Jak uprawiać zioła na parapecie zimą?

Zioła
Zioła to obowiązkowy składnik w wielu kuchniach. Nie dość, że dodają potrawom smaku i aromatu, to jeszcze wykazują dużo zdrowotnych właściwości. Działają uspokajająco, oczyszczają organizm z toksyn i wspomagają trawienie. Niestety w zimie ich dostępność jest ograniczona, nie mamy możliwości uprawiania ich w ogródku. Warto jednak zadbać o to, by mieć świeże zioła pod ręką. Wystarczy uprawiać je na parapecie w domu. Musimy przy tym przestrzegać odpowiednich zasad pielęgnacji, żeby zioła nie zmarniały i przetrwały sezon zimowy.

Jak zrobić nawozy do roślin na bazie pokrzywy?

Uprawa Warzyw
Wiele osób uprawiających ogródki boryka się ze szkodnikami oraz chorobami swoich roślin. Aby szybko i skutecznie pozbyć się problemu, trzeba podjąć zdecydowane kroki. Nie zawsze konieczne jest użycie chemicznych środków, ponieważ nie wszystkie są obojętne dla środowiska - z pomocą mogą przyjść bezpieczne sposoby. Świetnym przykładem jest pokrzywa, z której samodzielnie można sporządzić naturalne nawozy dla roślin. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować skuteczny preparat dla roślin.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Kiełkujące młode rośliny mogą być pożywką dla wielu ogrodowych szkodników. Aby cieszyć się plonami, trzeba się ich skutecznie pozbyć. Największe spustoszenie w naszych warzywniakach sieją ślimaki. Trudno złapać je na gorącym uczynku, ponieważ najczęściej żerują w nocy. Na szczęście, istnieją sposoby, by skutecznie się z nimi rozprawić. Jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć inwazji ślimaków? Dlaczego warto rozlewać w ogrodzie piwo? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Mięta

Jak rozmnożyć miętę?

Uprawa Ziół

Najlepszy smak i aromat jaki mięta może dać pochodzi z świeżych roślin, które słyną ze swojej siły. Najlepiej zasadź miętę w sezonie wiosennym, a dojrzała i przepełniona smakiem roślina będzie wystarczyć przez całe lato.

Kiedy zasadzić: Marzec – Kwiecień
Zbiory: Sierpień
Czas zasadzenia: 30 minut

Mięta

Jak posadzić miętę?

Uprawa Ziół
Jeśli lubisz herbatę miętową lub używasz mięty do różnych potraw zastanów się nad posadzeniem mięty w ogrodzie zamiast kupowania jej co chwilę w supermarkecie. Posadzenie mięty nie jest trudne zaś sama mięta przyjmuje się bardzo dobrze i nie ma dużych wymagań.
Szpinak nowozelandzki

Jak uprawiać szpinak nowozelandzki?

Zioła
Szpinak nowozelandzki (Trętwian czterorożny) nie jest odporny na mróz zatem należy go sadzić do gruntu najwcześniej w drugiej połowie maja gdy temperatura wynosi 15 – 20 stopni C.
zioła

Jak dbać o zioła w doniczkach?

Uprawa Ziół

Jeśli chcesz mieć własne, świeże zioła w doniczkach, nie wystarczy ich po prostu zasiać i czekać, aż urosną. Musimy wiedzieć, jak je posadzić, przestrzegać kluczowych zasad ich pielegnacji oraz umieć zrywać ich listki, gdy zechcemy wzmocnić dzięki nim smak naszych potraw. Podpowiadamy, jakich błędów unikać i co zrobić, żeby zioła pięknie wyrosły w naszych domach. 

Lawenda

Jak pielęgnować lawendę?

Uprawa Ziół
Lawenda świetnie czuje się w gruncie zatem najlepiej jest ją uprawiać na działkach czy w ogrodach. Jest rośliną mrozoodporną kwitnącą od czerwca aż do października.
Lawenda

Jak suszyć lawendę?

Uprawa Ziół
Suszona lawenda ma wiele zastosowań - między innymi w kosmetyce czy aromaterapii. Jej zapach działa kojąco na niemowlęta i jest doskonałym środkiem na mole w szufladzie czy szafie. Lawenda występuje w wielu odmianach. Każda z nich jest łatwa do wysuszenia.

Jak zrobić wyciąg z mięty pieprzowej?

Inne zdrowe przepisy
Wyciąg z liści mięty pieprzowej wspomaga pracę wątroby, ułatwia trawienie, wspomaga apetyt, zmniejsza wzdęcia i jest dobry na bóle jelitowe. Nalewka taka jest zatem polecana dla wszystkich, którzy mają problem z trawieniem. Ekstrakt ten można dodawać również do różnych potraw.