Dziewanna i jej niezwykłe zastosowania

Nietypowe zastosowania
Dziewanna wielokwiatowa - głównie za sprawą zawartych w niej substancji biologicznie czynnych - skrywa w sobie szereg nietuzinkowych, często bardzo zaskakujących, właściwości. Co ciekawe, kiedyś nie mogło zabraknąć jej w żadnym domu, gdyż wierzono, że jest w stanie wzmocnić ochronę nie tylko przed chorobami i rozmaitymi dolegliwościami, ale także piorunem czy innymi nieszczęściami. Dziś z walorów dziewanny - w ślad za słynną mniszką Hildegardą z Bingen - czerpie medycyna naturalna, branża farmaceutyczna, przemysł kosmetyczny oraz każda pani czy pan domu. Przyrządzane na bazie kwiatów rośliny napary, syropy, nalewki czy olejki wykazują m.in. działanie przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe i łagodzą dolegliwości towarzyszące grypie, przeziębieniom czy nieżytom żołądka i jelit. Intensywnego zapachu suszonej dziewanny wprost nie znoszą też gryzonie i w popłochu uciekają z domów. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej ciekawej roślinie? Dlaczego warto mieć ją zawsze pod ręką? W czym pomoże kąpiel w aromatycznych kwiatach? Poniżej kilka informacji na temat właściwości dziewanny i jej zastosowań.

Jak ustrzec się przed gryzoniami w domu?

Myszy
Jesienią, kiedy robi się coraz chłodniej, wiele zwierząt przygotowuje się do zimowego snu. Inne zaś szukają sobie schronienia, w którym będą miały pożywienia pod dostatkiem. W tym okresie do domostw często wchodzą gryzonie, np. szczury i myszy, które przez długi czas mogą przebywać w nich niezauważone. Te stworzenia mogą być nosicielami wielu chorób bakteryjnych, takich jak dżuma, riketszjoza, tularemia czy leptospiroza. Gryzonie są bardzo ostrożne, ponieważ w ciągu dnia skutecznie chronią się przed naszym wzrokiem, natomiast nocą dokonują spustoszenia. Kradną zapasy jedzenia, zanieczyszczają powierzchnię odchodami, a także niszczą kable i sprzęt elektroniczny. Jeśli mamy podejrzenia ich obecności w domu, należy szybko się ich pozbyć. Jak rozpoznać, że zamieszkały z nami gryzonie? Jak je skutecznie wytępić?

Pięć sposobów na nieproszonych gości w ogrodzie

Myszy
Posiadanie własnego ogrodu, nawet niewielkiego, daje mnóstwo radości i satysfakcji. Uprawa ulubionych roślin pozwala na stworzenie przytulnego i zacisznego miejsca do odpoczynku. Niestety, prawdziwym utrapieniem są szkodniki i inni nieproszeni goście – ślimaki, krety, mrówki czy nornice. Potrafią one błyskawicznie zniszczyć nasz ogród i efekty ciężkiej pracy. Są zagrożeniem nie tylko dla roślin ozdobnych, ale też warzyw na grządkach. Mimo że w sklepach dostępnych jest wiele substancji zwalczających ogrodowe szkodniki, to warto skorzystać z naturalnych metod. Są o wiele bardziej bezpieczne dla środowiska i nie zaburzą ekosystemu. Sprawdź, jak skutecznie wypłoszyć z ogrodu krety, ślimaki, nornice czy kuny.
pułapka na myszy

Jak pozbyć się myszy?

Myszy
Myszy w domu to spory problem dla jego mieszkańców. Często przenoszą różne choroby oraz niszczą nasze podłogi, meble, dywany, a co gorsza nasze zapasy żywnościowe. Myszy są nieodłącznym towarzyszem człowieka. Znajdują się wszędzie tam, gdzie żyje człowiek. Prawdopodobnie ich inwazja miała miejsce na początku gospodarki rolnej, kiedy to człowiek zakładał swoje gospodarstwa, farmy. Myszy to gryzonie, które bardzo łatwo przystosowują się do różnych warunków. Można je znaleźć zarówno w ciepłym klimacie, jak i w chłodnych miejscach. Ich stada żyją nawet w kopalniach, czy chłodniach. Czym żywi się mysz? Odpowiedź jest prosta. Wszystkim. Bez problemu zje produkty pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, czy nawet strzępy gazet. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące pozbywania się tego typu niechcianych gości.
mysz

Jak opiekować się myszką?

Myszy
Będziesz miał/a myszkę ? Tu dowiesz się jak urządzić dla niej klatkę i czym karmić mysz, żeby cieszyła się dobrym zdrowiem. Zapraszam do lektury.

Jak skutecznie odstraszyć myszy? Sprawdzone sposoby

Myszy
Tradycyjna łapka czy trutka to najbardziej radykalne i zdecydowanie najczęściej wykorzystywane metody walki z baraszkującymi w naszych domach czy spiżarniach myszami. Jeśli jednak chcemy być nieco bardziej humanitarni w działaniach, możemy sięgnąć po mniej "śmiercionośne" sposoby i spróbować wypłoszyć gryzonie z domu znienawidzonymi przez nie zapachami niektórych ziół, lakieru do włosów, zielonych liści pomidorów albo spleśniałej cytryny. Praktyka pokazuje, że efekt końcowy bywa rozmaity, ale najczęściej podstęp się udaje i mysz przynajmniej na jakiś czas opuszcza nasz dom.
mysz domowa

Jak pozbyć się gryzoni z domu?

Sprzątanie pomieszczeń
Przebiegająca przez pomieszczenie mysz niejedną osobę może też przyprawić niemal o zawał serca. O ich bytności świadczą bobki, pojawiające się szkody, jak pogryzione szafki i nieprzyjemny zapach. W przeciwieństwie do tego, co kiedyś śpiewały Czerwone Gitary - bać się myszy to żaden wstyd. Zresztą nie to jest najważniejsze, pamiętaj, że ci dzicy lokatorzy mogą też roznosić choroby! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak bez użycia chemii pozbyć się myszy.
myszy odstraszanie

Jak odstraszyć myszy z domu?

Myszy

Jesień to czas, w którym zwierzęta szukają schronienia przed chłodem. Nasze domy stają się bardzo atrakcyjne zwłaszcza dla myszy i pająków. W domu nie tylko jest ciepło, ale są w nich również zapasy żywności. Myszy mogą się pojawić nawet w najczystszych gospodarstwach domowych, skuszone ciepłym i wygodnym schronieniem. Poznaj prosty domowy sposób, dzięki któremu ustrzeżesz dom przed tymi gryzoniami.

Boisz się myszy i pająków? Potrzebujesz torebki mięty

Myszy
Z pewnością w twojej głowie utrwalony został stereotyp, gdzie myszka lub pająk kroczy po drugiej stronie pokoju, a każdy krzyczy, wskakuje na krzesło, wrzeszcząc na cały dom i czekając na członka rodziny, który przychodzi i bez skrępowania pozbywa się intruza. Być może wydaje się to absurdalne, jednak to prawda.

Dlaczego myszy przychodzą?

Nie myśl, że jest to spowodowane nieposprzątanym mieszkaniem lub czymś, co pozostawiłeś kiedyś w piwnicy. Gryzonie na ogół są padlinożercami, co oznacza, że szukają one schronienia, żywności i pójdą tam, gdzie widzą największe szanse ich znalezienia - a takim miejscem najprawdopodobniej jest między innymi twój dom. Niektóre rzeczy przyciągają myszy do domu. Zaliczyć do nich należy pojemniki na śmieci umieszczone na zewnątrz, kosze na kompost, orzechy i owoce drzew, żywność twojego zwierzaka czy też spichlerze z ziarnami.

Jak pozbyć się gryzoni z domu?

Szczury
Gryzonie to jeden z najpopularniejszych "domowych" problemów. Nie dość, że czynią szkody, to jeszcze denerwują nas samą obecnością i specyficznymi piskami, które wydają. Myszy i szczury chowają się zazwyczaj w ścianach i w meblach. Pozbycie się gryzoni nie jest łatwe, ponieważ w naszych domach i mieszkaniach jest im po prostu dobrze. Jeśli znów złożyły ci wizytę, musisz przygotować się na prawdziwą walkę! Z pewnością nie wygrasz jej bez wsparcia. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie kilka sprawdzonych metod i trików, dzięki którym gryzonie szybko opuszczą i nie będą chciały do niego wracać.