Lęki i fobie dotyczące zdrowia

Ataki Paniki
Kiedy lęk przed chorobami paraliżuje cię tak mocno, że nie jesteś w stanie funkcjonować, może okazać się, że cierpisz na coś znacznie groźniejszego niż częsta hipochondria. Obsesja na punkcie zdrowia, ciągłe wizyty u lekarzy i specjalistyczne badania to chleb powszedni coraz większej liczby osób. Dbanie o dobrą kondycję organizmu jest czymś godnym pochwały, ale jeśli bezpodstawnie doszukujesz się u siebie najgroźniejszych schorzeń, a wizyty w przychodniach stają się ważniejsze od rodziny i przyjaciół, możesz mieć do czynienia z jednym z zaburzeń psychicznych. Sprawdź, czym jest kancerofobia, dermatofobia i tokofobia.

Lęki i fobie dotyczące wyglądu

Zaburzenia Lękowe
Kult zawsze młodego, pięknego i wysportowanego ciała prowadzi do coraz częstszych zaburzeń psychicznych na tle własnego wyglądu. Fobie i obsesje dotyczące mankamentów urody czy idealnie szczupłej sylwetki dotykają najczęściej młodych ludzi, którzy błędnie oceniają swój wygląd. Mała blizna czy niesymetryczne rysy twarzy urastają do rangi ogromnego problemu, który prowadzi do odizolowania się od społeczeństwa, a nawet rodziny i znajomych. Zaburzenia prowadzą do depresji i prób samobójczych. Na czym polega dysmorfofobia, fitoreksja i bigoreksja? Jakie zachowania powinny nas zaniepokoić i jak radzić sobie z przesadnym krytykowaniem własnego wyglądu?

Rozdwojenie jaźni: Objawy, przyczyny, jak leczyć?

Choroba Psychiczna
Rozdwojenie jaźni nazywane jest inaczej osobowością mnogą lub osobowością wieloraką. To również potoczna nazwa dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości. U osób, u których dochodzi do pojawienia się dwóch, a czasami także większej ilości niezależnych i różniących się od siebie osobowości, w danym momencie ujawnia się tylko jedna i osiąga ona przewagę. Charakterystyczne jest, iż zwykle żadna z osobowości nie jest świadoma istnienia tych pozostałych. Jakie są objawy i przyczyny powstania rozdwojenia jaźni i jak najlepiej to zaburzenie leczyć?
agorafobia

Jak pokonać agorafobię?

Leczenie Zaburzeń Psychicznych
Agorafobia dosłownie oznacza lęk przed otwartą przestrzenią. Jednakże w języku medycznym agorafobia ma rozszerzone znaczenie. Jest to także lęk przed zbiorowiskami ludzkimi, miejscami publicznymi (sklepy, kina), oddalaniem się od domu i samotnymi podróżami. Agorafobia objawia się zwykle napadami lękowymi, które mogą być połączone z wystąpieniem objawów depresyjnych i natręctw. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak pokonać agorafobię.
Anoreksja

Jak rozpoznać anoreksję?

Młodzież i zagrożenia
Anoreksja jest coraz częstszym problemem społecznym dotyczącym przede wszystkim młodych ludzi. Poniżej znajdziesz przyczyny anoreksji oraz dowiesz się jakie charakterystyczne cechy osobowości charakterystyczne cechy występują u osób chorych na anoreksję.
energia życiowa

Jak dodać sobie energii?

Depresje
Człowiek pozbawiony wewnętrznej energii życiowej jest apatyczny, zobojętniały, przygnębiony i stale senny. Brak energii życiowej jest przyczyną wielu chorób. Organizm nie ma sił walczyć z wszelkimi bólami i schorzeniami. Jest bierny - tak jak nasze samopoczucie. W ciele człowieka istnieje 7 podstawowych ośrodków energetycznych, nazywanych przez hindusów czakrami i wyobrażanych jako wiry. Każdy z tych wirów przyporządkowany jest odpowiedniemu gruczołowi dokrewnemu w układzie hormonalnym organizmu. Wiry mają za zadanie pobudzanie wydzielania hormonów przed poszczególne gruczoły. Hormony te odpowiadają za wszelkie funkcje naszego organizmu. Od nich zależy nasze samopoczucie, odporność, wygląd (wygląd cery, włosów, skóry, to kiedy i w jaki sposób się starzejemy). Poniżej znajdziesz zestaw ćwiczeń mających na celu pobudzenie wirów a tym samym zwiększenie energii witalnej.
rozpoznanie i leczenie depresji

Jak rozpoznać depresję?

Depresje
Złe samopoczucie psychiczne jest częścią naszego życia. Jednak kiedy pustka i rozpacz ogarnia nas na dłuższy okres czasu, może to oznaczać, że mamy do czynienia z depresją. Życie przestaje nas cieszyć, hobby i przyjaciele stają się dla nas mało interesujący, czujemy się wyczerpani a codziennie obowiązki nas przytłaczają. Kiedy depresja nas już dopadnie należy niezwłocznie szukać pomocy. Jednak, aby zacząć ją leczyć, należy ją najpierw zrozumieć. Nauka o depresji, w tym jej objawy, przyczyny oraz leczenie, to pierwszy krok do pokonania problemu.
narcystyczna osoba

Jak rozpoznać narcyza?

Rozwój Osobisty
Zgodnie z tym, co podaje nam mitologia grecka Narcyz był młodym chłopcem, w którym kochały się wszystkie nimfy, zwłaszcza jedna z nich. Ale on nie zwracał na żadną z nich uwagi. Nimfy postanowiły się zemścić, prosząc Afrodytę o ukaranie chłopca. Pewnego dnia, gdy Narcyz chciał napić się wody ze źródełka zobaczył w tafli wody swoje odbicie i bez pamięci się w nim zakochał. Całe dnie spędzał na podziwianiu swojego oblicza, aż w końcu zmarł z miłości i tęsknoty do swojego odbicia. Historia bardzo stara, ale takich wpatrzonych narcyzów nie brakuje i dzisiaj. Życie obok narcyza potrafi być bardzo uciążliwe i męczące. Jak zatem rozpoznać taką wpatrzoną w siebie osobę? Kilka wskazówek poniżej.
hipochondryk

Jak pomóc hipochondrykowi?

Leczenie Zaburzeń Psychicznych
Mieliście wspaniałe plany na weekend, ale wszystko wzięło w łeb, bo twój partner właśnie odkrył u siebie jakąś tajemniczą chorobę…Twoim zdaniem to zwykłe przeziębienie, on jednak ma wątpliwości. Cierpliwie analizuje objawy, odwiedza medyczne strony w internecie. Był nawet w przychodni, ale wrócił okropnie rozczarowany, bo lekarz zbagatelizował jego problemy. „Czy on nie jest przypadkiem hipochondrykiem?” – zastanawiasz się. Jak mu pomóc?
Samobójstwo

13 mitów i faktów na temat samobójstw i depresji

Depresje
Depresja jest częstsza niż AIDS, rak oraz cukrzyca razem wzięte. W Polsce w 2015 roku odnotowano ponad 6 tysięcy samobójstw, liczba ta ciągle rośnie. Samobójstwo popełnia więcej osób niż ginie w wypadkach samochodowych. Mimo, że jest to duży oraz powszechny problem wiele osób nie ma wiedzy na temat depresji oraz samobójstw, a także tego kto, kiedy i dlaczego może znajdować się w grupie ryzyka. Oto 13 mitów i faktów dotyczących depresji i samobójstw.