schizofrenia

Jakie są objawy schizofrenii

Schizofrenia
Schizofrenia zmienia sposób, w jaki myślisz, czujesz i zachowujesz się. Jej objawy są tak różne jak ludzie, którzy na nią chorują. Symptomy mogą się pojawiać i znikać. Żaden chory nie będzie miał ich wszystkich w jednym czasie. Ogólnie rzecz biorąc można wyróżnić trzy rodzaje objawów schizofrenii: pozytywne (rzeczy, które zaczynają się dziać), negatywne (rzeczy, które przestają się dziać) oraz kognitywne (związane z przetwarzaniem informacji). Zazwyczaj ujawniają się pomiędzy 16. a 30. rokiem życia. U mężczyzn często dochodzi do zachorowania wcześniej niż u kobiet. Kiedy choroba jest w pełni rozwinięta, a jej objawy są silne, osoba cierpiąca na schizofrenię nie potrafi odróżnić, co jest rzeczywistością, a co nie. Jeśli wydaje ci się, że ty lub ktoś, kogo znasz zdradza objawy schizofrenii, porozmawiaj o tym z lekarzem lub terapeutą.
depresja

Czy choroby psychiczne są dziedziczne?

Choroba Psychiczna
Według najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, lęki mogą być dziedziczne. Okazuje się, że cały szereg chorób psychicznych możemy dostać w spadku po naszych przodkach. Wczesne uzmysłowienie sobie konsekwencji takiego stanu rzeczy pomaga wyłapać pierwsze objawy choroby i podjąć odpowiednie leczenie. To również cenna wskazówka dla wszystkich osób planujących potomstwo. Wiele zaburzeń psychicznych może mieć podłoże genetyczne. Oto cztery, w przypadku których mamy najwięcej dowodów, że tak właśnie jest.
partner psychopata

9 sygnałów, że twój partner może być psychopatą

Choroba Psychiczna
Zapewne myślisz, że psychopatami są głównie seryjni zabójcy i kryminaliści, ale prawda jest taka, że około 1% dorosłych ludzi na świecie kwalifikuje się do bycia psychopatą. W psychologii termin „psychopata” nadal jest tematem spornym. Istnieje definicja, która twierdzi, że psychopatą może być jednostka cierpiąca na antyspołeczne zaburzenie osobowości. Psychopatów uważa się głównie za osoby, które nie są zdolne do prawdziwego przywiązania i uczuć. Potrafią je tylko symulować, by uzyskać korzyść osobistą. Jeśli coś w twoim związku nie gra, spójrz na dziewięć następujących wskazówek i zastanów się, czy twój partner nie jest psychopatą.
schizofrenia

Jak leczyć schizofrenię?

Choroby
Schizofrenia to bardzo tajemnicza choroba. Ciężko znaleźć jej przyczyny. Jest wiele teorii na ten temat. Przeważnie, mówiąc o jej przyczynach wspomina się zaburzenia genetyczne. Diagnoza tej choroby nie jest możliwa za pomocą żadnego sprzętu laboratoryjnego. Wyróżniamy kilka rodzajów schizofrenii. Wśród nich znajduje się schizofrenia paranoidalna (najczęściej spotykana), katatoniczna, czy rezydualna. To zaburzenie upośledza głównie funkcje poznawcze. Osoby chore nie umieją radzić sobie z emocjami, co wpływa na ich odmienne zachowanie. Często tej chorobie towarzyszy również depresja, czy różnego rodzaju zaburzenia lękowe, np. manie prześladowcze, czy urojenia. W związku z tym ważne jest dobrze dobrane leczenie. W tym artykule znajdziesz wskazówki jak postępować z osobami cierpiącymi na schizofrenię, a tym samym jak ułatwić im leczenie.
schizofrenia

Jak rozpoznać schizofrenię?

Schizofrenia
Jest najcięższą, najczęściej spotykaną i najbardziej tajemniczą chorobą psychiczną. Dotyka około 1% populacji, najczęściej ludzi w wieku 17-30 lat. Teoretyczne przyczyny to zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu, czynniki genetyczne, infekcje lub komplikacje porodowe, czynniki psychospołeczne. Jakie są objawy tej choroby?
schizofrenia

Schizofrenia - fakty i mity

Schizofrenia
Na schizofrenię choruje 1 proc. polskiego społeczeństwa, czyli ok. 380-400 tys. osób. Choroba zaczyna się najczęściej w młodym wieku – u osób w przedziale 18-30 lat, gdy ludzie zaczynają rozwój zawodowy i zakładają rodziny. Schizofrenia dotyka też często umysły wybitne i subtelne. Chorowali na nią m.in. Nietzsche, Kant, Hegel, Strindberg. Pod wpływem wizji spowodowanej schizofrenią mieli też tworzyć malarze: Munch, Kubin, van Gogh. Ponoć choroba była jednym ze źródeł ich geniuszu. Ze schizofrenią wiąże się wiele mitów, które niewiele mają wspólnego z prawdą. Z dalszej lektury dowiesz się więcej na temat objawów i metod leczenia tej choroby.