Jak pozbyć się ziemiórek?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Ziemiórki to małe owady, które z pozoru przypominają muszki owocówki. Łatwo je rozpoznać: charakteryzują się małym i smukłym ciałem (od dwóch do czterech mm długości) oraz skrzydełkami. Choć dorosłe osobniki nie są groźne, to jego larwy stanowią ogromne zagrożenie dla obecnych w domu roślin doniczkowych. Są one większe, osiągają nawet siedmiu mm długości, przeźroczyste z ciemniejszą główką. Żerują w wilgotnej glebie, w której mają pod dostatkiem pożywienia w postaci materii organicznej. Niestety mogą również niszczyć korzenie roślin oraz sprawić, że będą bardziej podatne na choroby grzybicze. Dlatego jeśli je zauważyłeś, trzeba szybko się ich pozbyć. W jaki sposób? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Chloroza. Objawy i zwalczanie

Szkodniki, Choroby, Problemy
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jesienią liście roślin w ogrodzie przybierają odcienie brązu, żółci, pomarańczy czy czerwieni. Choć jest to zjawisko całkowicie normalne i nikogo nie powinno niepokoić, niekiedy zmiany koloru mogą być objawem choroby roślin. Chloroza, bo o niej mowa, charakteryzuje się występowaniem plam i przebarwień. Warto podkreślić, że chloroza nie występuje wyłącznie na roślinach ogrodowych, ale często pojawia się na tych, uprawianych w domach. Jak rozpoznać chlorozę? Jak się jej pozbyć?

O czym świadczą przebarwienia na liściach?

Ozdobne
Rośliny doniczkowe, choć zwykle łatwe w uprawie, czasem sprawiają kłopot. Jednym z objawów niewłaściwej pielęgnacji może być więdnięcie liści, ich żółknięcie, a także plamy czy przebarwienia. Mogą powstać w wyniku nieodpowiednich zabiegów, ale także z w wyniku chorób grzybiczych bądź ataku szkodników. Powstałe zmiany nie regenerują się, dlatego trzeba powziąć radykalne kroki, by poprawić kondycję roślin oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób na inne okazy. O czym dokładnie świadczą przebarwienia na liściach? Dlaczego pojawiają się na nich plamy? Jak je zwalczyć?
sarny

Jak odstraszyć sarny?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Sarny potrafią dokonać ogromnego spustoszenia w ogrodzie czy na działce. Chodzą i zjadają wszystko, z czego jesteśmy tak dumni - warzywa, owoce i rośliny ozdobne. Poniżej kilka wskazówek i porad dotyczących płoszenia saren.
Dom dla jeża

Jak zrobić dom dla jeża?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Z początkiem zimy, kiedy temperatura spada poniżej 15 stopni jeże zapadają w sen zimowy. Zanim jednak to zrobią muszą zbudować sobie bezpieczne gniazdo, w którym temperatura nigdy nie spadnie poniżej 0 stopni C. Już podczas jesieni jeże zaczynają zbierać liście, trawę, słomę, paprocie, trzcinę itp. po czym zanoszą je pod żywopłoty, zwalone drzewa lub sterty chrustu, gdzie pomału budują swoje schronienia. Co ciekawe, takie gniazda jeży są zaskakująco wodoodporne i mają bardzo dobrą izolację przed zimnem.
wełnowiec

Jak zwalczać wełnowce?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Jeśli na naszych domowych roślinach pojawią się niewielkie, osiągające najwyżej kilka milimetrów szkodniki przypominające niewielkie kłębki waty, to znaczy, że zostały zaatakowane przez wełnowce. Na pewno nie możemy tego lekceważyć, ponieważ są one bardzo szkodliwe dla roślin i szybko się rozmnażają, przez co w krótkim czasie mogą opanować wszystkie inne kwiaty. Zwalczanie ich nie należy do najłatwiejszych, ale dzięki zastosowaniu metod opisanych poniżej szybko pozbędziemy się szkodników.
zając

Jak zrobić domowy środek odstraszający zające?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Każdy właściciel ogrodu lub działki wie jak niemile widzianym gościem są na niej zające. Niestety większość sposobów mających na celu odstraszenie tych zwierząt jest dla nich szkodliwa. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie domowego środka odstraszającego zające. Jest on w 100% naturalny, dzięki czemu nie zaszkodzi ani zwierzętom, ani tobie. Nie muszę chyba dodawać, że jest bardzo skuteczny.
mole spożywcze

5 domowych sposobów na mole spożywcze

Sprzątanie kuchni

Mole spożywcze to niechciane owady w naszych domach. Szkodniki te żerują w miejscach w których mają łatwy dostęp do żywności. Mole mogą łatwo zalęgnąć się w mące, makaronach, mące owsianej, ryżu, w maku, roślinach strączkowych, a także w czekoladzie. Otwarte opakowanie i rozsypane resztki są zaproszeniem dla tych owadów. Bardzo łatwo je zabrać do domu wraz z produktami ze sklepu. Niestety pozbycie się moli nie jest już tak łatwe. Jednak istnieje kilka domowych sposobów, które warto sprawdzić.

Pleśń na ziemi w doniczce: Czym jest i jak się jej pozbyć?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Rośliny uprawiane w domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji i zapewnienia im warunków, aby dobrze rosły i pięknie się prezentowały. Nie zawsze jest to łatwe zadanie i mimo naszych starań, rośliny stają się słabe oraz podatne na różne choroby. Częstym problemem jest pleśń, czyli biały nalot na powierzchni podłoża przypominający strzępki waty. Początkowo pojawia się na wierzchniej warstwie gleby, ale z czasem może dotrzeć do korzeni i poważnie zaszkodzić roślinie. Pleśń nie tylko obniża atrakcyjność rośliny, ale też ogranicza jej dostęp do wody i składników odżywczych. Gdy grzybnia nadmiernie się rozwinie, może doprowadzić do obumarcia rośliny lub gnicia korzeni. Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się tego nieestetycznego nalotu. Przedstawiamy niezawodne sposoby na zwalczenie pleśni w doniczce.

Krocionogi (wije): Czym są? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Krocionogi - zwane też popularnie wijami - to stworzenia, które wyglądają groźnie tylko na pierwszy rzut oka. Z uwagi na specyficzny sposób poruszania się przypominają nieco egzotyczne okazy. Spotkanie ich nie wiąże się z ryzykiem pokąsania przez posiadane przez nie żuwaczki, ale wydzielają bardzo nieprzyjemną i niemiłą w zapachu substancję. Okazuje się też, że stwarzają niemałe zagrożenie w ogrodzie. Podgryzają rośliny i sprawiają, że szybko obumierają. Czym są krocionogi? Jak skutecznie się ich pozbyć? Do czego przyda nam się marchew? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.