Jak przygotować się na nadejście orkanu?

Sytuacje Kryzysowe
Po amerykańskich orkanach Ivan i Katrina wiemy jak niebezpieczne a nawet mordercze potrafią być te potężne wichury. Orkany to wiatry, których prędkość jest większa niż 33m/s (czyli prawie 119 km / h). Tak mocny wiatr spowodowany jest dużymi różnicami temperatur, które powodują olbrzymie różnice ciśnień pomiędzy Oceanem Atlantyckim i Azją. Są one zjawiskiem dość nowym w Polsce, zaś ich pojawienie się związane jest ze zmianami klimatu w ostatnich latach. Orkany jak i inne huragany mogą spowodować zerwanie linii energetycznych, powodzie, śnieżyce, zerwanie dachów domu, powalenie drzew oraz wiele innych olbrzymich zniszczeń. Jak się zatem przygotować na nadejście orkanu?

Jak i kiedy używać defibrylatora podręcznego (AED)?

Bezpieczeństwo Osobiste
Podręczny defibrylator, czyli w skrócie AED to urządzenie, które możemy znaleźć w bardzo wielu miejscach publicznych - na dworcu, w galerii itp. Czy wiesz jednak jak go użyć i kiedy właściwie po niego sięgnąć? Przeczytaj artykuł i poznaj te niezbędne informacje, a być może właśnie Ty uratujesz czyjeś życie!
radioaktywność

Jak zmniejszyć skutki napromieniowania organizmu?

Bezpieczeństwo Osobiste
Świadomość jest kluczem do wszystkiego. Nie chodzi o to, aby kogokolwiek nastraszyć, ale uświadomić. Stąd ten artykuł. Nigdy nic nie wiadomo. Edukacja i wiedza w wszelkich dziedzinach życia jest bardzo ważna zwłaszcza, że w obecnych czasach możemy zamieszkać praktycznie w każdym miejscu na ziemi. Nigdy nie wiadomo, co Cię tam może czekać. A z promieniowaniem radioaktywnym nie ma żartów. Trzeba być bardzo ostrożnym. Zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem i pogłębieniem swojej wiedzy.
trąba powietrzna

Co robić podczas tornada?

Sytuacje Kryzysowe
Jeśli usłyszysz ostrzeżenie przed trąbą powietrzną, chroń się natychmiast. Poniżej znajdziesz wskazówki, co należy zrobić, gdy zbliża się tornado.
samoobrona

Jak się bronić przed napastnikiem?

Bezpieczeństwo Osobiste
Zapewne nieraz przeglądałaś strony gazet i czytałaś o kolejnych pobiciach, molestowaniu i gwałtach na kobietach. Zapewne zastanawiałaś się czy ty jesteś bezpieczna? Jeśli myślisz, że tobie, twojej córce, czy przyjaciółce nic nie grozi, jesteś w ogromnym błędzie. Będziesz zaskoczona tym, że coraz więcej kobiet, niezależnie od rasy i statusu społecznego, jest ofiarą przemocy. Dzieje się to nawet w biały dzień, na zatłoczonych ulicach, w miejscach pracy, a nawet w sypialni. Kobiety powinny potrafić zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niestety niewiele z nich to potrafi. Zapoznaj się więc z kilkom prostymi i skutecznymi technikami samoobrony.
powódź

Co robić podczas powodzi?

Inne
Powodzie stanowią ogromne niebezpieczeństwo i niemal każdego roku są przyczyną ogromnych strat i zniszczeń. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą ci przygotować się na nadchodzący żywioł i ochronić przed nim siebie i swoją rodzinę.
burza

Co robić podczas burzy?

Sytuacje Kryzysowe
Nagła zmiana pogody i znaczne różnice temperatur między różnymi częściami kraju powodują powstawanie gwałtownych burz. Gdy na kanale z pogodą ostrzegają nas o nadchodzących burzach, musimy podjąć wszelkie środki ostrożności. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zachować się podczas burzy.
wybuch jądrowy

Jak przetrwać katastrofę nuklearną?

Bezpieczeństwo Osobiste
Niezależnie od tego czy katastrofa nuklearna grozi Tobie i Twojemu otoczeniu, czy nie warto posiadać wiedzę na temat tego, jak można radzić sobie ze skutkami promieniowania i jak się chronić przed opadami radioaktywnymi. Przecież nie chcemy 'drugiego Czarnobyla', kiedy to chmura radioaktywnego dymu dotarła nad nasz kraj. Wiedza na temat przetrwania katastrofy nuklearnej dzieli się na dwie kategorie. Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę jak można uniknąć wystawienia się na opady radioaktywne. Co należy zrobić, aby udać się w bezpieczne miejsce. Jeśli to nie jest do końca możliwe, musisz rozważyć co możesz zrobić aby zminimalizować skutki działania promieniowania na Twoje zdrowie. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat radzenia sobie w tej wyjątkowej sytuacji.