barszcz sosnkowskiego - kwiatostan

Barszcz Sosnowskiego - co musisz o nim wiedzieć

Poparzenia
Kiedyś sadzono go w parkach z roślinami ozdobnymi. W połowie XX wieku barszcz Sosnowskiego zaczęto uprawiać na coraz szerszą skalę w Związku Radzieckim i krajach bloku wschodniego. Stosowano go jako paszę dla bydła domowego. Do Polski został sprowadzony z Kaukazu. Nikt nie spodziewał się wtedy konsekwencji decyzji i nie podejrzewał, że ta roślina zielna jest groźna dla człowieka. Wręcz przeciwnie, barszcz Sosnowskiego uznano za wyjątkowo atrakcyjną i opłacalną w hodowli roślinę pastewną.
wizyta u lekarza

Jakie badania należy robić regularnie?

Zdrowie Kobiety
Tak jak co roku robimy przegląd samochodu, by wykluczyć usterki i awarie, tak samo regularnie powinniśmy robić przegląd swojego organizmu. Większość chorób nie boli, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia. Część badań wykonujemy raz do roku, inne rzadziej. Niektórych nie trzeba robić, dopóki nie przekroczy się konkretnego wieku. Poniżej zestawiamy częstotliwość badań u pacjentów powyżej 30. roku życia.
ebola wirus

Dlaczego nie powinniśmy bać się Eboli?

Zdrowie Publiczne
Wirus Ebola to w ciągu ostatnich kilku miesięcy naprawdę gorący temat w mediach. Choć do epidemii gorączki krwotocznej doszło w Afryce Zachodniej, na słabsze psychicznie i wyjątkowo podatne na sugestie jednostki padł blady strach. Nie ma co się im dziwić, w końcu Ziemia jest globalną wioską, a kiedy słyszymy, że na Ebolę nie ma lekarstwa, a najbardziej śmiercionośne szczepy zabiły 90 proc. zarażonych wirusem ludzi, w naszych myślach pojawiają się scenariusze rodem z najkoszmarniejszego horroru. Dziennikarze alarmują, że po zainfekowaniu na początku wystąpią u nas grypopodobne objawy, po których jednak bardzo szybko dojdzie do krwawienia wewnętrznego i zewnętrznego. Wszystko to dzieje się w czasie krótszym niż dwa tygodnie. Nim zaczniesz się niepokoić jeszcze bardziej, poznaj pięć argumentów za tym, by przestać o tym rozmyślać.
radioaktywność

Jak zmniejszyć skutki napromieniowania organizmu?

Bezpieczeństwo Osobiste
Świadomość jest kluczem do wszystkiego. Nie chodzi o to, aby kogokolwiek nastraszyć, ale uświadomić. Stąd ten artykuł. Nigdy nic nie wiadomo. Edukacja i wiedza w wszelkich dziedzinach życia jest bardzo ważna zwłaszcza, że w obecnych czasach możemy zamieszkać praktycznie w każdym miejscu na ziemi. Nigdy nie wiadomo, co Cię tam może czekać. A z promieniowaniem radioaktywnym nie ma żartów. Trzeba być bardzo ostrożnym. Zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem i pogłębieniem swojej wiedzy.
grypa

Jak uniknąć grypy?

Przeziębienia i Grypa
W zimie jest pora na jazdę na nartach, snowboardzie i innych zabaw na śniegu a nie na grypę. Każdy miłośnik sportów zimowych wie, że należy robić wszystko, by nie zachorować, kiedy zaczyna się sezon na białe szaleństwo. Nie trudno o przeziębienie, kiedy na zewnątrz zawieje chłodem i spadną pierwsze płatki śniegu. Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam uniknąć grypy zimą i cieszyć się wyjazdem w góry ze znajomymi lub z rodziną.
antybiotyki

Jak i kiedy stosować antybiotyki?

Zdrowie Publiczne
Antybiotyki stały się ofiarą własnego sukcesu. Ich nadużywanie i nieodpowiedzialne stosowanie prowadzi do ograniczenia ich skuteczności w leczeniu chorób wywołanych przez bakterie. Skuteczność antybiotyków nie jest wieczna jednak stosowanie ich z głową może ją przedłużyć.
pokusa

Jak unikać pokus?

Palenie Tytoniu
Jeśli Twoim celem jest rzucenie palenia, picia alkoholu czy jedzenia słodyczy, przeczytaj poniższe sekrety unikania pokus i wzmocnienia swojej siły woli.
Oddawanie krwi

Jak przygotować się do oddania krwi?

Zdrowie Publiczne
Zanim wybierzesz się do punktu krwiodawstwa powinieneś się nieco przygotować. Jeśli będziesz oddawać krew kolejny raz to z pewnością wiesz co robić - jeśli to twój pierwszy raz to przeczytaj poniższy poradnik.
Wzór nowej recepty 2012

Jak wypełnić receptę?

Przychodnie
Źle wypełniona recepta może utrudniać lub nawet uniemożliwiać jej realizację. Teoretycznie każdy lekarz powinien posiadać wiedzę umożliwiającą mu właściwe wypełnienie recepty, jednak czasami zdarza się, ze nie możemy wykupić lekarstwa bo recepta została nieprawidłowa wypełniona.
Ćwiczenia fizyczne

Jak się zmotywować do ćwiczeń fizycznych?

Ćwiczenia
Zmotywowanie się do ćwiczeń może być bardzo trudne. Jeśli masz z tym problem (tak jak większość ludzi) to przeczytaj poniższe 5 porad, które pomogą ci ruszyć się z kanapy i zdobyć smukłe i mocne ciało.

Wiesz, że powinno się to robić oraz wiesz dlaczego. Dlaczego zatem wydaje się to być takie trudne? Prawda jest taka, że sama wiedza to za mało aby zacząć się ruszać. Musisz rozwinąć w sobie określone myślenie na temat ćwiczeń fizycznych, które cię poderwą z miejsca i zmotywują do działania.