Jak wytresować psa?

Tresura Psów
Życie pod jednym dachem z psem dostarcza wiele radości, ponieważ mamy towarzysza, który obdarowuje nas bezwarunkową miłością. Jednak bezwzględnie należy pamiętać, że na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za jego tresurę. Nie chodzi tutaj wyłącznie o sztuczki, choć dla psa jest to niebywała frajda. Odpowiednia ogłada pozwala również uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, takich jak np. niepotrzebna konfrontacja z innym czworonogiem lub niszczenie wyposażenia domu. Najlepiej tresować naszego pupila od szczenięcia, ponieważ wtedy uczy się najszybciej. Wbrew pozorom psi senior również potrafi opanować wiele, jednak trzeba tutaj wykazać się cierpliwością. Jak wytresować psa? Garść przydatnych informacji znajdziesz w artykule.

Rasy psów, które najczęściej atakują dzieci

Pies w Domu
Posiadanie psa w domu, w którym są małe dzieci, to nie tylko spore wyzwanie i dodatkowy obowiązek, ale też mnóstwo zalet. Badania pokazują, że kontakt dziecka z czworonogiem uczy empatii i odpowiedzialności, sprzyja też większej samodzielności. Warto jednak wiedzieć, że oprócz ras uznawanych za „psie niańki” (np. labrador, golden retriever, nowofundland) mamy do czynienia z tymi psami, które nie powinny mieszkać z dziećmi pod jednym dachem. Wbrew pozorom nie chodzi jedynie o duży rozmiar psa – nawet popularne kundelki mogą być zagrożeniem dla dziecka. Sprawdź, które psy najczęściej atakują najmłodszych i jak temu zapobiec.

Najbardziej przyjazne rasy psów

Pies w Domu
Psy od wieków towarzyszyły ludziom w codziennym życiu i pewnie m.in dlatego nazywa się je najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Często uznaje się je wręcz za członków rodziny, gdyż potrafią dać radość, empatię, całkowite oddanie i miłość. Psy wpływają na ludzi terapeutycznie, oddalają smutki i pocieszają swoją obecnością. Niektóre rasy psów uważa się za szczególnie przyjazne, gdyż mają łagodne usposobienie, są skore do zabawy i nie odstępują właściciela na krok. Jeśli ktoś myśli nad kupnem psa, warto wybrać jedną z najbardziej przyjaznych ras psów. Zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci, wobec których te czworonożne zwierzaki okażą przywiązanie, a często też otoczą opieką. Zobacz, które rasy należą do najbardziej przyjaznych psów.

Najgroźniejsze rasy psów

Rasy Psów
W Stanach Zjednoczonych każdego roku odnotowuje się 5 milionów pogryzień przez psy. W krajach Europy Zachodniej zgłaszanych jest kilkaset tysięcy tego typu incydentów. Ofiarą najczęściej padają dzieci do 12. roku życia. W Polsce trudno jest określić liczbę pogryzień, ponieważ w większości nie są one zgłaszane – dochodzi do nich w domu, przez własnego psa. Wbrew pozorom zwierzę wcale nie musi zaliczać się do rasy uznanej za agresywną. Nawet najbardziej przyjacielski czworonóg może zareagować negatywnie w stresujących go sytuacjach. Jak uchronić siebie i dziecko przed pogryzieniem? Na co zwracać uwagę podczas wychowywania i tresury psa? Które rasy psów zostały uznane za najgroźniejsze?
pies je odchody i kupy?

Jak oduczyć psa jedzenia odchodów?

Tresura Psów
Istnieje wiele teorii dlaczego psy jedzą własne odchody. Podzielić je można na dwie grupy, które wynikają z zachowania lub są problemem medycznym. Jeśli uważasz, że twój pies ma raczej problem natury medycznej udaj się z nim do weterynarza. Przebada Twojego psiaka i znajdzie źródło problemu. Jeśli jednak stawiasz na problemy natury behawioralnej i chcesz samodzielnie pomóc psu pozbyć się tego problemu musisz wiedzieć jak się do tego zabrać. Próbuj kilku trików, nie zniechęcaj się po pierwszej nieudanej próbie. Nie złość się na psa. Niepotrzebnie wywołasz w nim stres i pogłębienie problemu. Jak zatem pomóc psiakowi? Oto kilka rad.
Jak oduczyć szczeniaka sikania?

Jak oduczyć szczeniaka sikania kiedy jest szczęśliwy?

Tresura Psów
Często zdarza się, że mały piesek się posika kiedy jest podekscytowany i szczęśliwy zwłaszcza podczas przywitania ze swoim panem lub w trakcie witania gości. Jest to zupełnie normalnie. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek jak można poradzić sobie z tym problemem.
Pies prosi o jedzenie

Jak oduczyć psa żebrania?

Tresura Psów
Tresowanie psa to nie tylko zachęcanie do pożądanych zachowań ale również eliminacja złych przyzwyczajeń. Jednym z takich złych zachowań jest żebranie i proszenie o jedzenie osób, które są właśnie w trakcie spożywania posiłku. Pies wpatruje się błagalnie w oczy, piszczy i szczeka nie pozwalając nikomu spokojnie zjeść. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak oduczyć psa żebrania o jedzenie.
posłuszny pies

Jak nauczyć psa posłuszeństwa?

Tresura Psów
Niejednokrotnie słyszeliśmy już magiczne słowo „dominacja”. Każdy, kto choć raz oglądał program o naprostowywaniu nieodpowiednich zachowań psów, dowiedział się, że te złe zachowania wynikają z błędów wychowawczych właścicieli. Tymi głównymi błędami jest po pierwsze rozpuszczenie psa, czyli pozwalanie mu dosłownie na wszystko, „bo taki malutki i słodki) i z drugiej strony - używanie siły ręki i głosu w trakcie nauki. Tymczasem człowiek powinien objąć „przewodnictwo” nie uciekając się do przemocy. Poniżej znajduje się kilka najbardziej popularnych zachowań, które uświadomią naszemu psu kto tutaj rządzi.
pies sam w domu

Jak nauczyć psa zostawać w domu?

Tresura Psów
Oczywistą sprawą jest, że psu należy poświęcać sporo czasu i nie powinien on pozostawać sam na całe dnie. Nie mniej w każdym domu zdarzają się sytuacje, gdy wszyscy domownicy muszą wyjść, a nasz pupil zostaje w domu sam. Naukę pozostawania w domu powinno się zacząć już ze szczeniakiem, aby uniknąć wielogodzinnego szczekania i wycia, które mogą sprowadzić nam na głowę niezadowolonych sąsiadów.
szczeniak gryzie

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Tresura Psów
Zanim szczeniak wyrośnie na dużego, silnego psa, powinien oduczyć się szarpania, drapania i łapania zębami, bo wtedy jego ugryzienie może być bardzo niebezpieczne. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak postępować, by oduczyć psa gryzienia.