Dlaczego mam zawsze zimne dłonie

O czym świadczą zimne dłonie

Choroby Układu Krążenia
Czy jesteś jedną tych osób, które wiecznie mają zimne ręce? Bez względu na porę roku masz ochotę nosić rękawiczki nawet w domu, a kiedy podajesz komuś rękę słyszysz: ależ masz lodowate dłonie! Wprawdzie zimne ręce raczej nie są oznaką niczego groźnego, ale jeśli towarzyszą im dodatkowe objawy – np. poczucie głębokiego zmęczenia, możesz zacząć się zastanawiać nad wizytą u lekarza, aby określić, co jest przyczyną tej dolegliwości. Obniżona temperatura ciała w połączeniu ze zmęczeniem może być oznaką problemów z krążeniem. Zobacz, co jeszcze może oznaczać.
gorączka u niemowlaka

Jak zbić gorączkę u niemowlaka?

Zdrowie noworodka
Twój maluszek ma rozpalone czoło i wypieki na buzi? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by szybko obniżyć u smyka wysoką temperaturę. Pojawienie się u dziecka gorączki to jeden z pierwszych sygnałów rozwijającej się choroby, np. przeziębienia, zapalenia ucha albo grypy. Lekko podwyższona temperatura ciała (poniżej 38°C) jest pożyteczna i nie trzeba jej obniżać. Świadczy o tym, że układ odpornościowy malucha próbuje walczyć z infekcją atakującą organizm. Jeśli jednak termometr pokaże ponad 38°C, zacznij działać. Wysoka temperatura (ponad 39°C) – zwłaszcza u noworodków i niemowląt – bywa bardzo groźna, gdyż może spowodować drgawki albo odwodnienie. Nie wiesz, jak szybko możesz pomóc dziecku? Oto wskazówki.
niemowlę

Jak dbać o zdrowie niemowlaka? USG niemowląt

Zdrowie Dziecka
Jeśli jesteś mamą niemowlęcia z pewnością zależy ci na tym, by nie zaniedbać żadnego sygnału o ewentualnej chorobie dziecka. Z pewnością chodzisz do pediatry na wszelkie wizyty kontrolne, szczepisz dziecko by zapobiec groźnym chorobom, przysłowiowo chuchasz i dmuchasz na dziecko. Czy jednak jest jeszcze coś na co możesz zwrócić uwagę by upewnić się, że wszystko jest w porządku lub przyczynić się do szybkiej diagnostyki choroby u malca? Nie każda mama wie o tym, że nieszkodliwe dla dziecka badania USG, które są tak popularne w ciąży, mogą przyczynić się do szybkiego wykrycia wszelkich niepokojących zmian rakowych, czy narośli lub guzków w ciele naszego małego dziecka. W niektórych krajach badanie USG jest obowiązkowe podobnie jak szczepienia. W Polsce niestety tak nie jest, ponieważ objęcie wszystkich dzieci taką profilaktyką byłoby zbyt drogie. Każdy rodzic może jednak odpłatnie lub nawet w pewnych okolicznościach bezpłatnie otrzymać tego typu usługę, która może pozwolić nam uratować życie i zdrowie maluszka. Przeczytaj kiedy i jak można skorzystać z badań USG i dlaczego są one takie ważne.
Płaskostopie

Jak rozpoznać płaskostopie?

Zdrowie Dziecka
Prawidłowo wykształcona stopa składa się z trzech odcinków: palców, śródstopia i stępu. Posiada również system łuków podłużnych i poprzecznych nazywanych również wysklepieniami, które są efektem prawidłowego napięcia mięśni stopy i podudzia. Wysklepienia te pełnią przede wszystkie funkcję amortyzującą podczas wykonywania różnych ruchów (bieganie, skakanie, chodzenie, itp.). Są to jakby resory rozciągające się pod wpływem zmieniającego się obciążenia. Prawidłowo wykształcona stopa powinna stykać się z podłożem trzema punktami. Pierwszą i piątą głową kości śródstopia i guzem piętowym. Zaś stopa płaska charakteryzuje się tym, że w warunkach odciążenia do podłoża przylega większa jej część lub w poważniejszych przypadkach cała stopa styka się z podłożem. Jest to najczęściej spowodowane niewydolnością bezpośrednio odpowiadających za wysklepienie stopy mięśni. Ocena stóp nie jest rzeczą łatwą. Istnieje wiele metod ich badani i obok badań, które wykonują specjaliści za pomocą specjalistycznego sprzętu są również metody, które można z powodzeniem wykonać w domu. Najłatwiejszą do wykonania w domu za pomocą przyborów jest metoda plantokonturograficzna, która jest opis znajdziesz poniżej.
dziecko - aspirator (gruszka)

Jak wyleczyć niemowlaka z przeziębienia?

Przeziębienia i Grypa
Przeziębienie u niemowlaka może być dość stresującym przeżyciem dla rodziców. Dziecko nie potrafi powiedzieć co mu dolega więc rodzice powinni bacznie obserwować jego stan, ruchy i odgłosy. Twoim pierwszym odruchem może być udanie się do apteki w celu kupienia leków jednakże nie bez powodu firmy farmaceutyczne starają się ograniczyć ilość tego typu preparatów w aptekach. Nie należy ulegać panice. Przeziębienie jest czymś zupełnie normalnym u niemowlaka. Eksperci szacują, że przeciętne dziecko zachoruje na przeziębienie od 8 do 10 razy w ciągu pierwszych 2 lat. Więc bez paniki! Najważniejszy jest spokój.
Koślawe kolana

Jak leczyć koślawość kolan?

Kości, Stawy i Mięśnie

Koślawość kolan charakteryzuje się tym, że oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Mówiąc prościej oś kończyny dolnej nie tworzy linii prostej. Przy złączonych kolanach kostki wewnętrzne są nadmiernie oddalone od siebie i jest to więcej niż pięć centymetrów. Bardzo często koślawym kolanom towarzyszą wady stóp jakimi są stopa koślawa, lub płasko-koślawa. Tej wadzie bardzo często towarzyszy chód koszący.

Płaskostopie

Jak leczyć płaskostopie?

Kości, Stawy i Mięśnie

Prawidłowo wykształcona stopa styka się z podłożem trzema punktami. Głowami pierwszej i piątej kości śródstopia oraz guzem piętowym. Posiada system łuków podłużnych i poprzecznych nazywanych również wysklepieniami, które są efektem prawidłowego napięcia mięśni stopy i podudzia. Wysklepienia te pełnią przede wszystkie funkcję amortyzującą podczas wykonywania różnych ruchów (bieganie, skakanie, chodzenie, itp.). Są to jakby resory rozciągające się pod wpływem zmieniającego się obciążenia. Stopa płaska charakteryzuje się obniżeniem łuków podłużnych i łuku poprzecznego, lub całkowitym ich opadnięciem co powoduje, że cała powierzchnia styka się z podłożem co całkowicie eliminuje funkcję amortyzującą stopy. Można również zauważyć zaburzenia w chodzie.

Kolana szpotawe

Jak leczyć kolana szpotawe?

Kości, Stawy i Mięśnie

Prawidłowo rozwinięte kończyny dolne powinny tworzyć linię prostą. To znaczy, że oś uda z osią podudzia powinny tworzyć linię prostą bez żadnych odchyleń. Nie zawsze jednak nogi są idealnie proste, niewielkie odchylenia od osi są dopuszczalne jeżeli nie wpływają znacznie na wygląd zewnętrzny i nie stwarzają przeszkód w normalnym funkcjonowaniu. W przypadku kolan szpotawych podudzie jest w przywiedzeniu w stosunku do stawu kolanowego. Wada ta charakteryzuje się tym, że podczas stania ze złączonymi stopami między kolanami, a dokładniej kłykciami przyśrodkowymi tworzy się zbyt duży rozstęp. Trzony kości udowej piszczelowej strzałkowej wygięte są na zewnątrz. Więzadło poboczne zewnętrzne jest zbyt mocno rozciągnięte natomiast więzadło poboczne wewnętrzne jest przykurczone. Mięśnie dwugłowe ud i strzałkowe są nadmiernie rozciągnięte, półścięgnisty i półbłoniasty mają raczej tendencję do przykurczu czyli nadmiernego skrócenia się.

Okrągłe plecy

Jak leczyć plecy okrągłe?

Kości, Stawy i Mięśnie

Prawidłowo ukształtowany kręgosłup w płaszczyźnie czołowej jest idealnie prosty natomiast w płaszczyźnie strzałkowej jest powyginany do tyłu i do przodu. Są to fizjologiczne wygięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym do przodu, do tyłu w odcinku piersiowym i do przodu w odcinku lędźwiowym. Dzięki tym krzywiznom kręgosłup ma odpowiednią ruchomość w poszczególnych odcinkach, a także zwiększa się jego możliwość amortyzacji w górnej części ciała np. podczas zeskoków. Na kręgosłupie spoczywa również cały ciężar górnej części ciała dlatego prawidłowe ukształtowanie całego kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach jest bardzo ważne. Jedną z częściej występujących wad kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej jest nadmierne jego wygięcie w odcinku piersiowym. Wada ta może dotyczyć jedynie odcinka piersiowego, jak również może dotyczyć całych pleców i wtedy mamy do czynienia z „kifozą totalną”. W takim przypadku patrząc z boku cały kręgosłup jest wygięty do tyłu.

Płaskostopie

Jak zapobiec płaskostopiu?

Kości, Stawy i Mięśnie

Prawidłowo wykształcona stopa składa się z trzech odcinków: palców, śródstopia i stępu. Posiada również system łuków podłużnych i poprzecznych nazywanych również wysklepieniami, które są efektem prawidłowego napięcia mięśni stopy i podudzia. Wysklepienia te pełnią przede wszystkim funkcję amortyzującą podczas wykonywania różnych ruchów (bieganie, skakanie, chodzenie, itp.). Są to jakby resory rozciągające się pod wpływem zmieniającego się obciążenia. Prawidłowo wykształcona stopa powinna stykać się z podłożem trzema punktami. Pierwszą i piątą głową kości śródstopia i guzem piętowym.

 

Stopa płaska charakteryzuje się tym, że w warunkach odciążenia do podłoża przylega większa jej część lub w poważniejszych przypadkach cała stopa styka się z podłożem. Jest to wada, która powoduje nie tylko nieprzyjemne dla oka zniekształcenia, ale również zaburza funkcje stopy, a w skrajnych przypadkach może powodować bolesność. Płaskostopie może również wprowadzić zmiany w sposobie chodu. Jest to najczęściej spowodowane niewydolnością bezpośrednio odpowiadających za wysklepienie stopy mięśni.

 

Płaskostopie może być wrodzone, lub nabyte. Oczywiście ciężko jest zapobiegać wrodzonym wadom stóp można je jedynie korygować w późniejszym stadium życia. Można natomiast uniknąć powstania stopy płaskiej nabytej. Profilaktyka przed rozwinięciem się takiej wady nie jest trudna ani nie wymaga jakichś dużych wyrzeczeń, czy nakładów finansowych. Wystarczy stosować się do poniższych zaleceń: