lęki za kierownicą

Amaksofobia - objawy, leczenie

Zaburzenia Lękowe
Amaksofobia to strach przed prowadzeniem samochodu. Cierpią na nią początkujący kierowcy, ale też osoby, które przeżyły wypadek lub inne traumatyczne doświadczenie na drodze. Dobra wiadomość: ta fobia jest uleczalna. Trzeba tylko wybrać się do terapeuty, który pomoże uporać się nam z lękami.
mutyzm wybiórczy

Jak leczyć mutyzm wybiórczy (selektywny)?

Choroby Psychiczne
Wiesz już, że twoje dziecko nie jest chorobliwie nieśmiałe, ale cierpi na zaburzenie zwane mutyzmem wybiórczym. Martwisz się o to, że będzie miało problemy w kontaktach z rówieśnikami, nie poradzi sobie w szkole, ani w dorosłym życiu? Twoje obawy nie są bezpodstawne. W przypadku mutyzmu wybiórczego bardzo istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, żeby pomóc swojemu dziecku. Jednak jeżeli nie odzywa się ono miesiąc lub dłużej, konieczna będzie pomoc doświadczonego psychologa dziecięcego. Więcej informacji na temat leczenia mutyzmu znajdziesz poniżej.
nieśmiałe dziecko

Co to jest mutyzm wybiórczy i jakie są jego objawy?

Choroby Psychiczne
Ania ma 6 lat. Przed najbliższą rodziną gra rolę prawdziwej gwiazdy – tańczy, śpiewa – może zostanie nowym dziecięcym idolem. Jednak na lekcji muzyki paraliżuje ją strach i nie jest w stanie wydusić z siebie ani słowa. Franek ma 7 lat, uwielbia grać w piłkę nożną ze swoim bratem, a nad jego łóżkiem wisi plakat Messiego. Jednak na wakacjach stoi sam przy boisku, a gdy któryś z kolegów zaprasza go do gry, nie odzywa się do niego. Gosia ma 5 lat. Uwielbia rozmawiać z braciszkiem i siostrzyczką, ale nie powie ani słowa do nikogo, prócz domowników. Wszystkie te dzieci cierpią na tzw. mutyzm wybiórczy. Czym on jest i jakie są jego objawy dowiesz się poniżej. Metody leczenia tego zaburzenia znajdziesz natomiast w kolejnym artykule na ten temat (zobacz tutaj).
agorafobia

Jak pokonać agorafobię?

Leczenie Zaburzeń Psychicznych
Agorafobia dosłownie oznacza lęk przed otwartą przestrzenią. Jednakże w języku medycznym agorafobia ma rozszerzone znaczenie. Jest to także lęk przed zbiorowiskami ludzkimi, miejscami publicznymi (sklepy, kina), oddalaniem się od domu i samotnymi podróżami. Agorafobia objawia się zwykle napadami lękowymi, które mogą być połączone z wystąpieniem objawów depresyjnych i natręctw. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak pokonać agorafobię.
globus histericus - leczenie

Jak leczyć globus histericus?

Stres

Czy czasami czujesz jakby coś utknęło ci w przełyku i nie możesz się tego pozbyć? Jesteś zdrowy, przełykanie śliny nic nie pomaga a ty ciągle czujesz gulę w gardle? Może masz wrażenie jakby ktoś cię dusił lub wbijał ci palec w krtań co sprawia, że jest ci cały czas niedobrze i czujesz nudności?

 

Uczucie duszenia czy gula w gardle to globus histericus (kula histeryczna) i związany jest z zaburzeniami na tle nerwowym. Wiele osób doświadcza tej przypadłości kiedy zmienia się ich stan emocjonalny (smutek, wzruszenie, szczęście). Zwykle nie ma powodów do niepokoju gdyż zjawisko to, jest zupełnie normalną odpowiedzią organizmu na silne przeżycie (jak zjawisko walki czy ucieczki). Jednakże w przypadkach, gdy zjawisko guli w gardle występuje często i bez powodu lub uczucie duszenia przeciąga się w czasie, wówczas należy zgłosić się do lekarza (gula w gardle może być objawem nerwicy).

 

To co musisz wiedzieć to fakt, że uczucie guli w gardle nie jest zagrożeniem i jest nieszkodliwe. W rzeczywistości nic tam nie ma (możesz normalnie jeść i oddychać) a uczucie duszenia jest po prostu objawem lęku. Leczenie globus histericus polega w rzeczywistości na wyeliminowaniu lęku i uspokojeniu się.

strach

Jak pokonać strach?

Ataki Paniki
Strach to bardzo silna emocja, która pojawia się wtedy, gdy tego nie chcemy. Odczuwamy go zawsze w obliczu zagrożenia, agresji, bólu czy niepewności. Zapewne nieraz zastanawiasz się czy można go jakoś pokonać i jak sobie z nim radzić. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak to zrobić.
Jak się nie bać?

Jak się nie bać?

Zaburzenia Lękowe
Mało jest osób na świecie, które nie znają żadnego rodzaju strachu. Niektórzy boją się pająków, inni nowych sytuacji, jeszcze inni odrzucenia. Niezależnie od rodzaju obaw można się ich pozbyć. W odniesieniu do niektórych osób, strach może być dosłownie całkowicie paraliżujący. Musimy jednak sobie uzmysłowić, że strach nie jest zawsze zły. Istnieje wiele rzeczy, o które powinniśmy się bać i podchodzić do nich z odpowiednią ostrożnością. Jednak jeśli nasz strach zaczyna nami sterować lub uniemożliwia nam podjęcie pewnego ryzyka wówczas zaczyna się problem.
urojenia

Jak walczyć z urojeniami prześladowczymi?

Zaburzenia Lękowe
Urojenia prześladowcze zazwyczaj pojawiają się po traumatycznym przeżyciu lub są jednym z objawów schizofrenii paranoidalnej i innych rodzajów psychozy. Często są one uciążliwe i nie pozwalają nam one normalnie funkcjonować. Ciągle dręczy nas nieustanne poczucie zagrożenia i nie możemy uwolnić się od myśli, że ktoś nad obserwuje i śledzi. Czytając ten artykuł dowiesz się jak poradzić sobie z urojeniami prześladowczymi.
jąkanie się

Jak pomóc osobie, która się jąka?

Zaburzenia Lękowe
Jąkanie się jest zakłóceniem płynności mowy na tle nerwowym i emocjonalnym. Osoba, która się jąka, odczuwa przymus powtarzania albo wydłużania pierwszych sylab lub samogłosek, mimo, że jest w stanie bezbłędnie wymawiać poszczególne głoski. Trudność stwarza także wymawianie słów zaczynających się na spółgłoski: b, p, s, t, m, g. W większości przypadków jąkanie rozpoczyna się w dzieciństwie i jest częstsze u chłopców. Jąkanie może przybrać formy od lekkich do bardzo ciężkich, może być jedynie stanem przejściowym albo też trwałym. Czytając ten artykuł dowiesz się jak pomóc osobie jąkającej się.
depresja u mężczyzn

Jakie są objawy depresji u mężczyzn?·

Depresje
Depresja kliniczna, niezależnie od płci osoby, której dotyka, wywołuje smutek i utratę zainteresowania czynnościami, które dotychczas sprawiały przyjemność. Jednak poszczególne jej objawy mogą się różnić w zależności od przypadku, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę płeć pacjenta. Poniżej znajdziesz 12 najczęstszych objawów depresji u mężczyzn. Traktuj je jako wskazówkę czy tobie lub bliskiej ci osobie potrzebna jest fachowa pomoc. Może być ona niezbędna, by skutecznie pokonać depresję i na nowo nauczyć się cieszyć życiem.