sen

10 interesujących faktów o śnie, o których nie miałeś pojęcia

Rozwój Osobisty
Sen od zawsze był źródłem tajemnicy i fascynacji. Choć dla większości z nas jest to zupełnie zwyczajny stan, okazuje się, że istnieje wiele faktów na temat snu, o których nie mamy pojęcia. Poniżej 10 najbardziej zaskakujących z nich. Pomyśl o nich następnym razem, gdy położysz się spać.
oczy a zdrowie

Co twoje oczy mówią o zdrowiu?

Oczy i Wzrok
W kolorze naszych oczu kryje się znacznie więcej niż nam się wydaje. Na przykład, przeciwnie do ogólnej wiedzy nabytej w szkole, kolor oczu nie jest determinowany tylko przez jeden gen. Głoszą ten fakt naukowcy z National Eye Institute, wyjaśniając przyczynę, dla której oczy naszych dzieci nie zawsze mają dokładnie taki sam odcień jak nasze. Jednakże, podobnie do pigmentacji naszej skóry, dają się zauważyć pewne podobieństwa w kolorze oczu u osób należących do tej samej rodziny lub grupy etnicznej (na przykład, ciemne oczy są bardziej powszechne u populacji afrykańskich niż u skandynawskich). Co więcej, to, czy nasze oczy mają kolor brązowy, piwny, zielony, niebieski, szary czy też inny odcień, mówi o nas znacznie więcej niż powszechnie sądzimy. Wielu wierzy, że są one „oknami naszych dusz”, lecz niewielu wie, że mogą nam dużo powiedzieć o ryzyku zapadnięcia na pewne choroby, a nawet o tym, jak nasze ciało radzi sobie z przyswajaniem alkoholu. Przyjrzyjmy się zatem naszym oczom nieco dokładniej.
rodzina

Co mówi o tobie kolejność pojawienia się w rodzinie?

Relacje Rodzinne
Psycholodzy już dawno odkryli, że wiele naszych cech charakteru zależy od tego, którym z kolei jesteśmy dzieckiem. Inaczej zachowują się pierworodni, inaczej dzieci środkowe, a jeszcze inaczej te najmłodsze. Oto charakterystyka tego jak kolejność pojawienia się rodzinie wpływa na naszą osobowość. Zapoznaj się z artykułem i sam sobie odpowiedz, czy opis zgadza się z twoimi cechami charakteru.
Biznesmen

Jak być asertywnym?

Przetrwanie w Pracy
Asertywność to umiejętność wyrażania własnej opinii, myśli, oczekiwań, potrzeb oraz uczuć. Być asertywnym to radzić sobie z krytyką, być otwartym na negocjacje i ustępstwa, oraz potrafić odmawiać w sposób nie uległy i nie raniący innych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak być asertywnym, które z pewnością przydadzą Ci się w życiu codziennym.
sposoby na nieśmiałość

Jak pokonać nieśmiałość?

Rozwój Osobisty
Są różne powody nieśmiałości a mianowicie: brak pewności siebie, zbytnie skoncentrowanie na własnej osobie i posiadanie opinii osoby nieśmiałej. Brak pewności siebie najbardziej się uwidacznia wśród nastolatków. Często takie osoby uważają się za gorsze od swoich rówieśników, mają o sobie niskie mniemanie i nie wierzą we własne siły. Osoby zbyt skoncentrowane na sobie uważają, że wszystko co robią, robią źle. Bardzo ciężko jest im przebywać w większej grupie osób. Wydaje im się, że są ciągle obserwowane i oceniane. Boją się wykonać ruchu, gestu lub odezwać się na głos ponieważ myślą, że ktoś będzie się z nich śmiać. Również jedną z przyczyn nieśmiałości jest etykieta osoby "nieśmiałej". Jeśli ktoś uważa nas za osobę nieśmiałą, podświadomie staramy się spełniać jego oczekiwania i zachowujemy się w taki a nie inny sposób. Są to podstawowe 3 powody nieśmiałości. Pomimo, iż każdy z powodów jest inny, metody walki z nieśmiałością są bardzo podobne. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które pomogą ci pokonać nieśmiałość.
zły mężczyzna

Jak się obronić przed atakiem słownym?

Relacje i Atmosfera w Pracy
Wiele osób nie potrafi się obronić przed atakiem słownym. Gdy ktoś na nich wyskakuje z krzykiem, zaczynają się trząść, język zaczyna im się plątać, myśli uciekają z głowy. Zwykle po takiej napaści można poczuć się sfrustrowanym własną bezsilnością oraz nieumiejętnością odparcia ataku słownego. Jest to przejaw syndromu "walcz lub uciekaj". Organizm przygotowuje się albo do walki i skopania komuś tyłka albo do ucieczki od kogoś, kto nam może ten tyłek skopać. Jeśli następnym razem ktoś na ciebie wyskoczy z japą pamiętaj aby:
zarządzanie czasem

Jak zarządzać czasem?

Dobre Nawyki w Pracy
Dzień wydaje ci się za krótki na wykonanie wszystkich zaplanowanych zadań, bo zwyczajnie brakuj ci czasu. Pomocne mogą być poniższe porady, które nauczą cię jak efektywnie zarządzać czasem.
pies na materacu w basenie

Jak pokonać lenistwo?

Rozwój Osobisty
Często ludzie, których uważamy za leniwych, wcale tacy nie są. Zazwyczaj zdarza się, że osoby te czują się przytłoczone zajęciami, które ich zdaniem są zbyt trudne, by można było je wykonać w pojedynkę. Czasami jednak zdarzają się ludzie naprawdę leniwi, którzy powstrzymują się od zrobienia rzeczy, które muszą zostać wykonane. Przeczytaj poniższe wskazówki, wstań i zrób to, co masz zrobić.
zamartwianie się

Jak przestać się zamartwiać?

Stres
Wiele z nas zadręcza się zadając sobie pytania z serii 'co by było, gdyby...'. Powiem szczerze, że takie rozumowanie nie jest dobre. Martwienie się na zapas i zadręczanie nieistniejącymi problemami może się źle skończyć nie tylko dla zdrowia własnego, ale też i dla zdrowia ludzi przebywających w naszym najbliższym otoczeniu. Jak czerpać radość z życia? Co zrobić, aby żyć z dnia na dzień nie zadręczając się i nie zaprzątać sobie niepotrzebnie myśli? Przeczytaj poniższe rady.
Kalendarz

Jak zmienić swoje życie w 30 dni?

Rozwój Osobisty
Może to zabrzmieć nierealnie, ale nawet najmniejsze przemiany mogą mieć wpływ na resztę naszego życia. Należy tylko od czegoś zacząć. Pamiętaj, że częste i duże zmiany mogą być czasem przerażające, dlatego warto wprowadzić w życie te najmniejsze. Zacznij kontrolować swoje życie, swoje potrzeby, wymagania i przede wszystkim budżet, stosując się do poniższych wskazówek.