Ugryzienie komara

Jak złagodzić ugryzienie komara?

Ukąszenia Owadów
Jeśli myślisz, że naturalne sposoby łagodzenia swędzenia po ukąszeniu komara są nieskuteczne to grubo się mylisz. Są one tak samo dobre a może i lepsze od większości żeli na ukąszenia, które możesz kupić w sklepie. Nie wydawaj zatem niepotrzebnie pieniędzy, tylko użyj tego co masz w swojej kuchni czy łazience.
pułapka na komary

Pułapka na komary z butelki - jak ją zrobić?

Komary
Większość z nas uwielbia spędzać letnie wieczory na zewnątrz, kiedy to tylko możliwe. Czy jest to grillowanie z przyjaciółmi czy czytanie książki na tarasie. Małe bzyczące stworzenia, zawsze zepsują moment. Obawiając się swędzących ugryzień, przygotuj pułapkę na komary z przedmiotów, które z pewnością posiadasz.
ugryzienia komarów

Jak odstraszyć komary?

Ukąszenia Komarów

Komary są prawdziwym koszmarem dla osób mających "słodką krew". Każde wyjście na działkę, rower czy nad jezioro kończy się setkami swędzących ukąszeń. Czasami jednak ugryzienie może się okazać o wiele groźniejsze - szczególnie w tropikalnych krajach, gdzie większość chorób roznoszona jest przez owady. Poniżej znajdziesz kilka porad jak uchronić się przed ugryzieniami komarów.

olejki eteryczne to naturalne środki odstraszające komary

Jak zrobić naturalny środek na komary?

Ukąszenia Owadów
Zrobienie własnego środka przeciw komarom jest bardzo proste. Możesz z łatwością kontrolować skład danego środka, więc nie musisz się martwić o zawartość chemikaliów. Istnieje kilkanaście różnych środków, które możesz zrobić sam. W sumie, wszystko co musisz zrobić, to rozcieńczyć któryś z olejków eterycznych, które odstraszają komary lub których zapach 'ogłupia' je w taki sposób, że nie mogą Cię zlokalizować. Olejki te nie mieszają się w wodą, więc możesz je łączyć ze sobą lub z alkoholem. Ważne, aby były to olejki i alkohol, które są bezpieczne dla Twojej skóry. Ponadto, nie przesadzaj z ilością olejków. Mogą wystąpić reakcje alergiczne. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz, nie używaj żadnego środka na komary, nieważne czy kupowanego w sklepie czy przyrządzonego domowymi sposobami. Skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem.
komar

Skuteczna walka z komarami - porady

Ukąszenia Komarów
Komary, a właściwie komarzyce, bo tylko samice tych owadów żywią się naszą krwią, atakują szczególnie zajadle w ciepłe i wilgotne dni, przed zmrokiem. Białko z naszej krwi jest im niezbędne do rozmnażania. Ofiarę komarzyce wyszukują dzięki termodetekcji, czyli ciepłu, jakie wydzielamy, i swojemu wyjątkowo wyczulonemu węchowi. Mogą wyczuć swoją ofiarę nawet z odległości 30 m, ponieważ mają na swoich czułkach aż 75 typów receptorów węchowych, z których każdy może odbierać po kilka zapachów! W badaniu opublikowanym w brytyjskim piśmie „Current Biology” sugerowano, że komary są bardziej wyczulone na zapach człowieka niż np. psa czy krowy. Uczeni chcieliby pozbawić te owady węchu. Jeżeli ten plan się powiedzie, niewykluczone, że za kilka lat komary przestaną interesować się człowiekiem.
komary odstraszanie

6 domowych sposobów na odstraszenie komarów

Środki na Ukąszenia i Ugryzienia
Ciepłym wieczorem uporczywe owady nie pozwalają ci odpocząć? Ciągłe bzyczenie za uchem nie dające spokojnie odpocząć lub co gorsza zasnąć. Oprócz korzystania ze sprayu przeciw komarom, wypróbuj kilka sposobów, dzięki którym komary nie będą tak uciążliwe. Poznaj 6 sposobów na odpędzenie komarów.
płyn na komary

Spray na komary z bazylii - jak zrobić?

Komary
W porze letniej zawsze czujesz się osaczona nalotem komarów? Ciągle słyszysz irytujące bzyczenie za uchem? Bazylia to proste rozwiązanie twoich problemów. Dowiedz się jak przygotować ziołowy spray na komary, aby utrzymać te małe brzęczy-cieli z daleka.