Psychodermatozy: Czym są, jak się objawiają?

Choroby skóry
Problemy dermatologiczne dotykają coraz więcej osób, także bardzo młodych. Wiele z nich ma charakter przewlekły i nawracający, objawia się plamami, zaczerwienieniem czy łuszczeniem się skóry, czasem także uporczywym świądem. Przyczyny do dziś bywają nieodkryte, podejrzewa się jednak, że to efekt zaburzeń autoimmunologicznych, ale też czynników genetycznych i środowiskowych. Coraz więcej naukowców i lekarzy łączy jednak choroby skóry z problemami psychicznymi. Okazuje się, że silny stres, depresja czy zaburzenia emocjonalne mogą objawiać się złą kondycją skóry. W dodatku działa to w obie strony - problemy dermatologiczne coraz częściej mają destruktywny wpływ na psychikę. Nieestetyczne plamy na ciele bywają przyczyną izolowania się od innych czy utraty poczucia własnej wartości. Sprawdź, czym są psychodermatozy i jak się objawiają.

Nerwica serca: Przyczyny, objawy i leczenie

Zaburzenia Lękowe
Nerwica serca często bywa mylona z poważnymi schorzeniami układu krążenia, a nawet zawałem. Objawia się bólem w klatce piersiowej, arytmią czy dusznościami. Przyczyną nie jest jednak miażdżyca czy niewydolność serca, ale zaburzenia układu nerwowego spowodowane silnym lub przewlekłym stresem, a często też traumatycznym doświadczeniem. Jak odróżnić zaburzenia lękowe od chorób układu krążenia? Na czym polega diagnostyka i leczenie nerwicy serca? Jak objawia się to coraz częściej występujące schorzenie?

Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół Przewlekłego Zmęczenia
Zespół chronicznego zmęczenia, chociaż nie jest oficjalną jednostką chorobową, stał się symbolem współczesnych czasów. To efekt szybkiego życia, ciągłego stresu, nieregularnych posiłków i braku aktywności fizycznej. Wszystko to prowadzi do zaburzeń układu odpornościowego, nerwowego i hormonalnego. Nie bez przyczyny zespół chronicznego zmęczenia nazywa się schorzeniem cywilizacyjnym - dotyka coraz więcej osób w każdym wieku. Nie tylko odbiera radość życia i energię do działania, ale może negatywnie wpływać na cały organizm i wiele narządów wewnętrznych. Jak objawia się zespół chronicznego zmęczenia? Na czym polega leczenie?
zawroty głowy

4 sposoby radzenia sobie z zawrotami głowy

Zaburzenia Lękowe
Zawroty głowy sprawiają, że czujesz się słabo, chwilowo tracisz zdolność widzenia lub równowagę. Chwilowy brak dopływu krwi do mózgu powoduje zawroty głowy. Jest to objaw wielu problemów zdrowotnych takich jak obniżenie ciśnienia krwi, zaburzeń lękowych, bólów głowy, zakażenia ucha, zaburzenia pracy serca, anemie czy udar cieplny. Zawroty głowy mogą być także spowodowane przez odwodnienie, biegunkę, zmiany hormonalne, skutki uboczne niektórych leków, stres, gorączkę, wymioty oraz inne słabości. Jednakże, jeśli cierpisz na częste zawroty głowy skonsultuj się z lekarzem dla prawidłowego zdiagnozowania ich przyczyny. Jeżeli zaś zdarzy ci się mieć zawroty głowy skorzystaj z naturalnych środków, które dają długotrwały efekt bez żadnych skutków ubocznych.
płacz

7 zaskakujących zalet płaczu

Rozwój Osobisty
Dla tych, którzy sądzą, iż płacz jest oznaką słabości, trudna do przyjęcia może być informacja, że ma on również dobroczynne właściwości. Wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł. Oto 7 najbardziej interesujących i znaczących powodów, dla których nie powinniśmy walczyć ze łzami, gdy ogarnia nas smutek.
szukanie igły w stogu siana

Jak znaleźć zgubioną rzecz?

Radzenie Sobie Ze Stresem
Znów spóźniłaś się do pracy, ponieważ nie mogłaś znaleźć kluczyków do samochodu? Jesteś już spakowana na wakacje, ale nie możesz sobie przypomnieć, gdzie położyłaś paszport? Może nie znalazłaś się w żadnej z tych sytuacji, ale pewnie często masz problemy ze znalezieniem różnych przedmiotów. Skorzystaj z poniższych wskazówek, a podpowiem ci jak znaleźć zgubioną rzecz. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i nerwy.
płacząca kobieta

Jak powstrzymać płacz?

Radzenie Sobie Ze Stresem
Płaczemy z różnych powodów. Są nimi głównie smutek, wzruszenie i złość. Płacz jest dobry. Pozwala nam się odstresować i przynosi ulgę. Jednak są czasem momenty kiedy nie wypada nam płakać a łzy same cisną się nam do oczu. Jak je powstrzymać? Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to jak zapanować nad wybuchem płaczu.
Płacz a zdrowie

Czy wiesz, że płacz jest dobry dla naszego zdrowia?

Oczy i Wzrok
Przez długie lata łzy postrzegane były jako oznaka słabości i symbolizowały niedojrzałość emocjonalną. Wierzono, że płaczący ludzie nie chcą brać odpowiedzialności za swoje błędy lub chcą po prostu w ten sposób zdobyć sympatię. Okazuje się jednak, że płacz jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia. Kiedy jesteśmy smutni - i wyrażamy to poprzez płacz - nasze ciało automatycznie uwalnia substancje chemiczne, które pełnią rolę naturalnego środka uspokajającego. Potrafią one stępić naszą percepcję bólu. Płacz stymuluje również uwalnianie hormonów, zwanych opioidami i oksytocynami, które sprawiają, że odczuwany ból wydaje się dużo słabszy. Jest to naturalny środek znieczulający, który zapewnia nam odrobinę wytchnienia. Warto wiedzieć, że płacz to naturalna czynność, która pomaga utrzymać nasz organizm w dobrym zdrowiu. Musimy pozwolić sobie na łzy, gdy jesteśmy przygnębieni lub czymś się martwimy. Dzięki nim, po dłuższej chwili żałoby, zaczniemy odczuwać lekką ulgę. Łzy mogą być również oznaką radości i podniecenia. Pojawiają się one jednak najczęściej w złych okresach naszego życia - są symbolem cierpienia i głębokiego bólu. Nie powinniśmy ich jednak powstrzymywać. Poniżej przedstawiliśmy kilka płynących z nich korzyści dla naszego zdrowia.
pewność siebie

Jak być bardziej pewnym siebie?

Stres
Pewność siebie i wiara w posiadane umiejętności to w dzisiejszych czasach priorytetowe cechy. Twoje postrzeganie siebie ma ogromny wpływ na to, jak postrzegają cię inni. Im bardziej pewny siebie jesteś, tym większa jest twoja szansa na sukces. Jest wiele czynników wpływających na pewność siebie, które są poza twoją kontrolą. Jest też kilka takich cech, które możesz w sobie świadomie budować. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci stać się bardziej pewnym siebie.
herbata z banana

Jak zrobić herbatę z bananem i cynamonem na bezsenność?

Bezsenność
Wszyscy wiemy jak ważny jest sen. Jeśli źle spisz lub nie dosypiasz, czujesz się sfrustrowana i zmęczona. Przyczynia się do tego wiele czynników występujących w ciągu dnia - stres, zbyt długie używanie komputerów, telefonów itd. Osoby mające kłopoty ze snem najczęściej sięgają po medykamenty, które nie są zbyt korzystne dla zdrowia. Na szczęście z pomocą przybywa matka natura, podając ten oto prosty sposób.