dziadkowie z wnukami

Jak dbać o więzi międzypokoleniowe w rodzinie?

Duże Rodziny
Babcia i dziadek pełnią w rodzinie ważną rolę. Zwykle to oni pomagają zapracowanym rodzicom w opiece nad dziećmi. Dlaczego więzi między pokoleniami są takie ważne? Mówi się: „Aby wychować jedno dziecko, potrzebna jest cała wioska”. Wiele w tym prawdy. Po pierwsze – rodzice potrzebują wsparcia, by udźwignąć trud wychowania, po drugie – dziecko potrzebuje różnorodnych kontaktów ze światem, aby w pełni się rozwinąć. Dziadkowie to zwykle, poza rodzicami, najważniejsze bliskie osoby dla młodego człowieka.
babcia i wnuczka

Jak być dobrą babcią - poradnik

Relacje Rodzinne
Dziś 50- czy 60-letnia kobieta nie marzy o niańczeniu wnuków. Raczej liczy czas do emerytury, gdy będzie mogła się realizować. Kiedy widzisz, jak twoja wnuczka z każdym dniem wspaniale się rozwija, rozpiera cię duma. Ale możesz być też zaskoczona, jeśli córka lub synowa da ci do zrozumienia, że oczekuje pomocy każdego dnia. Jak to wszystko pogodzić i nie dać się wykorzystać?
kobieta na emeryturze

Czym się zająć na emeryturze?

Rozwój Osobisty
Córka znów zarzuciła cię pretensjami, że nie masz czasu dla wnuka, tylko zajmujesz się montażem windy. Może winda była ważną sprawą dla wspólnoty mieszkaniowej. Ty jeszcze jej nie potrzebowałaś, ale studiując architektoniczne plany czułaś się bardziej potrzebna niż przecierając zupki dla ukochanego wnusia. Bo przejście na emeryturę nie oznacza, że powinnaś zajmować się tylko domem i wnukami. Nawet jeśli twoi bliscy tak by woleli…
choroba Alzheimera

Jak rozpoznać Alzheimera?

Alzheimer
Każdy z nas od czasu do czasu ma problemy z przypomnieniem sobie czyjegoś nazwiska. Ale skąd wiadomo, że sprawa jest bardziej poważna? Jeden niepokojący objaw nie oznacza jeszcze, że dana osoba jest chora na Alzheimera lub cierpi na demencję starczą. Powodów kłopotów z pamięcią może być wiele, włączając w to niedobory witaminy B12 i zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu, nerek, wątroby lub tarczycy. Jednak występowanie jednocześnie kilku różnych symptomów może być znakiem choroby Alzheimera. Zidentyfikowanie tych objawów pomoże w szybszym postawieniu diagnozy i podjęciu właściwego leczenia.
babcia z wnukiem

Jak być dobrą babcią?

Rozpoczęcie szkoły
Bycie babcią to prawdziwe błogosławieństwo. Patrzenie na dorastające wnuki daje poczucie spełnienia i na nowo pozwala odkryć w sobie instynkt macierzyński. Jeśli dopiero co zostałaś babcią i nie wiesz jak odnaleźć się w tej nowej dla siebie roli, oto kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc:
mieszkanie z mamą

Jak mieszkać z rodzicami lub teściami?

Kryzysy Rodzinne
Każdy młody człowiek z niecierpliwością czeka na moment, gdy wyleci z rodzinnego gniazda. Korzystamy wtedy z wolności, poznajemy uroki życia, a po jakimś czasie zakładamy własną rodzinę i zaczynamy prowadzić ustatkowane życie. Wtedy często historia zatacza koło i przyjmujemy pod nasz dach rodziców, którzy wymagają naszej opieki, lub nie potrafią się sami utrzymać. przyjęcie seniora pod swój dach wiąże się z kilkoma zmianami w domu, ale ma też swoje plusy, które powinniśmy dostrzegać i nie traktować mieszkania z mamą i tatą jako zło konieczne. Jak można unikać i rozwiązywać konflikty, które się na pewno pojawią.
dziadkowie

Jak być dobrą babcią / dziadkiem? Dziadkowie na medal

Rodzina i Seniorzy
Narodziny dziecka to nie tylko chwila przełomowa dla każdego rodzica. To także ważny moment dla każdego dziadka. Nasze dzieci zaczynają być opiekunami maleństwa, a my staramy się im w tym pomóc. Pamiętajmy jednak, że wnukowie to nie są kopie naszych dzieci i że teraz nasza rola różni się od tej, którą sprawowaliśmy dwadzieścia czy trzydzieści lat temu, kiedy to nasze dzieci były małe. Przeczytajcie kilka rad, jak być dobrym dziadkiem i babcią czyli jak dbać o siebie, o relacje z dziećmi i wnukami, tak by wszyscy byli zadowoleni.
testament

Jak sporządzić testament?

Testament
Testament, inaczej ostatnia wola, jest jednostronnym i odwołalnym zapisem, sporządzanym przez spadkodawcę i dotyczącym rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Wyraża też jego ostatnią wolę. Sporządzanie testamentu nie jest obowiązkiem. W przypadku braku w chwili śmieci jasno sprecyzowanej, sporządzonej na piśmie „ostatniej woli”, automatycznie następuje ustawowa kolejność dziedziczenia. Jeśli nasza wola różni się jednak od przewidzianego w kodeksie cywilnym podziału majątku, na miejscu będzie sporządzenie testamentu. Czytając ten artykuł dowiesz się jak napisać testament.
zasiłek i świadczenia pielęgnacyjne

Jak dostać zasiłek i świadczenia pielęgnacyjne?

Planowanie Finansów
Osoby, które zrezygnowały z pracy i zajmują się niepełnosprawnymi bliskimi, od 1 lipca mają szansę na większe wsparcie. Oto zmiany. Wzrosła kwota świadczenia pielęgnacyjnego – z 520 zł do 620 zł. Natomiast osoby, które nie pobierają tego świadczenia, mogą się starać o specjalny zasiłek opiekuńczy (zasady jego przyznawania omawiamy poniżej). Nadal wypłatą świadczeń i zasiłków zajmują się miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej lub centra pomocy rodzinie. Tam też należy składać konieczne dokumenty oraz wnioski o przyznanie pomocy finansowej, gdy opiekujemy się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Za rozdzielanie środków są odpowiedzialne gminy. Wyjaśniamy szczegółowo, jakie warunki trzeba spełnić, gdy staramy się o przyznanie świadczeń pielęgnacyjnych oraz specjalnych zasiłków opiekuńczych. Podst. prawna: zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych i niektórych innych ustaw (DzU z 2012, poz. 1548).