Idiopatyczne włóknienie płuc: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroby Układu Oddechowego
Idiopatyczne (samoistne) włóknienie płuc to podstępna choroba, która długo rozwija się w utajeniu. Od pierwszych objawów do trafnej diagnozy może minąć nawet kilka lat. W tym czasie płuca stają się coraz bardziej niewydolne, a chory nie jest w stanie podjąć żadnego wysiłku fizycznego. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować przewlekłego kaszlu, duszności czy szybkiego męczenia się. Jakie są przyczyny idiopatycznego zapalenia płuc? Które objawy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty i na czym polega leczenie?
opieka nad opiekunek

9 sposobów na to, by dbać o siebie, będąc opiekunem

Seniorzy
To może być jedna z najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu, jednak bez wątpienia bycie czyimś opiekunem jest pracą stresującą i bardzo wymagającą. Jeśli opiekujesz się starszym rodzicem, partnerem lub niepełnosprawnym dzieckiem, możesz czuć się zmęczona, przerażona lub samotna nawet jeśli wiesz, że robisz dla krewnych wszystko, co w twojej mocy. Jednak musisz zadbać o własne życie. Oto dziewięć wskazówek, które pomogą ci zachować równowagę między dbaniem o ukochaną osobę, a dbaniem o siebie.
uderzenia gorąco

4 domowe sposoby na uderzenia gorąca

Medycyna Naturalna
Uderzenia gorąca to częsta przypadłość u kobiet przechodzących menopauzę. Czas w którym kobiety przestają miesiączkować i zachodzą zmiany hormonalne. Uderzenia gorąca to często nagłe i intensywne uczucie ciepła na twarzy i w górnych partiach ciała. Towarzyszą im przyspieszony rytm serca, nadmierne pocenie się, nudności, bóle i zawroty głowy oraz wrażenie duszenia się. Przyczyną tego stanu jest obniżona ilość estrogenu. Uderzenia mogą być nieprzyjemne, irytujące i rozpraszają w pracy. Powodują nagłe nadmierna pocenie się i trudno właściwie spać w nocy. Jeśli masz problemy z normalnym funkcjonowaniem zgłoś się do lekarza. Dodatkowo możesz stosować domowe sposoby na uderzenia gorąca. W artykule znajdziesz parę produktów, które powinnaś włączyć do codziennej diety.
zdrowie

Jak być zdrowym?

Inne Choroby
Każdy chce wyglądać i czuć się zdrowo. Aby poprawić swoje zdrowie istnieje tysiące pozornie prostych sposobów. Niezależnie od tego czy poprawisz swoją dietę czy przestaniesz przesiadywać godzinami przed telewizorem to zrobisz krok ku byciu zdrowszym. Poniżej przedstawiam 95 metod, aby żyć w zdrowiu przez długie lata.
upał

Jak chronić się przed upałem?

Bezpieczeństwo Osobiste
Po maju, który potrafił zaskoczyć pogodą, nadszedł czerwiec, w czasie którego będą trwać niesamowite upały. Dla niektórych jest to wręcz nie do wytrzymania. Szczególnie ludzie mieszkający w dużych miastach mają nie lada problem. Słońce nagrzewa mury, środki komunikacji, które nie zawsze posiadają klimatyzację, ale także asfaltowe ulice. Upały powodują złe samopoczucie, zmęczenie, nadmierne pocenie się, ale także mogą być niebezpieczne dla zdrowia, w szczególności osób starszych i dzieci. Jak się przed tym chronić? Co zrobić, żeby łatwiej znosić wysokie temperatury? Wszak nie da się ich "ominąć", ale można sprawić, że będą mniej uciążliwe.
Nalewka z cebuli

Jak zrobić nalewkę z cebuli?

Inne zdrowe przepisy
Cebula jest jednym z najzdrowszych produktów. Ma wiele właściwości leczniczych, takich jak działanie antybakteryjne (często jedzenie cebuli daje lepsze rezultaty, niż przyjmowanie antybiotyków), zwiększa odporność organizmu, jest wspaniałym środkiem leczącym kaszel, przeciwdziała miażdżycy i powstaniu nowotworów, zwalnia proces starzenia i wiele, wiele innych. Jedzenie cebuli i picie nalewki zaleca się na co dzień, jednak jej dobroczynne działanie odczujemy szczególnie podczas przeziębień i grypy. Poniżej przedstawiam prosty przepis na nalewkę z cebuli.
Odleżyny

Jak leczyć odleżyny?

Skóra
Dla osoby leżącej w szpitalu lub domu opieki odleżyny mogą być problemem. Pojawiają się one u osób przykutych do łóżka, nie mających wystarczająco dużo ruchu. Odleżyny w większości występują u ludzi sparaliżowanych oraz niepełnosprawnych i mają charakter brzydkich owrzodzeń skóry, często sięgających aż do kości. Odleżyny powodowane są długotrwałym naciskiem części ciała na podłoże u osób pozostających przez długi okres w jednej pozycji i nie będących w stanie wykonywać czynności ruchowych. Osoby sparaliżowane i niepełnosprawne powinny mieć zagwarantowaną pomoc w poruszaniu się na tyle by odciążyć ciało. Odleżyny są jednak częstym problemem w domach opieki, gdyż niestety pacjenci są zaniedbywani i zostawiani w łóżku bez jakiejkolwiek możliwości ruchu. Istnieją pewne naturalne sposoby na radzenie sobie z odleżynami.
ćwiczenia fizyczne

Jak ćwiczyć, aby zachować zdrowe serce?

Ćwiczenia Kondycyjne
Według kardiologów właściwa dieta nie wystarczy by cieszyć się zdrowym sercem. Udowodniono, że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie diety z regularną aktywnością fizyczną. Ćwiczenia są wskazane dla osób,u których istnieje ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca. Pamiętajcie, ze serce też jest mięśniem i jeśli chcecie by właściwie pracowało musicie o nie zadbać. Poniżej znajdziesz porady, jak zadbać o serce, poprzez ćwiczenia.
zaparcie

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaburzenia Przemiany Materii
Zaparcia należą do najczęstszych zaburzeń związanych z przewodem pokarmowym. Jest to dość nieprzyjemne oraz irytujące doświadczenie. Czasami może wywoływać ból a także prowadzić do poważniejszych dolegliwości. Mogą być również objawem innej dolegliwości. Co zrobić gdy nie możesz pozbyć się zaparć? Wypróbuj poniższe wskazówki.
choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona - objawy i leczenie

Mózg i Układ Nerwowy
Najczęściej atakuje po 50. roku życia. Rozwija się powoli, a osoby nią dotknięte często przez długi czas nie zauważają postępu choroby. Czasem coś zaboli, ale to pewnie reumatyzm – myślą. W końcu wiek ma swoje prawa. Mięśnie wydają się sztywniejsze, ale w pewnym wieku to też wydaje się już normalne. Tymczasem choroba Parkinsona to poważne schorzenie, w którym niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie objawów. Na co zwrócić uwagę? Jak leczyć tę chorobę, gdy jednak się pojawi? Tego dowiesz się z dalszej lektury.