Jakie krzewy można wykorzystać w roli żywopłotu?

Trawniki i Żywopłoty
Żywopłot z krzewów to bardzo efektowny sposób na ogrodzenie posesji, który coraz częściej zastępuje stalowe lub kamienne konstrukcje. To nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale też naturalna bariera przed wzrokiem sąsiadów, hałasem i zanieczyszczeniami z ulicy. Dodatkowo zielone krzewy zapewniają cień i ożywiają przestrzeń. Niektóre z nich mogą także pięknie kwitnąć. Wybór roślin na żywopłot jest ogromny, można wybrać krzewy liściaste lub zimozielone, które będą cieszyć oko cały rok. Dobrze też wiedzieć, które z nich szybko rosną i łatwo się formują. Poniżej przedstawiamy kilka krzewów najlepiej nadających się na żywopłot.

Krzewy ozdobne wieloletnie: Jakie wybrać?

Krzewy
Krzewy ozdobne wieloletnie to idealne rośliny na stworzenie bazy kompozycji ogrodu i udekorowanie przestrzeni. Spośród wielu gatunków o różnorodnych pokrojach, kolorach, pięknych kwiatach i liściach można wybrać takie, które będą samodzielną dekoracją, ozdobą oczek wodnych i skalniaków lub tłem dla niższych roślin. Krzewy mogą też przysłaniać ogród i działkę przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Rośliny te nie mają przy tym dużych wymagań co do pielęgnacji, szybko rosną, zazieleniają i ubarwiają przestrzeń oraz kwitną przez wiele lat. Sprawdź, które krzewy ozdobne warto posadzić w ogrodzie, by stanowiły piękną aranżację.

Jak pielęgnować tuje wiosną i latem?

Krzewy
Tuje (czyli żywotniki) to jedne z najpopularniejszych roślin w naszych ogrodach. Szybko rosną i świetnie nadają się na żywopłoty, są też odporne na szkodniki i choroby. Dobrze znoszą również cięcie, dzięki czemu można z nich formować dowolne kształty. W zależności od odmiany mogą mieć intensywnie zielony lub żółty kolor – stanowią więc oryginalną ozdobę każdego ogrodu, bez względu na porę roku. Mimo że tuje są proste w uprawie, warto pamiętać o kilku kluczowych zabiegach pielęgnacyjnych. Przyspieszy to ich wzrost, a przede wszystkim uchroni przez żółknięciem, brązowieniem i utratą igieł. Jak pielęgnować tuje wiosną i latem?
trawnik w cieniu

Trawnik w cieniu drzew – zakładanie i pielęgnacja

Pielęgnacja Trawników
Trawnik pod drzewami wymaga innej pielęgnacji niż ten rosnący w pełnym słońcu. Wiedzą o tym dobrze ci, którzy zlekceważyli to przy zakładaniu trawnika i po kilku sezonach w miejsce trawy mają albo gołe place, albo połacie mchu. Jeśli dopiero planujemy założyć trawnik, warto zastosować też specjalną mieszankę traw przeznaczoną do miejsc cienistych. Kilka przydatnych rad na temat pielęgnacji trawy w takich miejscach przeczytacie w tekście poniżej.
Rozmnażanie bluszczu

Jak rozmnożyć bluszcz?

Sadzenie
Bluszcz się bardzo łatwo rozmnaża o czym należy pamiętać podczas sadzenia go w ogrodzie. Wiele osób wykorzystuje tą roślinę do zakrycia nieładnych ścian lub nawet śmieci, jednak raz zasadzony bluszcz jest później bardzo trudny do wytępienia i niezwykle ciężko jest się go pozbyć. Bluszcz jest również bardzo ładną rośliną doniczkową i może pięknie ozdabiać nasze wnętrza. Poniżej dowiesz się jak w prosty sposób go rozmnożyć.
Tuje

Jak przycinać tuje szmaragd?

Trawniki i Żywopłoty
Tuja szmaragdowa, inaczej żywotnik zachodni, charakteryzuje się zielonym odcieniem igieł, które nie ciemnieją w zimie. Tuja ta często wykorzystywana jest na żywopłoty. Jak ją przycinać?
Trawa

Jak zrobić płynny nawóz do trawnika?

Pielęgnacja Trawników
Jeśli potrzebujesz lekarstwa dla swojego trawnika lub chcesz go po prostu zasilić minerałami, możesz samodzielnie zrobić niezwykle skuteczne lekarstwo. Przepis na nie znajdziesz poniżej.

Karczownik: Gryzoń w ogrodzie. Jak się go pozbyć?

Małe Ssaki
Karczownik to gryzoń, który może sprawić niemały kłopot w ogrodzie. Drąży tunele pod trawnikiem, usypuje kopczyki na jego powierzchni oraz podgryza korzenie roślin. Trudno dowieść, że sprawką całego zamieszania jest karczownik, bo pierwsze podejrzenia spadają na kreta. Jednak ten mały ssak nie zapada w sen zimowy, dlatego spustoszenia w ogrodzie może dokonywać przez cały rok. Jak skutecznie pozbyć się karczownika z ogrodu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Najpiękniejsze krzewy dla niecierpliwych

Krzewy
Aranżacja wymarzonego ogrodu często trwa latami – dopiero kilkuletnie rośliny osiągają optymalne rozmiary i możemy się nimi cieszyć w pełnej krasie. Dlatego warto uprawiać krzewy, które szybko rosną i nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Dzięki nim efektownie wypełnimy przestrzeń ogrodu i zapewnimy sobie nieco prywatności. Sprawdź, które krzewy dla niecierpliwych pięknie kwitną i są proste w uprawie.

Jak prawidłowo wykonać dosiewanie trawnika?

Pielęgnacja Trawników
Po zimie, szczególnie, jeśli była wyjątkowo śnieżna, nasz trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wykonujemy więc regenerację trawnika. Wtedy to okazuje się, że w naszym pięknym, zielonym dywanie powstały puste placki. Nie ma co jednak załamywać rąk, trzeba zabrać się za dosiewanie trawy w tych miejscach. Jest to zadanie bardzo proste, jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad.