barszcz sosnkowskiego - kwiatostan

Barszcz Sosnowskiego - co musisz o nim wiedzieć

Poparzenia
Kiedyś sadzono go w parkach z roślinami ozdobnymi. W połowie XX wieku barszcz Sosnowskiego zaczęto uprawiać na coraz szerszą skalę w Związku Radzieckim i krajach bloku wschodniego. Stosowano go jako paszę dla bydła domowego. Do Polski został sprowadzony z Kaukazu. Nikt nie spodziewał się wtedy konsekwencji decyzji i nie podejrzewał, że ta roślina zielna jest groźna dla człowieka. Wręcz przeciwnie, barszcz Sosnowskiego uznano za wyjątkowo atrakcyjną i opłacalną w hodowli roślinę pastewną.
wizyta u lekarza

Jakie badania należy robić regularnie?

Zdrowie Kobiety
Tak jak co roku robimy przegląd samochodu, by wykluczyć usterki i awarie, tak samo regularnie powinniśmy robić przegląd swojego organizmu. Większość chorób nie boli, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia. Część badań wykonujemy raz do roku, inne rzadziej. Niektórych nie trzeba robić, dopóki nie przekroczy się konkretnego wieku. Poniżej zestawiamy częstotliwość badań u pacjentów powyżej 30. roku życia.
ebola wirus

Dlaczego nie powinniśmy bać się Eboli?

Zdrowie Publiczne
Wirus Ebola to w ciągu ostatnich kilku miesięcy naprawdę gorący temat w mediach. Choć do epidemii gorączki krwotocznej doszło w Afryce Zachodniej, na słabsze psychicznie i wyjątkowo podatne na sugestie jednostki padł blady strach. Nie ma co się im dziwić, w końcu Ziemia jest globalną wioską, a kiedy słyszymy, że na Ebolę nie ma lekarstwa, a najbardziej śmiercionośne szczepy zabiły 90 proc. zarażonych wirusem ludzi, w naszych myślach pojawiają się scenariusze rodem z najkoszmarniejszego horroru. Dziennikarze alarmują, że po zainfekowaniu na początku wystąpią u nas grypopodobne objawy, po których jednak bardzo szybko dojdzie do krwawienia wewnętrznego i zewnętrznego. Wszystko to dzieje się w czasie krótszym niż dwa tygodnie. Nim zaczniesz się niepokoić jeszcze bardziej, poznaj pięć argumentów za tym, by przestać o tym rozmyślać.
zdrowie

Jak być zdrowym?

Inne Choroby
Każdy chce wyglądać i czuć się zdrowo. Aby poprawić swoje zdrowie istnieje tysiące pozornie prostych sposobów. Niezależnie od tego czy poprawisz swoją dietę czy przestaniesz przesiadywać godzinami przed telewizorem to zrobisz krok ku byciu zdrowszym. Poniżej przedstawiam 95 metod, aby żyć w zdrowiu przez długie lata.
wirus Ebola

9 wskazówek jak uchronić się przed Ebolą

Bezpieczeństwo Podróży
Żyjemy w globalnej wiosce. Gdy w jakimś jej miejscu dojdzie do wybuchu epidemii, kwestią czasu jest rozprzestrzenienie się wirusa na cały świat. Przykładem może być siejący ostatnio postrach wirus Ebola. Można się nim zarazić poprzez kontakt z płynami ustrojowymi chorego – w tym śliną, potem, krwią, wymiocinami i moczem. Jak dotąd nie ma skutecznej szczepionki na ten typ wirusa. Większość z 4300 jego śmiertelnych ofiar pochodzi z Afryki Wschodniej, ale epidemiolodzy zgodnie twierdzą, że każdy kraj powinien być przygotowany na wybuch epidemii. A co my sami możemy zrobić, żeby uchronić się przed Ebolą?
radioaktywność

Jak zmniejszyć skutki napromieniowania organizmu?

Bezpieczeństwo Osobiste
Świadomość jest kluczem do wszystkiego. Nie chodzi o to, aby kogokolwiek nastraszyć, ale uświadomić. Stąd ten artykuł. Nigdy nic nie wiadomo. Edukacja i wiedza w wszelkich dziedzinach życia jest bardzo ważna zwłaszcza, że w obecnych czasach możemy zamieszkać praktycznie w każdym miejscu na ziemi. Nigdy nie wiadomo, co Cię tam może czekać. A z promieniowaniem radioaktywnym nie ma żartów. Trzeba być bardzo ostrożnym. Zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem i pogłębieniem swojej wiedzy.
ćwiczenia na poprawę wzroku

Jak poprawić wzrok?

Przetrwanie w Pracy

W przeciągu ostatnich 10 - 15 lat nastąpił znaczny wzrost liczby osób noszących okulary i soczewki kontaktowe. Można to wytłumaczyć drastycznym wzrostem czasu jaki spędzamy przy komputerach zarówno w domu jak i w pracy, oraz częstym oglądaniem telewizji. Jest to dobra wiadomość dla okulistów na całym świecie - ale bardzo zła dla nas.

 

Nasze oczy potrzebują regularnych ćwiczeń, aby zachować zdrowie - tak samo jak wszystkie mięśnie. Wielu z nas nie wie, że nasze oczy w wielu przypadkach nie potrzebowałyby okularów gdybyśmy je systematycznie ćwiczyli. Poza tym, należy wiedzieć, że noszenie okularów lub soczewek powoduje z czasem jeszcze większe pogorszenie się wzroku. Oczy się do nich przyzwyczajają i po pewnym czasie potrzebują jeszcze mocniejszych szkieł, aby dobrze widzieć.

 

Możliwe, że wypowiedź ta wyda się nieco kontrowersyjna dla wielu osób i wywoła wiele sprzeciwów. Jednak prawda jest taka, że jakby wszyscy ludzie wykonywali codziennie podane poniżej ćwiczenia na oczy, to 90% optyków straciłoby pracę.

 

Oczywiście istnieją wyjątki i dużo osób potrzebuje okularów ze względu na wrodzone problemy ze wzrokiem, jednakże większość osób mogłaby uniknąć ich noszenia już po kilku tygodniach ćwiczeń. Nawet, jeśli w to nie wierzysz to co masz do stracenia? Możesz tylko zyskać.

grypa

Jak uniknąć grypy?

Przeziębienia i Grypa
W zimie jest pora na jazdę na nartach, snowboardzie i innych zabaw na śniegu a nie na grypę. Każdy miłośnik sportów zimowych wie, że należy robić wszystko, by nie zachorować, kiedy zaczyna się sezon na białe szaleństwo. Nie trudno o przeziębienie, kiedy na zewnątrz zawieje chłodem i spadną pierwsze płatki śniegu. Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam uniknąć grypy zimą i cieszyć się wyjazdem w góry ze znajomymi lub z rodziną.
antybiotyki

Jak i kiedy stosować antybiotyki?

Zdrowie Publiczne
Antybiotyki stały się ofiarą własnego sukcesu. Ich nadużywanie i nieodpowiedzialne stosowanie prowadzi do ograniczenia ich skuteczności w leczeniu chorób wywołanych przez bakterie. Skuteczność antybiotyków nie jest wieczna jednak stosowanie ich z głową może ją przedłużyć.
Oddawanie krwi

Jak przygotować się do oddania krwi?

Zdrowie Publiczne
Zanim wybierzesz się do punktu krwiodawstwa powinieneś się nieco przygotować. Jeśli będziesz oddawać krew kolejny raz to z pewnością wiesz co robić - jeśli to twój pierwszy raz to przeczytaj poniższy poradnik.