nietypowe uzależnienia

9 rzeczy, od których niespodziewanie możesz się uzależnić

Leczenie Zaburzeń Psychicznych
Na uzależnienie patrzymy zazwyczaj stereotypowo. Alkohol, papierosy, narkotyki – jeśli nie mamy z nimi problemu, to znaczy, że jesteśmy wolni od nałogów. Czy aby na pewno? Istnieje co najmniej 9 rzeczy, które mogą uzależniać równie mocno, choć nawet ich o to nie podejrzewamy. Co to za rzeczy? Kiedy stają się nam na tyle bliskie, że możemy mówić o uzależnieniu? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
pies terapeuta

Co to jest dogoterapia i jakie są jej zalety?

Medyczne Badania Naukowe
Nowoczesne metody terapii z wykorzystaniem zwierząt, w tym konkretnym przypadku psa, są skuteczne i przyjazne dla pacjentów, a przy tym ciekawe. Dają im wiele radości i przyjemności. Dogoterapia potocznie kojarzy się z pracą z dziećmi, podczas gdy faktycznie dotyczy także osób starszych: chorych, niepełnosprawnych, w zaawansowanym wieku, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, Domów Seniora, wychowanków placówek opiekuńczych itp.
lęki za kierownicą

Amaksofobia - objawy, leczenie

Zaburzenia Lękowe
Amaksofobia to strach przed prowadzeniem samochodu. Cierpią na nią początkujący kierowcy, ale też osoby, które przeżyły wypadek lub inne traumatyczne doświadczenie na drodze. Dobra wiadomość: ta fobia jest uleczalna. Trzeba tylko wybrać się do terapeuty, który pomoże uporać się nam z lękami.
agorafobia

Jak pokonać agorafobię?

Leczenie Zaburzeń Psychicznych
Agorafobia dosłownie oznacza lęk przed otwartą przestrzenią. Jednakże w języku medycznym agorafobia ma rozszerzone znaczenie. Jest to także lęk przed zbiorowiskami ludzkimi, miejscami publicznymi (sklepy, kina), oddalaniem się od domu i samotnymi podróżami. Agorafobia objawia się zwykle napadami lękowymi, które mogą być połączone z wystąpieniem objawów depresyjnych i natręctw. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak pokonać agorafobię.
samobójca

Jak rozpoznać samobójcę?

Choroby Psychiczne
Nie zawsze łatwo jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś ma skłonności samobójcze. Istnieją określone zachowania, których zaobserwowanie powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Potencjalni samobójcy nie zawsze wykazują depresyjny nastrój. Zdarzają się w ich życiu dni, kiedy wszystko wydaje się normalne. Jednak, gdy przyjrzeć im się bliżej widać od razu, że coś jest nie tak. Osoba, która ma skłonności samobójcze wymaga profesjonalnej opieki psychologicznej. Pamiętaj o tym, jeśli zidentyfikujesz przedstawione poniżej objawy:
paranoja

Jak leczyć paranoję?

Ataki Paniki
Paranoja: zaburzenie psychiczne charakteryzujące się urojeniami prześladowczymi lub wielkościowymi. Jak w przypadku każdej choroby psychicznej, także i paranoję należy leczyć pod ścisłym nadzorem specjalisty - psychiatry. Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z tematem, przeczytaj poniższy artykuł.
uzależnienie od leków

Jak uniknąć uzależnienia od leków?

Uzależnienie od Leków
Leki są jednym z najlepszych wynalazków. Pomagają nam one uśmierzyć ból, wyleczyć się czy poprawić ogólną kondycję organizmu. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy pacjent zaczyna nadużywać leków. Często towarzyszy temu efekt placebo - pacjent uważa, że jeśli weźmie więcej jakichkolwiek leków to od razu poczuje się lepiej. Jak ustrzec się przed uzależnieniem? Dowiesz się czytając ten artykuł.
zaburzenia odżywiania

Jakie są objawy zaburzeń odżywiania?

Choroby Psychiczne
Zaburzenia odżywiania to poważny problem, który objawia się nie tylko w zmianie masy ciała danej osoby, ale również w jej myślach, uczuciach i relacjach z otoczeniem. Zaczyna się niewinnie – z kompleksów i dążenia do wymyślonego przez siebie ideału. Niegroźna z pozoru dieta może przerodzić się w niebezpieczne, zagrażające życiu zaburzenie. Jak rozpoznać pierwsze objawy zaburzeń odżywiania? Czym różni się anoreksja od bulimii? Czym jest zespół kompulsywnego objadania się? Tego dowiesz się poniżej.
anoreksja

Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania?

Choroby Psychiczne
Jeśli wiesz już, że twoje dziecko lub inna bliska ci osoba cierpi na zaburzenia odżywiania (więcej na ten temat znajdziesz tutaj), czas podjąć stosowne kroki, by jej pomóc. Anoreksja, czy bulimia prawie nigdy nie mijają samoistnie. Potrzebne jest wsparcie ze strony rodziny oraz profesjonalna terapia. Więcej wskazówek poznasz podczas dalszej lektury.

Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne - jak leczyć?

Leczenie Zaburzeń Psychicznych
Powodują cierpienie i zakłócają codzienne funkcjonowanie – głównie z powodu marnotrawstwa czasu. Wyrwać z ich sideł udaje się zwykle jedynie tym, którzy decydują się na kontakt z terapeutą. Ale wspólna walka i tak jest trudna i długotrwała. Kiedyś zaliczano je do nerwic i nazywano nerwicą natręctw. Dzisiaj – według najnowszej amerykańskiej klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM-5 – mają już odrębny status, o czym zdecydował głównie fakt, że – w przeciwieństwie do nerwic – nie są związane z lękiem. Jak dowiodły liczne badania, ich przyczyną jest blokada fizjologicznej drogi impulsu nerwowego w mózgu, wywołana m.in. defektem niektórych białek pełniących funkcję neuroprzekaźników. Nie mogąc jej pokonać, impuls krąży i uporczywie powraca, przynosząc w kółko te same, niechciane myśli (obsesje) lub zmuszając do powtarzania tych samych, bezsensownych czynności (kompulsje). Czym są i jak leczy się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne? Co o nich trzeba wiedzieć