hipochondryk

Jak pomóc hipochondrykowi?

Leczenie Zaburzeń Psychicznych
Mieliście wspaniałe plany na weekend, ale wszystko wzięło w łeb, bo twój partner właśnie odkrył u siebie jakąś tajemniczą chorobę…Twoim zdaniem to zwykłe przeziębienie, on jednak ma wątpliwości. Cierpliwie analizuje objawy, odwiedza medyczne strony w internecie. Był nawet w przychodni, ale wrócił okropnie rozczarowany, bo lekarz zbagatelizował jego problemy. „Czy on nie jest przypadkiem hipochondrykiem?” – zastanawiasz się. Jak mu pomóc?
narcystyczna osoba

Jak rozpoznać narcyza?

Rozwój Osobisty
Zgodnie z tym, co podaje nam mitologia grecka Narcyz był młodym chłopcem, w którym kochały się wszystkie nimfy, zwłaszcza jedna z nich. Ale on nie zwracał na żadną z nich uwagi. Nimfy postanowiły się zemścić, prosząc Afrodytę o ukaranie chłopca. Pewnego dnia, gdy Narcyz chciał napić się wody ze źródełka zobaczył w tafli wody swoje odbicie i bez pamięci się w nim zakochał. Całe dnie spędzał na podziwianiu swojego oblicza, aż w końcu zmarł z miłości i tęsknoty do swojego odbicia. Historia bardzo stara, ale takich wpatrzonych narcyzów nie brakuje i dzisiaj. Życie obok narcyza potrafi być bardzo uciążliwe i męczące. Jak zatem rozpoznać taką wpatrzoną w siebie osobę? Kilka wskazówek poniżej.
depresja

Co jeść w depresji?

Diety
Pożywienie dostarcza nam składników odżywczych takich jak proteiny, witaminy, tłuszcze, węglowodany czy minerały. Składniki te mogą pomóc nam poradzić sobie z wieloma dolegliwościami lub im zapobiegać. I nie chodzi tu tylko o dolegliwości ciała, ale również ducha. W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z depresją, która nierzadko nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Atakuje ona nasz umysł, a później również ciało. Dlaczego? Depresja zakłóca nasze życie codzienne włączając w to sen, pracę, jedzenie, poczucie własnej wartości czy relacje z innymi ludźmi. To wszystko nie tylko negatywnie odbija się na naszym zdrowiu psychicznym, ale i fizycznym. Walczyć z depresją można na różne sposoby. Jedno, czego zrobić nie wolno to ja zlekceważyć. Ostatnie badania pokazują, że w depresji pomóc może również odpowiednio dobrana dieta. Warto spróbować, jeść tak czy siak trzeba, a skoro konkretne produkty mają pomóc nam, lub naszym bliskim nie mamy nic do stracenia.
agorafobia

Jak pokonać agorafobię?

Leczenie Zaburzeń Psychicznych
Agorafobia dosłownie oznacza lęk przed otwartą przestrzenią. Jednakże w języku medycznym agorafobia ma rozszerzone znaczenie. Jest to także lęk przed zbiorowiskami ludzkimi, miejscami publicznymi (sklepy, kina), oddalaniem się od domu i samotnymi podróżami. Agorafobia objawia się zwykle napadami lękowymi, które mogą być połączone z wystąpieniem objawów depresyjnych i natręctw. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak pokonać agorafobię.
Anoreksja

Jak rozpoznać anoreksję?

Młodzież i zagrożenia
Anoreksja jest coraz częstszym problemem społecznym dotyczącym przede wszystkim młodych ludzi. Poniżej znajdziesz przyczyny anoreksji oraz dowiesz się jakie charakterystyczne cechy osobowości charakterystyczne cechy występują u osób chorych na anoreksję.
energia życiowa

Jak dodać sobie energii?

Depresje
Człowiek pozbawiony wewnętrznej energii życiowej jest apatyczny, zobojętniały, przygnębiony i stale senny. Brak energii życiowej jest przyczyną wielu chorób. Organizm nie ma sił walczyć z wszelkimi bólami i schorzeniami. Jest bierny - tak jak nasze samopoczucie. W ciele człowieka istnieje 7 podstawowych ośrodków energetycznych, nazywanych przez hindusów czakrami i wyobrażanych jako wiry. Każdy z tych wirów przyporządkowany jest odpowiedniemu gruczołowi dokrewnemu w układzie hormonalnym organizmu. Wiry mają za zadanie pobudzanie wydzielania hormonów przed poszczególne gruczoły. Hormony te odpowiadają za wszelkie funkcje naszego organizmu. Od nich zależy nasze samopoczucie, odporność, wygląd (wygląd cery, włosów, skóry, to kiedy i w jaki sposób się starzejemy). Poniżej znajdziesz zestaw ćwiczeń mających na celu pobudzenie wirów a tym samym zwiększenie energii witalnej.
rozpoznanie i leczenie depresji

Jak rozpoznać depresję?

Depresje
Złe samopoczucie psychiczne jest częścią naszego życia. Jednak kiedy pustka i rozpacz ogarnia nas na dłuższy okres czasu, może to oznaczać, że mamy do czynienia z depresją. Życie przestaje nas cieszyć, hobby i przyjaciele stają się dla nas mało interesujący, czujemy się wyczerpani a codziennie obowiązki nas przytłaczają. Kiedy depresja nas już dopadnie należy niezwłocznie szukać pomocy. Jednak, aby zacząć ją leczyć, należy ją najpierw zrozumieć. Nauka o depresji, w tym jej objawy, przyczyny oraz leczenie, to pierwszy krok do pokonania problemu.
depresja poporodowa

Jak sobie radzić z depresją poporodową?

Emocje w ciąży
Szacuje się, że niemal połowa wszystkich kobiet odczuwa przygnębienie po porodzie. U większości z nich złe samopoczucie psychiczne jest chwilowe i trwa zaledwie kilka dni. Jednak jeśli ten stan przeciąga się do kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy, wówczas mamy do czynienia z prawdziwą depresją poporodową. Jeśli czujesz, że ciebie ona dotyczy to z pewnością wiesz już, że musisz z nią walczyć. Poniżej przedstawiam kilka sposobów:
Nerwica natręctw

Jak rozpoznać nerwicę natręctw?

Choroba Psychiczna
Większość osób cierpiących na nerwicę natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, zespół anankastyczny, ZOK) ma zarówno obsesję na jakimś punkcie jak i zaburzenia lękowe polegające na przymusowym wykonywaniu jakiś czynności. U niektórych osób może wystąpić tylko jedna z tych przypadłości. Objawy nerwicy natręctw mogą się czasowo nasilać lub pomniejszać w zależności od natężenia występowania czynników stresogennych.
nałóg, walka z nałogiem

Jak radzić sobie z nałogami?

Radzenie Sobie z Chorobami Psychicznymi
Nałóg to potworna sprawa. W dzisiejszych czasach co druga osoba na świecie znajduje się w sidłach nałogu. Istnieje bardzo wiele jego rodzajów, ponadto bardzo trudno sobie z nim poradzić. Jak to zrobić? Dowiesz się czytając ten artykuł.