Najlepsze naturalne substancje do pielęgnowania ogrodu

Szkodniki, Choroby, Problemy
Piękny, zdrowy i zadbany ogród wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, a każda roślina posiada własne wymagania. Kluczowa jest również walka ze szkodnikami i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Częstym błędem jest jednak używanie zbyt wielu różnorodnych preparatów i chemicznych środków ochrony roślin. Są one silnie toksyczne i mogą być zagrożeniem dla małych dzieci i zwierząt domowych. Zaburzają też naturalny ekosystem, a kumulując się glebie, szkodzą także roślinom. Dlatego w codziennej pielęgnacji ogrodu warto korzystać z naturalnych środków. Kosztują grosze i mamy je pod ręką. Dzięki nim pozbędziemy się mszyc i innych szkodników, zabezpieczymy rośliny przed chorobami czy spowolnimy wzrost chwastów.

Hydrożel ogrodowy: Właściwości i zastosowania

Uprawa Warzyw
Uprawa roślin doniczkowych w domu nie powinna sprawiać większego problemu. Większość gatunków nie jest wymagająca: należy zapewnić im odpowiednią ilość promieni słonecznych oraz wody. Planując dłuższe wczasy, nie wolno o nich zapominać. W przeciwnym razie po powrocie zamiast bujnych okazów zostaną suche łodygi. Z pomocą może przyjść hydrożel – granulki, które mogą utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w glebie. Jego stosowanie nie jest skomplikowane, wystarczy wymieszać go z podłożem. Jakie zastosowania ma hydrożel? Co trzeba o nim wiedzieć? Dlaczego jest idealnym rozwiązaniem dla zapominalskich?

Krocionogi: Jak się ich pozbyć z ogrodu?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Twoje rośliny więdną, łamią się i usychają, a ty nie możesz znaleźć przyczyny? A może w twoim ogrodzie i przy fundamentach domu pojawiły się brunatne lub czarne robaki o wąskim, podłużnym ciele? To krocionogi, zwane inaczej wijami (ze względu na charakterystyczny sposób poruszania się tych stworzeń). Są jednymi z bardziej uciążliwych szkodników roślin, gdyż potrafią dobrze się maskować i trudno je wykryć. Podgryzają korzenie roślin i stopniowo wyniszczają ogród. Mogą także dostać się do domu i zaatakować rośliny doniczkowe. Krocionogi szczególnie upodobały sobie storczyki, tulipany i begonie. Jak ochronić rośliny przed tymi szkodnikami? Jak się ich pozbyć z ogrodu?
przebarwienia liści

Przebarwienia na liściach - o czym świadczą?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Przebarwienia i plamy na liściach mogą być spowodowane przez różne czynniki, czasem jest to brak jakiegoś minerału w podłożu, a w innym przypadku może być to wynik złego nawożenia i nadmiaru któregoś z nich… Często to właśnie te zmiany na liściach jako pierwsze informują nas o tym, że roślina została zaatakowana przez chorobę. Aby móc skutecznie reagować na te sygnały, powinniśmy poznać najważniejsze i najbardziej powszechne typy przebarwień na roślinach ogrodowych.
konwalnik

Czarna trawa - uprawa konwalnika

Byliny
Tak naprawdę konwalnik płaskopędowy odmiany ‘Niger’ wcale nie jest trawą, jednak pod taką nazwą można go często spotkać w sprzedaży i to właśnie z trawą na pierwszy rzut oka może się nam skojarzyć. Jego podłużne liście do złudzenia bowiem przypominają źdźbła trawy, z tą tylko różnicą że… mają rzadko spotykaną w świecie roślin czarną barwę. Roślina ta wspaniale komponuje się z innymi bylinami. Szczególnie warto sadzić ją w małych ogrodach, jeśli zależy nam na stworzeniu oryginalnych rabat.
skórka banana nawóz

Jak zrobić nawóz do kwiatów doniczkowych z banana?

Rośliny doniczkowe

Banany zawierają dużo składników odżywczych. Nim wyrzucisz skórkę, zastanów się, jak można ją jeszcze wykorzystać. Z takiej skórki z powodzeniem zrobisz nawóz, który odżywi i wzmocni kwiaty doniczkowe. Jak przygotować nawóz, dowiesz się czytając nasz artykuł.

nawóz do kwiatów

Jak zrobić nawóz do kwiatów z drożdży piekarskich?

Podstawy Ogrodnictwa
Drożdże mogą służyć jako świetny nawóz dla roślin. Są bogate w składniki mineralne, organiczne żelazo oraz w pierwiastki śladowe. Jak przygotować taki nawóz? Dowiesz się z naszego artykułu.

Choroby drzew owocowych: Przyczyny i zwalczanie

Szkodniki, Choroby, Problemy
Drzewa owocowe w ogrodzie pozwalają nam nie tylko cieszyć się własnymi sezonowymi owocami, ale zapewniają nam też upragniony latem cień. Dlatego warto o nie dbać i chronić przed szkodnikami. Często jednak skupiamy się jedynie na opryskach zwalczających larwy owadów latających, by w owocach nie znaleźć "białkowej wkładki". Tymczasem jabłonie, grusze czy śliwy narażone są na wiele innych zagrożeń, które mogą prowadzić nawet do obumarcia drzewa. Kiedy plamy na liściach czy korze powinny nas zaniepokoić i jak walczyć z chorobami drzew owocowych?
skorupki jaj na ślimaki

Jak pozbyć się ślimaków za pomocą skorupek jaj?

Podstawy Ogrodnictwa
Wiedziałaś, że możesz się pozbyć się ślimaków za pomocą łupinek jaj? To bardzo efektywny i organiczny sposób. Równocześnie użyźni glebę. Jeśli nie chcesz, by twoje warzywa i kwiaty w ogródku zjadły ślimaki, zacznij zbierać skorupki już dziś. Poznaj skuteczny sposób na pozbycie się ślimaków.
groszek cukrowy

Jak sadzić groszek cukrowy?

Uprawa Warzyw
Groszek cukrowy jest soczysty i delikatny. Doskonale smakuje na surowo, jak i jako dodatek do sałatek i różnego rodzaju dań. Tę odmianę groszku można jeść razem ze strączkami, które są bardzo słodkie i chrupiące. Co więcej, groszek ten ma dużo składników odżywczych, w tym żelaza i witaminy C. To zielone „samo zdrowie”. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak sadzić i uprawiać tę odmianę groszku, zachęcam do dalszej lektury.