Chloroza. Objawy i zwalczanie

Szkodniki, Choroby, Problemy
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jesienią liście roślin w ogrodzie przybierają odcienie brązu, żółci, pomarańczy czy czerwieni. Choć jest to zjawisko całkowicie normalne i nikogo nie powinno niepokoić, niekiedy zmiany koloru mogą być objawem choroby roślin. Chloroza, bo o niej mowa, charakteryzuje się występowaniem plam i przebarwień. Warto podkreślić, że chloroza nie występuje wyłącznie na roślinach ogrodowych, ale często pojawia się na tych, uprawianych w domach. Jak rozpoznać chlorozę? Jak się jej pozbyć?

Mączniak prawdziwy: Błyskawicznie niszczy rośliny. Jak się go pozbyć?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Rośliny ogrodowe oraz te znajdujące się domach często narażone są na ataki szkodników oraz rozwój chorób grzybiczych. Nie trzeba wiele, aby szybko opanowały całą roślinę. Jednym z nich jest mączniak prawdziwy, który błyskawicznie je niszczy. Choć szczególnie upodobał sobie krzewy różane, to może być groźny również dla innych okazów. Dlatego trzeba bacznie się przyglądać swoim roślinom, szczególnie latem, kiedy łatwiej jest rozpoznać mączniaka i skuteczniej się go pozbyć. Co zrobić, kiedy mączniak opanował ogród? Jak sobie z nim radzić?

Jak wykorzystać kawę w ogrodzie?

Gleba
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, wiele osób nie może się bez niej obejść każdego dnia. Ceniona jest za wyrazisty smak i aromat, ale także za to, że może nas pobudzić i dodać energii. Jednak kawa ma o wiele więcej właściwości i nie wszyscy wiedzą, że z powodzeniem można ją wykorzystać nie tylko w kuchni, ale też w ogrodzie. Nie wyrzucajmy więc fusów po kawie, gdyż stanowią świetny naturalny nawóz do roślin i ochronę przed szkodnikami. W jaki sposób możemy użyć ich do poprawy kondycji roślin? Podpowiadamy.
bataty

Jak uprawiać bataty na działce?

Rośliny bulwiaste
Z batatami, czyli słodkimi ziemniakami, najczęściej możemy się spotkać w markecie, gdzie leżą obok innych egzotycznych warzyw. Chociaż pochodzą z krajów o dużo cieplejszym klimacie, można je uprawiać również w Polsce. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę z tego, że nie urosną tak dorodne jak te, które znajdziemy na sklepowych półkach. Dla tych, którzy lubią eksperymentować – kilka rad, na temat: jak wyhodować własne bataty w ogródku.
Sadzenie chrzanu

Jak sadzić chrzan?

Uprawa Warzyw
Poniżej znajdziesz wszystkie informacje dotyczące sadzenia chrzanu. Dowiesz się jaka ziemia jest dla niego najlepsza, kiedy go sadzić oraz jak go pielęgnować.

Ryjówka: Pożyteczny ssak, który zjada najgorsze szkodniki

Uprawa Warzyw
Szkodniki, które niszczą warzywa oraz kwiaty, są bolączką wielu działkowiczów. Dlatego trudno się dziwić, że stosują oni różne metody, by skutecznie chronić swoje uprawy. Najczęstszymi winowajcami są owady i ich larwy, a także ślimaki oraz różne gryzonie. Często w pobliżu ludzkich siedlisk i pól uprawnych możemy spotkać ryjówkę. Jak się okazuje, jest ona zwierzęciem pożytecznym, często zresztą nazywa się ją najlepszym sprzymierzeńcem naszych upraw. Najczęściej mylona jest z myszą polną albo nornicą. Jak wygląda ryjówka? Dlaczego jest tak bardzo pożyteczna? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Jak sadzić czosnek zimowy?

Uprawa Warzyw
Czosnek jest dość drogi w sklepach – ceny zaczynają się zwykle od 1 zł za sztukę, jednak nie zawsze opłaca się go samemu uprawiać, gdyż jest to dość pracochłonne. Do zasadzeń należy wybrać ząbki średnie oraz duże, aby uzyskać jak najlepszy plon. Wśród odmian czosnku ozimego wyróżnić można Arkus, Ceves, Harnaś, Huzar, Mega i Ornak.
papryka w doniczce

Jak hodować paprykę w doniczce?

Rośliny doniczkowe
Capiscum czyli papryka roczna lub papryczka doniczkowa może żyć dłużej, niż sugeruje to jej nazwa. Ta roślina będzie owocowała nawet kilka lat, jeśli tylko zadbamy o komfort jej kwitnienia i odpoczynku zimowego. By papryczka dobrze się czuła, usuwajmy dojrzałe owoce. Tak roślina zostanie zmuszona do pracy i otrzyma sygnał do produkowania nasion, kwitnienia i wydawania nowych owoców. Poznaj kilka innych prostych trików, dzięki którym jednoroczna, ozdobna bylina będzie nas cieszyła nawet przez osiem sezonów!
Szparagi

Jak sadzić szparagi?

Uprawa Warzyw
Szparagi po raz pierwszy pojawiły się w roku 500 p.n.e. w Grecji. Ich korzenie były wówczas używane jako lekarstwo. Szparagi, oprócz dobrego smaku, pomagają w leczeniu zapalenia dróg moczowych, kamicy nerkowej oraz problemów z wątrobą. Są wytrzymałe, a wszystkie ich części są jadalne. Zasadzone ziarno potrzebuje 3 lat do zbiorów, natomiast przy jednorocznej zaszczepce okres ten skraca się do 2 lat. Każda roślina produkuje ok. 25 łodyg w ciągu roku, przez 20 – 25 lat. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, dotyczących sadzenia szparagów.
Kwitnąca fasola

Jak sadzić fasolę?

Uprawa Warzyw
Fasolę najlepiej sadzić jest w miejscu nasłonecznionym oraz dobrze nawodnionym. Dobrze rozwija się w wilgotnej i żyznej glebie z dala od silnych wiatrów. Z powodzeniem można ją również sadzić w doniczkach.