Jak pozbyć się pleśni i grzybów na ścianie?

Wentylacja
Grzyb albo pleśń na ścianie to problem, który pojawia się nie tylko w starych domach. Nieodpowiednia wentylacja, nieszczelne okna i drzwi, oszczędne ogrzewanie – to wszystko ma znaczący wpływ na powstawanie problemu. Grzyb i pleśń w domu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia: prowadzą do groźnych schorzeń układu oddechowego oraz są szkodliwe szczególnie dla dzieci, alergików i astmatyków. Co zrobić jeśli na ścianie pojawi się grzyb albo pleśń? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Uczulenie na pleśń (grzyby pleśniowe): Jak sobie z nim radzić?

Alergie
Gdy pojawiają się u nas objawy wskazujące na alergię, rzadko wpadamy na to, że może być to uczulenie na pleśń. Tymczasem zarodniki grzybów pleśniowych to jedne z najliczniejszych cząstek znajdujących się w powietrzu. Otaczają nas z zewsząd, zarówno w domu, jak i na zewnątrz, przez co ryzyko alergii na pleśnie jest bardzo duże. Alergeny wywołują takie objawy jak częste kichanie, katar, bóle głowy i trudności z oddychaniem. Te symptomy mogą znacznie obniżyć jakość życia i uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Odpowiednie leczenie i zastosowanie się do pewnych zasad może w dużym stopniu poprawić ogólny stan zdrowia osób uczulonych na pleśń. Powinno się przede wszystkim unikać narażenia na kontakt z alergenami pleśniowymi. Gdzie mogą czyhać na nas grzyby pleśniowe? Jak razić sobie z alergią na pleśń i jak ją leczyć? Sprawdźmy.

Jak zabezpieczyć dom przed niebezpiecznymi sytuacjami?

Inne
Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie, ponieważ daje nam schronienie i zapewnia odpowiednie otoczenie do odpoczynku. Niestety, według statystyk większość wypadków zdarza się właśnie w obrębie gospodarstwa domowego. Przez niebezpieczne sytuacje zaistniałe w czterech ścianach możemy doznać uszczerbku na zdrowiu, ale nasz dom także może ulec zniszczeniu. Jak go zabezpieczyć przed wypadkami? Jakich zasad należy przestrzegać? Sprawdźmy.
osuszacz powietrza

Jak zrobić domowy osuszacz powietrza?

Nietypowe zastosowania
Nadmierna wilgotność w pomieszczeniu jest szkodliwa nie tylko dla nas, lecz również uszkadza meble, ściany i dywany. W pomieszczeniach w których występuje wilgoć rozwija się pleśń, najczęściej wokół okien i drzwi. Osuszacz można bez problemu kupić w sklepie, lecz można również zrobić go samemu w domu.
Jak pozbyć się zapachu wilgoci?

Jak pozbyć się zapachu wilgoci?

Nietypowe zastosowania
Spośród wszystkich zapachów, jakie możemy znaleźć w domu, z pewnością zapach stęchlizny należy do najgorszych. I niestety jest również powszechny. Czai się w ciemnych, wilgotnych kątach twojego domu. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na jego usunięcie, to musisz wiedzieć, że taki nie istnieje. Zapach wilgoci może rozwinąć się dosłownie w ciągu nocy, szczególnie jeśli na zewnątrz jest wilgotno i duszno. Pozbycie się tego zapachu - i pewność, że nie powróci – to ciągły wysiłek. Na szczęście jednak nie jest to wysiłek zbyt duży. Jeśli zidentyfikujesz źródło zapachu, możesz się pozbyć go dość łatwo i jedynie przy użyciu produktów, które znajdziemy w większości spiżarni. Najtrudniej jest jednak właśnie znaleźć to źródło. Reszta? Wytrwałość.

Jak skutecznie pozbyć się rybików z łazienki?

Inne Owady
Rybiki, inaczej srebrzyki, to małe podłużne owady, które często gnieżdżą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Preferują nocny tryb życia, dlatego jeśli zapalisz światło w łazience, te małe insekty szybko schowają się w najmniejszych zakamarkach. Nie są groźne dla człowieka: nie kąsają ani nie przenoszą groźnych chorób, jednak ich obecność może niepokoić. Jak się ich pozbyć, przeczytasz w dalszej części artykułu.
wietrzenie mieszkania

Jak wietrzyć mieszkanie latem?

Okna, drzwi i ściany
Wydawać by się mogło, że nie ma niczego prostszego niż przewietrzenie wnętrza. W końcu cóż to za filozofia otworzyć okno, a po jakimś czasie je zamknąć? Banał! A jednak nie do końca… Warto zwrócić uwagę choćby na porę wietrzenia czy układ mieszkania. A cóż jest trudnego w obsłudze wentylatora? Okazuje się, że i w tym wypadku można popełnić błąd, który wpłynie na świeżość powietrza w pokoju. Szczególnie ważne jest to, w jaki sposób i jak często go czyścimy. Co jeszcze musisz wiedzieć na temat wietrzenia mieszkania? Przeczytaj!
klimatyzator przenośny

Jak zamontować klimatyzator przenośny?

Wentylacja
W środku lata zwykle wydaje nam się, że najlepszym wynalazkiem na świecie, jaki ktokolwiek kiedyś wymyślił jest klimatyzacja. Jednak, aby zacząć się cieszyć chłodnym powietrzem, nie wystarczy tylko kupić dobry klimatyzator i przynieść go do domu - trzeba go jeszcze w jakiś sposób zamontować. Na szczęście jest to bardzo proste.
czyszczenie klimatyzacji

Jak czyścić klimatyzację?

Wentylacja
Czyszczenie klimatyzatora jest bardzo proste jednak wymaga sporo cierpliwości. Jeśli ci jej brak wówczas lepiej będzie zlecić to zadanie lokalnemu serwisantowi.

Sposoby na suche powietrze w mieszkaniu

Ogrzewanie i Klimatyzacja
Jesienią i zimą często narzekamy na ujemne temperatury, intensywne opady deszczu i śniegu oraz niedostateczną ilość światła słonecznego. To również okres, kiedy często ogrzewamy domy i mieszkania. Jeśli robimy to nieumiejętnie, zwiększamy ilość suchego powietrza w pomieszczeniach. To powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na dolegliwości związane z układem oddechowym; cierpi też nasza skóra. Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu? Czy istnieją skuteczne patenty? Sprawdźmy.