rodzina

Jak być dobrą macochą?

Rozwód i Dzieci
Wyszłaś za mąż za rozwodnika, który ma dziecko z poprzedniego małżeństwa? Przed macochą stoi niełatwe zadanie… Wiadomo, że nie chcesz dziecku zastąpić jego mamy i w żaden sposób nie chcesz z nią rywalizować. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że minie wiele miesięcy, niekiedy nawet lat, zanim dziecko zaakceptuje nowy związek ojca. Nie licz na sympatię, ale wymagaj szacunku.
rozwód

Relacje z byłym mężem - jak je unormować?

Rozwód i Koniec Małżeństwa
Bliscy sobie ludzie nie stają się sobie obcy po rozwodzie, zwłaszcza gdy łączą ich dzieci. Ale ułożenie na nowo relacji nie jest łatwe. Można je jednak unormować, trzeba niestety schować do kieszeni żal i dawne urazy. Dla większości byłych małżonków jest jasne, że pomimo rozstania, nadal obydwoje powinni uczestniczyć w życiu dzieci, zarówno dorastających, jak i tych już pełnoletnich.
Jak napisać pozew o alimenty

Jak napisać pozew o alimenty?

Alimenty
Alimenty należą się bezwarunkowo dziecku do 18 lat. Potem - jeśli nadal się uczy - i nie jest w stanie samo się utrzymać, też mogą być przyznane. Kodeks rodzinny jasno określa, kto może żądać alimentów i od kogo. Wyjaśniamy te przepisy. Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej – tak mówi art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Co to znaczy? Otóż, dopóki dzieci nie są w stanie same się utrzymać, jest to obowiązkiem rodziców, gdyby rodzice na starość nie mieli z czego żyć, dorosłe dzieci muszą im pomagać. Prawo do alimentów ma także np. żona, gdyby mąż przestał łożyć na dom. Po rozwodzie też może je uzyskać, jeśli nie została uznana za wyłącznie winną rozpadowi związku. Także gdy jedno z rodzeństwa znajdzie się w niedostatku, pozostałe powinny je wspomóc.
rozmowa z dzieckiem o rozwodzie

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Samotne rodzicielstwo
Już na długo przed podjęciem decyzji o rozwodzie dziecko zaczyna wyczuwać nieprzyjemną atmosferę w domu. Widzi, że coś jest nie tak ponieważ rodzice zaczynają się do siebie inaczej odnosić i inaczej odzywać. Dlatego nie powinnaś sobie myśleć, że skoro Twoje dziecko jest małe to nie przeczuwa zbliżającego się nieszczęścia.
dziecko a rozwód

Jak oszczędzić dziecku cierpienia związanego z rozwodem?

Separacje
Rozwód rodziców to dla każdego dziecka traumatyczne przeżycie. Dzieci stają się bardzo wrażliwe, gdy są świadkami spięć między rodzicami. Często znajdują w środku całego konfliktu i czują się tak, jakby musiały się opowiedzieć się za którąś ze stron. Rodzice muszą sobie wówczas zadać pytanie, co jest dla nich ważniejsze: własne ego czy dobro dziecka. Jak istotne jest chronienie dziecka przed skutkami rozwodu? Czy dziecko znaczy mniej od dwojga ludzi kłócących się o podział majątku? Najwięcej szkód dla psychiki dziecka może wyniknąć z niepohamowanej potrzeby jednego lub obojga rodziców skupienia całej uwagi wyłącznie na sobie, zarówno w trakcie rozwodu, jak i po jego zakończeniu. Oto kilka kroków, które trzeba przejść, żeby nauczyć się jak nie ranić dzieci w trakcie rozwodu.
dziecko i rozwód

Jak wychować dziecko po rozwodzie?

Rozwód i Dzieci
Jeśli jesteś rodzicem, który jest aktualnie w trakcie rozwodu i martwi się, jak dzieci poradzą sobie ze zmianami, dobrą wiadomością jest to, że większość dzieci jest niezwykle odpornych i szybko potrafi dostosować się do zmian. Poniżej znajdziesz kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wychowywania dzieci po rozwodzie.
rozwód

Jak przeżyć rozwód?

Rozwód i Dzieci
Rozwód to bardzo trudna sytuacja, nie tylko dla współmałżonków, którzy pragną się rozstać, ale także dla całej ich rodziny. Rozwód może przebiegać spokojnie i być tylko przykrym przeżyciem. Jednak może być również znacznie bardziej bolesny, gdy przekształci się w regularną wojnę zarówno o sprawy ważne, jak i o zwykłe błahostki. Jeżeli chcesz by twój rozwód był jak najmniej bolesny, przeczytaj poniższe wskazówki.
Dziecko a rozwód

Jak pomóc dziecku po rozwodzie?

Rozwód i Dzieci
Rozwód nigdy jest łatwy. Dla nikogo. Jednak może być on szczególnie trudny dla dzieci. Istnieje wiele sposobów, aby pomóc dziecku radzić sobie z sytuacją i lepiej zrozumieć, dlaczego ma ona miejsce. Zbyt wiele dzieci uważa, że rozwód jest ich winą. Poniżej znajdziesz listę 8 sposobów, aby pomóc dziecku radzić sobie z rozwodem. Mamy nadzieję, że uznasz co najmniej kilka z tych sposobów za przydatne. Żadne dziecko nie powinno dorastać z wrażeniem, jakby to ono było powodem do rozwodu.
rozwód a dziecko

Jak pogodzić dziecko z rozwodem rodziców?

Separacje
Rozwód rodziców jest wielkim przeżyciem dla dziecka. Nie rozumie ono, dlaczego rodzice odchodzą od siebie i co tak naprawdę się stało. Poza tym maluch sam nie wie, jak teraz potoczą się losy całej rodziny. Jest to bardzo trudna sytuacja. Jeśli nie wiesz jak pogodzić dziecko z rozwodem - ten artykuł jest dla Ciebie!