Zespół serotoninowy: Przyczyny, objawy i leczenie

Mózg i Układ Nerwowy
Zespół serotoninowy to ciężkie schorzenie polekowe, które może nawet zagrażać życiu. Uszkadza ośrodkowy układ nerwowy i wywołuje szereg charakterystycznych dolegliwości. Jedynym ratunkiem może być szybka interwencja i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przyczyną zespołu serotoninowego najczęściej jest przedawkowanie lub zła reakcja na leki antydepresyjne, ale też środki przeciwwymiotne, przeciwbólowe czy przeciwkaszlowe. Jakie objawy po przyjęciu leków powinny nas zaniepokoić? Czym jest zespół serotoninowy i jak się go zwalcza?

Nerwica serca: Przyczyny, objawy i leczenie

Zaburzenia Lękowe
Nerwica serca często bywa mylona z poważnymi schorzeniami układu krążenia, a nawet zawałem. Objawia się bólem w klatce piersiowej, arytmią czy dusznościami. Przyczyną nie jest jednak miażdżyca czy niewydolność serca, ale zaburzenia układu nerwowego spowodowane silnym lub przewlekłym stresem, a często też traumatycznym doświadczeniem. Jak odróżnić zaburzenia lękowe od chorób układu krążenia? Na czym polega diagnostyka i leczenie nerwicy serca? Jak objawia się to coraz częściej występujące schorzenie?

Zespół przeżuwania: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroby Układu Pokarmowego
Zespół przeżuwania to uciążliwe i tajemnicze zaburzenie przewodu układu pokarmowego. Objawia się cofaniem spożytych pokarmów nawet po długim czasie od posiłku. Przypomina odruch wymiotny, ale nim nie jest, przyczyna zjawiska wciąż nie została określona. Zespół przeżuwania potrafi zmienić życie w koszmar – odbiera przyjemność z jedzenia, uszkadza układ pokarmowy i może skutkować zaburzeniami psychicznymi (np. lękiem przed jedzeniem). Kiedyś uważano, że dolegliwość dotyka tylko małe dzieci i młodzież z problemami psychicznymi, dziś wiadomo, że może wystąpić u każdego. Sprawdź, czym jest zespół przeżuwania, jak się objawia i na czym polega leczenie.
zawroty głowy

4 sposoby radzenia sobie z zawrotami głowy

Zaburzenia Lękowe
Zawroty głowy sprawiają, że czujesz się słabo, chwilowo tracisz zdolność widzenia lub równowagę. Chwilowy brak dopływu krwi do mózgu powoduje zawroty głowy. Jest to objaw wielu problemów zdrowotnych takich jak obniżenie ciśnienia krwi, zaburzeń lękowych, bólów głowy, zakażenia ucha, zaburzenia pracy serca, anemie czy udar cieplny. Zawroty głowy mogą być także spowodowane przez odwodnienie, biegunkę, zmiany hormonalne, skutki uboczne niektórych leków, stres, gorączkę, wymioty oraz inne słabości. Jednakże, jeśli cierpisz na częste zawroty głowy skonsultuj się z lekarzem dla prawidłowego zdiagnozowania ich przyczyny. Jeżeli zaś zdarzy ci się mieć zawroty głowy skorzystaj z naturalnych środków, które dają długotrwały efekt bez żadnych skutków ubocznych.
Przestań zjadać swoje emocje

10 wskazówek jak przestać zajadać swoje emocje

Zaburzenia Lękowe
Większość ludzi je, kiedy poczuje głód, ale są tacy, którzy jedzeniem uciszają swoje potrzeby emocjonalne. Gdy dopada nas smutek lub łagodna chandra, bardzo łatwo sięgnąć po coś smacznego w celu poprawy nastroju. Zajadanie emocji od czasu do czasu zdarza się każdemu, ale zachowanie takie nie rozwiąże żadnego problemu i może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Oto pięć wskazówek jak powstrzymać się od zajadania emocji i jeść tylko wtedy, kiedy rzeczywiście mamy taką potrzebę.
herbata z banana

Jak zrobić herbatę z bananem i cynamonem na bezsenność?

Bezsenność
Wszyscy wiemy jak ważny jest sen. Jeśli źle spisz lub nie dosypiasz, czujesz się sfrustrowana i zmęczona. Przyczynia się do tego wiele czynników występujących w ciągu dnia - stres, zbyt długie używanie komputerów, telefonów itd. Osoby mające kłopoty ze snem najczęściej sięgają po medykamenty, które nie są zbyt korzystne dla zdrowia. Na szczęście z pomocą przybywa matka natura, podając ten oto prosty sposób.
bądź odważny

Jak być odważnym?

Stres
Wszyscy wychowaliśmy się w przeświadczeniu, że należy podziwiać ludzi odważnych, gotowych podjąć każde ryzyko. A co z nami? Czy tobie też brakuje odwagi, żeby zrobić lub powiedzieć to, co chcesz, co mogłoby odmienić twoje życie lub związek? Czy jesteś gotowy by pokonać samego siebie? Jeśli stwierdziłeś, że nadszedł na to czas, przeczytaj poniższe sugestie i zacznij nowe, wolne od lęków życie.
globus histericus - leczenie

Jak leczyć globus histericus?

Stres

Czy czasami czujesz jakby coś utknęło ci w przełyku i nie możesz się tego pozbyć? Jesteś zdrowy, przełykanie śliny nic nie pomaga a ty ciągle czujesz gulę w gardle? Może masz wrażenie jakby ktoś cię dusił lub wbijał ci palec w krtań co sprawia, że jest ci cały czas niedobrze i czujesz nudności?

 

Uczucie duszenia czy gula w gardle to globus histericus (kula histeryczna) i związany jest z zaburzeniami na tle nerwowym. Wiele osób doświadcza tej przypadłości kiedy zmienia się ich stan emocjonalny (smutek, wzruszenie, szczęście). Zwykle nie ma powodów do niepokoju gdyż zjawisko to, jest zupełnie normalną odpowiedzią organizmu na silne przeżycie (jak zjawisko walki czy ucieczki). Jednakże w przypadkach, gdy zjawisko guli w gardle występuje często i bez powodu lub uczucie duszenia przeciąga się w czasie, wówczas należy zgłosić się do lekarza (gula w gardle może być objawem nerwicy).

 

To co musisz wiedzieć to fakt, że uczucie guli w gardle nie jest zagrożeniem i jest nieszkodliwe. W rzeczywistości nic tam nie ma (możesz normalnie jeść i oddychać) a uczucie duszenia jest po prostu objawem lęku. Leczenie globus histericus polega w rzeczywistości na wyeliminowaniu lęku i uspokojeniu się.

mutyzm wybiórczy

Jak leczyć mutyzm wybiórczy (selektywny)?

Choroby Psychiczne
Wiesz już, że twoje dziecko nie jest chorobliwie nieśmiałe, ale cierpi na zaburzenie zwane mutyzmem wybiórczym. Martwisz się o to, że będzie miało problemy w kontaktach z rówieśnikami, nie poradzi sobie w szkole, ani w dorosłym życiu? Twoje obawy nie są bezpodstawne. W przypadku mutyzmu wybiórczego bardzo istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, żeby pomóc swojemu dziecku. Jednak jeżeli nie odzywa się ono miesiąc lub dłużej, konieczna będzie pomoc doświadczonego psychologa dziecięcego. Więcej informacji na temat leczenia mutyzmu znajdziesz poniżej.
strach

Jak pokonać strach?

Ataki Paniki
Strach to bardzo silna emocja, która pojawia się wtedy, gdy tego nie chcemy. Odczuwamy go zawsze w obliczu zagrożenia, agresji, bólu czy niepewności. Zapewne nieraz zastanawiasz się czy można go jakoś pokonać i jak sobie z nim radzić. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak to zrobić.