Jak zabezpieczać rośliny na zimę?

Podstawy Ogrodnictwa
Jesień to czas, kiedy niektóre rośliny tracą na atrakcyjności, ponieważ przekwitają. Choć większość z nich właśnie teraz się przebarwia i mieni się feerią barw, to ten czas niebawem się skończy. Aby rośliny dobrze przezimowały, należy otoczyć je szczególną troską. To gwarant tego, że wiosną odrodzą się i przez kilka miesięcy będą w pełnej krasie. Dlatego część z nich należy okryć w odpowiedni sposób tak, aby ujemne temperatury nie doprowadziły do ich zamierania. Niestety, czasami zdarza się również popełniać błędy, które, choć wykonane nieumyślnie, sprawiają, ze jej kondycja może znacząco się pogorszyć. Jak zabezpieczać rośliny na zimę?

Jak dbać o trawnik jesienią?

Pielęgnacja Trawników
Warto wiedzieć, że to, jak trawnik wygląda wiosną i latem, w dużej mierze uzależnione jest od jesiennej pielęgnacji. Odpowiednie zabiegi nie tylko zabezpieczą murawę przed mrozami i chorobami, ale sprawią też, że już wczesną wiosną będzie bujna i intensywnie zielona. Czy jesienią powinno się nawozić i kosić trawnik? Jak uchronić go przed inwazją kretów i chorobami grzybowymi? Poznaj sprawdzone triki i zasady, dzięki którym zapomnisz o ubytkach i wysuszonej trawie.

Opuchlaki: Jak sobie z nimi radzić?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Obecność szkodników w ogrodzie często spędza sen z powiek właścicielom ogrodów i działek. Ryjące korytarze krety i ryjówki, mrówki czy pasożytujące na liściach mszyce są trudne do opanowania i wytępienia. Na szczęście ich obecność łatwo wykryć i można w porę zareagować, aby się ich skutecznie pozbyć. Niestety, istnieją również owady, których obecność przez długi czas może pozostać niezauważona, a wykrywa się je za późno, kiedy rośliny całkowicie zamierają. O czym mowa? O opuchlakach, które nie tylko żywią się częściami nadziemnymi roślin, ale także ich korzeniami. Aby wytoczyć im walkę, trzeba nauczyć się rozpoznawać ich obecność oraz zastosować kilka sprawdzonych metod.
skórka banana nawóz

Jak zrobić nawóz do kwiatów doniczkowych z banana?

Rośliny doniczkowe

Banany zawierają dużo składników odżywczych. Nim wyrzucisz skórkę, zastanów się, jak można ją jeszcze wykorzystać. Z takiej skórki z powodzeniem zrobisz nawóz, który odżywi i wzmocni kwiaty doniczkowe. Jak przygotować nawóz, dowiesz się czytając nasz artykuł.

konwalnik

Czarna trawa - uprawa konwalnika

Byliny
Tak naprawdę konwalnik płaskopędowy odmiany ‘Niger’ wcale nie jest trawą, jednak pod taką nazwą można go często spotkać w sprzedaży i to właśnie z trawą na pierwszy rzut oka może się nam skojarzyć. Jego podłużne liście do złudzenia bowiem przypominają źdźbła trawy, z tą tylko różnicą że… mają rzadko spotykaną w świecie roślin czarną barwę. Roślina ta wspaniale komponuje się z innymi bylinami. Szczególnie warto sadzić ją w małych ogrodach, jeśli zależy nam na stworzeniu oryginalnych rabat.
cynamon

Jak stosować cynamon w nawożeniu roślin?

Nietypowe zastosowania

Cynamon jest bardzo aromatyczną przyprawą. Ponadto przyspiesza przemianę materii, działa antyseptycznie i doskonale pachnie. Niewiele osób podejrzewa, że cynamon może być doskonałym nawozem dla roślin. Jak stosować cynamon, by rośliny lepiej rosły? Dowiesz się z poniższych punktów.

wrzosy w doniczce

Jak pielęgnować wrzosy zimą?

Rośliny wrzosowate

Jeśli chcemy przezimować te fioletowe krzewinki, zapewnijmy im odpowiednie warunki. Ich pielęgnacja nie jest łatwa. Ziemia dla wrzosów musi być kwaśna, torfowa. Ponieważ wrzosy nie przepadają za wilgocią, trzeba też zadbać, by podłoże było przepuszczalne i suche. Lekko podlewamy, gdy ziemia wyraźnie już w pojemniku przeschnie.

Jak uprawiać żurawki?

Byliny
Żurawki w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność – trudno się dziwić, bo ich zalety ciężko jest przecenić: oprócz przepięknych liści, jakimi od wiosny do jesieni czarują nam różne odmiany żurawek, posiadają też piękne kwiaty. Oprócz tego, są stworzone do większych, barwnych kompozycji w półcieniu. Warto jest przyjrzeć się im bliżej!

Krocionogi (wije): Czym są? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Krocionogi - zwane też popularnie wijami - to stworzenia, które wyglądają groźnie tylko na pierwszy rzut oka. Z uwagi na specyficzny sposób poruszania się przypominają nieco egzotyczne okazy. Spotkanie ich nie wiąże się z ryzykiem pokąsania przez posiadane przez nie żuwaczki, ale wydzielają bardzo nieprzyjemną i niemiłą w zapachu substancję. Okazuje się też, że stwarzają niemałe zagrożenie w ogrodzie. Podgryzają rośliny i sprawiają, że szybko obumierają. Czym są krocionogi? Jak skutecznie się ich pozbyć? Do czego przyda nam się marchew? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
przebarwienia liści

Przebarwienia na liściach - o czym świadczą?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Przebarwienia i plamy na liściach mogą być spowodowane przez różne czynniki, czasem jest to brak jakiegoś minerału w podłożu, a w innym przypadku może być to wynik złego nawożenia i nadmiaru któregoś z nich… Często to właśnie te zmiany na liściach jako pierwsze informują nas o tym, że roślina została zaatakowana przez chorobę. Aby móc skutecznie reagować na te sygnały, powinniśmy poznać najważniejsze i najbardziej powszechne typy przebarwień na roślinach ogrodowych.