Jak dbać o trawnik jesienią?

Pielęgnacja Trawników
Warto wiedzieć, że to, jak trawnik wygląda wiosną i latem, w dużej mierze uzależnione jest od jesiennej pielęgnacji. Odpowiednie zabiegi nie tylko zabezpieczą murawę przed mrozami i chorobami, ale sprawią też, że już wczesną wiosną będzie bujna i intensywnie zielona. Czy jesienią powinno się nawozić i kosić trawnik? Jak uchronić go przed inwazją kretów i chorobami grzybowymi? Poznaj sprawdzone triki i zasady, dzięki którym zapomnisz o ubytkach i wysuszonej trawie.

Jak sadzić tuje?

Krzewy
Tuje, czyli żywotniki, to idealne krzewy i drzewa na żywopłoty. Szybko rosną, są odporne na szkodniki i nawet zimą przykuwają uwagę intensywnie zielonym kolorem. Uprawa tui jest banalnie prosta i wystarczy pamiętać jedynie o kilku kluczowych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak cięcie czy nawożenie. Dzięki temu uchronimy krzewy przed żółknięciem i brązowieniem igieł. Niezwykle ważny jest jednak sposób sadzenia żywotników. Sprawdź, kiedy najlepiej sadzić tuje i jakie stanowisko będzie dla nich najbardziej korzystne. Dowiedz się, na jakiej głębokości należy sadzić krzewy i jakie podłoże jest idealne dla tui.

Jakie krzewy można wykorzystać w roli żywopłotu?

Trawniki i Żywopłoty
Żywopłot z krzewów to bardzo efektowny sposób na ogrodzenie posesji, który coraz częściej zastępuje stalowe lub kamienne konstrukcje. To nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale też naturalna bariera przed wzrokiem sąsiadów, hałasem i zanieczyszczeniami z ulicy. Dodatkowo zielone krzewy zapewniają cień i ożywiają przestrzeń. Niektóre z nich mogą także pięknie kwitnąć. Wybór roślin na żywopłot jest ogromny, można wybrać krzewy liściaste lub zimozielone, które będą cieszyć oko cały rok. Dobrze też wiedzieć, które z nich szybko rosną i łatwo się formują. Poniżej przedstawiamy kilka krzewów najlepiej nadających się na żywopłot.
Tuje

Jak przycinać tuje szmaragd?

Trawniki i Żywopłoty
Tuja szmaragdowa, inaczej żywotnik zachodni, charakteryzuje się zielonym odcieniem igieł, które nie ciemnieją w zimie. Tuja ta często wykorzystywana jest na żywopłoty. Jak ją przycinać?
trawnik w cieniu

Trawnik w cieniu drzew – zakładanie i pielęgnacja

Pielęgnacja Trawników
Trawnik pod drzewami wymaga innej pielęgnacji niż ten rosnący w pełnym słońcu. Wiedzą o tym dobrze ci, którzy zlekceważyli to przy zakładaniu trawnika i po kilku sezonach w miejsce trawy mają albo gołe place, albo połacie mchu. Jeśli dopiero planujemy założyć trawnik, warto zastosować też specjalną mieszankę traw przeznaczoną do miejsc cienistych. Kilka przydatnych rad na temat pielęgnacji trawy w takich miejscach przeczytacie w tekście poniżej.
Rozmnażanie bluszczu

Jak rozmnożyć bluszcz?

Sadzenie
Bluszcz się bardzo łatwo rozmnaża o czym należy pamiętać podczas sadzenia go w ogrodzie. Wiele osób wykorzystuje tą roślinę do zakrycia nieładnych ścian lub nawet śmieci, jednak raz zasadzony bluszcz jest później bardzo trudny do wytępienia i niezwykle ciężko jest się go pozbyć. Bluszcz jest również bardzo ładną rośliną doniczkową i może pięknie ozdabiać nasze wnętrza. Poniżej dowiesz się jak w prosty sposób go rozmnożyć.

Karczownik: Gryzoń w ogrodzie. Jak się go pozbyć?

Małe Ssaki
Karczownik to gryzoń, który może sprawić niemały kłopot w ogrodzie. Drąży tunele pod trawnikiem, usypuje kopczyki na jego powierzchni oraz podgryza korzenie roślin. Trudno dowieść, że sprawką całego zamieszania jest karczownik, bo pierwsze podejrzenia spadają na kreta. Jednak ten mały ssak nie zapada w sen zimowy, dlatego spustoszenia w ogrodzie może dokonywać przez cały rok. Jak skutecznie pozbyć się karczownika z ogrodu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.
Odwodnienie liniowe

Odwodnienia liniowe

Tarasy i Patia
Ulewne deszcze są przyczyną gromadzenia się sporych ilości wody na terenach przydomowych oraz w ogrodach. Wielkie kałuże utrudniają dojście a często i sam dojazd do domu. Aby uniknąć zbierania się wody na terenie posesji, sugerujemy budowę systemu odwodnienia liniowego, składającego się z korytek oraz studzienek.

Jak prawidłowo wykonać dosiewanie trawnika?

Pielęgnacja Trawników
Po zimie, szczególnie, jeśli była wyjątkowo śnieżna, nasz trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wykonujemy więc regenerację trawnika. Wtedy to okazuje się, że w naszym pięknym, zielonym dywanie powstały puste placki. Nie ma co jednak załamywać rąk, trzeba zabrać się za dosiewanie trawy w tych miejscach. Jest to zadanie bardzo proste, jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad.

Jak zagęścić trawnik?

Trawniki i Żywopłoty
Gęsty i zielony trawnik to duma każdego posiadacza ogrodu. Niestety, często zdarza się, że nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli: żółknie, pojawiają się na nim przerzedzenia oraz powstają na nim zbite kępy. To wszystko sprawia, że jego kondycja jest zgoła odmienna od tej początkowej. Na szczęście, nie musimy rezygnować z pięknej murawy. Kilka zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że po pewnym czasie odzyska dawny blask. Jak zagęścić trawnik? Jakie są sposoby, by zawsze się wspaniale prezentował? Podpowiadamy.