Jakie zagrożenia czyhają podczas wypoczynku nad wodą?

Bezpieczeństwo Podróży
Choć z powodu koronawirusa wiele osób odwołało swoje wakacyjne plany, to nie brakuje i tych, którzy nie rezygnują ze swoich urlopów. W upalne dni częstym kierunkiem są akweny m.in. jeziora i morza. Niestety, co roku dochodzi tam do poważnych i śmiertelnych wypadków, które są wynikiem brawury i spożycia alkoholu. Nad wodą grożą nam również inne niebezpieczeństwa: poparzenie przez meduzy, sinice oraz różnego rodzaju skaleczenia, które mogą zepsuć cały odpoczynek. Dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić i co robić, kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji.

Jak zachowywać się w czasie burzy?

Bezpieczeństwo Osobiste
Latem pogoda często zmienia się jak w kalejdoskopie: upalny dzień może zostać przerwany przez silną burzę. Gwałtownych zjawisk atmosferycznych nigdy nie wolno lekceważyć, ponieważ towarzyszące im wyładowanie mogą być niebezpieczne: niektóre wypadki kończą się porażeniem, trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Dlatego w przypadku, kiedy zaskoczy nas burza, trzeba się odpowiednio zachować. Co zrobić, żeby bezpiecznie ją przeczekać? Gdzie najlepiej się przed nią schronić? Czy w samochodzie jesteśmy całkowicie bezpieczni? Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu?

Wtórne utonięcie: Czym jest i jak się objawia?

Choroby Układu Oddechowego
Wtórne utonięcie może być znacznie groźniejsze od topienia się w wodzie. Dochodzi do niego nawet 72 godziny po topieniu się lub zachłyśnięciu się wodą, często nie daje niepokojących objawów i kończy się śmiercią. To wtórny efekt tonięcia w morzu, rzece czy jeziorze, ale także zachłyśnięcia się wodą w kąpieli lub na basenie. Lekarze określają to zjawisko mianem powikłań po topieniu się. Najczęściej dotyka małe dzieci, ale ofiarami mogą być również nieświadomi zagrożenia dorośli. Jak objawia się wtórne utonięcie i czy można się przed nim uchronić?
porwana kobieta

Jak zachować się podczas porwania?

Ogólne porady
Porwania towarzyszą nam od wieków. Często są związane z okupem, bądź też zemstą. Jest to sytuacja zagrożenia życia dla osoby porwanej, ponieważ do końca nie znamy zamiarów porywaczy. W dzisiejszych czasach porwania często zdarzają się za granicą. Dotyczy to szczególnie młodych kobiet oraz dzieci. Najwięcej uprowadzeń zdarza się w Meksyku i Kolumbii. Niekiedy porwania mogą być przeprowadzone podstępem. Ofiara może być tak zwodzona, że nie będzie zdawać sobie sprawy, że uczestniczy w porwaniu. Dowiaduje się dopiero, gdy zostaje całkowicie ubezwłasnowolniona. Ważne, żeby być świadomym takich sytuacji oraz wiedzieć jak się wówczas zachować. Na wstępie należy powiedzieć, że nie ma jednego złotego środka, który gwarantuje ucieczkę. Osoba porwana musi być czujna oraz musi wiedzieć, kiedy podejmować próby ucieczki. W tym artykule znajdziesz wskazówki.
ugryzienia komarów

Jak odstraszyć komary?

Ukąszenia Komarów

Komary są prawdziwym koszmarem dla osób mających "słodką krew". Każde wyjście na działkę, rower czy nad jezioro kończy się setkami swędzących ukąszeń. Czasami jednak ugryzienie może się okazać o wiele groźniejsze - szczególnie w tropikalnych krajach, gdzie większość chorób roznoszona jest przez owady. Poniżej znajdziesz kilka porad jak uchronić się przed ugryzieniami komarów.

trąba powietrzna

Jak zachowywać się podczas trąby powietrznej?

Bezpieczeństwo Podróży
Trąba powietrzna to jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk obrazujących bezwzględne siły natury. Jak wiadomo jest to nieokiełznana siła, która potrafi zniszczyć wszystko w przeciągu kilku chwil. Dlatego też warto wiedzieć jak należy zachować się podczas tego typu zjawisk atmosferycznych. Wbrew pozorom trąby powietrzne Polsce są dość regularnym zjawiskiem. Szacuje się, że w ciągu roku występuje około czterech trąb powietrznych. Szczególnie w ostatnich czasach można było usłyszeć o tornadach w Polsce. Do wystąpienia tego typu zjawisk są konieczne odpowiednie warunki meteorologiczne. Najczęściej dochodzi do nich w ciepłych miesiącach. Wbrew powszechnej opinii, tornada nie są nowym zjawiskiem w naszej strefie klimatycznej. Najsilniejsze tornado miało miejsce w roku 1931 w okolicach Lublina.
burza z piorunami

Jak się zachować podczas burzy?

Natura
Według naukowców, w ciągu każdej sekundy w Ziemię uderza około 100 piorunów. Burza może nas dopaść wszędzie i w różnych okolicznościach: w mieście, w lesie, na polu czy na jeziorze. Poniżej znajdziesz wskazówki jak się zachować podczas burzy i jakie środki ostrożności należy zachować.
apteczka pierwszej pomocy

Jak przygotować apteczkę pierwszej pomocy?

Pierwsza Pomoc
Bezproblemowo możemy zakupić gotową apteczkę pierwszej pomocy. Jednak często okazuje się, że jednak czegoś dla nas w nich brakuje, lub coś jest zbędne. Zamiast więc kupować apteczkę tylko po to, żeby ją przeorganizować można zrobić sobie apteczkę samodzielnie. Oto kilka wskazówek odnośnie tworzenia własnej apteczki.
wąż

Co robić, gdy ukąsi nas wąż?

Pierwsza Pomoc
Wybierając się w podróż za granicę warto być przygotowanym na nagłe sytuacje kryzysowe. Oczywiście przed wyjazdem należy zorientować się, gdzie w pobliżu miejsca naszego pobytu znajduje się najbliższy szpital/lekarz. Jednak niekiedy okoliczności zmuszają nas do natychmiastowego reagowania, np. w przypadku ukąszenia przez węża. W tym wypadku nie ma zbyt wiele czasu, ponieważ niektóre jady są bardzo groźne dla ludzkiego życia. Mogą zabić już w ciągu 10 min. Trzeba być miłośnikiem zwierząt, żeby orientować się jaki wąż jest najgroźniejszy, a jaki nie. Nie mając takiej wiedzy, warto postępować tak samo jak w przypadku ukąszenia bardzo jadowitego gada. Jak reagować na ukąszenia? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł. Taka wiedza jest niewątpliwie bardzo przydatna, szczególnie w podróży.

Szczepienia, dokumenty i ubezpieczenia niezbędne w podróży

Bezpieczeństwo Podróży
Wbrew pozorom udany wakacyjny wyjazd to nie tylko słońce, piaszczyste plaże i zadowalająca obsługa hotelowa. Najważniejszym warunkiem jest nasze bezpieczeństwo i szczęśliwy powrót. Dlatego zanim wybierzemy kierunek podróży, warto poznać największe zagrożenia występujące w danym rejonie. Wiedza i odpowiednie przygotowania pozwolą zminimalizować ryzyko pobytu w egzotycznych zakątkach świata i cieszyć się urlopem bez stresu i zmartwień. Przeciwko jakim chorobom się zaszczepić? Czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego? Jakie dokumenty są niezbędne w podróży?