Jakie zagrożenia czyhają podczas wypoczynku nad wodą?

Bezpieczeństwo Podróży
Choć z powodu koronawirusa wiele osób odwołało swoje wakacyjne plany, to nie brakuje i tych, którzy nie rezygnują ze swoich urlopów. W upalne dni częstym kierunkiem są akweny m.in. jeziora i morza. Niestety, co roku dochodzi tam do poważnych i śmiertelnych wypadków, które są wynikiem brawury i spożycia alkoholu. Nad wodą grożą nam również inne niebezpieczeństwa: poparzenie przez meduzy, sinice oraz różnego rodzaju skaleczenia, które mogą zepsuć cały odpoczynek. Dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić i co robić, kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji.

Jak zachowywać się w czasie burzy?

Bezpieczeństwo Osobiste
Latem pogoda często zmienia się jak w kalejdoskopie: upalny dzień może zostać przerwany przez silną burzę. Gwałtownych zjawisk atmosferycznych nigdy nie wolno lekceważyć, ponieważ towarzyszące im wyładowanie mogą być niebezpieczne: niektóre wypadki kończą się porażeniem, trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Dlatego w przypadku, kiedy zaskoczy nas burza, trzeba się odpowiednio zachować. Co zrobić, żeby bezpiecznie ją przeczekać? Gdzie najlepiej się przed nią schronić? Czy w samochodzie jesteśmy całkowicie bezpieczni? Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu?

Zapaść krążeniowa: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Zapaść krążeniowa to bardzo niebezpieczny stan, w którym dochodzi do ostrej niewydolności krążenia – naczynia krwionośne mocno się rozszerzają, a objętość krążącej w nich krwi znacznie się zmniejsza. Powoduje to drastyczne obniżenie ciśnienia tętniczego, co może skutkować niedotlenieniem mózgu, a nawet śmiercią chorego. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów zapaści serca i udzielenie pierwszej pomocy. Jakie są przyczyny tego stanu i na czym polega leczenie?
Super Glue na skórze

Jak usunąć Super Glue ze skóry?

Budowanie modeli
Super Glue skleja wszystko idealnie - nawet skórę. W przypadku naprawy różnych przedmiotów klej ten jest zbawieniem, jednak gdy dostanie się na naszą skórę zaczyna stanowić już przerażający problem. Oto, co robić w przypadku dostania się kleju na skórę lub sklejenia palców:
Rękoczyn Heimlicha

Jak wykonać rękoczyn Heimlicha?

Pierwsza Pomoc
Rękoczyn Heimlicha (inaczej chwyt Heimlicha) jest to technika pierwszej pomocy stosowana przy zadławieniach. Polega ona na naciśnięciu przepony w celu wypchnięcia przedmiotu znajdującego się w tchawicy zadławionego. Podczas robienia chwytu Heimlicha istnieje możliwość uszkodzenia trzewi jamy brzusznej zatem należy go stosować tylko w wyjątkowych przypadkach, wówczas gdy wszystkie inne metody zawiodły. W przypadku zadławienia i braku pomocy można zastosować chwyt Heimlicha na sobie - za pomocą np. kantu oparcia krzesła.
bandażowanie ręki

Jak zabandażować rękę?

Zwichnięcia i Skręcenia
Prawi wszystkie czynności wykonujemy dłońmi, dlatego są one najbardziej narażone na urazy i kontuzje. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku jak prawidłowo zabandażować dłoń.
drzazga

Jak usunąć drzazgę?

Rany i Zranienia
Twoje dziecko biegało na bosaka po drewnianych płytach a teraz płacze bo w paluszku u stopy tkwi wielka drzazga? Nie wiesz jak ją usunąć ponieważ dziecko boi się igły? Po co płacz, poniżej przedstawię bardziej i mniej konwencjonalne sposoby na usunięcie drzazgi.
bandażowanie łokcia

Jak zabandażować łokieć?

Zwichnięcia i Skręcenia
Chcesz zabandażować rękę ale nie wiesz jak to zrobić? Wiele osób ma taki problem jak ty, ale wbrew pozorom nie jest to skomplikowane i nie wymaga specjalnych umiejętności. W kilka chwil będziecie w stanie zrobić sobie opatrunek. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać tą czynność samodzielnie poproś kogoś o pomoc. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci w zrobieniu opatrunku żółwiowego łokcia (zbieżnego). Powodzenia!
pierwsza pomoc

Jak pomóc w przypadku udaru, zasłabnięcia lub oparzenia? Wakacyjne S.O.S.

Pierwsza Pomoc
Takie przypadłości zdarzają się najczęściej latem. Główną przyczyną jest przesadzanie z opalaniem - w wakacyjnym słońcu łatwo dostać udaru, doznać oparzenia czy po prostu zasłabnąć. Takiej osobie trzeba jak najszybciej pomóc. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Kurs pierwszej pomocy

7 rzeczy, które robisz źle udzielając pierwszej pomocy

Pierwsza Pomoc
Przeszedłeś kiedyś szkolenie z udzielania pierwszej pomocy? A ile z niego pamiętasz? Jeśli niewiele, nie jesteś jedyny – wiedza zdobyta podczas takiego kursu szybo ulega zatarciu. Odśwież ją sobie czytając o najczęstszych błędach popełnianych przez osoby udzielające pierwszej pomocy.